Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Alegerea unui carucior

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#91
badoi

badoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.11.2011
Dupa lupte seculare care au tinut din luna 4 de sarcina pana in luna 9  si dupa ore intregi de cautari si comparatii si nervi si etc am gasit caruciorul perfect, ieftin, bun si robust. E produs in Polonia. Firma se numeste Mikrus, iar caruciorul cred ca se numeste Mikrus Speed (l-am luat acum doi ani, asa ca detaliile nu imi mai sunt foarte clare). Carutul este unul 2 in 1. Contine parte de baza care se face sport si landou. Spatele carutului se lasa pana jos de tot si are si un brat suplimentar de inchidere. Rezulta un landou mai mult decat decent in care fetita mea a stat f bine. Partea sport sau partea de baza a carutului este foarte ok. Copilul are spatiu generos si sta destul de comod.  Are si o copertina destul de mare (apara fara probleme de soare si ploaie mai blanda), dar care nu se poate da jos. Pe langa partea de baza carutul mai contine si scoica, care se monteaza pe cadrul caruciorului. S-a intamplat adesea cand plecam sa luam numai scoica si a fost foarte ok.
Copilul poate sa stea in carut cu fata la directai de mers sau cu fata spre parinte. Rotile caurului sunt gonflabile (am avut cateva incidente cu ele, dar le-am rezolvat usor la vulcanizarile de pe langa casa). Oricum pentru un oras cum este Bucurestiul eu recomand un carut cu roti gonflbile.
Ca si concluzie : este un carucior foarte fiabil. Am tinut in el un copil, l-am folosit zilnic vreme de un an si jumatate si cred ca mai rezista la inca 3 copii.
Minusurile pe care i le-am gasit: este destul de masiv si ocupa destul de mult spatiu in masina. Nu cadrul carutului, care este destul de compact, ci partea sport a lui. De asta de cele mai multe ori preferam sa luam decat scoica cu noi si sa o montam pe cadru.
Ca sa rezolv problema spatiului ocupat de carucior in deplasari am luat si unul sport de la kinderkraft. e un carut tip umbrela. A fost 300 de lei si se comporta exemplar.

#92
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Buna dimineata,

Am o intrebare ptr cei cu experienta ( eu astept primul bebe, va veni in noiembrie). Am primit de la cineva cadou un carucior ptr copii marca Miniblu. Este cel din poza atasata. Doua intrebari am, pentru cei care stiu sau care au avut / au asa ceva:
- este normal ca rotile din spate sa se miste intoate partile/planurile?
- are cineva un manual de utilizare, chiar si in format electronic? Multumesc.

Attached Files


Edited by drndcg, 29 September 2014 - 08:25.


#93
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Nu e normal. Numai alea din fata se misca. Ai incercat sa-l plimbi? E usor manevrabil?
Cat despre manual, nu cred ca e nevoie de asa ceva, e totusi un carucior. Ce poate fi asa complicat?

Nastere usoara, iti doresc.

#94
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
E posibil sa fie normal dar sa aiba si o chestie care sa le blocheze. Pentru cazurile in care vrei sa schimbi directia de mers si sa-l folosesti ca pe un landou.

#95
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Numai alea din fata se pot bloca.
Ce legatura are directia de mers cu landoul?

#96
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
Probabil nu am fost prea explicit. Caruciorul pe care l-am folosit avea posibilitatea de a intoarce manerul si astfel impingeai caruciorul si copilul era cu fata la tine, nu la sensul de mers si astfel rotile "din spate" deveneau "rotile din fata". Sper ca e mai clar acum desi nu pare :)

#97
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Am inteles exact la ce te referi, dar tot rotile alea din fata(sau spate, depinde de sensul de mers) raman blocabile. Alea mai mari(din spate default) sunt fixe.

#98
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Io urasc caruciorul (avem unul DHS): e mare, e greu, de transportat in masina nici vorba - musai pe suportii de pe masina, dificil de mers cu el prin oras cu treaba, e greu de calmat un oaca-oaca in carucior ...

Pt. mine, babywearing-ul a fost un must pt. ca am putut sa ma duc oriunde, oricand fara probleme. La primul pitic am avut un wrap elastic, un sling de in si un mei-tai de care am tras pana a putut piscotul sa mearga. Acum, la al 2-lea am luat un marsupi plus care merge de la 0+ si apoi vom trece la mei-tai pana va putea merge singur.

#99
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Hmmm...am inteles. M-am exprimat eu gresit, rotile din spate nu se intorc, doar se balangane ca sa zic asa in jurul propriei axe ca si cum ar fi descentrate...poate fac un filmulet si il pun, fac ca o roate de bicicleta descentrata fara insa sa scoate zgomot. By the way, eu sunt sotul :)), multumesc vis-a-vis de 'nastere usoara' !

#100
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postshiva, on 01 octombrie 2014 - 00:31, said:

Io urasc caruciorul (avem unul DHS): e mare, e greu, de transportat in masina nici vorba - musai pe suportii de pe masina, dificil de mers cu el prin oras cu treaba, e greu de calmat un oaca-oaca in carucior ...

Pt. mine, babywearing-ul a fost un must pt. ca am putut sa ma duc oriunde, oricand fara probleme. La primul pitic am avut un wrap elastic, un sling de in si un mei-tai de care am tras pana a putut piscotul sa mearga. Acum, la al 2-lea am luat un marsupi plus care merge de la 0+ si apoi vom trece la mei-tai pana va putea merge singur.

Si eu voiam sling dar am constatat ca costa doar vreo 150-170 lei...
Si apoi, cand poate merge, problema e ca nu poatetotusi foarte mult, de la inceput, si devine din ce in ce mai greu sa-l tii in brate...mai ales ca acum ai unul si mai mic...cum te descurci cu amandoi ???

#101
lethe_ro

lethe_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.07.2007
Salut,
Vine timpul sa cumpar un carucior pt. bebe, si as avea nevoie de ceva ajutor/sfaturi.
Ma gandeam la ceva 3/1 cu scoica, landou, scaun sport.
Pe langa faptul ca mi se pare weird sa dai > 3000 lei pe un carucior, nici nu ii am asa ca ma oprisem la:
- Kinderkraft - Carucior 3 in 1 Kraft 6 Purple http://www.emag.ro/k...1/pd/DB2PYMBBM/
- Hauck - Set Carucior Malibu XL All in One Fruit http://www.emag.ro/h...6/pd/DLWHQBBBM/
- Carucior Chicco Trio Sprint, Rosu http://www.emag.ro/c...1/pd/DQRK5BBBM/

De Hauck  Malibu XL am auzit pareri si bune si foarte proaste, pe asta vroiam sa merg initial. De kinderkraft nu am auzit mai nimic, pare asa o firma mai fantoma, iar cel de la chicco, fiind cel mai ieftin de la ei nu vad cu ce ar fi mai presus de celelalte doua.
Are cineva vreunul dintre aceste carucioare sau  a auzit ceva de ele (de bine, de rau). Si alte idei sunt binevenite.
Mersi.

#102
driver11

driver11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.10.2005
Dupa indelungi cautari pe net si multe review-uri citie, m-am oprit la acestea doua :

Carucior Krausman 3 in 1 Poema, Bej

si

Carucior Baby Merc Zipy 3 in 1

Nu am gasit multe informatii si nici nu am auzit de Krausman, ce parere aveti ?

#103
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io l-am luat pe asta
https://www.bumbleri...rollers/indie-4
is curios ce o sa zica pruncul.
criteriul de baza: incape intr-un portbagaj de A5.

Edited by Pengoon, 20 September 2016 - 22:42.


#104
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostPengoon, on 20 septembrie 2016 - 22:41, said:

io l-am luat pe asta
https://www.bumbleri...rollers/indie-4
is curios ce o sa zica pruncul.
criteriul de baza: incape intr-un portbagaj de A5.

Arata fain, dar mi se pare cam scump.

Eu il am pe asta:

https://www.amazon.c...r/dp/B00ASI748A

#105
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostPurpura, on 21 septembrie 2016 - 04:08, said:


Arata fain, dar mi se pare cam scump.

Eu il am pe asta:

https://www.amazon.c...r/dp/B00ASI748A
pare ok. roti cu aer, suficient de mari sa urci bordura fara probleme. daca si suspensiile-s ok, why not.

#106
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postnoulpriceput, on 22 septembrie 2016 - 14:54, said:

Eu una nu am incredere in site-urile din afara, mai ales la partea de plata si de livrare. Dureaza foarte muult.
Eu pentru copilasul meu i-a cumparat de pe acest sait si carucior si tarc de bebe.
Am fost multumita ca le are pe tooooate. Posted Image Voi ce ziceti?

Daca nici in Amazon nu ai incredere ... user cu un singur post.

View PostPengoon, on 22 septembrie 2016 - 21:07, said:

pare ok. roti cu aer, suficient de mari sa urci bordura fara probleme. daca si suspensiile-s ok, why not.

Sunt, l-am folosit si off road. E ok pentru ca e inalt si f manevrabil.

#107
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Bună la toate mămicile..si taticii.
Am o intrebare/nelămurire referitor la carucior.
Exista în Cluj o firma care aduce cărucioare 3 în 1 din Polonia (noi).
Cărucioarele LARGO, ALU WAY si inca ceva modele.
Cunoașteți marca firma?
Cum vi se par ? Preturile sunt accesibile.
Nu ma gandesc sa dau 3000 de lei pe un cărucior 3 în 1...cand ajungi  după un an sa înlocuiești scoica și apoi totul.. dar nici sa știu ca baby sta super inconfortabil.
Ma interesează la fel ca pe toți părinții, sa fie ușor de manevrat, adunat în mașină..
MULȚUMESC.

Edited by carmenrebeca_31, 28 March 2017 - 16:16.


#108
albert999

albert999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 11.11.2016
Buna seara!Ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat in alegerea unui carucior.Eu unul m-am gandit sa aleg dintre doua modele:https://idealbebe.ro/krausman-carucior-in-contempo-blackgray-p-17792.html?osCsid=93e84eea2dd84f2691a86e1ffcfcef8c (acesta il vrea sotia) si https://www.emag.ro/...7/pd/D7DCVDBBM/ ( si acesta il vreau eu).Din cat m-am informat si eu ambele sunt nemtesti.Acum daca cineva mai stie si alte modele 3 in 1 bune e binevenit.Multumesc mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate