Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Recoltare CELULE STEM

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
danynec

danynec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.12.2007
Cat costa?

La Banca de Celule din Cluj, infiintata de infiintata de Cord Blood Center Romania si Fundatia Eurocord Romania, tariful este de aproximativ 800 de euro, (care se pot achita intr-o rata sau in 3 rate) la care se adauga depozitarea de 25 de euro + tva /an, iar sangele se depoziteaza toata viata.

La Clinica Lifeline din Bucuresti, procedura costa aproximativ 1.480 de euro cash, 1.500 de euro in rate timp de 18 luni, 1.696 euro in rate, timp de 26 de luni, in aceasta suma fiind inclusa si depozitarea celulelor stem pe o perioada de 20 de ani.

La Stem-Health Unirea (clinica ce apartine de Centrul Medical Unirea), procedura costa 1.600 de euro, celulele stem sunt separate inainte de criogenizare si nu exista alte costuri suplimentare timp de 20 de ani, cat dureaza contractul cu firma respectiva.

La prima banca publica de celule stem din Romania, in cadrul Spitalului Judetean din Timisoara, 1.000 de euro, iar depozitarea ajunge la 25 de euro/an, plus TVA.

Ce presupune procedura?

150-200 ml de sange placentar sunt prelevati din cordonul ombilical, sunt transportati la banca de celule. Se prelucreaza imediat dupa sosirea in laborator - celulele stem sunt separate de plasma si de globulele rosii, si se depoziteaza definitiv in containere biologice, in aburi de azot lichid la -196 grade C. Doza optima de recoltare este de 3.5 mililitri de sange placentar pentru fiecare kilogram din greutatea estimata a pacientului.

Cand poate fi facuta?

Ideal este sa fie facuta la maxim 5 minute dupa nastere, ceea ce presupune practic o probabilitate nula de contaminare virala. Fireste ca inainte trebuie facute teste suplimentare, in afara celor necesare in mod normal in timpul sarcinii. Pentru a fi un donator pentru transplant, mama trebuie sa treaca un test de sange pentru verificarea a opt agenti infectiosi pana in 7 zile inainte de nastere.

#38
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Nu toate bancile de celule stem proceseaza sangele placentar inainte de depozitare, caci sunt doua metode de conservare: a sangelui placentar ce contine celule stem si numai a celulelor stem dupa procesarea sangelui placentar.

Asa incat procedura descrisa nu este valabila si pentru banca de la Cluj parca, ea fiind cea care conserva sangele cu totul. La Timisoara, nu stiu cum se procedeaza.

La Lifeline si Stem-Health insa, de aceea e prin costul depozitarii pentru 20 de ani in costul initial, caci depozitarea nu are costuri atat de semnificative, importanta fiind procesarea ca si preponderenta a costului; stocarea costa apoi nesemnificativ, caci cantitatea se diminueaza considerabil. Recipientele (ca investitie) sunt mai oputine, includ mai multe mostre, ocupa mai putin etc.

INca nu sunt convinsa de avantajele si/sau dezavantajele fiecarei metode.

#39
lauracont24

lauracont24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.02.2010
Eu am recoltat la nastere celulele stem in ian 2009, apleland la firma din cluj. Nu regret, nu visez (cum ar spune unii), ba chiar sunt super incantata de acest lucru. Ne-a costat 3270 de lei, bani pe care i-am platit in 3 rate lunare(iun, iul,aug) si asta nu a fost singurul lucru bun, ci si faptul ca mi-a venit prima factura abia dupa ce mi-au dat rasepunsul(luna mai) ca celulele nu sunt infectate cu vreo bacterie. Pana nu iti dai acordul ca vrei sa pastrezi celulele nu platesi nimic. Noi aveam banii, dar mi-am dat seama de un lucru, ca dupa botez (16mai) am ramas cu 3500 ron si ar fi acoperit. Pentru cine parea imposibil, acum este posibil daca vrei cu adevarat.
In legatura cu cei care dau sfaturi aberante de genul "nu sunt bune, nu ar trebui recoltarea", sa si le tina pentru ei. Stiinta si medicina lucreaza impreuna, nu se stie unde se va ajunge in 10, 20 de ani, poate si nenorocitul ala de virus hiv va fi invins, nu va mai ataca sistemul imunitar. Am mai citit ca a scris cineva ca celulele stem sunt "inghetate cu anumite substante", sunt CRIOGENATE IN AZOT LICHID (Azotul (sau nitrogenul) este elementul chimic din tabelul periodic care are simbolul N ºi numãrul atomic 7. Este un gaz incolor, inodor, insipid, de obicei inert, diatomic ºi nemetalic, constitutie 78% din atmosfera Pãmântului ºi este o parte componentã a tuturor þesuturilor vii.)
Pentru fetita mea merita sa fac orice, chiar si sa arunc banii pe ferestra, cum ar zice unii.

A si am uitat sa specific ca raspunsul a fost celule stem neinfectate pt 39,5 kg.
Multiplicarea celulelor stem s-a reusit, este inca in studiu ce-i drept, dar nu-mi trebuiesc maine.

#40
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Asta cu azotul... azotul e ok ca tine temperatura constanta, e cel mai bun agent in care se pot mentine la temperatura aia.
Dar... in azot se mai strecoara niste substante chimice. Pen' ca desi celulele stau inghetate si nealterate la temp aia, la dezghetare ele se deterioreaza, anume apa continuta si/sau alte lichide isi maresc volumul odata cu temperatura si asa bubuie celula.
Ca sa nu se intample asta, se adauga niste substante care nu mai tin minte cum naiba contracareaza fenomenu' asta normal; parca incetineau dezghetarea, nu mai retin...
Oricum, cei de la CMU spun ca prin congelarea intregului sange (cum face Coord) se pierd la dezghetare mai multe celule, dar e normal sa spuna ca ei au metoda mai buna... din pacate si mai scumpa, pe la dublu. Si inca nu sunt convinsa daca merita si daca e asa mare chestia cu prelucrarea si separarea lor inainte sau dupa.
Si metoda de inghetare conteaza, ca si la inghetare mai crapa cate-o celula, si desi ne spun astia ca avem pt. x kg, ne putem trezi la mai putin...  :P
De la Cord nu inteleg cum se procedeaza cand vreau celulele: mi le prelucreaza ei atunci pe fortat-urgent, separandu-le de sange (ca sangele nu-l transplantez) sau mi le aduc asa si ma intereseaza??

Cat despre cei care nu vor a recolta, au dreptul sa spuna si ei ca toti, sa dea sfaturi ca toti, ca de-aia am votat sa nu fim toti la fel si sa iubim diversitatea din democratie, nu identitatea comunista... Fiecare le stie pe ale lui.

Edited by lalea, 24 February 2010 - 15:53.


#41
lauracont24

lauracont24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.02.2010
he he he da, pana la democratie............... sa ajungi aici, ma rog poate m-am facut neinteleasa: nu interzic o parere (nici nu imi permit si cine naiba m-ar baga in seama), ci sa nu dai sfaturi proaste mai ales atunci cand nu stii despre ce vorbesti. Ma refer la cei care "sfatuiesc" cat de prost, de rau e un lucru despre care nu stiu nimic. Parerea mea e ca daca m-am hotarat sa le iau, nu are de ce sa imi para rau, bine ar fi sa nu avem nevoie de ele.

#42
DeeaSC

DeeaSC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.04.2010
Eu sunt sigara in proportie de 90% ca am sa recoltez celulele stem cu  StemCelexion  - laborator in Germania, depozitare in Germania - costa 1650 E (pret cu discount) pentru 20 de ani fara alte costuri (plati anuale sau lunare... ) .
Sper ca am sa fac o alegere buna dar si ca nu am sa folosesc niciodata celulele astea !!!

#43
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Citind din cand in cand ce se mai posteaza in acest topic simt nevoia sa scriu si eu cateva randuri.

Noi am apelat la acest tip de servicii, ne-am documentat pe cat am reusit si, ca multi de pe acest forum, speram ca am luat o decizie buna si sa nu fie nevoie sa le utilizam (celulele). Vad ca unele comentarii incep sa fie destul de "stiintifice" dar nu foarte exacte si mai ales corecte. Propun ca de acum inainte sa ne documentam bine de tot inainte sa postam ceva inexact/incorect sau, chiar mai bine, sa ne abtinem de la comentarii.

Avand in vedere cat de mult cantareste (din pacate) informatia gasita pe internet in zilele astea, despre orice lucru, chiar si cel mai neinsemnat, cred ca in unele cazuri se poate ajunge la decizii extrem de importante (care de-a dreptu' influenteaza vieti) luate pe baza unor discutii cu persoane (in multe cazuri) neavizate.

In concluzie, cred ca exista alte surse mult mai indicate pentru obtinerea acestui tip de informatie si consider ca ar trebui consultate pentru a lua o decizie in cunostinta de cauza, pe informatie corecta.



PS: legat de ce spunea cineva, da, e democratie respectiv oricine poate da sfaturi (si poate face ce vrea) dar se pare ca am uitat un lucru foarte important, faptul ca implicit trebuie sa ne asumam responsabilitatea pentru ce spunem (si facem)

#44
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Inteleg ca rostul forumurilor, adica al acelor locuri virtuale in  care oameni neavizati isi dau cu parerile de gard liber, sunt inutile?
Cine stabileste care parere e buna si acre nu?

De exemplu, daca as vrea sa dau parerea ca 1600 de euro imi pare cam mult pt. celulele astea, trebuie sa fac o analiza economica in sustinerea acestei pareri?
Raspund de parerea mea, sigur, imi pare mult mai ales ca daca le folosesc la 1 an de la depizitare nu-mi da nimeni diferenta de depozitare pe restul de 17 ani...
Raspunde si ala care isi ia info exlusiv in baza unor pareri ale unor neavizati, nu?
Sigur ca sunt locuri mai indicate ca surse de informare, eu sper ca oamenii nu iau decizii in functie de ce citesc pe forumuri... iar daca iau, ei suporta consecintele, nu?

Uite, mai spunea cineva mai sus sa nu dam pareri proaste, dar acea persoana nu parea sa stie ceva despre substantele adaugate in azot pe langa celule...  :D Ce facem, le cerem tuturor certificate si diplome in domeniu ca sa isi dea cu parerea? Ca se pare ca si unii dintre cei care reclama exactitate sunt inexacti...
Revine despre democratie, dar nu si despre ce substante are persoana in cauza pe langa azot, nu aduce argumente, nu clarifica, pare sa ignore ideea iar eu cred ca nu prea stie cu ce se mananca si de ce substantele in cauza.
Dealtfel, sunt firme care nici nu precizeaza cu ce se ingheata celulele, uite si firma din Germania de mai sus...

In cazul in care ai inteles mai la obiect despre ce se mananca celulele astea, CBogdan, imi poti da si mie niste info? Parerile tale despre experienta ta, promit sa nu te fac raspunzator de decizia mea.
De exemplu: care dintre cele doua tipuri de prelucrari ai ales-o? Sange integral sau celule separate? Ce anume te-a convins la metoda aleasa, ca vad ca ambele au plusuri si minusuri...
Multam, astept.

#45
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Noi am optat pentru cei de la Cluj (sange integral) dar atunci nu erau asa multe optiuni. Pe langa acest motiv ne-a fost de folos si decizia cumnatei mele care tot la ei a apelat, ea fiind medic intelege mai bine termenii si s-a documentat mai bine. Despre experienta nu pot sa-ti spun nimic, din fericire nu a fost nevoie sa utilizam celulele, dar pot sa-ti spun ca la clinica unde am fost noi multi au apelat la ei.

Ma voi limita la atat.

#46
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Ma refeream la experienta cu alegerea formei, informatiile solicitate, modul in care v-au raspuns, disponibilitatea etc.
Sunt cei mai ieftini, stiu ca majoritatea se duc la ei... dar la un eventual transplant ori mai platim o separare de celule stem din sangele acela ori riscam mai mult o incompatibilitate...
Stiu ca la noi in tara majoritatea aleg sa conserve acest sange, dar faptul ca tot majoritatea nu stiu cu ce se mananca toata treaba ma pune pe ganduri: decizia e luata pentru ca e o moda sau pentru ca oamenii chiar stiu la ce sunt bune, unde si cand le pot folosi, pentru ce etc.?

Ca din ce in ce mai multi oameni vor informatii exacte cand nici ei nu stiu mare lucru si dovedesc si faptul ca nu au fost in mare cunostinta de cauza nici cand au luat decizia asta.  :huh:

Edited by lalea, 06 May 2010 - 09:26.


#47
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Eu am fost pe punctul de a renunta la recoltare, dar pana la urma mi-am zis ca o sa fac praf banii aia de n-spe ori in urmatorii ani, asa ca mai bine sa ii cheltui acuma decat sa ajung in situatia de a-mi da pumni in cap (doamne feri) pe viitor. Desi sper din suflet sa nu am nevoie de ele, azi am primit raspunsul si cantitatea recoltata e pentru 72 kg, deci am declar multumita. Am fost tot la Cord Blood din Cluj.

#48
cristinel1985

cristinel1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.05.2010
Buna,

Sunt noua pe forum,m-am tot documentat si eu pe internet ( si nu numai) de celulele stem.
Exista cazuri de transplant de celule stem din cordonul ombilical reusite in intreaga lume.Exista unul chiar si in Romania. Puteti intra pe linkul asta sa verificati: http://stirileprotv....-de-maduva.html , in care se vorbeste si de un transplant de maduva, dar si de unul de celule stem din cordonul ombilical, o fetita care avea leucemie si care traieste si acum.
Cele mai multe transplanturi se fac insa in strainatate:
http://www.9am.ro/st...st-invinsa.html
Stocarea sangelui integral este o metoda deja depasita, pentru ca in cazul unui transplant sunt necesare doar celulele stem,nu si  restul componentelor si oricum procesarea trebuie facuta inainte de transplant daca ati stocat deja sange integral.
Preturile mentionate nu mai sunt de actualitate, sunt societati care au facut reduceri,cel mai sigur verificati pe site-urile lor,dar luati in calcul si plata pe 20 ani.Sunt multe firme care mentioneaza doar pretul de recoltare si procesare.Daca faceti insa o socoteala si adunati si costul stocarii o sa aveti PRETUL REAL  pe care o sa il platiti
Nu cred ca trebuie sa te gandesti in primul rand la bani,mai ales pentru o diferenta de 3-4 milioane ci la ce inseamna diferenta aia in serviciul respectiv (luati in calcul : ce stocheaza (e important sa stocheze celule stem), timpul necesar pentru stocare(cu cat e mai mare cu atat o sa aveti un numar mai mic de celule vii stocate),daca stocheaza si sange matern(necesar pentru eventuale analize)prevederile contractului (penalitati, responsabilitati) si apoi suma pe care o platiti cu toate ca diferentele sunt foarte mici.
Nu stiu daca v-am fost de ajutor,insa daca mai aveti intrebari si am raspuns la ele o sa incerc sa va raspund.

#49
DiaMitzescu

DiaMitzescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2010
Suntem pro sau contra?

Voi ce ati facut?

Se pricep medicii de astazi la asa ceva?

Conteaza sanatatea ta ca mama cand se recolteaza celule stem? Eu de ex am fost fumatoare pana sa aflu vestea, si am aflat-o destul de tarziu. Afecteaza asta recoltatea si calitatea celulelor?

Costa aceasta recoltare?


Care sunt avantajele si dezavantajele?

#50
DiaMitzescu

DiaMitzescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2010
Rog sa se inchida, am vazut acum subiect pe alta sectiune.
Mutlumesc.

#51
morganna

morganna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.09.2010
Desi am auzit destul de multe despre cbc, in urma unor documentari mai riguroase am decis sa nu colaborez totusi cu ei. Procedurile pe care le folosesc nu mai sunt de actualitate iar daca oferta s-a inmultit atunci as putea opta pt o banca cu proceduri mai avansate (no hard feelings pt cele care au semnat cu cbc, e parerea strict personala). Acum o luna am semnat cu Stem-Health Unirea iar asta pentru ca au venit cu un pachet complete de servicii: in primul rand experienta pe care o au in spate cei de la Centru Medical Unirea cu care sunt in colaborare, faptul ca stocheaza in bucuresti celulele stem, am putut sa vad laboratorul si mi s-a explicat efectiv ce se intampla acolo si cum, stocheaza doar celule stem si nu sange integral si o sa am reduceri pt. ca o sa nasc la maternitatea 'regina maria'. In plus, dupa nastere o sa imi aleg un pachet de servicii de monitorizare bb o perioada, ceea ce vine iarasi cu avantajele si reducerile de rigoare. Si eu sunt de parere ca o mamica tre sa se documenteze foarte bine inainte de a-si pune semnatura pe un astfel de act deoarece am vazut si auzit cazuri nu tocmai fericite. Si fie vorba intre noi nu e o suma tocmai mica, tocmai de aceea sunt de parerea ca informarea (orice informare, ca e de specialitate, ca e de la doctor, ca e de pe internet sau forumuri) este utila pt a afla mai multe puncte de vedere. Iar eu deocamdata pot spune ca cei de la Stem-Health Unirea au fost super ok si nu am ce sa le reprosez si din punctul meu de vedere ii recomand cu incredere.
Multa sanatate tuturor mamicilor! :peacefingers:

#52
1oana

1oana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.02.2011
Eram pe forum si am vazut acest topic. Daca e cineva interesat de subiect, incercati urmatorul topic: celule stem din cordonul ombilical - topicuri reunite despre celule stem. Am vazut aici mai multe postari.

Eu personal am recoltat cu Stem Sure, a fost foarte ok, nu va scriu mai multe pt ca am scris deja pe celalat topic.

#53
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005

View Postlauracont24, on 29th March 2010, 10:39, said:

he he he da, pana la democratie............... sa ajungi aici, ma rog poate m-am facut neinteleasa: nu interzic o parere (nici nu imi permit si cine naiba m-ar baga in seama), ci sa nu dai sfaturi proaste mai ales atunci cand nu stii despre ce vorbesti. Ma refer la cei care "sfatuiesc" cat de prost, de rau e un lucru despre care nu stiu nimic. Parerea mea e ca daca m-am hotarat sa le iau, nu are de ce sa imi para rau, bine ar fi sa nu avem nevoie de ele.

Bine ar fi sa nu ai nevoie, pentru ca ai mari sanse sunt sa iti fie inutile in acel moment. Bolile genetice nu pot fi tratate cu aceste celule pentru ca... sunt deja acolo. Din acest motiv se recomanda recoltarea pentru o banca publica - asa se pot gasi donatori compatibili.

Majoritatea zdrobitoare a cazurilor rezolvate cu celule stem NU sunt cu cele ale beneficiarului !

#54
bnx

bnx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2011
Salutare,


Sunt un viitor tatic aflat in cautarea unor solutii care sa asigure familiei mele o siguranta medicala, atat cat este posibil. Ne-am gandit sa recoltam celule stem si am citit topicurile scrise aici si pe alte forumuri. Momentan inclinam sa stocam in afara tarii. Credeti ca este o solutie buna?

Cu respect,
Aurelian

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate