Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Semifinisat sau Finisat

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
X-ulescu

X-ulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.12.2005
Vreau sa-mi cumpar un apartament dar nu stiu care ar fii cea mai buna solutie.Desigur ca vreau sa ies cat mai ieftin dar sa fie si calitate.
Am ceva cunostinte care m-ar ajuta, dar nimeni nu lucreaza pe ochi frumosi.Apoi mai sunt si materialele.As vrea sa stiu de la cei care au trecut printr-o situatie asemanatoare cam care au fost costurile, si daca per ansamblu s-a meritat sa ia un apartament semifinisat.

#2
port_euro

port_euro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.10.2008

 X-ulescu, on Feb 6 2009, 12:21, said:

Vreau sa-mi cumpar un apartament dar nu stiu care ar fii cea mai buna solutie.Desigur ca vreau sa ies cat mai ieftin dar sa fie si calitate.
Am ceva cunostinte care m-ar ajuta, dar nimeni nu lucreaza pe ochi frumosi.Apoi mai sunt si materialele.As vrea sa stiu de la cei care au trecut printr-o situatie asemanatoare cam care au fost costurile, si daca per ansamblu s-a meritat sa ia un apartament semifinisat.

Pai depinde daca constuctorii sunt dispusi sa colaboreze si sa lucreze cu materialele preferate de tine (ma refer la gresie, faianta, usi, geamuri... impartirea spatiului, s.a.m.d)

Altfel, iti recomand cu tarie sa-ti iei un apartament semifinisat. De ce? Pentru ca eu personal mi-am luat un apartament finisat la cheie, din pacate. Si dupa 4 luni de la predare, inca lucrez in el.
Am scos laminatul, pentru ca toata plinta era mucegaita. Peretii sunt strambi.
Toata instalatia de apa si curent ii facuta de-a-n tranta. Dupa ce am facut o inundatie de toata frumusetea (pentru ca fileturile nu erau stranse  bine si din cauza presiunii apei au cedat...), am inceput sa-mi schimb toata instalatia. Distractie mare!!
Tencuiala a inceput sa crape si sa se scorojeasca. Usile nu se mai inchid bine...

In prima faza am fost incantat de ideea unui apartament finisat... ma mut din chirie direct in casa noua (si daca-i noua, ar fi trebuit sa fie si durabila). HA HA ... poate dincolo, in vest, ca in Romania nu-i asa.
Ii mai greu sa schimbi ce ii gata facut, decat sa faci ceva ce iti place de la inceput.

Numai bine,

#3
X-ulescu

X-ulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.12.2005

 port_euro, on Feb 6 2009, 16:09, said:

Pai depinde daca constuctorii sunt dispusi sa colaboreze si sa lucreze cu materialele preferate de tine (ma refer la gresie, faianta, usi, geamuri... impartirea spatiului, s.a.m.d)

Altfel, iti recomand cu tarie sa-ti iei un apartament semifinisat. De ce? Pentru ca eu personal mi-am luat un apartament finisat la cheie, din pacate. Si dupa 4 luni de la predare, inca lucrez in el.
Am scos laminatul, pentru ca toata plinta era mucegaita. Peretii sunt strambi.
Toata instalatia de apa si curent ii facuta de-a-n tranta. Dupa ce am facut o inundatie de toata frumusetea (pentru ca fileturile nu erau stranse  bine si din cauza presiunii apei au cedat...), am inceput sa-mi schimb toata instalatia. Distractie mare!!
Tencuiala a inceput sa crape si sa se scorojeasca. Usile nu se mai inchid bine...

In prima faza am fost incantat de ideea unui apartament finisat... ma mut din chirie direct in casa noua (si daca-i noua, ar fi trebuit sa fie si durabila). HA HA ... poate dincolo, in vest, ca in Romania nu-i asa.
Ii mai greu sa schimbi ce ii gata facut, decat sa faci ceva ce iti place de la inceput.

Numai bine,

Wow...groaznic.Dar nu ai avut garantie?Desi neplacerile ar fii la fel de mari, macar nu ai fii facut reparatiile pe banii tai.
Constructorul la care am fost ofera garantie, e dispus si sa ma lase  sa-mi aleg materialele.Daca le aleg din catalogul lor (care le au ei pe stoc banuiesc) sunt la preturi foarte bune dar nu stiu cat sunt de calitate.Apoi mai e manopera.Mai stiu pe cineva care si-o luat asa, dar o mers si o stat pe capul constructorilor cel putin odata pe saptamana si i-a stresat cu "ce si cum" si pana la urma a fost bine.Dar nu toti au timpul asta...si norocul sa le iasa bine din prima.Acuma cu criza poate se vor stresa mai bine, mai ales ca poti refuza receptia apartamentului daca nu-ti place cum a iesit, iar banca de la care iau credit nu le vireaza banii decat dupa ce se semneaza....daca bine am inteles procedura.

#4
port_euro

port_euro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.10.2008

 X-ulescu, on Feb 9 2009, 14:58, said:

Wow...groaznic.Dar nu ai avut garantie?Desi neplacerile ar fii la fel de mari, macar nu ai fii facut reparatiile pe banii tai.
Constructorul la care am fost ofera garantie, e dispus si sa ma lase  sa-mi aleg materialele.Daca le aleg din catalogul lor (care le au ei pe stoc banuiesc) sunt la preturi foarte bune dar nu stiu cat sunt de calitate.Apoi mai e manopera.Mai stiu pe cineva care si-o luat asa, dar o mers si o stat pe capul constructorilor cel putin odata pe saptamana si i-a stresat cu "ce si cum" si pana la urma a fost bine.Dar nu toti au timpul asta...si norocul sa le iasa bine din prima.Acuma cu criza poate se vor stresa mai bine, mai ales ca poti refuza receptia apartamentului daca nu-ti place cum a iesit, iar banca de la care iau credit nu le vireaza banii decat dupa ce se semneaza....daca bine am inteles procedura.

Pai sigur ca apartamentul era si inca mai este in garantie. DAR pana sa vina sa-ti rezolve problemele te poarta de innebunesti. In ce sens?
Ii suni, le explici ce problema ai si te amana pe inceputul saptamanii viitoare. Trece inceputul saptamanii viitoare si iar ii suni. Te mai amana 2 zile din motive intemeiate si justificate de ei. Tu nu ii crezi, dar nu ai ce sa faci. Mai astepti sa treaca si alea 2 zile, dupa care se reia procedura... Te prezinti la ei la sediu turnand foc (si nu numai) in stanga si-n dreapta. Iar iti promit ca se rezolva... si tot asa te tin pana-ti pierzi toate rabdarile.

Si cum instalatia de apa nu ii un lucru pe care sa-l tot amani... te apuci si ti-l faci singur.

Poate altii care-s mai rabdatori rezolva in alt fel, dar sincer mi-a fost groaza ca o sa-mi vina niste "mesteri" care o sa fusereasca treaba si dupa un timp o sa am din nou probleme.

In privinta materialelor... si in cazul meu a fost o gama variata de produse, tot felu' de colectii din Spania si Italia. LOL. Care de care mai urate si proaste catitativ.

Si sa ti-i cont de o chestie... CONSTRUCTORII sunt in stare sa-ti promita orice pana in momentul semnarii contractului si a virarii banilor in contul lor.

Dar nu te lua dupa mine... poate eu sunt un caz mai ghinionist, desi nu cred :) ... acceseaza linkul urmator (sunt cazuri cu "apartamente finisate la cheie") http://forum.softped...howtopic=252345

Numai bine si succes in achizitionarea locuintei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate