Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bona - un ajutor binevenit

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Trebuie sa va marturisesc ca anul trecut, cand m-am mutat in cartierul din mijlocul campului, eram cam nedumerit de ce se vaita vecinii (proaspeti parinti) foarte tare de faptul ca nu are cine sa ii ajute la cresterea copilului.

Cat de greu poate fi ?

Raspunsul.. este complicat si are multe aspecte, dupa cum aveam sa descopar.

In mod traditional mama sta acasa cu copilul, iar cel putin unul din bunici o ajuta.
Chiar si asa este greu, insa cand din diverse motive bunicii nu sunt disponibili, iar parintii nu isi pot permite sa stea acasa, situatia devine rapid tragica.

Un copil este un full time job!
Nu poti sa il ignori, nu prea poti sa tragi chiulul, de aceea ramane alternativa teoretica... bona!

La modul general, in Romania, bona sau baba este cel mai adesea o femeie care nu s-a dovedit a fi buna la altceva... nicidecum pentru ca ar avea vocatie ori cunostiinte in educatia copiilor.
Bonele profesioniste le vezi doar la TV, sunt rare si foarte scumpe.

Daca stai si in mijlocul campului, sansele sa gasesti pe cineva sunt aproape nule.
Apar probleme cum ar fi transportul respectivei persoane, increderea acordata si mai ales profesionalismul sau.

Sa nu uitam ca parintii stau si monitorizeaza ca niste ulii, e normal ;)

Aproape toti cei care au incercat metoda cu "bona interna" s-au lasat pagubasi.
E foarte enervant sa bagi in casa/familie o persoana total necunoscuta; e de obicei e un bilet one way spre dezastru.

Am inteles ca primul an este mai dificil, insa banuiesc ca nici urmatorii nu sunt floare la ureche ;D
Dupa primii ani urmeaza inevitabila gradinita, dar si acolo sunt multe probleme de discutat...

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
stai ca n-am priceput, da inapoi. ai angajat sau nu bona? ai probleme cu ea sau nu? :w00t:

#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Eu am avut noroc sa poata sta mama (adica nevasta-mea) pina la 2 ani, apoi bunicii. Daca ai de ales, mai bine stai tu (parinte, mama sau tata), decit un strain. Acum e mai greu, statul limiteaza indemnizatia pentru concediul de ingrijire copil, trebuie sa alegi intre bani si copil.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Eu m-am scos cu mama-soacra, dupa ce ai mei mi-au tras teapa ;)

Ea e pe post de dadaca...


Oricum, ceea ce face statul roman este o crima :(

Nu doar ca nu stimuleaza natalitatea, dar dovedeste ca nua re nici un fel de strategie de viitor.
Populatia imbatraneste, scade, iar ca sa faci un copil (nu zic mai multi) trebuie sa fi curajos.

Doar doua "initiative laudabile" din ultima vreme si ne dam seama care e situatia:
- nivelul maxim al salariului luat in considerare pentru CIC.
- statul nu vrea sa plateasca pentru gemeni!

#5
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003
in general pensionarele se ofera la asa ceva.
este important insa ca persoana respectiva sa aiba recomandari solide. ;)
este foarte bine sa se discute cu parintii altor copii de care a avut grija, de preferinta fata in fata, nu la telefon.
si printesa mea este la bunici, o sa o duc in curand (sper) la noi. avand 3 ani o pot duce la o gradinita ziua cand noi suntem ocupati.
si gradinitele insa genereaza probleme, cel putin Anda, de cate ori am dus-o s-a imbolnavit.
la inceput am sperat sa o tinem la noi, sotia cunostea o pensionara care avuse-se grija de copilul unei vecine, si o a facut-o foarte bine, era o femeie de incredere. din pacate, avea deja alt angajament cand am avut nevoie, si cum nu am gasit pe altcineva la momentul respectiv...

#6
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Prima potențială bonă mințea de stingea. După o săptămîna i-am dat liber. A doua potențială bonă nu mi-a plăcut din prima. A treia dorea program de lăuză. A patra voia bani mulți și tipa de la agenția de bone era idioată. A cincea am găsit-o în urma unui anunț pe net și e ok. Se poate și mai bine, dar raportul preț/calitate e satisfăcător.

#7
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Da tu cati copii ai de ai testat atatea bone? :huh: :)
p.s. dupa a cincea ce urmeaza? ce variante de backup ai?

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 Ravy, on Feb 7 2009, 01:09, said:

Da tu cati copii ai de ai testat atatea bone? :huh: :)
p.s. dupa a cincea ce urmeaza? ce variante de backup ai?
Doi, gemeni. După a 5-a va urma grădinița.

#9
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
eu n-am avut bona, am stat cei doi ani acasa, si mi-am crescut copilul. dar, din primavara trecuta, odata cu amenajarea parcului din mahala am petrecut zilnic cite 2-3 ore acolo, si am avut ocazia sa cunosc mamici si bone fel de fel. una singura imi place: o femeie de la tara, care are 4 fete (cele mici sunt gemene, intr-a doispea acuma), foarte simpla si cu muuuuuuult bun simt. nu stiu cu cit e platita, eu vad numai cum se poarta cu Ami, fetita de care are grija. foarte frumos ii vorbeste, se joaca cu ea, merge dupa Ami peste tot in parc, si nu ramine uitata la discutii cu alte cucoane, ceea ce mi se pare foarte important. Ami o asculta, si este printre putinii copii din parc fara manifestari violente.

in prezent, eu am o jumade norma la scoala, si in timpul cit eu sunt plecata, sta mama mea cu oana. fie-mea e rea, o cam supara pe mama...

Edited by tonks, 07 February 2009 - 08:57.


#10
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Eu nu am avut incredere din start in cineva necunoscut cu care sa-mi las copilul. Auzisem povesti  de la diversi parinti ca-si gaseau bonele fumand langa copil, sau ca furau mancarea de la gura copilului. Am vazut  diverse inregistrari filmate cu  camere ascunse prin casa. Plus o experinta traumatizanta din propria copilarie.
Am vizitat o groaza de gradinite pana m-am hotarat la una, care la acel moment era ideala. Adica primeau copii de 1 an (era cresa), aveau mobilier si jucarii speciale pt copii foarte mici si patroana parea ca pune foarte mult suflet in ceea ce face.
Am vazut si alte gradinite la care gasisem "defecte",  zic eu obiective : mizerie (ma astept sa fie "farmacie" intr-o gradinita), scari intortocheate pe care trebuiau sa urce cu copiii in brate (deobicei gradinitele astea sunt in vile vechi, boieresti si nu stiu cum naiba se foloseau doar scarile servitorilor), lipsa mobilierului specific copiilor foarte mici, etc.
Am vazut si gradinite care-mi placeau dar nu primeau copii de 1 an.
Am stat la gradinita aceea pana acum, cand deja incepusem sa observ  lucruri deranjante : cand imi luam copilul vedeam pe geam ca singura lor lumina intr-o camera mare era un bec chior, si fii-mea  se plangea ca o dor ochii. Venea acasa doar cu chestii "inteligente" gen : scuipat, dat cu pumnul, muscat, aruncatul obiectelor cu rautate (de ex aruncatul biberonului plin, in plasma sau in parbriz in plin trafic), crize de isterie. Nu stiu daca astea sunt gesturi de copil rasfatat sau sunt deprinse la gradinita. Probabil e ceva din fiecare. La hipermarket nu ne tavalim pe jos pt ca pun in carut tot ce vrea. La casa le selectez. Dar atat mi-ar trebui sa-i iau din mana ce si-a luat ea de pe raft.
De cand a inceput sa vorbeasca am aflat ca era si batuta la gradinita.
Bine ca am trecut peste etapa asta. Una peste alta nu stiu daca a fost bine sau rau. Acum ca am trecut la alt nivel e usor sa arunci cu noroi si sa nu-ti mai convina nimic. Ideea e ca atunci cand eram disperata ca nu aveam unde sa o las,  gradinita aia m-a scos din incurcatura iar la momentul respectiv fata parea bine ingrijita si hranita. Acum mi se parea ca nu mai evolueaza. Eu nu aveam timp si rabdare sa stau cu carti zi de zi sa-i arat. Si observasem ca e dornica sa-i arati pe carti lucruri (are zeci de carti - vreau sa-i cultiv cultul cartilor desi nu cred ca o va ajuta in viata). La gradinita nu-i aratau si nu o invatau nimic.

De luni am dus-o la o alta gradinita unde sunt foarte multi copii (pe grupe), foarte multe educatoare, asistente medicale, profesori de diverse chestii. Sper sa fie bine.  Au program  pana la 18 si o luam cu randul, pt ca amandoi lucram mai ales seara. Au si transport si ma gandesc ca in situatii extra, mi-o pot aduce la clinica, ca sa ne enerveze un pic pe-aici pana imi termin treaba.
Eu va recomand o gradinita langa locul de munca . Ii duceti dimineata si ii luati seara. E dificil  uneori, dar trebuie sa existe o rezolvare.



 Courage, on Feb 6 2009, 17:14, said:

Nu doar ca nu stimuleaza natalitatea, dar dovedeste ca nua re nici un fel de strategie de viitor.
Populatia imbatraneste, scade, iar ca sa faci un copil (nu zic mai multi) trebuie sa fi curajos.

Doar doua "initiative laudabile" din ultima vreme si ne dam seama care e situatia:
- nivelul maxim al salariului luat in considerare pentru CIC.
- statul nu vrea sa plateasca pentru gemeni!
Ai dreptate . Dar asta nu e valabil pt toata lumea.
Habar nu am cat da statul pt mame in primii 2 ani. Oricum ar fi calculat suma asta, tot nu mi-ar fi dat cat as fi castigat daca muncesc. Nici macar jumatate. Deci asta insemna sa-mi scada nivelul de trai daca stau acasa. Daca sunt femei care sunt multumite cu banii de la stat, atunci nu e o problema pt ele sa stea acasa 2 ani si sa mai faca alt copil dupa aceea.  
La cum arata viata mea acum, cu copil si munca, un al doilea copil mi se pare misiune imposibila sau nebunie.

Edited by Ana_Karr, 11 February 2009 - 11:23.


#11
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Fiu-meu face 3 ani in mai si pana acum ne-a ajutat soacra-mea. Din motive obiective, aceasta situatie nu a mai putu continua, astfel de saptamana trecuta mergem la o gradinita particulara, program de la 8 la 18 cu "livrare" dus-intors.

Problema apare dupa-amiaza intrucat si sotia si eu avem program "flexibil" si se poate intampla sa nu ajungem la timp acasa... deci ne gandim sa angajam o bona... cu inima stransa.

Faza e ca nici nu stiu de unde sa incep... si mi-e oaresicum teama, pana acum micutul a beneficiat de atentie (si rasfat!) 101% si acum atatea schimbari... mi-e teama sa n-o dau in bara cu bona, ar trebui sa nimeresc bine din prima. Poate cineva sa-mi recomande o idee, o solutie, un pont? Locuim in Ploiesti si peste cateva luni ne vom muta in Gageni (la vreo 10 km de Ploiesti).

Multumesc!

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Ana_Karr si lightpawn: Cat va costa gradinita/cresa privata, pe luna?

#13
carmen_iliescu

carmen_iliescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.04.2009
[quote name='radumiki' date='Feb 6 2009, 18:28' post='5960104']
in general pensionarele se ofera la asa ceva.
este important insa ca persoana respectiva sa aiba recomandari solide. ;)

Intradevar este foarte important ca bonele sa fie recomandate de cei pentru care au mai lucrat. Siguranta copilului este cea mai importanta, deci este mai mult decat necesar ca bona pe care o angajez sa imi prezinte referintele.

#14
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Atunci cind resursele abunda, probabil se rezolva mult mai usor. O bona cu pedigree la 2000 roni este mai usor de gasit chiar si in zone periferice. Eu zic sa va planuiti cu atentie dar hotarit pasii, nu va lasati influentati de anturaj, ginditi pragmatic, geometric pt. binele copilului. Nu lasati sa va intunece gindirea argumentele negative si puneti in balanta optiunile necesare cresterii unui copil in conditii normale vs celelalte optiuni.
Daca ciorba are ingredientele necesare poate fi servita si rece, ca tot buna e.

Succes si faceti copii. E minunat :wub: .

Edited by gugutata, 25 August 2009 - 16:32.


#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 punkt, on Apr 29 2009, 11:41, said:

Atunci cind resursele abunda, probabil se rezolva mult mai usor. O bona cu pedigree la 2000 roni este mai usor de gasit chiar si in zone periferice.

Pînă și în satu' oierului găsești bone mai ieftine.

#16
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 mufa, on Apr 29 2009, 15:04, said:

Pînă și în satu' oierului găsești bone mai ieftine.
cu pedigree, adica d'astea cu masina, ceva studii, recomandari...

#17
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 punkt, on Apr 29 2009, 15:07, said:

cu pedigree, adica d'astea cu masina, ceva studii, recomandari...
Mai greu.

#18
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Prietena mea și-a luat bonă din asta cu pedigree, recomandări, verificări, agenție toate cele. Storcătorul de fructe rămânea neutilizat și fructele nu mai erau. O altă prietenă și-a găst copilul tăcut pe canapea, cu ochii în tavan. Când l-a întrebat unde-i bona, piciul zice: șșșș, Ildiko doarme. Normal că venise un pic mai devreme de la munci. Ildiko nu se aștepta.
Eu am ales varianta tanti pensionară, cu nevoie de bani, n-avea recomandări, dar am mers pe intuiție. Sora ei avea grijă de copilul unor vecini. Am stat cu ea câteva zile pentru adaptare și apoi mi-am reluat munca. Totul a fost ok, nu am avut nici o surpriză neplăcută. Singura problemă cu care mă confruntam era dacă ea răcea, de exemplu, câteva zile, trebuia să găsesc o formulă magică.
De multe ori intuiția mamei face mult mai mult decât orice recomandare sau atestat.
Ideal - bunici.
Trecerea către grădiniță am făcut-o treptat. Am ales pentru primul an o grădi de 4 ore, cu tanti Ina păstrată. Ea îl aducea și stătea în continuare cu el până veneam noi. În acel an am și făcut tatonări pentru a găsi o altă familie interesată de bonă, pentru că tanti avea reală nevoie de bani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate