Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

peeling chimic .help me pls

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
the_duchess0

the_duchess0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2009
buna fetelor!vreau sa imi fac un peeling chimic ,insa nu am ales inca o clinica. puteti sa imi spuneti o clinica(din bucuresti) de care ati fost multumite ?m-ar interesa si pretul unei sedinte.este adevart ca efectul dureaza doar jumatate de an - 1 an?puteti sa ma ajutati si cu alte detalii:) multumesc

#2
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007
cum adica efectul dureaza juma de an? asta nu o inteleg. peeling-ul chimic este o metoda cam radicala, ce-i drept, de a descuama un strat destul de gros de piele. nu stiu cati ani ai, daca te-ai consultat cu un dermatolog pana acum, daca ai analize facute, insa stiu ca este treaba serioasa. luni de zile stai cu tot felul de creme protectoare pe fata, cu palarii, ceaiuri , sa se refaca stratul gros de piele ce a fost dat jos. si mai stiam ca doar daca ai cicatrici, riduri adanci, semne accentuate de la acnee, este recomandat, altfel nu. :) la fel si in cazul peeling-ului cu cristale. nu se face de catre oricine si oricand, fiind si destul de scump. mai bine intri pe site-urile clinicilor estetice cunoscute din tara si iei numere de telefon, SAU, mai bine, mergi la un medic doctor, bun, la institutul national de dermato, sa-ti faca niste analize sau un control. te poti alege cu sfaturi foarte bune, majoritatea fiind cadre universitare. :)

deci, da, acum am vazut acel "fetelor". deci, peeling-ul chimic se adreseaza de regula varstelor inaintate si necesita o refacere foarte profunda a pielii. cred ca tu doreai doar o abraziune. ;)

#3
PuiutZ ;)

PuiutZ ;)

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 16.03.2005
nu se adreseaza numai persoanelor de varste inaintate. cunosc o persoana care si-a facut peeling chimic, la o clinica din bucuresti. a stat in casa 2 sapt, iar dupa 2 sapt tenul [ si-a facut pe fata ] arata ca pielea de bebelusi: fin si luminos. respectiva persoana avea atunci in jur de 22 ani si l-a facut din cauza semnelor lasate de acnee. e adevarata faza cu lunile de zile de tratamente cu creme, tratamente riguroase si tinute ca la carte, altfel acneea reapare. efectul nu dureaza doar jumatate de an, asta numai un doctor poate sa iti zica pentru ca este in functie de gravitatea problemei cu care te confrunti.
in fine.. pentru mai multe detalii da-mi un PM si iti dau numele doctorului si clinica din bucuresti unde efectueaza peelingul .

#4
DianaV

DianaV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.02.2009
E adevarat ca poti sa te cicatrizezi prost dupa peelingul chimic sau e valabil numai la microdermoabraziune?

#5
raducule

raducule

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.08.2006

View PostDianaV, on 21st February 2009, 19:33, said:

E adevarat ca poti sa te cicatrizezi prost dupa peelingul chimic sau e valabil numai la microdermoabraziune?
Sunt mai multe tipuri de peelinguri chimice: superficiale, medii si produnde. Cele superficiale si medii (Acid Glicolic 25% - 50%, Jessner, Acid Salicilic) nu necesita perioade de refacere, de intrerupere a activitatii cotidiene; cele profunde (Tricolacetic TCA, fenol) necesita perioade de refacere.
Pe siteul importatorului de peeling-uri chimice gasiti detalii despre fiecare tip de peeling, puteti cere recomadari pt medici experimentati:
www.pandor.ro

#6
ioanaschiop

ioanaschiop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.12.2009

View PostDianaV, on 21st February 2009, 18:33, said:

E adevarat ca poti sa te cicatrizezi prost dupa peelingul chimic sau e valabil numai la microdermoabraziune?
In urma unui peeling chimic poti sa ramai cu pete, dar numai in cazul in care in timp ce pielea ti se descuameaza tu tragi pe piele inainte de a se desprinde ea de la sine. Din cate am inteles eu de la dermatologul la care ma duc, aceasta e singura situatie in care poti sa ramai cu pete. Cu cicatrici nu e logic sa ramai pentru ca peeling-ul chimic e destinat eliminarii cicatricilor si desigur a altor probleme faciale.

#7
Ale123

Ale123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.09.2007
In timisoara unde se poate face? sa fie ceva de incredere. si pe la ce pret ajunge acum un peeling chimic mediu?

Edited by Ale123, 12 January 2011 - 23:21.


#8
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
A mai facut cineva?
Sunt curioasa daca intr-adevar recuperarea dureaza atat de mult (~ 7 zile) si daca raman pete. Pe net parerile sunt impartite.

#9
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
@Jaqueline sotia mea a facut anul trecut peeling in Bucuresti la o clinica specializata si se simte excelent. Eu doar am incurajat-o iar dansa a fost sa-si faca programarea

A avut emotii ce-i drept in ziua respectiva, nu a putut manca nimic din cauza lor
Sunt o multime de informatii pe net, insa cel mai bine e sa citesti lucrurile pe care si le asuma cineva ca le spune. De exemplu, dar daca dai click aici vei vedea ca peelingul profund este cel care aduce cele mai durabile efecte dar si recuperarea va fi intr-un timp mai lung, mai ales daca ridurile sunt adanci..

Ceea ce ajuta foarte mult este folosirea cremelor atat inainte cat si dupa procedeu. Insa nu le alege dupa cum consideri tu, ci consulta un estetician care iti va spune precis de care este nevoie pentru pielea ta.
Muuulta sanatatee!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate