Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Inhibitor magnetic

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
winner23

winner23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 10.06.2008
exista vreun material x care sa blocheze radiatia magnetica provenita de la un magnet y?

#2
senoctar

senoctar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 01.07.2006

View Postwinner23, on Feb 6 2009, 15:43, said:

exista vreun material x care sa blocheze radiatia magnetica provenita de la un magnet y?

Poti incerca http://forum.softped...hl=magnet motor daca ceea ce cauti e shielding magnetic.

#3
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Nu cred, dar exista un material care sa neutralizeze campul magnetic intr-un anumit punct: un alt magnet. De fapt, se utilizeaza pentru a atenua campul magnetic al unui magnet de difuzor.

Ar mai fi un material care conduce campul magnetic (fier, plasat in afara magnetului, astfel incat sa inchida liniile de camp-vezi constructia unui difuzor ecranat).

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Corpurile rotitoare distorsioneaza/curbeaza chiar si campul gravitational, spatiul si timpul.
Este vorba de viteze de rotatie mari, aproape relativiste, in orice caz, trebuie sa ajunga macar pe langa prima viteza cosmica - 7,9 km/s viteza tangentiala, pt. a se obtine rezultate cat de cat utile.
Atentie deosebita necesita nu doar constructia, rezistenta, echilibrarea, stabilizarea si fiabilitatea unor astfel de mecanisme, dar si protectia necesara inclusiv pt. a contracara fenomenele exotice de genul taierii si topirii de proximitate, fara contact direct !
O directie interesanta o poate avea experimentarea si incercarea de a utiliza rotirea unor raze laser in loc de masa bruta, de ex. intr-un dispozitiv girolaser dezvoltat special in scopul urmarit mai sus ;)
Rezultatele ar putea intrece asteptarile, si ar putea chiar deturna interesul spre domenii paradoxal chiar mai interesante decat obtinerea unui vulgar si primitiv PM , bazat pe mase in miscare... :P

Edited by loock, 30 March 2009 - 23:20.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Un semiconductor scufundat in azot lichid poate devia campul magnetic.Ex trenurile de mare viteza care se deplaseaza in camp magnetic.

Edited by Leo2006, 09 April 2009 - 22:21.


#6
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Un material feromagnetic plasat intre magnet si zona care se doreste libera de camp, va capta liniile de camp magnetic, dar nu total. Campuri de scapari vor mai exista.

#7
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View Postwinner23, on 6th February 2009, 16:43, said:

exista vreun material x care sa blocheze radiatia magnetica provenita de la un magnet y?
Magnetii nu emit radiatii. Probabil te referi la campul magnetic produs de un magnet permanent. Daca vrei sa ai o zona din spatiu in care sa nu existe camp magnetic o poti obtine construind o incinta dintr-un material supraconductor.

De ce vrei sa blochezi actiunea magnetului? Din curiozitate...

#8
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Eu nu vad nici o logica in ce spui tu. Ca sa ecranezi un camp magnetic iti trebuie un material cu permebilitate magnetica MARE, care sa stranga liniile de camp magnetic in el si sa nu le lase sa zburde pe afara. Permebilitatea unui supraconductor e 0, deci e ca exact opusul.

#9
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View Postaccelerator, on 22nd July 2009, 15:01, said:

Eu nu vad nici o logica in ce spui tu. Ca sa ecranezi un camp magnetic iti trebuie un material cu permebilitate magnetica MARE, care sa stranga liniile de camp magnetic in el si sa nu le lase sa zburde pe afara. Permebilitatea unui supraconductor e 0, deci e ca exact opusul.
Toate marimile campului magnetic sunt nule in interiorul corpului supraconductor. Asta inseamna, tinand cont de conditiile Maxwell de forntiera ca in interiorul unei incinte cu pereti supraconductori campul magnetic va fi nul.

Tu propui ceva care sa atraga liniile de camp. Eu am propus ceva care sa izoleze complet un mediu dpdv magnetic.

#10
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Mai e ceva de mentionat la metoda ta, liniile de camp magnetic vor exista in continuare in momentul in care aduci cusca la supraconductivitate, daca campul magnetic era deja prezent in zona. Ideea e sa aduci cusca la supraconductivitate si apoi sa apara campul magnetic.

Metoda e buna dar e destul costisitoare

#11
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View Postaccelerator, on 22nd July 2009, 15:44, said:

Mai e ceva de mentionat la metoda ta, liniile de camp magnetic vor exista in continuare in momentul in care aduci cusca la supraconductivitate, daca campul magnetic era deja prezent in zona. Ideea e sa aduci cusca la supraconductivitate si apoi sa apara campul magnetic.

Metoda e buna dar e destul costisitoare
Ca sa functioneze bine trebuie o incinta cu pereti solizi; prin cusca ar exista scapari.
Campul ar disparea din incinta daca nu am avea sursa de cp magnetic in interiorul acesteia. Nu conteaza conditiile initiale. Daca la asta te refereai...

Oricum chestia e mai mult teoretica decat practica. Ar costa o groaza de bani si ar fi greu de realizat.

Depinde la ce anume ii trebuie un astfel de inhibitor initiatorului subiectului :)

#12
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Am zis cusca, dar nu ma gandeam la zabrele, ci la perete solid  :)

#13
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Lasati mah oamenii sa faca perpetuum mobileuri :)

Blocat de radiatie.. Mpai campul magnetic e cu linii de camp.. Deci nu le blochezi, le redirectionezi, ca ele exista orice-ai face.
Ca sa le redirectionezi, tre' sa ai o forta acolo. Forta aia si cu distanta pe care le redirectionezi, inseamna o energie.

#14
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View PosttheMisuser, on 22nd July 2009, 16:46, said:

Lasati mah oamenii sa faca perpetuum mobileuri :)
Aici nu e vorba de asa ceva. Se poate realiza ceea ce a dorit initiatorul subiectului prin metoda pe care am descris-o eu.

View PosttheMisuser, on 22nd July 2009, 16:46, said:

Mpai campul magnetic e cu linii de camp.. Deci nu le blochezi, le redirectionezi, ca ele exista orice-ai face.
Pai cam asa fac supraconductoarele: resping linile de camp.

View PosttheMisuser, on 22nd July 2009, 16:46, said:

Ca sa le redirectionezi, tre' sa ai o forta acolo. Forta aia si cu distanta pe care le redirectionezi, inseamna o energie.
Nu trebuie sa ai niciun fel de forta sau consum de energie pentru a modifica pozitia liniilor de camp. Ex: pui un fier langa un magnet si liniile de camp vor avea o alta configuratie decat daca magnetul s-ar afla singur.

#15
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View Postunbeliver, on 22nd July 2009, 17:27, said:

Nu trebuie sa ai niciun fel de forta sau consum de energie pentru a modifica pozitia liniilor de camp. Ex: pui un fier langa un magnet si liniile de camp vor avea o alta configuratie decat daca magnetul s-ar afla singur.
Ai ca aici ai dat cu bata-n balta. Pui un fier langa magnet, fieru va resimti o forta cand te apropii, si cu cat te apropii cu atat va fi forta mai mare. Dar apropierea asta si forta (negativa) din partea fierului va fi un transfer de energie de la campul magnetic (si transformare in lucru mecanic). Ca sa departezi fierul va trebui sa vii cu energia aia inapoi, pentru refacerea campului.

La partea cu PM aproximativ am glumit, ca stiu ca lumea se agita cand cineva vorbeste de (ceva asemanator) PM :)

Edited by theMisuser, 22 July 2009 - 16:52.


#16
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View PosttheMisuser, on 22nd July 2009, 17:52, said:

Pui un fier langa magnet, fieru va resimti o forta cand te apropii, si cu cat te apropii cu atat va fi forta mai mare. Dar apropierea asta si forta (negativa) din partea fierului va fi un transfer de energie de la campul magnetic (si transformare in lucru mecanic). Ca sa departezi fierul va trebui sa vii cu energia aia inapoi, pentru refacerea campului.
Ce energie consuma ansamblul magnet fier cand cele doua obiecte stau una langa altul?
Ce energie consuma incinta despre care am vorbit mai devreme cand pe langa ea exista un camp magnetic?

#17
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Configuratiile statice nu consuma energie.

edit - Modificarea/modelarea configuratiilor (statice) se petrece cu transfer de energie.

Edited by theMisuser, 23 July 2009 - 19:15.


#18
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View PosttheMisuser, on 23rd July 2009, 20:13, said:

Configuratiile statice nu consuma energie.

edit - Modificarea/modelarea configuratiilor (statice) se petrece cu transfer de energie.
Corect! Nu m-am exprimat eu bine. Ce vroiam sa zic era ca nu trebuie sa consumi energie pentru ca incinta aceea sa devieze liniile de camp.
Iar energia ce se consuma pentru miscarea a vreo cateva corpuri pe acole e nglijabila asa dpdv ingineresc :D .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate