Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Alegerea unui carucior

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#109
albert999

albert999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 11.11.2016
chiar nimeni nu mai e aici la carucioare??pfffff

#110
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009

 albert999, on 19 august 2017 - 11:48, said:

chiar nimeni nu mai e aici la carucioare??pfffff
Eu acum am terminat de citit tot topicul și tot sunt nelămurită ce să alegem pentru nepot. La primul am luat de la târgul de la Polivalentă un Avent care a ținut la 1,5 copii Posted Image . Un sport cu sac de dormit cu puf de gâscă (nepotul era născut în august, iar următorul se va naște în ianuarie) care a fost folosit 3 ani de bepot și apoi încă jumătate de an de alt băiețel. Amândoi fiind „strong” s-a defectat sistemul de ridicare a spetezei. Deci pentru următorul nepot, vom lua alt căruț. M-am tot gândit la 3 în 1, acum văd că în scoică nu-l poți ține prea mult. Specialiștii spun că scoica, are acea curbură care ajută la echilibrarea greutății pe coloană și este mai indicată decât poziția culcat. M-am oprit la ăsta. Ușor, cam are tot ce-i trebuie și e la limita superioară a bugetului. Fiind iarnă am zis că 5 luni va umbla în landou apoi va trece la sport. Copiii stau la 4 și nu au lift.

#111
albert999

albert999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 11.11.2016
da si eu inca sunt in dubii cu carutul.cam greu sa alegi in ziua de azi.

#112
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009

 albert999, on 20 august 2017 - 11:41, said:

da si eu inca sunt in dubii cu carutul.cam greu sa alegi in ziua de azi.
Am fost la Smyk și pe acolo bate vântul. Să vedem ce mai bagă. Mâine mă duc la Nichiduță. Căruciorul trebuie probat. Te plimbi puțin cu el, faci câteva viraje, etc. Uite aici 31.08.-03.09 târg la Romexpo, dar nu știu ce au acolo. Am văzut mai mult chestii din alea cu celule stem, naturiste, etc
La Polivalentă este la sfârșitul lunii septembrie 21-24.09.

#113
albert999

albert999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 11.11.2016

 iogamac, on 20 august 2017 - 15:09, said:

Am fost la Smyk și pe acolo bate vântul. Să vedem ce mai bagă. Mâine mă duc la Nichiduță. Căruciorul trebuie probat. Te plimbi puțin cu el, faci câteva viraje, etc. Uite aici 31.08.-03.09 târg la Romexpo, dar nu știu ce au acolo. Am văzut mai mult chestii din alea cu celule stem, naturiste, etc
La Polivalentă este la sfârșitul lunii septembrie 21-24.09.
Daca ajungi la nichiduta e bine.Poate vezi ceva interesant si ne spui si noua o parere.Un prieten al meu a luat un carut de la krausman si e multumit de el,undeva la 2000 lei.

#114
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009

 albert999, on 20 august 2017 - 19:37, said:

Daca ajungi la nichiduta e bine.Poate vezi ceva interesant si ne spui si noua o parere.Un prieten al meu a luat un carut de la krausman si e multumit de el,undeva la 2000 lei.
A făcut un search fiică-mea și mi-a dat niște repere și ne-am cam oprit la ăsta. Am citit despre Coccolle în general. Pentru Coccolle Sereno am găsit și review-uri destul de bune. Mâine sper să vin cu informații suplimentare.

#115
albert999

albert999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 11.11.2016
Si pana la urma ce ai luat?

#116
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009

 albert999, on 25 august 2017 - 16:04, said:

Si pana la urma ce ai luat?
După ce am „patinat” pe net din site în site am descoperit cărucioarele Camareo și Cocolle, sub alte denumiri la polonezi. Am fost la magazinul Smyk unde le-am văzut, le-am manevrat și am renunțat din cauza greutății și masivității. Am cumpărat un Joie 3 în 1 dintr-un magazin Stokke din Constanța (b-dul Tomis) cu 1755 lei la ofertă.
Căruțul are greutate mică  și se manevrează foarte ușor. Un clip reprezentativ este acesta

Attached Files



#117
albert999

albert999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 11.11.2016

 iogamac, on 26 august 2017 - 17:20, said:

După ce am „patinat” pe net din site în site am descoperit cărucioarele Camareo și Cocolle, sub alte denumiri la polonezi. Am fost la magazinul Smyk unde le-am văzut, le-am manevrat și am renunțat din cauza greutății și masivității. Am cumpărat un Joie 3 în 1 dintr-un magazin Stokke din Constanța (b-dul Tomis) cu 1755 lei la ofertă.
Căruțul are greutate mică  și se manevrează foarte ușor. Un clip reprezentativ este acesta
Joie este facut in Polonia?

#118
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009

 albert999, on 26 august 2017 - 17:46, said:

Joie este facut in Polonia?
Toate sunt produse în China, dar depinde pentru ce firmă sunt făcute. Joie este firmă englezească. Uite aici. Știi cum sunt alea produse cu CTC și alea făcute pe vapor. Este foarte bine lucrat, iar materialele din care este făcut sunt de calitate. Suplu, dar bine închegat.

#119
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Buna ziua,
Aveti ceva pareri cu privire la Thule urban glider 2in1 versus Inglesina Zippy Pro 3in1? stiu ca la primul lipseste scoica, dar per total ajung cam la acelasi pret. Vrem ceva foarte usor.
Imi place foarte mult Stokke dar atat pretul aproape dublu cat si greutatea mai mare reprezinta un impediment.

#120
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Recomand 3 roti doar cand avem de mers si pe altceva decai asfalt drept. Manerul tip bara continua este un avantaj.
Eu am studiat 2 luni tipurile de carucioare si am ales Maxi Cosi Nova 3. Ne trebuie pt pietris, zapada mica, scari si teren denivelat. Inca nu se aduce in Romania asa ca l-am adus din alt stat.
Se strange "fara maini" si e super strong.

#121
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Noi am avut un Mutsy Evo (landou + buggy) si un Britax B-Agile 4. Mutsy e fain pentru ca buggy-ul se poate pune si cu fata la tine si spre exterior (si se poate strange cu scaunul atasat in ambele moduri). In prima perioada cand scoti copilul din landou e inca prea mic ca sa vrea sa se uite la lume in loc sa se uite la tine.

Britaxul are un sistem de strangere foarte misto si e si mult mai usor.

 nonyhaha, on 18 septembrie 2017 - 18:35, said:

Aveti ceva pareri cu privire la Thule urban glider 2in1 versus Inglesina Zippy Pro 3in1? stiu ca la primul lipseste scoica, dar per total ajung cam la acelasi pret. Vrem ceva foarte usor.
Imi place foarte mult Stokke dar atat pretul aproape dublu cat si greutatea mai mare reprezinta un impediment.
Daca tre' sa alegi intre alea 2 eu as alege Thuleul. Iglesina n-are roti de strazi romanesti :w00t:. Si nici nu e asa comod cu 2 manere separate.


Cumpara oricum un scaun de masina bun si nu orice scoica basic vine cu carutul...

#122
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005

 iogamac, on 26 august 2017 - 17:20, said:

După ce am „patinat” pe net din site în site am descoperit cărucioarele Camareo și Cocolle, sub alte denumiri la polonezi. Am fost la magazinul Smyk unde le-am văzut, le-am manevrat și am renunțat din cauza greutății și masivității. Am cumpărat un Joie 3 în 1 dintr-un magazin Stokke din Constanța (b-dul Tomis) cu 1755 lei la ofertă.
Căruțul are greutate mică  și se manevrează foarte ușor. Un clip reprezentativ este acesta
Este Joie Chrome (varianta non-DLX). La asta ne-am decis si noi.
Este printre cele mai usoare sisteme care permit ambele directii la partea sport; dar tot e cam greu. Totusi in modul trolley cred ca poate fi urcat pe scari treapta cu treapta.
Daca vrei sensibil mai usor (sub 10 kile), am gasit doar d-alea cu doar o directie.

Edited by cornel001, 17 October 2017 - 13:57.


#123
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Ce părere aveți despre cărucioarele care se strâng gen "umbrela"?
Am găsit două care par interesante și pot fi folosite până când copilul face 3 ani, 3 ani și jumătate. Pe noi ne atrage faptul că e f practic (se pliază ușor și ocupă puțin spațiu) si are o greutate redusa.
Dezavantajele ar fi că nu știu cât de solid și fiabil e mecanismul de pliere (rezista oare 3 ani?) și nici nu știu cât de confortabil e (are și arcuri), pentru că are rotile mici. Va fi folosit pe asfalt bun și mediu... ceva cu denivelări, gen Herăstrău sa zicem. Nu și pe drum "de tara". Ce ziceți, ar face față cerințelor mele?

#124
cristianpx

cristianpx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2016
Salut, si nevasta-mea se tot uita la un astfel de carucior pentru ca este foarte comod de utilizat insa eu sunt de obicei mai sceptic si am luat-o logic si anume:

1. rotile micute nu au cum sa fie ok pe tipul de trotuare pe care le avem ( adica la cat de denivelate si sparte sunt, rotile acelea mici nu cred sa faca fata cu brio)
2. partea de pliere destul de atragatoare este facuta din materiale usoare ceea ce nu vad ca ar fi durabila in timp;
3. pretul pare un pic cam mare

#125
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
In general pentru plimbari lungi pe strada si parc trebuie sa fie cu suspensie si roti cu camera, dar sunt mari si grele.
Pentru plimbat doar prim mall merge si unul fara suspensie si cu roti din spuma.

Edited by arg, 27 May 2018 - 23:07.


#126
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Exact ca voi mă gândesc și eu. Zilele trecute am fost in parcul Mogoșoaia. Pentru cei ce nu știu parcul, sunt tot felul de zone... asfaltate, cu pietriș sau cu pământ. Nu puține cărucioare de genul asta am văzut pe-acolo. Mergeau bine-mersi. Iar copilul nu avea nici o treabă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate