Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bolile copilariei

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Constat cu " deosebita placere" ca fiimea, in lipsa de ocupatie, face varicela.
Tabloul: 38,2 cand s-a trezit din somnul de dupa amiaza, iar la baia de seara am observat cateva elemente eruptive. Unele sunt papule rosii, fara lichid, altele sunt deja vezicule cu lichid transparent. O mananca tare, localizarea lor fiind urmatoarea: cam 5 in pielea capului, vreo 10 pe spate, 4-5 pe burta si deocamdata una singura in gura. Nu are niciuna inca pe membre.
Maine o sa mergem la medic, ca deh, o fi mami fata desteapta dar ne trebuie confirmarea.
Va tin la curent...

LE: nu este vaccinata. Exista vaccinare specifica ptr varicela insa am cazut de acord cu pediatra ca este partial inutila.

Edited by XZY, 06 February 2009 - 22:17.


#2
Spyridoula

Spyridoula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 17.09.2008
Feriti-va de difterie.

#3
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View PostSpyridoula, on Feb 6 2009, 23:51, said:

Feriti-va de difterie.

Stai putin...
Ce legatura este intre cele 2? Varicela este data de virusul varicelo-zosterian, impotriva caruia, asa cum am spus mai devreme nu am vaccinat-o. Difteria este data de bacilul difteric, care este cuprins in vaccinarea DTP ( diftero-tetano-pertusis), vaccinare obligatorie. Deci?

#4
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
S-a confirmat! Asa ca vor urma 3 saptamani de carantina si de pazit printesa sa nu se scarpine...

#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ei, hai, trei saptamani? fiu-meu s-a umplut de bube marti (saptamana trecuta), sambata erau deja uscate, azi mai are vreo trei coji.

#6
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View Postadadoi, on Feb 7 2009, 13:38, said:

ei, hai, trei saptamani? fiu-meu s-a umplut de bube marti (saptamana trecuta), sambata erau deja uscate, azi mai are vreo trei coji.

Super! Asa veste mai zic si eu! De trei saptamani imi spusese medicul. Asa ca, nu imi ramane decat sa ma bucur!

#7
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mda, io pazesc printesa de vreo 2 ani sa faca varicela (am io o pata ca bolile copilariei tb facute in copilarie si nu mai tarziu si nu tb vaccinate). anul trecut fuse epidemie in gradi dar nu s-a lipit de ea, io, mama disperata am dus-o la dr.mea acasa ca avea nepoata cu varicela...nu s-a lipit nici atunci, anul asta fuse iar epidemie la gradi si iara rataram! am vorbit cu pediatra sa ii fac testarea...o fi facut varicela fara semne?

acuma intrebare, citise dr.mea un studiu cum ca daca faci tratament antiviral la varicela cica acel virus nu mai ramane inactiv in ganglioni, deci riscul de a face mai tarziu zona zoster dispare. opinii?

(asta asa...de info...ca pitix oricum vad ca n-are chef sa ia varicela...de restul bolilor copilariei pe care i le-am programat pana sa inceapa scoala ce sa mai zic...)

#8
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postanknic, on Feb 7 2009, 22:37, said:

mda, io pazesc printesa de vreo 2 ani sa faca varicela (am io o pata ca bolile copilariei tb facute in copilarie si nu mai tarziu si nu tb vaccinate). anul trecut fuse epidemie in gradi dar nu s-a lipit de ea, io, mama disperata am dus-o la dr.mea acasa ca avea nepoata cu varicela...nu s-a lipit nici atunci, anul asta fuse iar epidemie la gradi si iara rataram! am vorbit cu pediatra sa ii fac testarea...o fi facut varicela fara semne?

acuma intrebare, citise dr.mea un studiu cum ca daca faci tratament antiviral la varicela cica acel virus nu mai ramane inactiv in ganglioni, deci riscul de a face mai tarziu zona zoster dispare. opinii?

(asta asa...de info...ca pitix oricum vad ca n-are chef sa ia varicela...de restul bolilor copilariei pe care i le-am programat pana sa inceapa scoala ce sa mai zic...)
si eu am dus puradelul in toate locurile de unde putea sa ia varicela, si nimic. Tocmai renuntasem la idee, cand a facut-o - al treilea din gradinita. So, nu dispera, mai sunt sperante :D
Auzisem si eu de studiul ala (sau de altul pe aceeasi tema), si-mi pare plauzibil, dar destul de improbabil. Eu am facut si varicela, si zona-zoster, tata si sora-mea la fel, fara legatura intre ele.

#9
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postadadoi, on Feb 8 2009, 13:01, said:

si eu am dus puradelul in toate locurile de unde putea sa ia varicela, si nimic. Tocmai renuntasem la idee, cand a facut-o - al treilea din gradinita. So, nu dispera, mai sunt sperante :D
Auzisem si eu de studiul ala (sau de altul pe aceeasi tema), si-mi pare plauzibil, dar destul de improbabil. Eu am facut si varicela, si zona-zoster, tata si sora-mea la fel, fara legatura intre ele.

poi ce legatura in afara virusului varicelo-zosterian cauti?

n-am studiat subiectul, da' judecand logic, sa nu faca zosteru' zic io ca necesita nitica imunitate. pe care imunitate o obtine mai degraba luptand cu virusu' decat inabusindu-l in fasa, inainte sa aiba vreme organismul sa identifice macar dusmanul. parerea mea. dac-am zis vreo aberatie, sa-mi traiasca.


mi-a placut pelerinajul in cautarea varicelei  ;)

#10
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ma gandeam la legaturi gen "toata lumea a facut-o dupa ce a racit", "era epidemie de varicela, da' noi am avut deja", "am luat unul de la altul" etc. dar noi ne-am manifestat independent de chestii de-astea. Oricum, cand a facut tata varicela nu s-a pus problema de tratament cu antivirale, si ma indoiesc serios ca se facea cand eram io pitica.

Azi dimineata era sa nu mi-l primeasca peTudor la gradi: trebuie adeverinta de la medicul de familie ca i-a trecut. Nu conteaza ca nu mai are nici o buba, sa fie la dosar.

#11
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mda, mai studiez(a se citi: mai stresez doctorita). ideea de dat antivirale era ca sa se elimine complet virusul, sa nu mai ramana inactiv prin ganglioni.

noua ne cere adeverinta daca a lipsit 3 zile (de ex.vineri, sambata si duminica sau sambata, duminica, luni), indiferent ca a fost ok si doar a palit-o pe ma-sa lenea si nu a putut sa se trezeasca de dimineata...

#12
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
<_< Eu am facut varicela cu 3 sapt. inainte de BAC :( :)
Nu va ingrijorati deci ...

Edited by reovel, 15 April 2009 - 13:35.


#13
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

View Postanknic, on Feb 7 2009, 23:37, said:

acuma intrebare, citise dr.mea un studiu cum ca daca faci tratament antiviral la varicela cica acel virus nu mai ramane inactiv in ganglioni, deci riscul de a face mai tarziu zona zoster dispare. opinii?

Stai, stai! Imi explică și mie ce legătură e între varicelă și zona zoster? Păi nu stresul era responsabil de zona Z? Am pierdut eu vreo pagină din medical news?   :mellow:

#14
dark_tranquility

dark_tranquility

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 17.09.2008

View PostVersus76, on Apr 15 2009, 22:51, said:

Stai, stai! Imi explică și mie ce legătură e între varicelă și zona zoster? Păi nu stresul era responsabil de zona Z? Am pierdut eu vreo pagină din medical news?   :mellow:


VVZ ramane latent in ganglioni dupa varicela si in anumite conditii(care duc la scaderea imunitatii organismului) se reactiveaza provocand ZZ.

#15
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Desi eu nu am avut nici o boala a copilariei, nici macar in timpul stagiului la infectioase (eram si gravida) de la 1 an si 4 luni fiica-mea incepe sa le bifeze. Rujeola deocamdata.

5 zile de febra si apatie, era asa moale ca nici nu putea sa mamance, aseara am fost cu ea la spital speriata ca stafilococul ala si-a facut iar cuib pe undeva. In 30 minute de la consult cat asteptam rezultatele au inceput sa apara eruptiile, de la gat centrifug, spre fata si trunchi, brate. Am inteles ca mai urmeaza inca alte 5 zile de chin, doarme mult, nu se poate juca, efectiv cade din fund, de mers nici nu se pune problema.

Nu am citit nimic din "popor" despre boala, de spalat o s-o spal oricum, de scos afara doar pe racoare seara cat sa mai vada si ea ceva lume, nu stiu daca e indicat/voie sa ii dau un antiinflamator. Poate nu o pati nimic de la cateva zile de lapte si iaurt ca altceva nu mananca.

#16
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
a mea a inceput sa manance din a doua zi, si sa fie vioaie din a treia. Eu eram morcovita rau, ca avea fata aia de copil super-bolnav, ea era in culmea fericirii ca i se faceau toate mofturile. Ce-i drept n-a avut atatea zile de blegeala inainte de eruptie, si era mai marisoara, avea vreo 4 ani.

#17
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Colega mea de la Infectioase zice ca au avut exantem viral cu rujeola neconfirmata. De 7 ani se face ROR asa ca nu ar trebui sa fie. Pe unde-au fost 10 gripe porcine nu ma duc eu pentru niste banali anticorpi, ce-o fi o sa treaca in cateva zile. Am scos-o afara, nu a avut bunavointa sa coboare din carucior dar s-a bucurat mult ca a vazut lume noua.

#18
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Sa va spun cum s-a manifestat varicela mea de ani buni: a debutat intr-o dimineata cand m-am trezit pe la 10, cu o mancarime undeva deaupra abdomenului. Am crezut ca e un tantar ceva si, somnoros, m-am scaripnat. M-am scarpinat atat de tara incat de facuse rana. Cand m-am uitat, nu m-am mai scarpinat. Pana dupa ore (pe la vreo 4) mi-au aparut vreo 5 pe abdomen si am mers la medic. mi-a dat verdictul, o saptamana de carantina. Tratament: alcool mentol si pudra de talc daca nu ma insel. Pot sa zic ca am fost norocos, dupa vreo 5 zile nu ma mai manca prea tare (nici nu m-am scarpinat deloc, cum ma manca, alcooooool :D), si in gura nu am avut nici una, vreo 5 pe suprafata capului, majoritatea in par.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate