Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Putem avea incredere in Noul Testament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#271
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 27 august 2022 - 13:03, said:

Acele detalii despre persecuție NU erau vestea bună sau Evanghelia. Înțeleg că așa ai citit în cărți, dar aici nu este un loc unde să nu întâmpini critici... Posted Image

NTR:
31 Apoi i‑a luat deoparte pe cei doisprezece și le‑a zis: „Iată că ne suim spre Ierusalim și toate cele scrise prin profeți despre Fiul Omului se vor împlini. 32 Căci El va fi dat pe mâna neamurilor, va fi batjocorit, chinuit, scuipat 33 și, după ce‑L vor biciui, Îl vor omorî, dar a treia zi va învia.“
34 Ei n‑au înțeles nimic din aceste lucruri. Vorbirea aceasta era ascunsă de ei și nu pricepeau ce li se spunea.


De ce nu pricepeau?Posted Image  Căci: Vorbirea lui Isus era ascunsă de ei! [de către Cine?]

Ce anume nu pricepeau? Posted Image Evanghelia: Chin, Moarte, Înviere! [ISUS]

Edited by dark, 27 August 2022 - 13:08.


#272
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,043
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 27 august 2022 - 12:54, said:

Așa, și? Din cauza asta le era acoperită Evanghelia, ca să nu o priceapă?Posted Image  Așa apare, textual:

45. Dar ucenicii nu intelegeau cuvintele acestea, caci erau acoperite pentru ei, ca sa nu le priceapa; si se temeau sa-L intrebe in privinta aceasta.

Motivul tocmai ți l-am dat:

View Postlogic1, on 27 august 2022 - 12:41, said:

...a fost intenția lui Isus să nu le explice profeția cu detalii, să nu o aplice la el și ucenici. Fie pentru că aceste detalii despre persecuție extremă nu erau încă sigure, fie pentru că nu le puteau suporta. De aici vorbirea la persoana a treia.


#273
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004
Uite detaliile, la modul complet:


31 Apoi i‑a luat deoparte pe cei doisprezece și le‑a zis: „Iată că ne suim spre Ierusalim și toate cele scrise prin profeți despre Fiul Omului se vor împlini. 32 Căci El va fi dat pe mâna neamurilor, va fi batjocorit, chinuit, scuipat 33 și, după ce‑L vor biciui, Îl vor omorî, dar a treia zi va învia.“

Mai mult de atât ce să le mai fi zis? Posted Image Astea sunt toate detaliile!Posted Image

#274
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,043
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 27 august 2022 - 13:07, said:

NTR:
31 Apoi i‑a luat deoparte pe cei doisprezece și le‑a zis: „Iată că ne suim spre Ierusalim și toate cele scrise prin profeți despre Fiul Omului se vor împlini. 32 Căci El va fi dat pe mâna neamurilor, va fi batjocorit, chinuit, scuipat 33 și, după ce‑L vor biciui, Îl vor omorî, dar a treia zi va învia.“
34 Ei n‑au înțeles nimic din aceste lucruri. Vorbirea aceasta era ascunsă de ei și nu pricepeau ce li se spunea.

De ce nu pricepeau?Posted Image  Căci: Vorbirea lui Isus era ascunsă de ei! [de către Cine?]



Ce anume nu pricepeau? Posted Image Evanghelia: Chin, Moarte, Înviere! [ISUS]

Erau cuvinte din profeți, spuse la persoana a treia, despre fiul omului, fără explicatie. Nu le-a spus, mergem și eu Isus voi muri sau noi vom muri".


NU era evanghelia vestită de Ioan, Isus și ucenicii lor până atunci. Evanghelia era despre Împărăție și intrarea în ea fără a vedea moartea.

#275
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 27 august 2022 - 13:15, said:

NU era evanghelia vestită de Ioan, Isus și ucenicii lor până atunci. Evanghelia era despre Împărăție și intrarea în ea fără a vedea moartea.

A, ... , deci acuma..., vii cu asta, că sunt mai multe Evanghelii... e posibil așa ceva? Posted Image

#276
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,043
  • Înscris: 10.09.2008
A fost o singură veste bună: despre venirea Împărăției!

Care NU conținea ce spui tu că nu înțelegeau:

View Postdark, on 27 august 2022 - 13:07, said:

Ce anume nu pricepeau?  Evanghelia: Chin, Moarte, Înviere! [ISUS]

Edited by logic1, 27 August 2022 - 13:22.


#277
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 27 august 2022 - 13:15, said:

Erau cuvinte din profeți, spuse la persoana a treia, despre fiul omului, fără explicatie. Nu le-a spus, mergem și eu Isus voi muri sau noi vom muri".

Atunci înseamnă că Isus în mod voit le acoperea semnificația spuselor, ori apostolii erau idioți, încât nu-și dăduseră seama și nici nu întrebau, ce-i cu acest  ”Fiu al omului”.
Ține cont că:

Si, daca Evanghelia noastra este acoperita, este acoperita pentru cei ce sunt pe calea pierzarii, (2Cor.4:3)

Deci apostolii erau ... pe calea pierzării...Posted Image

View Postlogic1, on 27 august 2022 - 13:20, said:

A fost o singură veste bună: despre venirea Împărăției!

A, care urma să vină peste un an sau doi, știu, ai mai zis... Posted Image

#278
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,043
  • Înscris: 10.09.2008
Nu erau pe calea pierzării, pentru că ce nu înțelegeau NU era evanghelia.

Da.

#279
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 27 august 2022 - 13:15, said:

Erau cuvinte din profeți, spuse la persoana a treia, despre fiul omului, fără explicatie. Nu le-a spus, mergem și eu Isus voi muri sau noi vom muri".

Le-a spus-o și în mod direct!


Marcu 14:27. Isus le-a zis: "In noaptea aceasta toti veti avea un prilej de poticnire; pentru ca este scris: "Voi bate Pastorul, si oile vor fi risipite."
28. Dar, dupa ce voi invia, voi merge inaintea voastra in Galileea."
29. Petru I-a zis: "Chiar daca toti ar avea un prilej de poticnire, eu nu voi avea."

View Postlogic1, on 27 august 2022 - 13:24, said:

Nu erau pe calea pierzării, pentru că ce nu înțelegeau NU era evanghelia.

Ba da, era fix Evanghelia!

1 Corinteni 15

1. Va fac cunoscut, fratilor, Evanghelia pe care v-am propovaduit-o, pe care ati primit-o, in care ati ramas
2. si prin care sunteti mantuiti, daca o tineti asa dupa cum v-am propovaduit-o; altfel, degeaba ati crezut.
3. V-am invatat inainte de toate, asa cum am primit si eu: ca Hristos a murit pentru pacatele noastre, dupa Scripturi;
4. ca a fost ingropat, si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;

Posted Image

Să zicem că eu aș fi apostolul Bartolomeu. Dacă Isus, la Cină, mi-a zis asta:


Marcu 14:27. Isus le-a zis: "In noaptea aceasta toti veti avea un prilej de poticnire; pentru ca este scris: "Voi bate Pastorul, si oile vor fi risipite."
28. Dar, dupa ce voi invia, voi merge inaintea voastra in Galileea."
29. Petru I-a zis: "Chiar daca toti ar avea un prilej de poticnire, eu nu voi avea."

Deci, Isus îmi zice: După ce Eu, Isus, voi învia, voi...
Așa, ce concluzie trag? Păi dacă Isus va învia, înseamnă automat că-L vor prinde și îl vor omorî. Fără astea, ... nu poate fi înviere!
Deci mie, apostolului Bartolomeu, Isus mi-a spus cât se poate de clar: Eu, Isus, voi fi prins, omorât dar voi învia și vă voi aștepta în Galileea.
Ce .... ar fi mai clar de așa? :huh:
Și totuși, aceste informații [adică fix Evanghelia !!!!] au fost ... acoperite pentru apostoli! De ce?Posted Image  De către cine?Posted Image

#280
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,043
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 27 august 2022 - 13:45, said:

Le-a spus-o și în mod direct!

Marcu 14:27. Isus le-a zis: "In noaptea aceasta toti veti avea un prilej de poticnire; pentru ca este scris: "Voi bate Pastorul, si oile vor fi risipite."
28. Dar, dupa ce voi invia, voi merge inaintea voastra in Galileea."
29. Petru I-a zis: "Chiar daca toti ar avea un prilej de poticnire, eu nu voi avea."

Era după ce a încălecat pe măgăruș, deci după ce și-a asumat rolul și suferința implicate profetic.

Quote

Ba da, era fix Evanghelia!

1 Corinteni 15

1. Va fac cunoscut, fratilor, Evanghelia pe care v-am propovaduit-o, pe care ati primit-o, in care ati ramas
2. si prin care sunteti mantuiti, daca o tineti asa dupa cum v-am propovaduit-o; altfel, degeaba ati crezut.
3. V-am invatat inainte de toate, asa cum am primit si eu: ca Hristos a murit pentru pacatele noastre, dupa Scripturi;
4. ca a fost ingropat, si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;

Posted Image

Trebuie să dovedești din Evanghelii, nu din Pavel. Dacă susții că apostolii vesteau ce nu pricepeau.
Isus nu era parte din mesajul evanghelic. Termenul evanghelie nu-l găsești aplicat la suferința lui Isus (moartea și învierea) și nici pe apostoli nu-i găsești adăugând aceste lucruri la ceea ce vesteau, la Evanghelie.

Quote

Să zicem că eu aș fi apostolul Bartolomeu. Dacă Isus, la Cină, mi-a zis asta:

Marcu 14:27. Isus le-a zis: "In noaptea aceasta toti veti avea un prilej de poticnire; pentru ca este scris: "Voi bate Pastorul, si oile vor fi risipite."
28. Dar, dupa ce voi invia, voi merge inaintea voastra in Galileea."
29. Petru I-a zis: "Chiar daca toti ar avea un prilej de poticnire, eu nu voi avea."

Deci, Isus îmi zice: După ce Eu, Isus, voi învia, voi...
Așa, ce concluzie trag? Păi dacă Isus va învia, înseamnă automat că-L vor prinde și îl vor omorî. Fără astea, ... nu poate fi înviere!
Deci mie, apostolului Bartolomeu, Isus mi-a spus cât se poate de clar: Eu, Isus, voi fi prins, omorât dar voi învia și vă voi aștepta în Galileea.
Ce .... ar fi mai clar de așa? Posted Image
Și totuși, aceste informații [adică fix Evanghelia !!!!] au fost ... acoperite pentru apostoli! De ce?Posted Image  De către cine?Posted Image

Tot așa, era după după ce a încălecat pe măgăruș, după ce și-a asumat rolul și suferința implicate profetic.

Acele informații nu au fost parte a evangheliei. Apostolii le-au înțeles abia după înviere.

Luca 24

26 Nu trebuia să sufere Hristosul aceste lucruri şi să intre în slava Sa?”
27 Şi a început de la Moise şi de la toţi prorocii şi le-a tâlcuit, în toate Scripturile, ce era cu privire la El.



#281
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 27 august 2022 - 14:44, said:

Termenul evanghelie nu-l găsești aplicat la suferința lui Isus

Se susține că profețiile veterotestamentare conțineau și precizarea că Isus Cristos va suferi.
Dealtfel, moartea în sine este o suferință, la 30 de ani, nu poți muri de ”moarte bună”!

View Postlogic1, on 27 august 2022 - 14:44, said:

Apostolii le-au înțeles abia după înviere.

Foarte rău pentru ei!
Dar eu zic că apostolii nu le-au înțeles, de fapt, niciodată! Singurul care a înțeles a fost cel care a scris în acest sens, dar nu făcea parte din grupul celor 12. Mă refer la apostolul Pavel...

View Postlogic1, on 27 august 2022 - 14:44, said:

Trebuie să dovedești din Evanghelii, nu din Pavel. Dacă susții că apostolii vesteau ce nu pricepeau.

Of, nu despre asta este vorba! :facepalm:
Apostolilor li se dădeau din partea lui Isus, spre știința lor, elemente fundamentale din Evanghelia harului, a mânturii prin Sângele jertfei cristice, și totodată li se acopereau aceste informații, ca să nu le priceapă!Posted Image  Despre asta este discuția!
Posted Image

View Postlogic1, on 27 august 2022 - 14:44, said:

Era după ce a încălecat pe măgăruș

A, deci tot ce a făcut Isus, înainte de a călări măgărușul, nu se pune!

[ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0168.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pt. colegul Logic:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PTTMXHrqwgo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postlogic1, on 27 august 2022 - 14:44, said:

Acele informații nu au fost parte a evangheliei. Apostolii le-au înțeles abia după înviere.

Luca 24

26 Nu trebuia să sufere Hristosul aceste lucruri şi să intre în slava Sa?”
27 Şi a început de la Moise şi de la toţi prorocii şi le-a tâlcuit, în toate Scripturile, ce era cu privire la El.


Pericopa pusă de tine nu conține niciun picior de apostol![ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0169.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postlogic1, on 27 august 2022 - 14:44, said:

Isus nu era parte din mesajul evanghelic.

Nasol, ce să zic! Too bad!
Nu aveau apostolii voie să spună că Isus este Mesia cel așteptat! Dar ei propovăduiau voioși...Evanghelia, oameni buni! [ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0169.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#282
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004
În momentul în care colegul Logic a afirmat că Evanghelia lui Isus și a celor 12 apostoli, trimiși personal de Isus în ”lucrarea de evanghelizare”, nu conține pe Isus, nu se identifică cu Evanghelia cunoscută astăzi (cea de factură paulină), conținând doar mesajul urgenței, căci Împărăția lui Dumnezeu este ”aproape” și se cerea o pocăință grabnică, imperioasă, căci ”vremea se împlinise”...ce credeți, colegul Logic a început să meargă pe sârmă...ca un acrobat, deci va trebui să fie foarte atent, nu mai poate da înapoi, va trebui să meargă tot înainte și cu mare grijă, poate ”cădea” oricând în abis, unde îl așteaptă...:lol: Robert M. Price, cu gura căscată ca să-l „înghită”...

[ https://media2.giphy.com/media/pbVUn6WDLF8DC/giphy.gif?cid=ecf05e47q71ln79tdrquqvztcxiwdaql63kb1jmwfr4sx0mu&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai bine era dacă colegul Logic stătea ”în siguranță”, afirmând o singură Evanghelie universală, pentru toată lumea, predată de toți eroii credinței din Noul testament...
Ce bine de Jake, Grateful, Pacco, Kruger, etc., fiindcă ei nu trebuie să-și asume consecințele care apar inevitabil, în momentul în care ai afirmat că Evanghelia lui Isus (și a celor 12 apostoli !!! nb !) este diferită de Evanghelia lui Pavel!
Posted Image
Care sunt implicațiile ce decurg? Le vom discuta în continuare...

#283
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004
Bun! :)
Încep eu, după care poate continua un alt utilizator, eventual ...Posted Image ăăă, nu găsesc pe nimeni, Posted Image Jake e în silentio stampa, Silică doar intră să se uite, la fel ca Robert, Grateful nu intră deloc aici, Kruger lucrează, nu are timp, la fel și Daniel, ...cine ar mai fi? :huh: Restul sunt banați, inclusiv ”penticostalul”...în fine, se pare că va trebui să fac eu totul!Posted Image

Deci,
O primă concluzie, șocantăPosted Image : Timp de 3 ani și jumătate, cât a durat evanghelizarea efectuată de Isus Cristos cât și de cei 12 apostoli, trimiși și supravegheați de Acesta, oamenii se mântuiau, doar prin acceptarea faptului că Împărăția este aproape și că trebuiau să se pocăiască (cu suportul moral al Legii lui Moise). Atât. Se mântuiau? Posted Image Da, evident, altfel, de ce ar mai fi propovăduit Isus, nu? Posted Image Cum se mântuiau? Și aici e... clenciul: ei bine, se mântuiau ascultând și crezând Evanghelia, fără a ști ceva despre Jertfa lui Isus, fără Sângele vărsat pe Cruce, care iartă orice păcat, fără noțiunea de ”singur nume sub Cer dat oamenilor” - Fapte 4:12.
A, da... și se mântuiau în paradigma iudaică a Legii lui Moise, pe care o țineau, pocăindu-se! Dar în acest timp, ei erau... evanghelizați!Posted Image  De Isus însuși!Posted Image  Care Isus... nu este creștin (în accepțiunea de mai târziu!!!), ci iudeu mozaic, un profet ca orice alt profet din Vechiul testament, Mesia iudaic așteptat de iudei Posted Image . Mesia creștin apare mult mai târziu, după 20 de ani, fiind fabricat de ... apostolul Pavel, ați ghicit! :lol:

#284
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,043
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 28 august 2022 - 08:30, said:

În momentul în care colegul Logic a afirmat că Evanghelia lui Isus și a celor 12 apostoli, trimiși personal de Isus în ”lucrarea de evanghelizare”, nu conține pe Isus, nu se identifică cu Evanghelia cunoscută astăzi (cea de factură paulină), conținând doar mesajul urgenței, căci Împărăția lui Dumnezeu este ”aproape” și se cerea o pocăință grabnică, imperioasă, căci ”vremea se împlinise”...ce credeți, colegul Logic a început să meargă pe sârmă...ca un acrobat, deci va trebui să fie foarte atent, nu mai poate da înapoi, va trebui să meargă tot înainte și cu mare grijă, poate ”cădea” oricând în abis, unde îl așteaptă...:lol: Robert M. Price, cu gura căscată ca să-l „înghită”...

Mai bine era dacă colegul Logic stătea ”în siguranță”, afirmând o singură Evanghelie universală, pentru toată lumea, predată de toți eroii credinței din Noul testament...

Am afirmat deja că există o singură evanghelie, cea despre Împărăție, și că Pavel folosește termenul și în sens mai larg, de învățătură despre salvare, accentuând partea nouă care s-a adăugat - vestea bună că a venit Cristosul, concret că Isus a fost făcut Domn și Cristos la înviere.

#285
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 28 august 2022 - 09:06, said:

Am afirmat deja că există o singură evanghelie

[ https://i.ibb.co/YhWqmqt/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postlogic1, on 28 august 2022 - 09:06, said:

partea nouă care s-a adăugat - vestea bună că a venit Cristosul, concret că Isus a fost făcut Domn și Cristos la înviere.

Adică Evanghelia predicată de cei 12 apostoli, timp de 3 ani și jumătate, era incompletă (lipsindu-i ... chiar partea fundamentală)?!! Posted Image
Dacă ”vestea bună despre Cristos” s-a adăugat după aceea, cum tu spui foarte explicit în mesajul de mai sus, înseamnă că iudeii se mântuiau fără Isus, chiar ascultând Evanghelia lui Isus și a celor 12 apostoli!Posted Image Și Isus le cerea să țină Legea! Posted Image Niciunde cei 12 apostoli, și nici Isus, nu vorbeau despre mântuire prin Sângele lui Isus, ci ținând Legea, după moda veche, cum ar fi vorbit orice profet veterotestamentar! (mă refer la mesajul evanghelic al lui Isus și al apostolilor, nu la ce discutau ei în particular, după un timp...și știm că discuțiile lor private nu erau destinate publicului larg!)
E un paradox? Nu, simplu de explicat: Evanghelia de astăzi, de la amvoane, este...fabricată ulterior, adică după moartea lui Isus.

Edited by dark, 28 August 2022 - 09:40.


#286
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 28 august 2022 - 09:28, said:

Adică Evanghelia predicată de cei 12 apostoli, timp de 3 ani și jumătate, era incompletă (lipsindu-i ... chiar partea fundamentală)?!! Posted Image

Nu incompleta ci mereu  inoita, de Dumnezeu.
Isus vestea iminenta instalarii imparatiei, cu intronarea sa ca rege/imparat. Refuzul puterii de atunci a dus la schimbarea planului, acela de a lucra inca la inima omului, adica jertfa continua insa pe un plan superior.

View Postdark, on 28 august 2022 - 09:28, said:

Dacă ”vestea bună despre Cristos” s-a adăugat după aceea, cum tu spui foarte explicit în mesajul de mai sus, înseamnă că iudeii se mântuiau fără Isus, chiar ascultând Evanghelia lui Isus și a celor 12 apostoli! Și Isus le cerea să țină Legea!
Mantuire inseamna schimbarea inimii. Lipsea din inima stapanitorilor si a preotimii. Nemantuitilor le ramane legea lui Moise. Mantuitii traiesc imparatia cerurilor in inima lor.

#287
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,043
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 28 august 2022 - 09:28, said:

Adică Evanghelia predicată de cei 12 apostoli, timp de 3 ani și jumătate, era incompletă (lipsindu-i ... chiar partea fundamentală)?!!


Dacă ”vestea bună despre Cristos” s-a adăugat după aceea, cum tu spui foarte explicit în mesajul de mai sus, înseamnă că iudeii se mântuiau fără Isus, chiar ascultând Evanghelia lui Isus și a celor 12 apostoli!


E un paradox? Nu, simplu de explicat: Evanghelia de astăzi, de la amvoane, este...fabricată ulterior, adică după moartea lui Isus.

Partea secundară s-a adăugat după înviere.


Da, evident.


Nu este niciun paradox, decât că evanghelia predicată de bisericile tradiționale (mai puțin cele neo) nu are Împărăția ca temă principală. Probabil pentru că venirea ei nu este înțeleasă ca aducând o schimbare apocaliptică a istoriei.

Edited by logic1, 28 August 2022 - 09:59.


#288
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 28 august 2022 - 09:55, said:

Partea secundară s-a adăugat după înviere.

Jertfa lui Isus... parte secundară. Mda.Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate