Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Putem avea incredere in Noul Testament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
831 replies to this topic

#289
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,885
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 28 august 2022 - 09:57, said:

Jertfa lui Isus... parte secundară. Mda.Posted Image

Ieri spuneai că nu a sacrificat nimic, azi e... jertfă? :D

Edited by logic1, 28 August 2022 - 10:02.


#290
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,901
  • Înscris: 16.03.2004
Eu discut în contextul evangheliei. Părerile personale, funcție de topic.Posted Image
Întrebarea e fond este, Logic, și te rog să nu mai fugi de răspuns:
”s-au mântuit creștini, și fără sângele lui Isus”.
Da sau Nu.
Mulțumesc anticipat!

#291
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,885
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 28 august 2022 - 10:04, said:

Eu discut în contextul evangheliei. Părerile personale, funcție de topic.Posted Image
Întrebarea e fond este, Logic, și te rog să nu mai fugi de răspuns:
”s-au mântuit creștini, și fără sângele lui Isus”.
Da sau Nu.
Mulțumesc anticipat!

Prin confirmarea lui ca Mesia, prin moarte și înviere, deci sânge, a pus grâul în grânar (Împărăție, Biserică) într-o condiție de viață veșnică, deci de mântuire.

Edited by logic1, 28 August 2022 - 10:27.


#292
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,901
  • Înscris: 16.03.2004
Bun, deci sunt absolut necesare aceste noțiuni: moarte, înviere, sânge de jertfă (ne referim direct la ce a făcut Cristos), pentru mântuire. Ai răspuns la obiect, acesta este răspunsul tău, s-a înțeles, mulțumesc!Posted Image
Atunci te rog răspunde-mi: când Isus se străduia să-i învețe pe cei doisprezece, dar ei nu înțelegeau aceste elemente (fiindcă le era ”acoperit”), apostolii, erau ei mântuiți, în acea fază în care erau?Posted Image

Edited by dark, 28 August 2022 - 10:45.


#293
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 28 august 2022 - 10:33, said:


Atunci te rog răspunde-mi: când Isus se străduia să-i învețe pe cei doisprezece, dar ei nu înțelegeau aceste elemente (fiindcă le era ”acoperit”), apostolii, erau ei mântuiți, în acea fază în care erau?Posted Image
Mantuire inseamna schimbarea mintii. Apostolul Stefan era mantuit.
Pavel la fel , a  fost mantuit, schimbarea producandu-se aproape instantaneu pe drumul spre Damasc. Prin credinta.
Nu se produce mantuire decat la nivel individual, nu in grup. Chiar din grupul celor 12 unii au "cazut".

#294
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,885
  • Înscris: 10.09.2008
Ucenicii erau sămânța bună semănată de Isus în ogor, deci erau pe calea mântuirii.

#295
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,901
  • Înscris: 16.03.2004
O a doua întrebare era:  propovăduirea Evangheliei, așa cum se făcea de către Isus și apostoli, doomsday is coming, producea mântuire la cei care se pocăiau și credeau (cei evanghelizați astfel)?Posted Image  Să reținem că pocăința era sub efectul Legii lui Moise, nu altfel.

View Postlogic1, on 28 august 2022 - 11:01, said:

Ucenicii erau sămânța bună semănată de Isus în ogor, deci erau pe calea mântuirii.

Și atunci când le erau acoperite adevărurile Evangheliei: suferință, moarte, înviere?Posted Image

View Postlogic1, on 28 august 2022 - 11:01, said:

Ucenicii erau sămânța bună semănată de Isus în ogor, deci erau pe calea mântuirii.

Sămânță bună? Păi ... înțelegeau ce li se spunea? Până la sfârșit, nu au înțeles: Ioan 20:9. Deci apostolii erau ”sămânță căzută lângă drum”.Posted Image

In sfarsit, S-a aratat celor unsprezece, cand sedeau la masa; si i-a mustrat pentru necredinta si impietrirea inimii lor, pentru ca nu crezusera pe cei ce-L vazusera inviat. (Marc.16:14)

#296
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlogic1, on 28 august 2022 - 11:01, said:

Ucenicii erau sămânța bună semănată de Isus în ogor, deci erau pe calea mântuirii.
Ucenicii au fugit la arestarea lui isus de frica, apostolii nu au fugit in fata pericolului.
Stefan a fost omorat la scurt timp dupa plecarea lui isus.

Edited by Paco_ste1, 28 August 2022 - 11:13.


#297
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,901
  • Înscris: 16.03.2004
N-are a face, Paco! Apostolul Pavel ne-a învățat așa: Evanghelia este acoperită pentru cei care sunt pe calea pierzării. Deci apostolii nu erau pe calea mântuirii, cum susține colegul Logic, ci pe calea... pierzării - 2 Corinteni 4:3.Posted Image

#298
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,901
  • Înscris: 16.03.2004
Urmăriți-mă, vă rog, cu atenție și în cele din urmă, îmi veți da dreptate:



BVA:
Marcu 4:38 „Învățătorule, nu Te interesează ce se întâmplă?! Murim!” 39 El S-a trezit; și ridicându-Se, a certat vântul și a zis mării: „Încetează! Liniștește-te!” Vântul și-a oprit intensitatea și s-a făcut o liniște totală. 40 Apoi a zis discipolilor Săi: „De ce vă lăsați afectați de frică? Tot fără credință sunteți?” 41 Ei erau foarte speriați și ziceau unii altora: „Cine este Acesta încât I se subordonează chiar și vântul împreună cu marea?”

Punem această pericopă și vom folosi, de acum înainte, doar evanghelia după Marcu, pentru cursivitatea explicației (și vă rog să țineți cont și de capitolul pericopei!)

Prin urmare, la acest moment, apostolii nu cunoșteau identitatea de Cristos a lui Isus, Învățătorul lor. Dar Isus, împreună cu apostolii, în acest timp, propovăduiau Evanghelia (să ne reamintim ce ne spune tot Marcu, că Isus a început evanghelizarea imediat după ce Ioan Botezătorul a fost închis și înainte de a-și face ucenici, la 1:14,15)

Bine!Posted Image
Apoi urmează acest moment:

BVA:
Marcu 8:29 El i-a întrebat: „Dar voi ce părere aveți despre Mine? Cine sunt Eu pentru voi?” Petru I-a răspuns: „Tu ești Cristos!”



Ei, ce aveți de zis? Posted Image Gata, apostolii aflaseră identitatea lui Isus! Era Cristosul! O spusese Petru. Acum știau toți. Deci acuma la ce ne-am fi așteptat? Ca Domnul Isus să introducă în tema evanghelizării și acest element nou, atât de important, care nu putea fi ținut ascuns mult timp! Posted Image Venise o broșură nouă, cu ”lumină” nouă, o dai oamenilor să evaghelizeze cu ajutorul ei, da?Posted Image
Dar ce face Isus?:huh: Introduce în propovăduirea apostolilor Săi acest element nou, element care deschidea drumul către Evanghelia harului, a mântuirii prin Jertfa cristică!???? Ei aș, ți-ai găsit! Posted Image Citiți vă rog, vesetul următor:


BVA
Marcu 8:30 Isus le-a ordonat în cel mai categoric mod să nu comunice altora această informație cu privire la identitatea Sa.

Posted Image Posted Image

fără cuvinte...Posted Image

....dacă nici acum nu ați înțeles ce vreau să vă spun...Posted Image

#299
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,901
  • Înscris: 16.03.2004
Ei, acuma, haideți, cât de simplu și de ușor, oricine poate face asta, luăm evanghelia după Ioan coroborată cu evanghelia după Luca:

Prima pericopă:

BVA

Ioan 1:40 Unul dintre cei doi care Îl urmaseră pe Isus după ce auziseră cuvintele lui Ioan (versetele 34 și 36, același capitol din Ioan), era Andrei – fratele lui Simon Petru. 41 El a fost primul care l-a informat pe Petru, zicându-i: „Noi L-am găsit pe «Mesia»!” – care (în limba greacă) se traduce prin „Cristos” –. 42 El l-a adus (pe Petru) la Isus, care l-a privit și i-a zis: „Tu ești Simon, fiul lui Iona. Tu te vei numi (și) «Chifa».” – Acest nume (în limba greacă) se traduce cu „Petru”. 43 A doua zi, Isus a vrut să Se ducă în Galileea. L-a găsit pe Filip și i-a zis: „Vino după Mine!” 44 Filip locuia în Betsaida, orașul lui Andrei și al lui Petru. 45 Filip s-a întâlnit cu Natanael și i-a zis: „Noi L-am găsit pe Acela despre care este scris în Legea lui Moise și în cărțile profeților! Este vorba despre Isus din Nazaret – fiul lui Iosif!”


Oameni buni, ce concluzie tragem de aici? Posted Image Apostolul Petru a știut identitatea lui Isus chiar înainte de a-L vedea la față pe Isus. Îi spusese fratele său, Andrei, primul chemat, care știa de la nimeni altul decât Ioan Botezătorul, al cărui ucenic fusese înainte.Posted Image  Că așa spune evaghelia după Ioan. Posted Image
Știau toți, da, că Învățătorul lor era Cristosul cel mult așteptat! O știau de prima dată!Posted Image
Din moment ce primiseră această informație, de ce vă revoltați asupra mea când vă zic că apostolii erau ”sămânță aruncată lângă drum, înghițită de păsări” și ”pe calea pierzării”, căci vedem în ultimul capitol din Ioan, da ultimul, căci 21 e scris de ucenicii lui Ioan, că apostolii nu înțeleseseră nimic! Până la Învierea lui Isus, 3 ani și jumătate, toată lucrarea de evanghelizare a lui Isus Cristos, fusese cumva acoperită pentru ei, pentru apostoli, căci întotdeauna aveau inima împietrită și...la final, ia citiți: Posted Image

BVA:

Ioan 20:9 Ei tot nu puteau înțelege că în conformitate cu Scriptura, Isus trebuia să învie.

Păi nu zice bine Luca (la 9:45 și 18:34), când afirmă că lucrurile acestea, Evanghelia de mai târziu, erau acoperite pentru ei? :huh: Prin urmare, apostolii erau ”pe calea pierzării” - 2 Cor. 4:3 și ”sămânță aruncată lângă drum” - Luca 8:5, cel puțin acei 3 ani jumătate, perioadă în care au evanghelizat alături de Isus, dealtfel!
Posted Image

Măi Petrică, măi Andrei, voi știați, v-ați bucurat, când ați aflat că L-ați găsit pe Cristos. Nu vă gândiți (decât dacă sunteți între timp, hipnotizați!), că s-ar putea, da, s-ar putea să se întâmple ceva Duminică dimineața?Posted Image  De ce nu sunteți acolo, frate, la mormânt?Posted Image  Ce ați propovăduit voi până atunci? :facepalm:

#300
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,885
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 28 august 2022 - 14:24, said:

BVA:
Marcu 8:29 El i-a întrebat: „Dar voi ce părere aveți despre Mine? Cine sunt Eu pentru voi?” Petru I-a răspuns: „Tu ești Cristos!”


Ei, ce aveți de zis? Posted Image Gata, apostolii aflaseră identitatea lui Isus! Era Cristosul! O spusese Petru. Acum știau toți. Deci acuma la ce ne-am fi așteptat? Ca Domnul Isus să introducă în tema evanghelizării și acest element nou, atât de important, care nu putea fi ținut ascuns mult timp! Posted Image Venise o broșură nouă, cu ”lumină” nouă, o dai oamenilor să evaghelizeze cu ajutorul ei, da?Posted Image
Dar ce face Isus?Posted Image Introduce în propovăduirea apostolilor Săi acest element nou, element care deschidea drumul către Evanghelia harului, a mântuirii prin Jertfa cristică!???? Ei aș, ți-ai găsit! Posted Image Citiți vă rog, vesetul următor:

BVA
Marcu 8:30 Isus le-a ordonat în cel mai categoric mod să nu comunice altora această informație cu privire la identitatea Sa.

Posted Image Posted Image

fără cuvinte...Posted Image

....dacă nici acum nu ați înțeles ce vreau să vă spun...Posted Image

Corect ce a făcut Isus. David nu s-a declarat rege de unul singur, ci a așteptat să fie înălțat pe tron de Dumnezeu.
Deci cum să introducă Isus în masajul Evangheliei ce nu s-a întâmplat încă?

Marcu 8:30, GBV2001

Şi El le-a poruncit cu tărie să nu spună nimănui despre El.


Edited by logic1, 28 August 2022 - 18:04.


#301
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,901
  • Înscris: 16.03.2004
Păi... mai încolo le spune, își declină identitatea și Isus nu fusese nici măcar omorât. Îmi vine în minte acum ce am discutat săptămâna trecută, evanghelizarea lui Isus în orașul samaritean Sihar:

Ioan 4:25. "Stiu", I-a zis femeia, "ca are sa vina Mesia (caruia I se zice Hristos); cand va veni El, are sa ne spuna toate lucrurile."
26. Isus i-a zis: "Eu, Cel care vorbesc cu tine, sunt Acela."

Posted Image

Alt exemplu, la iudei, de data aceasta: Marta zice:

Ioan 11:27. "Da, Doamne", I-a zis ea, "cred ca Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, care trebuia sa vina in lume."

#302
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,885
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 28 august 2022 - 15:10, said:

Oameni buni, ce concluzie tragem de aici? Posted Image Apostolul Petru a știut identitatea lui Isus chiar înainte de a-L vedea la față pe Isus. Îi spusese fratele său, Andrei, primul chemat, care știa de la nimeni altul decât Ioan Botezătorul, al cărui ucenic fusese înainte.Posted Image  Că așa spune evaghelia după Ioan. Posted Image
Știau toți, da, că Învățătorul lor era Cristosul cel mult așteptat! O știau de prima dată!Posted Image
Din moment ce primiseră această informație, de ce vă revoltați asupra mea când vă zic că apostolii erau ”sămânță aruncată lângă drum, înghițită de păsări” și ”pe calea pierzării”,

Știau că Isus fusese uns la botez și ca urmare au devenit ucenicii lui. Dar de aici și până la întronare era un drum lung, ca în cazul lui David, și era necesară intervenția lui Dumnezeu pentru confirmare sau instalare. Până atunci nu se putea spune nimic public sau oficial.

View Postdark, on 28 august 2022 - 18:00, said:

Păi... mai încolo le spune, își declină identitatea și Isus nu fusese nici măcar omorât. Îmi vine în minte acum ce am discutat săptămâna trecută, evanghelizarea lui Isus în orașul samaritean Sihar:

Ioan 4:25. "Stiu", I-a zis femeia, "ca are sa vina Mesia (caruia I se zice Hristos); cand va veni El, are sa ne spuna toate lucrurile."
26. Isus i-a zis: "Eu, Cel care vorbesc cu tine, sunt Acela."

Posted Image

Alt exemplu, la iudei, de data aceasta: Marta zice:

Ioan 11:27. "Da, Doamne", I-a zis ea, "cred ca Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, care trebuia sa vina in lume."

Da, le spune unora din cercul lui sau aceștia îi spun lui. Apare mereu „noi am crezut că tu ești...” Dar singura bază pentru aceasta este ungerea la botez, mărturisită de Ioan.

#303
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,901
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdark, on 28 august 2022 - 18:00, said:

Păi... mai încolo le spune, își declină identitatea


Am folosit un cuvânt greșit, care exprimă altceva, scuze, înlocuim prin rectificare cu ”asumă”, își ”asumă” identitatea de Cristos.

Cu privire la faptul că apostolii erau ”sămânță căzută lângă drum” căci nu pricepeau nimic și deci ”aceste lucruri erau ascunse, acoperite de ei”, 2 Corinteni 4:3, deci apostolii înșiși erau ”pe calea pierzării”, iată, iată un exemplu în care Isus însuși nu mai suportă și le zice câteva de la obraz, apostolilor Săi!


Marcu 9:17. Si un om din norod I-a raspuns: "Invatatorule, am adus la Tine pe fiul meu care este stapanit de un duh mut.
18. Oriunde il apuca, il tranteste la pamant. Copilul face spuma la gura, scrasneste din dinti si ramane teapan. M-am rugat de ucenicii Tai sa scoata duhul, si n-au putut."
19. "O, neam necredincios!", le-a zis Isus. "Pana cand voi fi cu voi? Pana cand va voi suferi? Aduceti-l la Mine."

Evident, Isus nu mai suporta necredința și nepăsarea apostolilor. Le spunea să stea treji, ei dormeau.
Nu-i mai suferea! Până când... o să tot fie cu ei? Aduceți demonizatul la Mine, zice Isus. Cu alte cuvinte, să facă El ce ar fi trebuit să facă apostolii, dar nu reușiseră! Datorită necredinței lor: ”neam necredincios”
Posted Image

#304
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 29 august 2022 - 06:36, said:

Am folosit un cuvânt greșit, care exprimă altceva, scuze, înlocuim prin rectificare cu ”asumă”, își ”asumă” identitatea de Cristos.

Cu privire la faptul că apostolii erau ”sămânță căzută lângă drum” căci nu pricepeau nimic și deci ”aceste lucruri erau ascunse, acoperite de ei”, 2 Corinteni 4:3, deci apostolii înșiși erau ”pe calea pierzării”, iată, iată un exemplu în care Isus însuși nu mai suportă și le zice câteva de la obraz, apostolilor Săi!


Marcu 9:17. Si un om din norod I-a raspuns: "Invatatorule, am adus la Tine pe fiul meu care este stapanit de un duh mut.
18. Oriunde il apuca, il tranteste la pamant. Copilul face spuma la gura, scrasneste din dinti si ramane teapan. M-am rugat de ucenicii Tai sa scoata duhul, si n-au putut."
19. "O, neam necredincios!", le-a zis Isus. "Pana cand voi fi cu voi? Pana cand va voi suferi? Aduceti-l la Mine."

Evident, Isus nu mai suporta necredința și nepăsarea apostolilor. Le spunea să stea treji, ei dormeau.
Nu-i mai suferea! Până când... o să tot fie cu ei? Aduceți demonizatul la Mine, zice Isus. Cu alte cuvinte, să facă El ce ar fi trebuit să facă apostolii, dar nu reușiseră! Datorită necredinței lor: ”neam necredincios”
Posted Image
Problema e la tine, la fel cum era si la acei ucenici. Depinde intotdeauna ce DUH te anima.
La un moment dat unul din cei doi frati ai "tunetului" propun sa ceara foc din cer asupra unei localitati. Isus le spune ca duhul ce ii "mana" e unul rau.
Duhul/spiritul dragostei  e cel ce va fi in imparatia cerurilor.

#305
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,901
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 22 septembrie 2022 - 19:20, said:

Mai ales că, pentru a-l apăra trebuia să-l și cunoști.


Hai să vedem, cât de bine îl cunoști tu!Posted Image
Vino, hai la masă, Biblia este aici, Caietul meu cu notițe, la fel, deși nu am nevoie momentan de el, textul este atât de simplu... simplu de tot, din prima evanghelie, al doilea capitol... să vedem, știi tu ce-i acolo? Pacu s-a dus în bucătărie să taie bucățele un pepene roșu, cu asta vei fi servit, cafea, nu, cafeaua este prohibită.Posted Image


BVA:

Matei 2:19 După ce a murit Irod, un înger al lui Iahve i-a apărut în vis lui Iosif în timp ce era în Egipt, 20 și i-a spus: „Du-te în Israel împreună cu Copilul și cu mama Lui. Cei care doreau moartea Copilului, au murit.” 21 După ce s-a trezit, Iosif a plecat în Israel împreună cu Copilul și cu mama Lui. 22 În Iudeea era guvernator Arhelau – fiul lui Irod. Când a auzit Iosif acest lucru, i-a fost frică să meargă acolo. Primind în vis un mesaj de la Dumnezeu, a plecat în zona Galileeii. 23 S-a stabilit acolo într-un orășel numit Nazaret; și astfel s-a întâmplat conform profeției care spunea că El va fi numit nazarinean.


La o citire cu atenție, ce observăm? Posted Image Ce observi, Jake?
Că îngerul lui Iahve, în vis, transmite un mesaj eronat/ incomplet/derutant. Îngerul este incompetent! Trebuia să i se precizeze de prima dată lui Iosif: vei pleca în Galileea, orășelul Nazaret, conform profețiilor! Dar nu, ce le zice Îngerul în vis? Mergeți în țara lui Israel. Ăștia pleacă din Egipt, ajung în Iudeea, normal, la fosta lor casă (îngerul le spusese că cei care doresc moartea Copilașului, muriseră!!!) și, auzind că Arhelau, copilul lui Irod cel Mare, era împărat acolo, se sperie și Dumnezeu este nevoit să intervină El, ”wait a minute!”, bah, îngerul Meu nu le-a zis exact Posted Image Posted Image , deci Dumnezeu însuși transmite un al doilea mesaj lui Iosif să aleagă Galileea...
Care-i faza? Păi... al doilea mesaj, nu era nevoie ca Dumnezeu să trimită vis dacă îngerul ar fi explicat cum trebuie!!! deci faptul că Iosif nu este înștiințat de înger că în Iudeea domnește Arhelau, fiul lui Irod cel rău, că nu s-ar fi dus deloc, căci Iosif aude de la localnici cine-i regele acolo și ...se sperie!Posted Image  Bineînțeles, dacă îngerul îi spunea în vis de Arhelau, Iosif nu mai pierdea vremea spre Bethleem, fosta lui casă, și nici nu trăgea sperietura...mergea direct spre Nazaret (dealtfel evanghelia susține că așa și trebuia să se întâmple, căci așa apare, chipurile, în profeții!)
Iosif trebuia neapărat să meargă în Nazaret, ca să împlinească profeția, că Isus va fi nazarinean, prin urmare, era absolut necesar ca îngerul să-i spună de Nazaret, de prima dată! Dar îngerul nu spune nimic clar, Iosif se duce spre Bethleem, aude de la localnici despre Arhelau, se sperie, nu știe ce să facă și Dumnezeu este nevoit să vină El, Bătrânul, să repare ce nu făcuse bine îngerul, cu un al doilea vis, în care-i spune clar: bah, mergi în Galileea, că, oricum, așa trebuie să se întâmple!
Aiurea!Posted Image
[ https://media2.giphy.com/media/ZEULVqMODfH44PoKuF/giphy.gif?cid=ecf05e47m4c52o6re5wle2n06119tlrxliazyc91fga7grpu&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 23 September 2022 - 07:22.


#306
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 23 septembrie 2022 - 07:13, said:

Hai să vedem, cât de bine îl cunoști tu!Posted Image
La perfecție.
Mai ales acum, cu laptopul, nimic nu-mi scapă.
Eu mai citesc Biblia tipărită de ani întregi, bah Darkule.
În fiecare zi citesc pe laptop. Notez pe laptop. Era tipăriturilor sau a scrierii pe hârtie a apus. Gata!

Tot ce se citește și se scrie e în format electronic.
Mai deșteaptă-te și tu!
Cautai disperat mai deunăzi nuș ce traducere tipărită a Bibliei.
Pari din epoca dinozaurilor, pe bune! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate