Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Avans plata

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
In urmatoarea saptamana trebuie sa cumpar o masina care va fi adusa de un necunoscut (imi trebuie pentru piese asa ca nu ma intereseaza daca au fost manariti KM).
Am vorbit in seara asta cu tipul respectiv (are firma) si spunea ceva de un avans. Si cand l-am intrebat de unde stiu ca nu dispare cu o parte din banii mei fara sa-mi aduca marfa (precizez ca el cauta masina, el o aduce, eu doar platesc :D ) mi-a spus ca imi da o factura proforma.
Intrebarea mea ar fi: Cu aceasta factura proforma am siguranta ca voi primi marfa? sau trebuie facut vreun act la notar pentru a fi sigur.

Daca da, ce anume? Care sunt procedurile standard?

Imi cer scuze daca s-a mai discutat, dar nu am stiut dupa ce anume sa caut.


Multumesc anticipat,
Ionut S.

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostDarkAngelBv, on Feb 5 2009, 23:39, said:

In urmatoarea saptamana trebuie sa cumpar o masina care va fi adusa de un necunoscut (imi trebuie pentru piese asa ca nu ma intereseaza daca au fost manariti KM).
Am vorbit in seara asta cu tipul respectiv (are firma) si spunea ceva de un avans. Si cand l-am intrebat de unde stiu ca nu dispare cu o parte din banii mei fara sa-mi aduca marfa (precizez ca el cauta masina, el o aduce, eu doar platesc :D ) mi-a spus ca imi da o factura proforma.
Intrebarea mea ar fi: Cu aceasta factura proforma am siguranta ca voi primi marfa? sau trebuie facut vreun act la notar pentru a fi sigur.

Daca da, ce anume? Care sunt procedurile standard?

Imi cer scuze daca s-a mai discutat, dar nu am stiut dupa ce anume sa caut.


Multumesc anticipat,
Ionut S.


Nu ai garanția că vei primi marfa doar cu o factură chiar și proformă!
Ca să nu cheltuiești niște bani aiurea, întocmește cu el o chitanță în prezența a cel puțin doi martori, în care să menționezi clauzele de pedepsire în caz de nerespectare a obligaților contractuale asumate!
Dacă refuză, este posibil ca respectivul să fi încercat o mârșăvie...


#3
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Ok, mersi de sfat.
Chitanta asta cine o intocmeste? unde?

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostDarkAngelBv, on Feb 6 2009, 15:33, said:

Ok, mersi de sfat.
Chitanta asta cine o intocmeste? unde?



Chitanța o întocmești la tine, la el acasă, sau în alt loc (liniștit), numai să ai grijă să aduci un martor cel puțin și, pentru o mai bună probațiune, este indicat să aducă și el unul....
Dacă nu are, e bun încă un martor adus tot de tine!
De asemenea, ar fi indicat să îl pui pe el sa scrie chitanța, pentru a dovedi ulterior, în caz de Doamne ferește!, că nu s-au făcut asupra lui nici un fel de presiuni fizice sau psihice!
Mulți sugerează, pentru o mai mare valoare probantă, să întocmești chitanța în fata unui notar, însă nu sunt de acord, pentru că, pentru instanță, valoarea aceastei chitanțe este suficientă și nu în ultimul rând, de ce să arunci niște bani în plus pe întocmirea chitanței și legalizarea ei, mai ales dacă nu este nevoie?


#5
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
doamne cate sfaturi aiurea, esti sgur ca nu esti politist comunitar?


de ce nu intocmiti un contract de vanzare cumparare cu clauze specifice cu plata unui avans, cu toate datele autoturismului, etc
acesta poate fi intocmit si de tine sau de un avocat, notar, etc, sunt si modele de contracte pe internet desi nu foarte bune, dar decat nimic tot e bine.
la acest contract poate fi atasata si factura proforma, care dovedeste existenta unui contract comercial in forma simplificate, si chitanța prin care ai achitat respectiva factura

(chitanta fiind doar o dovada a efectuarii unei plati)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate