Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Recoltare CELULE STEM

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
anieni

anieni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.05.2008

 lalea, on 16th September 2009, 12:37, said:

Stiu ca e mica, ce garanteaza ca va ramane mica si nu va ajunge... jumatate din salariu?  :nonobad: OK, nu zic sa ramana fixa, dar sa am un control asupra modificarii, sa fiu instiinta si sa pot rezilia cu predarea "marfii" daca nu sunt de acord cu noua suma.
Sau sa-mi scie in contract suma maxima la care poate ajunge, raportat la un indice obiectiv (national, de preferinta).

Ti-au adus celulele in tara sau ale tale raman acolo de-acum?

Aia cu familiile care au deja un copil cu leucemie e de plans... cati crezi ca mai fac al doilea copil? E un fel de plan social care nu prea are cui se aplica. E cineva din politica in firma asta? Ca seamana mult cu unele legi sau planuri guvernamentale si marketingul lor.
Eh! Noroc de clienti, ca nu-si stiu drepturile!

M-am lamurit cu astia!
Mersi mult pentru info, sa fie cel mic fericit si sa nu aveti nevoie de celule vreodata!



Raspund aici unei postari mai vechi care spune ca politica unor firme de celule stem de a oferi recoltare si testare gratuita unor familii care au deja un copil bolnav e doar o reclama ieftina.

Nu e chiar asa.  Pentru ca, cel putin la leucemie limfoblastica acuta majoritate copiilor se fac bine, boala intra infaza de remisie (  daca nu se ajunge prea tarziu la doctor) insa un risc mic de recadere exista timp de cinci ani, deci este timp sa-l faci pe al doilea ca sa-l salvezi pe primul . ( in cazul de recadere transplantul e obligatoriu, altfel nu)

Eu exact in situatia asta sunt cu primul copil bolnav dar in remisie si al doilea in burtica, pana acum am gasit doua firme care ofera aceasta gratuitate ( Cord Blood Center si  Cryo-Save ) sincer as opta pentru Cryo-Save ca e o firma internationala de renume dar am vazut oferta doar pe net, sa vedem daca suntem eligibili pentru acest program.

#56
AnaidaM

AnaidaM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2011

 lalea, on 24th February 2010, 15:52, said:

Asta cu azotul... azotul e ok ca tine temperatura constanta, e cel mai bun agent in care se pot mentine la temperatura aia.
Dar... in azot se mai strecoara niste substante chimice. Pen' ca desi celulele stau inghetate si nealterate la temp aia, la dezghetare ele se deterioreaza, anume apa continuta si/sau alte lichide isi maresc volumul odata cu temperatura si asa bubuie celula.
Ca sa nu se intample asta, se adauga niste substante care nu mai tin minte cum naiba contracareaza fenomenu' asta normal; parca incetineau dezghetarea, nu mai retin...
Oricum, cei de la CMU spun ca prin congelarea intregului sange (cum face Coord) se pierd la dezghetare mai multe celule, dar e normal sa spuna ca ei au metoda mai buna... din pacate si mai scumpa, pe la dublu. Si inca nu sunt convinsa daca merita si daca e asa mare chestia cu prelucrarea si separarea lor inainte sau dupa.
Si metoda de inghetare conteaza, ca si la inghetare mai crapa cate-o celula, si desi ne spun astia ca avem pt. x kg, ne putem trezi la mai putin...  :P
De la Cord nu inteleg cum se procedeaza cand vreau celulele: mi le prelucreaza ei atunci pe fortat-urgent, separandu-le de sange (ca sangele nu-l transplantez) sau mi le aduc asa si ma intereseaza??

Cat despre cei care nu vor a recolta, au dreptul sa spuna si ei ca toti, sa dea sfaturi ca toti, ca de-aia am votat sa nu fim toti la fel si sa iubim diversitatea din democratie, nu identitatea comunista... Fiecare le stie pe ale lui.


As avea o intrebare pentru tine care nu stii daca este o chestie asa mare sau nu.....u cand bagi un pui la congelator sau orice altceva legume, whatever...cand rupi punga aia se rupe ok? se rupe integral? iti garantez ca este mult mai bine sa separi celule stem de cele rosii si de cele albe pentru ca unu in cazul  sangelui integral dupa decongelare se pierde cel putin 10% din celulele stem, doi, in cazul sangelui integral, la decongelare hemoglobina eliberata in urma procesului de inghatare este toxica pentru rinichi, trei, stocarea sangelui necesita o cantitate mult mai mare de DMSO - dimethylsulfoxid care este o solutie naturala de diluat - care folosita in cantitati mari este toxc pentr ficat si etc.
NU este mai scump, poti gasi banci care au pretul de 1450 euro pe 20 de ani si fara taxe anuale cu toate taxele incluse, care pot fi achitati in rate.
Asta e problema mare a romanilor, adora ei sa si dea cu parerea si impresia, cand ei nu stiu pe ce lume traiesc.Informeaza te si dupa aia creaza o opinie.

#57
davidell

davidell

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.01.2008

 bnx, on 24th October 2011, 17:49, said:

Salutare,


Sunt un viitor tatic aflat in cautarea unor solutii care sa asigure familiei mele o siguranta medicala, atat cat este posibil. Ne-am gandit sa recoltam celule stem si am citit topicurile scrise aici si pe alte forumuri. Momentan inclinam sa stocam in afara tarii. Credeti ca este o solutie buna?

Cu respect,
Aurelian
Toate fimele care recolteaza sange in vedere prelevarii celulelor stem , il stocheaza in afara tarii. ca sa prelevati in afara tarii va  costa cu siguranta mai mult, si binenteles cu acelasi rezultat, iar conditiile de plata (ma refer la rate direct cu firmele din tara) sant mult mai bune. de exemplu Biohellenika, la un cost x va imparte ratele de min 100 euro pe luna fara costuri anuale...de exemplu daca ati semnat un contract de 1200 euro, dupa nastere/prelevare , sangele se trimite pentru analiza si extragerea celulelor stem in afara tari, si de abia dupa aceea, daca extragerea s-a realizat cu brio, se plateste prima rata, de 100 de euro de exemplu.Deci practic , doar dupa un rezultat bun dumneavoastra platiti . Este foarte bine de stiut, dumneavoastra aaveti nevoie de depozitarea celuleor stem , nicidecum doar de sangele placentar!!!!

#58
miss_ang3l

miss_ang3l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.12.2011

 bnx, on 24th October 2011, 17:49, said:

Momentan inclinam sa stocam in afara tarii. Credeti ca este o solutie buna?

Cu respect,
Aurelian
Eu am ales sa procesez si sa stochez tot in afara tarii. Poate par lipsita de patriotism, dar am trecut prin atatea in Romania cu birocratia si spaga de aici, incat am refuzat din start orice compania care stocheaza in Romania. Celulele baietelului meu se afla in Marea Britanie la Vindon Scientific si sunt f multumita de alegerea facuta. Nu stau cu grija  ca la fiecare cutremur anuntat la stiri se prabuseste cladirea peste celulele mele. De asemenea, oricum transplantul l-as face undeva in afara, la un institut de prestigiu, asa ca de ce sa stochez in Romania?Doar nu merg sa le vizitez in fiecare weekend. Oricum asta a fost alegerea mea, am semnat cu o companie care mi-a procesat proba la un institut oncologic in Madrid, totul a decurs foarte bine, la ora 14:30 am nascut, la ora 17 deja sangele si cordonul ombilical se aflau in avion. Ulterior am primit si certificatele...Doamne ajuta sa nu am nevoie de ele sa nu le folosesc niciodata, dar pentru linistea dvs, este bine sa faceti acest pas.

#59
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
ADEVARUL DESPRE CELULELE STEM LA ROMANIA TE IUBESC, PE PROTV, IN 26 FEBRUARIE.

#60
alinap84

alinap84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.11.2014
Sa aveti mare grija ca unul dintre cei mai mari jucatori de pe piata in materie de recoltare de celule stem isi forteaza clientii sa semneze noi contracte cu niste termeni foarte dubiosi!

#61
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016

 Dania89, on 13 aprilie 2017 - 13:43, said:

Salutare tinere mamici, voiam sa va impartasesc si voua experienta mea, in special gravidutelor care se gandesc sa recolteze celule stem. Eu din pacate am pierdut o sarcina pana la asta, am fost distrusa dar multumesc lui dumnezeu totul merge bine acum. Bun, sotul meu s-a informat mult despre celulele stem si asa am ajuns sa semnam saptamana trecuta cu babystem. Vreau sa va zic ca nu m-am asteptat la atata profesionalism sa vad in Romania..pur si simplu toate procedurile au fost simple, personalul ne-a raspuns la ABSOLUT toate intrebarile..si credeti-ma am avut o groaza mai ales dupa necazul anterior..efetiv si-au facut treaba ca la carte ff amabili si se vede ca stiu ce fac. RECOMAND din suflet baby stem!!!!
3

#62
GabiScrt

GabiScrt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.11.2017
Observ ca parerile sunt impartite pe tema recoltarii de celule stem. Noi am decis sa recoltam dupa ce ne-am informat foarte bine si am ales babystem, in care avem incredere pentru ca stim de ei de la prietenii nostri care au recoltat acum cateva luni cu ei. sunt colaboratori ai celei mai bune banci din Germania in domeniu si primesti certificat de la ei, plus ca transportul celulelor pana in Germania e super verificat si nu ne facem prea multe griji.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate