Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Recoltare CELULE STEM

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Treaba cu al 2-lea copil sa stii ca e serioasa poti sa-l vindeci pe primul fara probleme, a aratat acum ceva timp pe Discovery un caz real, o familie avea un copil bolnav si mama a mai facut un copil, dupa 9 luni s-au recoltat celule stem si primul copil s-a vindecat.

#20
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
A! Nu m-am gandit sa-l faca pe al doilea tocmai ca sa-l faca bine pe primul...  :console: Da, logic...
In functie de testele HLA, e posibil ca aia sa foloseasca celulele, nu sa le depoziteze, nu? In functie de cantitate, evident.

Scuze, mea culpa.

#21
danynec

danynec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.12.2007

View Postlalea, on 16th September 2009, 16:16, said:

A! Nu m-am gandit sa-l faca pe al doilea tocmai ca sa-l faca bine pe primul...  :console: Da, logic...
In functie de testele HLA, e posibil ca aia sa foloseasca celulele, nu sa le depoziteze, nu? In functie de cantitate, evident.

Scuze, mea culpa.
In Romania exista patru firme autorizate de Ministerul Sanatatii sa preleveze celule stem din cordonul ombilical, la nastere, si sa le stocheze la -190°C in azot lichid. Compatibilitatea celulelor stem, folosite in tratarea unor boli precum leucemia si alte afectiuni maligne de sange, poate ajunge pana la 100% pentru copilul de la care sunt prelevate.
Fostul director executiv al Agentiei Na­tționale de Transplant (ANT), doc­to­rul Victor Zota, a declarat ca, in Romania, cu celule stem se poate face doar tratamentul bolii maligne de sange, respectiv leucemia, adica transplant medular. La randul lui, seful clinicii de obstetrica ginecologie de la Spitalul Elias, profesor doctor Radu Vladareanu, a declarat ca, in viitor, s-ar putea ca celule stem recoltate din sangele placentar sa poata fi folosite si pentru diabetul insulino-dependent la copil, dar acum singura utilizare este in transplantul de maduva. Habago a spus, de asemenea, ca perioada de depozitare a pungilor cu celule stem poate dura zeci de ani, "mai mult decat o viata". De exemplu, in lume exista celule criogenate de peste 23 de ani si sperma congelata de peste 40-45 de ani.

Mai multe informatii despre celulele stem si eficienta unui tratament cu ele prin pm

Edited by adadoi, 21 October 2009 - 16:13.
fara link


#22
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
4 firme care preleveaza??? Preleveaza?
Pai preleveaza si medicii de la MUnicipal, Filantropia, Bucur, Medicover sau CMU... Na! Deja sunt 5 institutii...
Daca atat de mult confundam prelevarea cu depozitaresa, atunci mai bine apelam la google pentru ce se poate face cu ele...

IN plus, fata de alte celule din corp, celulele stem pot avea un procent de compatibilitate inferior si tot pastreaza sanse de reusita mai mari... ASta de fapt e avantajul lor principal, asa incat de ce poate ajunge pana la 100% cella luata de la prunc... atunci cand e transplantata la acelasi prunc? Organismul nu-i mai recunoaste propria celula?
E 100%, nu? Caci de ce ar scadea procentajul de compatibilitate cu sine insusi?

Ca sansele de reusita ale tratamentului, care depind si de altele in afara de compatibiliattea celulelor pot fi inferioare lui 100%, evident, dar compatibilitatea de ce?

#23
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009
Hai sa va spun eu de ce nu merita recoltarea celulelor stem...ceea ce  nu vi se spune de catre medic sau firma de recoltare este ca celulele respective sunt limitate cantitativ si corespund unui numar de kilograme ale persoanei care ar avea nevoie de acest tip de transplant, deci unei   varste.. de regula cantitatea de celule recoltate permite folosirea ei pana la max 10 kg ale individului (la ce varsta oare atinge un copil aceasta greutate?)...nu veti putea asadar folosi celule pentru vindecarea ...sotului sa zicem sau a copilui ajuns la maturitate. Daca nu este predispus unor boli genetice, probabilitatea ca un copil sa faca o boala grava pana in 10 ani este mica, iar in acest caz exista si solutia conceperii celui de-al doilea copil si pentru recoltarea celulor stem de la el....o parere...

Edited by magie_noire, 27 November 2009 - 15:57.


#24
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Eu citisem de 40 de kg... iar peste aceasta greutate nu  se spune ca nu se fac transplanturi, ci ca va creste posibilitatea ca tratamentul sa ramana fara succes. Dar e o sansa in plus, o refuzi?
Si 10 kg la 10 ani???  :lol:  10 kg e o greutate normala la 5 ani, cam asa... daca e sa discutam medical.

Cand ai un copil de 1 an cu leucemie insa, ce faci? Stiu caz concret.
Am astm de la 2 ani.
Daca nu e predispus genetic unor boli... toti avem riscuri genetice, asta nu inseamna ca facem respectivele boli, riscul si rezultatul sunt 2 lucruri distincte.
IN plus, pana face pruncul meu 5 ani sau 10 kile mai evolueaza stiinta, ac acum 4 ani abia se auzea de ele...

#25
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009

View Postlalea, on 2nd December 2009, 10:36, said:

Eu citisem de 40 de kg... iar peste aceasta greutate nu  se spune ca nu se fac transplanturi, ci ca va creste posibilitatea ca tratamentul sa ramana fara succes. Dar e o sansa in plus, o refuzi?
Si 10 kg la 10 ani???  :lol:  10 kg e o greutate normala la 5 ani, cam asa... daca e sa discutam medical.

Cand ai un copil de 1 an cu leucemie insa, ce faci? Stiu caz concret.
Am astm de la 2 ani.
Daca nu e predispus genetic unor boli... toti avem riscuri genetice, asta nu inseamna ca facem respectivele boli, riscul si rezultatul sunt 2 lucruri distincte.
IN plus, pana face pruncul meu 5 ani sau 10 kile mai evolueaza stiinta, ac acum 4 ani abia se auzea de ele...

E ok atunci.Asa ai facut tu in locul tau.Esti mai optimista de fel, ceea ce nu e un defect :D

#26
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Nici nu puteam face eu in cazul altuia, nu?  :lol: Esti haioasa...
NU stiu daca e optimism sa crezi ca ai putea avea nevoie de ceva tratamente revolutionare, dar ma rog, daca asa crezi, ok, sunt optimista!  ;)
Asteptam ceva trimiteri ca sa vedem daca sunt 10 sau 40 de kile, daca sunt bune la ceva sau nu... A citit cineva de cazul ala de prunc de 18 ani tratat de SIDA sau nu stiu ce cu celule stem?
Chestii concrete poate...

#27
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009

View Postlalea, on 2nd December 2009, 17:11, said:

Nici nu puteam face eu in cazul altuia, nu?  :lol: Esti haioasa...
NU stiu daca e optimism sa crezi ca ai putea avea nevoie de ceva tratamente revolutionare, dar ma rog, daca asa crezi, ok, sunt optimista!  ;)
Asteptam ceva trimiteri ca sa vedem daca sunt 10 sau 40 de kile, daca sunt bune la ceva sau nu... A citit cineva de cazul ala de prunc de 18 ani tratat de SIDA sau nu stiu ce cu celule stem?
Chestii concrete poate...

Concret surorii mele i s-a recoltat o cantitate echivalenta pt 17kg.

#28
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Deci depinde de cantitatea care se poate recolta, asta spun si ei... Asa poate sa nu-ti rezulte nimic dupa prelucrare si sa dai banii pe kit degeaba, dar citesti in contract si vezi daca te intereseaza sau nu.

Edited by lalea, 02 December 2009 - 18:19.


#29
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
La al meu s-a recoltat o cantitate pentru 58 kg.

#30
magie_noire

magie_noire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2009

View PostRemicade, on 3rd December 2009, 09:10, said:

La al meu s-a recoltat o cantitate pentru 58 kg.


Super!! Atunci ai facut o treaba. Dar cati or fi asa norocosi? Bine, e de preferat sa afli singur... :D

#31
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Oare conteaza si priceperea recoltatorului ? In cazul nostru dr Fulga de la clinica Stanca, foarte bine cotata.

#32
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007

View PostRemicade, on 5th December 2009, 15:35, said:

Oare conteaza si priceperea recoltatorului ? In cazul nostru dr Fulga de la clinica Stanca, foarte bine cotata.
Din ce-am citit e destul de simplu, deci nu prea pare sa conteze vreo abilitate care nu se cere recoltatorului, dealtfel... MIe mi s-a spus ca si o asistenta poate face recoltarea.
Insa conteaza mult procedurile de prelucrare a ceea ce s-a recoltat, asa inteleg.

#33
mos_tagarta

mos_tagarta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.02.2009

View Postlalea, on 7th December 2009, 12:10, said:

Din ce-am citit e destul de simplu, deci nu prea pare sa conteze vreo abilitate care nu se cere recoltatorului, dealtfel... MIe mi s-a spus ca si o asistenta poate face recoltarea.
Insa conteaza mult procedurile de prelucrare a ceea ce s-a recoltat, asa inteleg.
Vreau sa donez celule stem. Cum se procedeaza doamna lalea?
Daca mi le recoltati dvs mai pot sa le iau inapoi?
Banca de celule stem este la fel ca banca de sper.a?
imi cer scuze daca intrebarile sunt cam stingace.

#34
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Vad ca s-a discutat de cantitati prelevate. Noi am primit o hartie pe care scrie: Greutate maxima a pacientului receptor 115.3kg.
Sa-i credem pe cuvant? :)

#35
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
PAI ii credeti asa cum scrie in contract. Daca l-ati semnat inseamna ca ati fost de acord cu cele scrise acolo, inclusiv cum va comunica si cum va dovedesc ei diverse, nu?
Imi e greu sa inteleg scopul intrebarii, dar puteti, evident, sa cereti celulele si sa le duceti spre evaluare la un alt laborator si verificati cantitatea lor, calitatea eventual etc.

#36
AlexandraPanici

AlexandraPanici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2010
Am vazut ca s-a tot discutat despre celule stem, recoltare, daca e ok sa recurgem la acest "fenomen", insa nu a vorbit nimeni despre costurile unei astfel de proceduri.
Urmeaza sa nasc in iunie 2010 la Euroclinic si am citit ca cineva spunea ca a optat pentru recoltare de celule stem dupa nasterea copilului si chiar la Euroclinic. Imi puteti spune cam care ar fi costurile?

Va multumesc anticipat,
Alexandra

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate