Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Întamplare nefericită

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
anies0

anies0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 07.02.2009
Povestea mea incepe așa . Zilele astea nu mi-a mers internetul și i-am chemat pe cei de la RDS și mi-au spus că am probleme cu OS-ul , în fine am reinstalat Windows-ul totul merge bine . Acum 10 minute , am băgat cablul usb in aparat și apoi in PC. Hm , nici un semn de viață , ce să fie? Încerc pe toate porturile și pac pac , tot nu mergea. Am dat un restart [  B) ] , și am încercat iar . pac pac . tot nu mergea? Acum să fac respectivele precizări :

Precizarea 1 : Inainte să reinstalez windows mergea foarte bine conexiunea dintre aparat si PC.
Precizarea 2 : Nu are driver pentru căăă......nu are nevoie . Înainte de reinstalare mergea foarte bine pârțâitul.

Aș dori niște sfaturi pertinente + fără miștouri.
Mă bucur că v-am găsit.
Numai bine!  -_-

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Incearca si cu alt dispozitiv USB ca sa vezi daca iti merg porturile. Orice altceva...

#3
anies0

anies0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 07.02.2009
Mi-am băgat telefonul , Nokia , și merge.

#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postanies0, on Feb 7 2009, 01:00, said:

Mi-am băgat telefonul , Nokia , și merge.
Ce capacitate are cardul? Ai pus ultimele sp-uri de windows? Incearca cu un alt pc.

#5
anies0

anies0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 07.02.2009
Nu mi s-a mai întâmplat niciodată . Cardu are capacitatea de 4 GB , 1000 de poze. Da , astăzi mi-am făcut toate [33] de update-uri la Windows . Nu am cum să-ncerc cu un alt PC acum . Poate mâine. Alte soluții?

#6
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
instaleaza toate patch-urile de pe cd-ul placii de baza si daca ai OS cu licenta fa-i un update on-line.

#7
anies0

anies0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 07.02.2009
Am să-ncerc prima chestie acum. Nu pot să-i fac update online deoarece Windows-ul e "cumpărat" de pe internetul nostru drag. Revin cu ce am făcut in 10 minute. :D

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postanies0, on Feb 7 2009, 01:08, said:

Am să-ncerc prima chestie acum. Nu pot să-i fac update online deoarece Windows-ul e "cumpărat" de pe internetul nostru drag. Revin cu ce am făcut in 10 minute. :D
Din cate stiu XP nu suporta carduri de mai mult de 2 giga. Cel puitn eu nu pot citi carduri de 4 giga prind card reader. Cu cel de 2G n-am probleme.

#9
anies0

anies0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 07.02.2009
XP? Dacă erai un pic atent , citeai mai sus precizările.

Precizarea 1 : Inainte să reinstalez windows mergea foarte bine conexiunea dintre aparat si PC.

#10
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006

View Postcrokodilu, on Feb 7 2009, 01:15, said:

Din cate stiu XP nu suporta carduri de mai mult de 2 giga. Cel puitn eu nu pot citi carduri de 4 giga prind card reader. Cu cel de 2G n-am probleme.
Gresit. Cititorul tau nu suporta carduri SDHC, nu are nicio treaba sistemul de operare. In cel mai rau caz (Windows 98, 2000, Millenium) ar trebui drivere pentru cititor. Celelalte carduri nu ar trebui sa aiba problema sa le citeasca. In functie de model mai pot aparea unele probleme la cardurile xd dar la modelele aparute de cel putin 1 an nu am mai intalnit problema asta.

#11
anies0

anies0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 07.02.2009
Useralex , am reinstalat driverele de la placa de bază și tot nu merge.

#12
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
pana cand o sa ai ocazia sa incerci pe un alt calculator mai poti verifica daca e bine infipt cablul in aparat si daca ai acumulatorii incarcati (la unele aparate este nevoie sa le aprinzi de la butonul de on-off pentru a comunica cu pc-ul).

#13
anies0

anies0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 07.02.2009
Da , acumulatorii sunt încărcați și cablul este bine înfipt in PC și in aparat.
Mă gândesc că poate fi de la PC ? :) Să reinstalez windowsul maine , ca o măsură disperată?

Edited by anies0, 07 February 2009 - 01:34.


#14
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
incearca totusi si pe un alt pc si ia in calcul totusi si un cititor de carduri. Poti opta pentru unul care citeste numai SD-uri si nu o sa te coste mai mult de 20-30 ron (sau XD-uri in functie de ce card ai tu avand in vedere faptul ca Finepix s5800 merge cu ambele tipuri). Eu zic ca e mai bine sa se strice un card decat mufa usb din aparat  :rolleyes:
p.s. ai SD scuze  :P  deci un cititor de SDHC...

Edited by useralex, 07 February 2009 - 01:42.


#15
anies0

anies0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 07.02.2009
Da. Am să văd . Mulțumesc.

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postcrokodilu, on Feb 6 2009, 18:15, said:

Din cate stiu XP nu suporta carduri de mai mult de 2 giga. Cel puitn eu nu pot citi carduri de 4 giga prind card reader. Cu cel de 2G n-am probleme.
Pentru ca nu ai card reader capabil sa citeasca SDHC.
LE: Nu vazusem postul lui useralx, sorry.

Edited by SuperDuper, 07 February 2009 - 02:47.


#17
anies0

anies0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 07.02.2009
Am fost acum 10 minte la un vecin să testez aparatul.Îl bagă el in PC , se aude sunetul ăla pentru un now hardware [ tă-năm] și apare jos lângă ceas iconița pentru un now hardware , apoi dispare , si scrie așa ceva [ your hardware is corupt or missing , windows can not .... bla bla bla ] și nici în My Computer nu îi apărea. Ce e de făcut? :)

#18
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
hmmm  <_<  da-i un reset la setarile aparatului (mai poti sa-l duci la garantie si sa astepti probabil 3-4 saptamani). Sau iti cumperi un cititor de card  :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate