Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Excursie Rusia-Siberia

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
zachi

zachi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.03.2009

View Postsbernard, on Feb 4 2009, 22:40, said:

Deschid acest topic deoarece vreau sa merg in excursie in Rusia-Siberia, cu masina si as vrea impresii, sfaturi si opinii de la cei care au mai fost acolo Am vazut ca mai sunt deschise topicuri despre acest subiect dar eu vreau date concrete:preturi, starea drumurilor, temperaturi (ma gandesc ca poate in cetva nopti o sa dorm in cort), ce trebuie sa am neaparat la mine, locuri de vizitat, locuri de evitat, etc Deasemenea caut si parteneri de calatorie


Ma bucur sa vad ca mai sunt si alte persoane interesate de-o asemenea aventura.Personal am planificat o  expeditie, multi ani in urma dar pana la urma eu am fost cel care a avut ideea si care a ramas acasa.Pe atunci eram ofiter activ in Fortele Aeriene si nu am reusit sa dispun de timpul necesar.Totusi a plecat o echipa dar s-a intors inainte de Kazastan.Am inteles ca motivul a fost o "pacaleala monetara" a unuia ramas in tara.Pacat.La momentul respectiv s-a discutat putin in mass media.Expeditia a fost planificata cu Dacia(!!!) care a fost si unul dintre sponsori. Acum am 44 de ani, am iesit in rezerva si am timp berechet.De aceea ma gandesc serios de a relua o asemenea aventura. Ce-am invatat pana acum? In primul rand trebuie formata echipa.
Acesta-i cel mai greu lucru.O echipa trecuta prin furcile controlului medical si foarte important psihologic.Nu-i de ajuns.Propun un antrenament de supravietuire undeva in delta sau munti;nu conteaza,in pustietate, macar 10 zile.Atunci vom vedea cine renunta si cum se stabilesc relatiile.Avem nevoie de pregatire ca:navigator,translator (inclusiv "non verbal comunication";cine stie peste ce dialecte dai), mecanic, ceva cunostinte de prim ajutor si igiena, biologie, bucatar, cameraman,...un lider care sa stie sa foloseasca cunostintele tuturora,nu sef sau "dictator". Daca se incropeste echipa se vor gasi si fondurile necesare .
In privinta preturilor,nu pot fi exagerate,depinde de numarul de persoane;starea drumurilor-carari neumblate (Nufarul-Partizani-Vulturu-Gorgova),temperaturi -sigur vei dormi in cort (unii dorm pe Everest),lista materialelor e lunga dar orice plus afecteaza transportul,greutatea trebuie sa fie minima,locuri de vizitat -locuri neumblate, locuri de evitat -le afli pe parcurs sau dupa ce ai trecut de ele. [email protected]

#38
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005
mai e o poveste cu acelasi subiect pe aici, n-ar fi o idee sa  punem toate informatiile impreuna?

#39
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Ca sa va impartasesc o sincera dorinta,de mult timp visez la o excursie in Siberia  :wub: .Sper sa pot la un moment dat in viata sa pot calatorii si in aceasta zona mai putin primitoare dar mult mai vie ,mult mai salbatica dupa parerea mea.Are o frumusete ce nu toti o pot observa probabil,de aceea nu multa lume agreeaza idea unei calatorii in Siberia ‘ținutul liniștit’.

Personal,cred ca mi-ar placea mai mult  sa merg cu transsiberianul.Probabil ca mi-ar trebui si cateva carti pentru a suplini intarzierile trenului( presupun ca sunt multe).


Totul ramane la stadiul de dorinta,pana intr-o zi probabil cand o sa-mi iau traista cu mine  :lol: si o sa plec de nebuna prin Siberia.Pana atunci ma amagesc,visez in continuare la acel moment ascultand muzica lui Borodin .

#40
katalin5

katalin5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.11.2010
mai e cineva interesat de calatorie pana la Vladivostok?

#41
minneapolis

minneapolis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2009

View Postkatalin5, on 1st May 2011, 21:24, said:

mai e cineva interesat de calatorie pana la Vladivostok?
Da...insa calatoria o sa o facem in 2012 in iulie sau august...
Am fi sigur 3 persoane (cristinel13 cu amicul sau Paul si subsemnatul).Pentru cea de-a patra persoana...vom vedea...Neaparat vrem Baikalul...

#42
katalin5

katalin5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.11.2010
daca se "leaga" ceva concret referitor la expeditie, va rog sa imi dati detalii.
eu intentionez sa merg cu masina si parca singur nu prea "merge".
  o adresa [email protected]
salutari

#43
furtunescu

furtunescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.12.2009

View PostBalalaika, on 28th July 2009, 00:28, said:

Ca sa va impartasesc o sincera dorinta,de mult timp visez la o excursie in Siberia  :wub: .Sper sa pot la un moment dat in viata sa pot calatorii si in aceasta zona mai putin primitoare dar mult mai vie ,mult mai salbatica dupa parerea mea.Are o frumusete ce nu toti o pot observa probabil,de aceea nu multa lume agreeaza idea unei calatorii in Siberia ‘ținutul liniștit’.

Personal,cred ca mi-ar placea mai mult  sa merg cu transsiberianul.Probabil ca mi-ar trebui si cateva carti pentru a suplini intarzierile trenului( presupun ca sunt multe).


Totul ramane la stadiul de dorinta,pana intr-o zi probabil cand o sa-mi iau traista cu mine  :lol: si o sa plec de nebuna prin Siberia.Pana atunci ma amagesc,visez in continuare la acel moment ascultand muzica lui Borodin .


cred ca pe-acolo o sa te intalnesti cu nebunul de mine pentru ca si pe mine ma arde sa ajung pe malul Baikalului

#44
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postfurtunescu, on 21st January 2012, 10:25, said:

cred ca pe-acolo o sa te intalnesti cu nebunul de mine pentru ca si pe mine ma arde sa ajung pe malul Baikalului

va sugerez un plan: zbor la novosibirsk, apoi mers spre mongolia, cu un transport local. in mongolia un traseu asemanator cu asta, de ex, http://www.bikemap.n...5...om=7&type=2 , apoi mers spre irkutsk, de unde se poate lua trenul spre novosibirsk, sau avionul spre moscova.
rutele de avion bucuresti-moscova-novosibirsk si irkutsk-moscova-bucuresti costa in jur de 450 eur

#45
furtunescu

furtunescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.12.2009

View Postflc, on 25th January 2012, 11:13, said:

va sugerez un plan: zbor la novosibirsk, apoi mers spre mongolia, cu un transport local. in mongolia un traseu asemanator cu asta, de ex, http://www.bikemap.n...5...om=7&type=2 , apoi mers spre irkutsk, de unde se poate lua trenul spre novosibirsk, sau avionul spre moscova.
rutele de avion bucuresti-moscova-novosibirsk si irkutsk-moscova-bucuresti costa in jur de 450 eur
pana la urma a mai ajuns cineva pe meleagurile siberiene, sau toti inca mai viseaza?

#46
furtunescu

furtunescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.12.2009

View Postflc, on 25th January 2012, 11:13, said:

va sugerez un plan: zbor la novosibirsk, apoi mers spre mongolia, cu un transport local. in mongolia un traseu asemanator cu asta, de ex, http://www.bikemap.n...5...om=7&type=2 , apoi mers spre irkutsk, de unde se poate lua trenul spre novosibirsk, sau avionul spre moscova.
rutele de avion bucuresti-moscova-novosibirsk si irkutsk-moscova-bucuresti costa in jur de 450 eur


#47
furtunescu

furtunescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.12.2009

View Postflc, on 25th January 2012, 11:13, said:

va sugerez un plan: zbor la novosibirsk, apoi mers spre mongolia, cu un transport local. in mongolia un traseu asemanator cu asta, de ex, http://www.bikemap.n...5...om=7&type=2 , apoi mers spre irkutsk, de unde se poate lua trenul spre novosibirsk, sau avionul spre moscova.
rutele de avion bucuresti-moscova-novosibirsk si irkutsk-moscova-bucuresti costa in jur de 450 eur


#48
montesambra

montesambra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.06.2012
Buna,
suntem 4 aradeni care plecam cu 2 SUV-uri pentru 2 luni in 'Cea mai lunga Expeditie in forma de Inima"- 25.000 km, Ucraina, Rusia-Siberia, Mongolia, Kazahstan, Turkmenistan, Iran, Turcia, Bulgaria. Am aprecia orice sfat de calatorie despre aceste tari, in special Siberia, unde vom incerca sa parcurgem zonele fara drumuri de la nord de transsiberian, pana sus la Surgut. De asemenea, suntem deschisi la colaborari, sponsorizari si, de ce nu, la alti membri. Noi suntem deja in cyrs de obtinere a ultimelor vize iar plecarea e pe 1 august. Pentru detalii accesati-ne pe facebook la "Romania- o inima pentri Asia". Va multumim tuturor, salutare de la niste nebuni din Arad!

Attached Files



#49
cristinel13

cristinel13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.03.2007
URAAAA!
NE-AM INTORS DE LA VLADIVOSTOK, PLECATI DIN MOSCOVA PE 2 AUGUST 2013...
DIN VLADI AM LUAT FERIBOTUL SI AM MERS IN COREEA DE SUD SI JAPONIA-HIROSHIMA...
LA INTOARCRE AM OPRIT LA BAIKAL 4 ZILE...TOTAL O LUNA DE ZILE, DIN CARE TRANSIBERIAN APROAPE 8 ZILE ZI SI NOAPTE PINA LA VLADIVOSTOK...
MULTE INTAMPLARI NEPREVAZUTE...
AM STRANS MATERIAL PENTRU O CARTE SI AM FACUT MII DE POZE SI FILMARI...
BINE V-AM REGASIT!!
DACA PLEACA CINEVA INTR-ACOLO ARE NEVOIE NEAPARATA DE SFATURI...NU E SIMPLU SI NU E NICI IEFTIN...POATE SA MA CONTACTEZE!
SALUTARE,
ING. SILVIC, ARITON CRISTINEL

#50
rodica_c

rodica_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 07.05.2007

View Postcristinel13, on 07 septembrie 2013 - 17:58, said:

URAAAA!
NE-AM INTORS DE LA VLADIVOSTOK, PLECATI DIN MOSCOVA PE 2 AUGUST 2013...
DIN VLADI AM LUAT FERIBOTUL SI AM MERS IN COREEA DE SUD SI JAPONIA-HIROSHIMA...
LA INTOARCRE AM OPRIT LA BAIKAL 4 ZILE...TOTAL O LUNA DE ZILE, DIN CARE TRANSIBERIAN APROAPE 8 ZILE ZI SI NOAPTE PINA LA VLADIVOSTOK...
MULTE INTAMPLARI NEPREVAZUTE...
AM STRANS MATERIAL PENTRU O CARTE SI AM FACUT MII DE POZE SI FILMARI...
BINE V-AM REGASIT!!
DACA PLEACA CINEVA INTR-ACOLO ARE NEVOIE NEAPARATA DE SFATURI...NU E SIMPLU SI NU E NICI IEFTIN...POATE SA MA CONTACTEZE!
SALUTARE,
ING. SILVIC, ARITON CRISTINEL
Bravo voua! Posted Image Bine ati revenit!  Dar poate ne povestiti cate ceva pe scurt, macar...sau sa asteptam cartea sus-amintita??? Ca eu , personal sunt f curioasa, stiu ca ati pregatit demult aceasta aventura!Posted Image

#51
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Bravo si felicitari ca ati avut cojones sa va incumetati la o asemenea nebunie.

Astept mai multe amanunte, si ce ma intereseaza cel mai mult este cat v-a costat totul

#52
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
http://www.hellosibe...01_archive.html

Pe mine m-a captivat povestea, chiar daca la un moment dat povestitorul o ia pe araturi. Si nu cu scrisul, ci cu propria minte, Daca o sa aveti rabdare sa cititi toate episoadele in ordine cronologica o sa intelegeti de ce.
Si daca va capteaza atentia si dincolo strict de Siberia, mai sapati pe net, in special pe reno.ro. Interesanta poveste :D

#53
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
http://mongolia.ro/?p=1
Alta poveste foarte interesanta, cu multe poze si mult mai bine scrisa. O mare parte din drum trece prin Rusia-Siberia.

#54
valialbert

valialbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.08.2014
Nu stiu daca postez unde trebuie, dar am de gand vara asta sa imi fac concediul in Rusia, so here go my 2 cents :
1. E complicat cu viza? Se intra ca in Turcia sau sunt probleme mai mari? Mai ales ca de ceva timp nu prea suntem prieteni cu rusii.
2. Eu sunt din Iasi, am pasaport, ma gandesc sa zbor de pe aeroprtul Chisinau direct la Moscova unde sa stau vreo 3-4 nopti, dupa care sa merg cu trenul sau alt mijloc de transport in Sankt-Peterburg, nu stiu in ce masura exista asa ceva si cat de accesibil sau turist friendly este....dupa care sa revin cu avionul din Sankt-Peterburg in Chisinau.
3. Ceva sfaturi de la cine a mai fost in Rusia in scop turistic?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate