Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Brichetele Zippo

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#181
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Da, spre rusinea mea.

#182
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Brichetele Zippo sunt construite dupa principiul Kalasnikovului. Primitive dar robuste. Nu prea se strica fiindca nu are ce si functioneaza cam cu orice lichid care arde. In schimb consumul este relativ mare, nu sunt prea etanse si da, put. Dar daca tot vreti una, folositi macar benzina Zippo sau Ronsonol.

#183
SanduMad

SanduMad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.01.2016
In 2016, se poate repara balamaua unei brichete undeva prin Romania?

Pe site apare asa:

Tonka Distribution SRL
STR. ELECTRONICII, nr> 3-5
SECTOR 2, BUCURESTI
Bucharest
Romania
Phone: Phone/Fax: 40 21 2420086

Tipii astia doar vand?

#184
AlexVagr

AlexVagr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.02.2016
Vreau sa cumpar o bricheta zippo originala din Luna decembrie anul 1991.

Cam la ce pret ar fi?

#185
AlexVagr

AlexVagr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.02.2016

 AlexVagr, on 07 februarie 2016 - 11:50, said:

Vreau sa cumpar o bricheta zippo originala din Luna decembrie anul 1991.

Cam la ce pret ar fi?

De fapt e din anul 1989 luna Decembrie

#186
stud2

stud2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.10.2017
Salut!
Am si eu o bricheta zippo. Este originala si este din 1992, fabricata in Ontario si vanduta ca si suvenir pentru cascada Niagara.
Nu prea am vazut acest model de vanzare pe internet si m-ar interesa sa aflu un pret petru ea.

Salut!
Am si eu o bricheta zippo. Este originala si este din 1992, fabricata in Ontario si vanduta ca si suvenir pentru cascada Niagara.
Nu prea am vazut acest model de vanzare pe internet si m-ar interesa sa aflu un pret petru ea.

Attached Files



#187
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Uite aici cu link cu preturi  pe ebay
http://www.ebay.com/bhp/zippo-canada
Tu ceri cit vrei. Daca cineva e interesat va negocia, daca pretul i se pare prea mare.
Spor!

#188
JackHarkness

JackHarkness

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2018
Eu am o bricheta, aurie cu un vultur gravat pe ea. Dar pe partea de jos nu scrie Zippo, doar in interiorul ei. Cum pot sa imi dau seama daca este originală?


#189
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Poze?
Dar cel mai probabil nu-i originala.

#190
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 JackHarkness, on 11 februarie 2018 - 00:38, said:

Eu am o bricheta, aurie cu un vultur gravat pe ea. Dar pe partea de jos nu scrie Zippo, doar in interiorul ei. Cum pot sa imi dau seama daca este originală?

Nu prea ar avea cum să fie originală. Insertul ar putea fi, dar învelișul, dacă nu e ștanțat, nu prea are cum să fie.

Asta nu înseamnă că-i o brichetă proastă, sau că una originală ar fi mai bună. Am văzut brichete chinezești care copiază design-ul Zippo, dar care sunt mai bune decât cele originale.

#191
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
S-a postat la pagina 9 un tutorial despre cum sa-ti dai seama daca un Zippo e original: Is My Zippo Real?

Edited by Frankie, 01 March 2018 - 10:19.


#192
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
io nu inteleg ce va atrage la zippo. benzina ti se evapora in 2 saptamani, put ca dracu, capacul e prins prost si nu sta ferm.
daca vrei ceva de metal sunt modele chinezesti cu gaz mult peste zippo

#193
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Si care-i relevanta? Ce importanta are ce intelegi tu?
Important e sa-i placa aluia de o cumpara/foloseste.
Nu neaga nimeni ce spui tu aici, dar au farmecul lor.

#194
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 dan78rom, on 01 martie 2018 - 19:33, said:

dar au farmecul lor

Așa am zis și eu, dar am ajuns să le urăsc. Am vreo 5 Zippo și una chinezească în tipul Zippo, aia chinezească a mers mai bine decât alea originale. De folosit, folosesc Bic, că nu mă pasionează să stau să încarc zilnic bricheta și să aud întrebarea "arde ceva?" de fiecare dată când îmi aprind o țigară.

Adevărul e că sunt niște brichete proaste. Acum, dacă ești pasionat de ele pentru că-s americane, e partea a doua. Cam de-asta mai există azi, nu pentru că ar fi bune.

Edited by SmurfK, 01 March 2018 - 19:37.


#195
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Au avantajul ca le poti incarca cu diverse lichide inflamabile, nu au o problema cu frigul, si nu sint sensibile la presiunea atmosferica.
Fiecare o vede din punctul lui de vedere...

#196
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 dan78rom, on 01 martie 2018 - 19:40, said:

Au avantajul ca le poti incarca cu diverse lichide inflamabile, nu au o problema cu frigul, si nu sint sensibile la presiunea atmosferica.

Avantajele astea sunt și la bic-uri, mai puțin partea cu încărcatul. Având în vedere că nu există dugheană care să nu vândă brichete, nu le văd ca pe niște avantaje. E ca și cum aș considera ca un avantaj faptul că mă ține bateria la Nokia 1100 vreo 4-5 zile. Având în vedere că pot găsi oriunde o modalitate de a încărca telefonul, nu e neapărat un punct relevant.

Nu mă înțelege greșit, n-am nimic împotriva colecționarilor de Zippo. Sunt multe modele, sunt obiecte interesante din punctul ăsta de vedere. Dar am văzut mulți care dau 100 de lei pe un Zippo, crezând că o să ia o brichetă bună, iar după o lună se întorc la brichete obișnuite pentru că-i mult prea mare bătaia de cap cu Zippo. E pur și simplu un design depășit din punct de vedere al funcționalității. Am făcut cadou două Zippo unor colegi, nu le-a folosit nici unul mai mult de 3 luni.

#197
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
N-ai inteles. Daca mergi pe munte iarna, ai sa vezi ca bicul nu mai functioneaza daca-i rece. Acelasi lucru si daca depasesti o anumita altitudine.
Cu zippo n-ai probleme d-astea. Mai iei in rucsac si o fiola mica cu benzina, si ai cu ce aprinde un aragaz, un foc, o maslina.
Pentru zi cu zi nu contest, e usor peste mina.

#198
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Daca vrei sa fii sigur ca nu ingheti pz munte, iti iei un amnar (din asta modern ma rerfer), o bara de magneziu sau daca vrei sa fii ecologic, coaja de mesteacan sau "lemn gras" (nu stiu cum ii zice exact in romana, e lemn de pin supraimbinat de rasina in mod natural).

O bricheta Zippo impermealizata cu camera de bicleta, tine mult si bine benzina fara sa o piarda prin evaporare (cautati pe YT).
E f buna la munte.

Strict din punct de vedere al produselor, nu ai cum sa compari Zippo cu Bic. Sunt din clase diferite.

SmurfK cauta brichetele Clipper, sunt reincarcabile si piatra poate fi schimbata, bat Bicul la curla acelasi pret.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate