Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Putem avea incredere in Noul Testament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#181
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,195
  • Înscris: 26.01.2007
Nu are nicio noimă! :lol:

Robin cred că ești tu, probabil.
Iar Mario Bril nu mai scrie pe niciun topic, nici vorbă că ar evita să scrie pe Religie.
Și apoi, chiar dacă ar fi devenit agnostic, de nu ar scrie?
Tu nu ai devenit agnostic (și ateist, și jemetist și satanist :)) și tot scrii bine mersi?

#182
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004
Nu sunt Robin. Acum Robin scrie doar pe anumite topice și evită topicurile religioase. Este userul ”Chayah”. Mario Bril e atât de supărat pe minciuna religioasă în care a trăit până acum, adică până când Bart Ehrman cu cărțile lui, l-a ”luminat”, încât nu vrea să mai audă de nimic din acest spectru: nici sărbători, nici Maica Domnului, nici biblie, nici Iisus, nici nimic! Posted Image

#183
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,195
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 29 iunie 2022 - 07:40, said:

Mario Bril e atât de supărat pe minciuna religioasă în care a trăit până acum, adică până când Bart Ehrman cu cărțile lui, l-a ”luminat”, încât nu vrea să mai audă de nimic din acest spectru: nici sărbători, nici Maica Domnului, nici biblie, nici Iisus, nici nimic! Posted Image
E clar, te-a cotonogit rău de tot! Posted Image
Nu-l mai poți uita.

Dacă ar fi așa cum spui, ar scrie pe alte arii.
Și ar scrie și pe aici, ca tine, alt luminat de Ehrman și alte matracuce.

Mario terminase toate cărțile lui Ehrman pe vremea când tu jucai coci.
Pe came :)

Edited by Sfantul Jakob, 29 June 2022 - 07:46.


#184
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 29 iunie 2022 - 07:48, said:

Mario terminase toate cărțile lui Ehrman

Da, la recomandarea lui Robin.
Eu am refuzat din prejudecată să am de-a face cu unul care se considera ”agnostic”. Pe mine nu Bart Ehrman m-a convins de ”adevăr” ci Edmond Constantinescu, cu o analiză a cărții Daniel, de care eram interesat. Am observat, că, de fapt, toate profețiile din Daniel ... nu sunt profeții. deloc. Prin urmare asta a afectat și pe Isus, care l-a numit pe Daniel, ”profet”. Apoi am cumpărat cărțile lui Ehrman de pe e.mag, 4 în românește și 2 în engleză. Cele 2 în engleză sunt, de fapt, cele mai importante: Jesus interrupted și Forged. Apoi am început să studiez literatură de acest gen, jemetist.

#185
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 29 iunie 2022 - 07:40, said:

Nu sunt Robin. Acum Robin scrie doar pe anumite topice și evită topicurile religioase. Este userul ”Chayah”. Mario Bril e atât de supărat pe minciuna religioasă în care a trăit până acum, adică până când Bart Ehrman cu cărțile lui, l-a ”luminat”, încât nu vrea să mai audă de nimic din acest spectru: nici sărbători, nici Maica Domnului, nici biblie, nici Iisus, nici nimic! Posted Image
Asa pateste oricine care nu se leapada pe sine.
Spiritul blandetii si smereniei li se par poveri.
Dragostea o considera frana in dezvoltarea personala.
Ramane doar dorinta de cunoastere materiala/naturala, findca pe cea spirituala au abandonata-o, o considera inutila, deci e balast pentru ei.

Edited by Paco_ste1, 29 June 2022 - 08:55.


#186
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,195
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 29 iunie 2022 - 07:51, said:

Pe mine nu Bart Ehrman m-a convins de ”adevăr” ci Edmond Constantinescu, cu o analiză a cărții Daniel, de care eram interesat.
Aveam și eu în cartier o căzătură d'asta.
Fost pastor baptist, Călimărea Marin.
Câte prostii zicea ăla, frate! :no:
Aproape cât tine, și mai dihai.

#187
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004
De la Călimărea Marin știi aspectul acela, discrepanța de senzație, cu care ai rupt gura târgului, că fariseii și preoții și-au adus aminte de promisiunea lui Isus de a învia a treia zi și au făcut ceva în acest sens, sâmbătă, pe când mironosițele și-au adus aminte abia duminică dimineața și cu ajutorul îngerului de la mormânt! Apostolii nu și-au adus aminte deloc iar când mironosițele le-au spus de învierea lui Isus, ei ziceau că sunt ”scrânteli”...
Deci asta de la Călimărea Marin o știi! Bine! Posted Image

#188
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004

 -Daniel, on 30 iunie 2022 - 09:59, said:

Biblia BVA interpreteaza mult si nu asta este scopul unei traduceri. Noul Testament trebuie criticat pe traduceri cat mai fidele textului grecesc. Altfel, e ca si cum ai extrage invatatura crestina din teologia asa-zisilor parinti ai Bisericii. Si-ai sa spui ce lipsita de noima si de sustinere scripturala este Treimea "crestina". Noroc ca e data de gol de Pavel si nu numai.

Da, așa este, am observat și eu că pun cuvinte de la ei!
Cel mai bine să folosim acest site, din care alegem Cornilescu revizuită 2019.

https://www.bible.co...2311/JHN.7.EDCR

 Sfantul Jakob, on 29 iunie 2022 - 09:21, said:

Aproape cât tine, și mai dihai.

Te contrazici, creând discrepanța, ori aproape cât mine, deci topicul meu Discrepanțe conține mai mult material decât ai auzit la prietenul tău Marin, ori „mai dihai” decât mine, și atunci înseamnă că am ceva de învățat de la Marin, și trebuie să iau legătura cu el! :unsure:

#189
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,195
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 30 iunie 2022 - 11:03, said:

Înseamnă că am ceva de învățat de la Marin, și trebuie să iau legătura cu el! Posted Image
O da.
Mai ales despre poligamie și poponautism că am văzut că de când te-ai făcut jemetist ai început să ai ceva înclinații.
Și pentru tine n-ar fi greu chiar dacă tipul a ajuns în Iad de vreo 15 ani.

#190
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004
Credeam că este un fost pastor baptist, trecut la gruparea mea, ”jmt”, ceva în genul lui Bobby Price, o mai veche cunoștință comună!

[ https://gravatar.com/avatar/c4dc40f7f879ce70635c23556e45822f?s=200 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#191
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Sfantul Jakob, on 29 iunie 2022 - 07:48, said:


E clar, te-a cotonogit rău de tot! Posted Image
Nu-l mai poți uita.

Dacă ar fi așa cum spui, ar scrie pe alte arii.
Și ar scrie și pe aici, ca tine, alt luminat de Ehrman și alte matracuce.

Mario terminase toate cărțile lui Ehrman pe vremea când tu jucai coci.
Pe came :)
Da, aia cu Mario e din aceeasi categorie cum ca eu as fi durduliu si trebuie sa dau vreo 20 kg jos, de ce nu 200 ? Ai ramas ultimul Mohican bro, care-i mai baga in seama.

#192
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004

 Xlander, on 30 iunie 2022 - 13:37, said:


Da, aia cu Mario e din aceeasi categorie cum ca eu as fi durduliu si trebuie sa dau vreo 20 kg jos, de ce nu 200 ?

Da, am greșit, au fost cuvinte urâte, neadevărate, pentru care mi-am cerut iertare...😶😐😔

#193
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,195
  • Înscris: 26.01.2007

 Xlander, on 30 iunie 2022 - 13:37, said:

Ai ramas ultimul Mohican bro, care-i mai baga in seama.
Încă mai sper că Domnul îl va lumina pe Dark și îi va da pocăința și mântuirea Sa!
Dar într-adevăr sunt foarte tari la cerbice ereticii de pe acest forum.

Zici că ești în Iad! :no:

#194
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004

 Xlander, on 30 iunie 2022 - 13:37, said:

Da, aia cu Mario e din aceeasi categorie cum ca eu as fi durduliu
Nu știu nimic despre Mario și nimic despre tine, coleg drag, nimic despre Logic, nimic despre Robert, -Daniel, Silică, Dude, Grateful, Robin, Heart of Ice. Nimic. Nu am întrebat pe nimeni nimic despre nimeni. Despre Sfantul Jakob da, știu multe, aproape tot: localitate, adresă, vârstă, etate, nume prenume, biserică, și știu că săracu are dureri de șale, mai recent. Despre Pacco știu că stă în același județ cu Jakob. Atât. Ai cuvântul meu de onoare că mess-ul meu este închis de 7 ani, nu dau meditații particulare, cine vrea să priceapă teoria, nu are decât să asiste la lecțiile pe care le predau ”la clasă”, adică pe forum. Nici nu aș avea timp de conversații particulare, fiindcă scriu și așa, enorm de mult, pe public.
Iar cuvintele pe care le-am scris, reprezintă o regretabilă eroare. Dacă știam că le citești, nu le-aș fi scris, dar am crezut că ai părăsit acest forum, nu știu ce mi-a venit atunci, am scris o prostie, că trebuie să dai jos 20 kile.Posted Image  De fapt, eu trebuie să dau jos 20 kile, fiindcă m-am dedat la mici, șaorme, pizza, mult prea mult.Posted Image
Acuma, eu ce să zic, colegul Jakob a scris despre mine, de nenumărate ori, că sunt homosexual, satanist, securist etc. Dar aceste cuvinte trebuie luate într-un anumit context, ludic, colegul nu vorbește ”serios” ci ”în glumă”.Posted Image
Consider că acestea nu sunt motive de supărare, mai ales că ești o persoană atât de erudită și cu un nivel intelectual foarte ridicat, poți trece peste o eroare prostească din partea mea!Posted Image

#195
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,195
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 30 iunie 2022 - 15:04, said:

Despre Sfantul Jakob da, știu multe, aproape tot: localitate, adresă, vârstă, etate, nume prenume, biserică, și știu că săracu are dureri de șale, mai recent.
Nu știi nimic despre mine :nonobad:
Crezi că știi dar mă confunzi cu un tip din zona noastră, din Constanța.
Eu îl știu, omu' e destul de OK dar e foarte diferit de mine.

#196
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 30 iunie 2022 - 17:48, said:

Nu știi nimic despre mine Posted Image
Crezi că știi dar mă confunzi cu un tip din zona noastră, din Constanța.
Eu îl știu, omu' e destul de OK dar e foarte diferit de mine.

Cred că ai dreptate...., da, da, ai mare dreptate, de fapt, eu îl știu pe userul ”penticostalul”. Despre el am multe date, da. Scuze, aici ai spus corect.Posted Image

#197
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Sfantul Jakob, on 30 iunie 2022 - 14:30, said:


Încă mai sper că Domnul îl va lumina pe Dark și îi va da pocăința și mântuirea Sa!
Dar într-adevăr sunt foarte tari la cerbice ereticii de pe acest forum.

Zici că ești în Iad! :no:
Te-ai intrebat vreodata in mod serios ca e mai mult daunator sa discuti cu ei ? Sunt totusi niste ani buni de cand face un circ sinistru pe aria asta sub diverse nick-uri, pare a avea un profil "psihiatric" in ultima faza a disolutiei. Intri cu naivitate in niste discutii, dar realizezi dupa o perioada ca ei de fapt nu pot trai fara tine, fara "x" fara "y" care sa le raspunda la miriada de imbecilitati. Sigur ca tu stii mai bine, sau poate nu, dar poate e timpul...

Attached Files



#198
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004

 Xlander, on 03 iulie 2022 - 22:09, said:

ei de fapt nu pot trai fara tine




oui c'est vrai je ne peux pas vivre sans mon ami Jacques Posted Image

 Xlander, on 03 iulie 2022 - 22:09, said:

dar poate e timpul...

încă nu i-am făcut cateheza, mai este..., mai trebuie să vină la cursuri! :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate