Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

O cugetare despre maternitatea privata vs de stat

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Sotia a nascut la Bucur. Nota 10 (si pt spital si apgar  :D  )
Rezerva cu 2 paturi, AC, televizor, baie in camera, frigider.
Personal medical amabil si profesionist.
O mica intrebare , nu inteleg de ce apreciati atat de mult florile din camera (la bucur nu era permis) , dpdv igienico-sanitar cred ca e o crima.

#20
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
As vrea sa-mi spuneti si mie la ce va referiti cand spuneti ca in spitalele particulare nu e ok daca ai sarcina cu probleme... imi e neclar si mi-s nepriceputa.

Ce e asa de bun ca dotare la stat, la ce parte va referiti ca probleme: in timoul nasterii, inainte, la fat etc.??

#21
ZorracK

ZorracK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.11.2003
Adica daca ai probleme te urca si te trimit la spital de stat, sau cum ai noroc.
De conditii nu te plangi, dar ce preferi conditii bune si sa mori sau conditii rele si sa traiesti?

#22
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Am aflat intre timp, nu tine de nastere de regula, ci de sectiile de neonatologie si de politicile de PR ale spitalelor.
Daca ai probleme nu te urca si te trimit la stat, ci iti spun de la bun inceput sa nu vii la ei, e simplu.

Ce prefer? O sarcina in limite normale, fara probleme deosebite si, deci, sa pot sa nasc in conditii certe! Certe adica sa stiu medicul dinainte, sa nu ma tem ca nu va fi de garda, ca nu va veni, ca va fi in concediu... Incertitudinea produce omului mai multa teama decat un pericol iminent. Azi, el produce macar stres inutil. Iar mie nu-mi trebuie stres, asa incat voi opta pentru sistemul care imi pare ca-mi va da cea mai mare siguranta.

Pentru fiecare lucrurile functioneaza altfel, evident.

#23
mi-e_lene

mi-e_lene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 09.05.2005
interesant topic ...

sa inteleg ca cel putin pt lalea e foarte important sa stie medicul cu care va naste.
adica intr-un fel garantii...
cu putin efort cred ca se poate obtine si ziua si ora la care doreste pacienta sa nasca (in speta mama, pt ca mai e cel putin inca un pacient).

asa o fi si in lumea civilizata?

cristian

#24
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
As prefera nasterea naturala, asa incat slabe sanse sa stiu ziua si ora, deci... depind mult de disponibilitatea si cuvantul dat de medic.
Nu stiu daca e o garantie, dar e aiurea sa ma duc unde nimeresc, cu cine nimeresc... Prefer ca medicul sa stie sarcina mea, sa cunoasca analizele, nu sa le citeasca (daca si asta) pe genunchi atunci, schimband injuraturi la telefon cu medicul meu care m-a urmarit dar nu poate veni...
Ca stiu si caz de mamica ce a asteptat in travaliu 4 ore sa-i vina minunea de medic...
Noroc de-o asistenta care i-a sous sa nu mai impinga, ca-si rupe copilul... si atunci sa vezi telefoane si blagosloveli intre cei doi medici...

Adica asa nu!

NU mai spun ca am vorbit cu o asistenta de la municipal care mi-a spus ca se poate intoarce copilul si in ultima ora inainte de nastere... ca si cum ala face tumbe pe-acolo, si ieri la eco era bine, azi e cu spatele!
Lucreaza la maternitate... nu prea as vrea sa ajung pe mana ei!
Pe langa asta, sa vezi discutii intre asistente, te sperii. Comentau de nesimtirea unei paciente de la maternitate care a facut reclamatie ca nu e clanta la usa de la buda! Cata nesimtire, au trebuit sa caute clanta, asta dupa ce s-a ajuns la seful de sectie! Clanta ii trebuia!

Ce sa spun, eu as vrea clanta! Si sa nu se invarta ca n-au timp sa-mi schimbe perfuzia etc. Mie nu-mi plac astea si n-am chef sa ma stresez pentru ele. Cine le suporta, bravo lor ca sunt tari si platesc mai putin ca mine.

#25
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Nimeni nu pleaca cu gandul ca va avea probleme si probabilitatea sa patesti ce am patit eu este foarte, foarte mica, dar e bine sa te interesezi de dotarile din maternitatea undei vrei sa nasti privind sectia de neonatologie.
Eu trebuia sa nasc la sfarsit de septembrie, la CFR2, cu medicul care mi-a urmarit sarcina si care m-a asistat si la primul copil, numai ca bebe s-a grabit si am nascut la 35 de saptamani. Cu toata bunavointa lor, cei de la CF2 nu m-au putut ajuta si m-au indreptat spre Polizu intrucat cei de acolo au dotarile necesare pentru prematuri. Asa se face ca am nascut cu un medic pe care l-am cunoscut in dimineata respectiva, copilul a stat o saptamana la terapie intensiva, apoi inca una la sectia de prematuri si pana la urma totul a fost bine.
Iti doresc numai bine si o nastere cat mai usoara!

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 mi-e_lene, on 7th October 2009, 12:21, said:

sa inteleg ca cel putin pt lalea e foarte important sa stie medicul cu care va naste.
adica intr-un fel garantii...
cu putin efort cred ca se poate obtine si ziua si ora la care doreste pacienta sa nasca (in speta mama, pt ca mai e cel putin inca un pacient).
asa o fi si in lumea civilizata?

Aici (Finlanda) nasterile se fac cu doua moase, daca apar probleme vine medicul de garda.
Si apropo, mortalitatea la nastere este de vreo 4 ori mai mica decat in Romania! Si mai mica chiar si decat in SUA, Franta, Germania, Austria, Elvetia, Olanda etc!

#27
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Exista doua versiuni: ai probleme si nasti prematur sau nu ai si nasti la termen sau aproape.
La nasterile premature, evident ca vei cauta spitalul cu cea mai buna dotare, indiferent de numarul de gandaci care te viziteaza in afara programului de vizite si indiferent de modul in care esti tratat tu ca parinte.
Dar daca nu ai probleme, de ce sa stai sa induri aceleasi lucruri. Daca poti sa eviti, evident...

De acord ca exista si medici, moase ori asistente foarte dedicate, departe de mine pesimismul absolut... insa nu vreau sa stau sa vad ce-am nimerit, dedicatie sau indiferenta... Pentru asta voi incerca tot posibilul.

Ca sa nu spun ca a da spaga nu ma acracterizeaza, aproape nu stiu s-o fac.
Si toata imbecilitatea asta ca ne facem ca dati cat si daca vreti... intrebi pe medic: cat vrei? si te duce cu presul, ca vai, ca sa vezi, ca sa lasam asta, ca numai daca esti multumit...
Pai ma iei de prost de la inceput?
Intreb o asistenta si-mi zice verde-n fata: asta nu se zice. Cum aflu? Ei bine, cica sa intreb pe la alte mamici pe forumuri si in spital...
Pe bune? Pai ce e asta, ne facem ca suntem cinstiti? Eu nu ma potrivesc cu sistemul asta, nu e genul meu sa consum timp intreband pe x-uleasca ea cat a dat si sa-mi numar banii sub patura de spital.
Sincer, daca voi naste asa, nu cred ca voi da vreun leu. Sau euro. Adica daca se da la final, atunci eu o sa fiu total nemultumita de felul in care am fost tratata, asa incat nu voi da nimic. Pentru ca eu as fi multumita sa nu am acest stres, or ei asta au creat.

Cat despre exemplele altor tari, sunt convinsa ca exista si sisteme mai bune si functioneaza; din pacate, nu vad sanse sa nasc in alta tara decat Romania.  -_-  Cu regret.

#28
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009

 lalea, on 7th October 2009, 12:05, said:

Am aflat intre timp, nu tine de nastere de regula, ci de sectiile de neonatologie si de politicile de PR ale spitalelor.
Daca ai probleme nu te urca si te trimit la stat, ci iti spun de la bun inceput sa nu vii la ei, e simplu.
sa vezi o chestie foarte interesanta: problemele apar de regula in timpul nasterii!

#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 lalea, on 7th October 2009, 15:39, said:

Cat despre exemplele altor tari, sunt convinsa ca exista si sisteme mai bune si functioneaza; din pacate, nu vad sanse sa nasc in alta tara decat Romania.  -_-

Pentru romance e destul de ieftin si convenabil sa nasca in Ungaria:

http://stiri.kappa.r...ire_117989.html

http://www.mami.ro/n...ria~f4.35.4902/

#30
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Car-man, nu inteleg la ce te referi...
Spuneam ca nu au dotari pentru prematuri, era vorba de neonatologie, acolo e problema.
In rest, nu stiu daca mi-ai raspuns la lucrurile despre care vorbeam eu... Probleme legate de nastere nu pot aparea dupa nastere, e normal sa apara in timpul ei, nu?  :rolleyes:

Da, dar e cam departe de mine... 1000 de km  pana la spital in durerile facerii?  :lol:

#31
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 lalea, on 8th October 2009, 14:51, said:

Probleme legate de nastere nu pot aparea dupa nastere, e normal sa apara in timpul ei, nu?  :rolleyes:
In timpul ei, adica in timp ce nasti. Daca ai probleme, in multe cazuri n-au cum "sa-ti spuna de la bun inceput sa nu vii la ei". Acu' e mai clar? :lol:

Edited by bonobo, 08 October 2009 - 16:14.


#32
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009

 bonobo, on 8th October 2009, 17:02, said:

In timpul ei, adica in timp ce nasti. Daca ai probleme, in multe cazuri n-au cum "sa-ti spuna de la bun inceput sa nu vii la ei". Acu' e mai clar? :lol:
crezi ca a inteles?  :huh:

#33
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Nu, nu e clar.
Probleme legate de nasrere nu pot aparea decat in timpul ei, deci despre ce discutam?
Ce naiba, nu-mi pot aparea probleme legate de nastere cu 2 ani inainte sau 3 luni dupa, nu???

Da exemplu de caz in care nu-ti spun sa nu vii la ei. Mie mi-au spus destul de clar si contractul se face cu toate specificatiile. Nu exista situatii in care nu se stie, poate ma luminezi tu.
Astept si cu privire la situatii in care pot aparea probleme legate de nastere ... inainte sau dupa ea, ca pe mine nu ma duce capul.

#34
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009

 lalea, on 9th October 2009, 11:11, said:

ca pe mine nu ma duce capul.
se vede!

citeste!
http://gineco.pulsme...inii--4789.html

#35
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009

 jay333, on 6th February 2009, 12:44, said:

Sotia a nascut la Polizu cu un medic renumit pe care-l cunoaste. Dupa nastere, medicul respectiv nu s-a mai interesat deloc de starea sotiei.
Lemnete?  :huh:

#36
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Nu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate