Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cumparati produse romanesti !

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

Poll: Sunteti dispus sa cumparati produse fabricate in Romania pentru a ajuta industria autohtona? (365 member(s) have cast votes)

Sunteti dispus sa cumparati produse fabricate in Romania pentru a ajuta industria autohtona?

  1. Da (191 votes [52.33%])

    Percentage of vote: 52.33%

  2. Nu (37 votes [10.14%])

    Percentage of vote: 10.14%

  3. Doar daca gasesc produse mai ieftine sau mai de o calitate mai inalta (137 votes [37.53%])

    Percentage of vote: 37.53%

Vote Guests cannot vote

#235
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 costables, on 04 octombrie 2012 - 14:54, said:

Daca Volvo e chinezesca asa "Volvo" as vrea si eu in Ro; decat o firma cu capital romanesc care doar pune abtibilduri, ambaleaza si in cel mai fericit caz asambleaza produse straine cu minim de angajati si de contributii la bugetul local sau central mai bine o firma cu capital strain care sa produca efectiv in Romania. Doar pt Lohn nu cred ca o sa mai vina investitori; salariile, birocratia, infrastructura, pretul energiei sunt mult mai avantajoase in alta parte acum decat in Ro si asta nu este neaparat un lucru rau.

Exact asa poti intreba: Dacia Pitesti sau Mioveni este Romaneasca?   
ACTIONAR ----------- procent

RENAULT ------------- 99,426938%

Altii ------------------------ 0,573061%
  
Daca Renault decide relocarea, adio firma romaneasca cica (doar numele a mai ramas din ea).

Dacia are în prezent cea mai mare uzină de vehicule din grupul Renault, cu un număr de 8.300 salariaţi, dintre care 30% sunt femei.

Edited by poadol, 04 October 2012 - 23:14.


#236
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Karhu, on 04 octombrie 2012 - 13:00, said:

Cand cumperi un produs incerci sa alegi unul cu un raport pret/calitate cat mai bun. Daca-i si romanesc, cu atat mai bine, ajuti economia tarii tale.
Aparuse acum cativa ani aici, in Finlanda, un articol in care scria ca la fiecare x euro cheltuiti pe produse finlandeze eviti ca un localnic (poate un cunoscut, poate o ruda) sa ajunga somer.
Nu mai retin cat era acel x, cred ca era vorba de vreo 8 - 9 mii euro

Dar românul se gândeşte: a, ce bine, să vezi ce i-o trag vecinului! Şi d-aia NU cumpără nimic românesc.

#237
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
luna trecuta a trebuit sa pun cateva prize si intrerupatoare intr-un apartament renovat
am cumparat unele produse de "relee Medias" pentru ca se apropiau ca design si pret de ce imi doream si erau si romanesti pe deasupra
proasta decizie am luat
sistemul de conectare al conductorilor este prost, indicatorul luminos conectat prin 2 fire interne acopera capetele suruburilor cu care se strang conductorii (deci trebuie scos, prinse firele, montat indicatorul la loc....), prizele fara sistem de prindere de doza cu surub, cele PT fara loc in interior pe unde sa treci firele dintr-o parte in alta daca ai nevoie, etc
aveam unele prize mai vechi (elbi, din aceeasi gama de pret) mult mai usor de conectat si montat, facute mai "cu cap" daca se poate zice
asa ca, data viitoare cand voi avea de cumparat produse romanesti, ma voi gandi de doua ori

#238
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Problema firmelor "romanesti" (am scris cu ghilimele pentru ca majoritatea patronilor nu sunt romani si banii nu ii tin in Ro) e fiscalitatea foarte ridicata, birocratia exagerata si coruptia. Oricat de multe produse "romanesti" ar cumpara romanii, patronilor nu le convine sa plateasca pentru fiecare produs vandut atatea taxe si impozite. Prefera sa isi relocheze fabricile in alte tari si sa importe de acolo in Ro daca e cerere. De aia multi s-au mutat in Bulgaria sau alte tari cu fiscalitate redusa, de aia Dacia vrea sa se tireze in Maroc, etc.
Deci daca vreti sa ajutati economia, singura solutie e sa luptati impotriva guvernului care vrea sa ia 7 piei de pe o singura oaie.

Eu de obicei cumpar produse de la micii intreprinzatori romani. Lactate (consum multe) iau de la o femeie cunoscuta care are cateva vite si oi si are produse curate si de calitate, fructe, legume, oua, nuci, alune etc., cumpar de la taranii care stau cu cosurile pe trotuarele din jurul pietelor. Produsele sunt mai bune, au gust, etc. decat cele de la tarabele din piata, de cele din supermarket nici nu mai vorbesc.
Restul iau din supermarketurile mari dar rar.
Deci cred ca impulsionez foarte bine "economia" romaneasca. Posted Image Ma doare in c*r ca respectivii nu taie bon (pana la urma nici tiganii de la tarabe nu taie bon), nu au afacerea inregistrata si nu cotizeaza la fisc. Ba de fapt chiar cotizeaza atata timp cat TVA-ul e 24% la absolut orice iar banii incasati ii cheltuiesc pe nevoile primare.

Pentru mine intotdeauna primeaza calitatea in fata pretului, mai ales la alimente. De exemplu unt cumpar numai olandez la peste 9-10 lei pachetul dar merita. Cel romanesc are calitate foarte slaba.

 draku, on 05 octombrie 2012 - 08:18, said:

luna trecuta a trebuit sa pun cateva prize si intrerupatoare intr-un apartament renovat
am cumparat unele produse de "relee Medias" pentru ca se apropiau ca design si pret de ce imi doream si erau si romanesti pe deasupra
proasta decizie am luat
Vezi ca intrerupatoare, prize si altele de genul romanesti FOARTE bune sunt unele facute la Campu Lung (parca!?!?). Au pastilele din spate ceramice, clemele si bridele de fier solide si rezistente.

Edited by dan84, 05 October 2012 - 08:31.


#239
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 dan84, on 05 octombrie 2012 - 08:29, said:

Eu de obicei cumpar produse de la micii intreprinzatori romani. Lactate (consum multe) iau de la o femeie cunoscuta care are cateva vite si oi si are produse curate si de calitate, fructe, legume, oua, nuci, alune etc., cumpar de la taranii care stau cu cosurile pe trotuarele din jurul pietelor. Produsele sunt mai bune, au gust, etc. decat cele de la tarabele din piata, de cele din supermarket nici nu mai vorbesc.
Restul iau din supermarketurile mari dar rar.
Deci cred ca impulsionez foarte bine "economia" romaneasca. Posted Image Ma doare in c*r ca respectivii nu taie bon (pana la urma nici tiganii de la tarabe nu taie bon), nu au afacerea inregistrata si nu cotizeaza la fisc. Ba de fapt chiar cotizeaza atata timp cat TVA-ul e 24% la absolut orice iar banii incasati ii cheltuiesc pe nevoile primare.
Păi cred că asta şi este modalitatea cea mai apropiată de "adevărata" susţinere a firmiturilor economice româneşti.

#240
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

 OriginalCopy, on 05 octombrie 2012 - 00:25, said:

Dar românul se gândeşte: a, ce bine, să vezi ce i-o trag vecinului! Şi d-aia NU cumpără nimic românesc.
Nu toti, sunt destui romani care cauta, pe cat posibil, sa cumpere produse romanesti...

#241
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Karhu, on 05 octombrie 2012 - 21:35, said:

Nu toti, sunt destui romani care cauta, pe cat posibil, sa cumpere produse romanesti...
Evident, nu sunt destui.

#242
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Bine-nteles ca incerc sa cumpar produse romanesti. Ba mai mult, incerc sa cumpar produse locale, sa fie cat mai putini someri si potential talhari / hoti in zona in care locuiesc.
Dar, mai aproape mi-e camasa decat haina, daca raportul pret / calitate imi face cu ochiul, il mai dau naibii de patriotism si cumpar ce cred eu ca e mai bine!

#243
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

 OriginalCopy, on 05 octombrie 2012 - 22:06, said:

Evident, nu sunt destui.
Destui in sensul nu extrem de putini :)
Cel putin asa reiese din opiniile exprimate aici.
Oricum, cand am fost in Romania, am auzit de multe ori prin piata intreband sunt romanesti rosiile?, aveti piersici romanesti? etc
La majoritatea produselor industriale, imbracaminte, electrocasnice nu prea exista optiunea cumpararii vreunui articol autohton...

#244
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
La mine e simplu: cand vreau un produs, il caut pe cel mai bun si il iau. Sau, daca nu mi-l permit sau nu imi place, cobor pe scara calitatii pana la primul care indeplineste criteriile astea. daca se intampla sa fie romanesc, asta e. Dar nu prea se intampla.

Edited by r@zvan, 09 October 2012 - 14:56.


#245
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 r@zvan, on 09 octombrie 2012 - 14:54, said:

La mine e simplu: cand vreau un produs, il caut pe cel mai bun si il iau. Sau, daca nu mi-l permit sau nu imi place, cobor pe scara calitatii pana la primul care indeplineste criteriile astea. daca se intampla sa fie romanesc, asta e. Dar nu prea se intampla.

Si eu tot asa fac numai ca daca urmatorul produs e romanesc mai strang bani si-l iar tot pe primul.

#246
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu exista producatori locali. Si cand exista, nu au pic de jena in a cere niste preturi scandaloase. De ex, in Iasi exista apa minerala Amfiteatru. Se "extrage" de pe un deal, din ORAS. Si totusi, ajunge mai scumpa la raft decat cea adusa de la sute de km.

#247
prosperitate

prosperitate

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.12.2012
Eu cumpar si promovez produse romanesti!
Si sunt convins ca putem produce in Romania lucruri de calitate.

#248
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007
Vazut astazi: blugi Diesel si Jack &Jones Made in Romania.
Interesant ca la Diesel (modelul Krooley, pret 140 euro) in acelasi teanc erau amestecati pantaloni facuti in Romania cu pantaloni facuti in Tunisia. Nicio diferenta intre ei!

#249
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
Ce diferenta ar putea fi intre ei, sa cosi decent fara sa dai mari rateuri poate oricine, ca se fac in Bangladesh, Tunisia sau Romania e fix acelasi lucru.

#250
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007
Saptamana trecuta, la Levi, cea mai mare statiune de de schi din Finlanda, la peste 100 km nord de cercul polar, surpriza!
Prune romanesti (vezi poza) !
In plus obisnuitele articole sportive de care am mai amintit, adica bocanci Häglöfs si clapari Salomon made in Romania.
In ultima zi de stat acolo, la un magazin de articole sportive, alta surpriza: casca de schi Salomon, facuta la Mase plastice Oradea (fosta Viitorul), primul meu loc de munca (acum multi ani)!
M-au cuprins nostalgiile...

Attached Files



#251
fucktard

fucktard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 23.02.2013
produsele romanesti sunt de rahat.
romanii nu au fost in stare in 23 de ani sa faca un suc de portocale ieftin 100% concentrat care se vinde la straini cu 40 eurocenti/litru si se gaseste in toate hotelurile si hipermarketurile din afara
are acelasi gust peste tot. suntem cu adevarat idioti.
era ceva asemanator in auchan din import la 7 lei/litru din import. asta e bataie de joc.
tara noastra nu merita nici un sut in cur!

#252
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Un suc de struguri este bun?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate