Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

programator z80

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
danld02

danld02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.03.2005
M-ar interesa si pe mine scheme (sau manuale de utilizare) de la calculatoarele romanesti pe baza de Z80, daca mai are cineva...

#20
gogusclipici

gogusclipici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.11.2005
Daca vrei sa inveti programare , eu zic sa te mai gandesti.
Mai degraba ia-ti un Atmel Mega8 (e vreo 200.000), iti faci un programator (te costa vreoa 50.000) si gata. Ai compilator C gratis (limitat ca marime de cod , dar numai bun pentru incepatori) Codevsion AVR, asamblor si mediu de dezvoltare foarte bun (Avr studio) si ditamai forumul www.avrfreaks.net

#21
Zugravu

Zugravu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.03.2006
Salutare.
Cunosc destul de bine procesorul Z80, si as vrea sa fac cateva corectii la ce s-a postat aici, daca-mi permiteti:
sigxcpu a zis:
"Z80 este un microprocesor. Iti trebuie ALU (cred), "
"Trebuie sa construiesti destul de mult in jurul lui pentru a fi utilizabil la ceva."
Nu-ti trebuie ALU, unitatea ALU este integrata. Intr-adevar, trebuie construit mult pentru a face ceva, dar muult mai putin decat pentru un x86.
Gurban Dan a scris:
"Z80 e copia identica a lui 8080. Produs in Ucraina."
nu prea...
Z80 este superior lui i8080, deoarece contine cateva chestii in plus (ex. registrii shadow, 3 moduri de a reactiona la intreruperi, operatii cu biti (BIT, SET, RES) etc), dar in acelasi timp este complet compatibil software cu i8080. NU a fost facut in Ucraina, ci in Italia, de o firma Zilog, infiintata de unii care au proiectat i8080 si au fugit de la Intel.

Si nu pot spune ca a fost slab pentru vremea lui. A fost creat in 1976, dar a fost implementat de romani pe HCuri (CIP, JET, etc) destul de tirziu; abia in jurul anilor 1990, cand deja exista 386!

#22
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

View PostZugravu, on Mar 17 2006, 20:11, said:

Z80 este superior lui i8080, deoarece contine cateva chestii in plus (ex. registrii shadow, 3 moduri de a reactiona la intreruperi, operatii cu biti (BIT, SET, RES) etc), dar in acelasi timp este complet compatibil software cu i8080. NU a fost facut in Ucraina, ci in Italia, de o firma Zilog, infiintata de unii care au proiectat i8080 si au fugit de la Intel.

Si nu pot spune ca a fost slab pentru vremea lui. A fost creat in 1976, dar a fost implementat de romani pe HCuri (CIP, JET, etc) destul de tirziu; abia in jurul anilor 1990, cand deja exista 386!

Ca unul ce am lucrat multisor cu z80 confirm corectitudinea informatiilor de mai sus  cu intrebarea : Chiar firma Zilog e italiana ?  Nu am auzit pina cum de chestia asta.

#23
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Z80 se foloseste si in centrala telefonice Panasonic  :D

Poti face orice cu un Z80 care se programeaza (nu el, ci memoria aferenta externa ca el nu are decat ceva memorie ram interna) in limbaj de asamblare, diferit ca si cod de cel dela Intel, in C sau Pascal. Basic cau CP/M era folosit in clonele Sinclair Spectrum ZX48+ ZX128 sub nume romanesc Prae, Amic TimeX, HC85, HC89, CIP, CIP Plus 128. Si rusii au scos o clona de computer pe Z80. O alta firma de renume care a comercializat computere este ATARI care a reusit sa adreseze multipagina 512K RAM, fata de cei 64K care ai adreseaza in mod direct

Eu am lucrat cu roboti industriali cu Z80, facuti de Electronica Bucuresti, si am vazut masini cu comanda numerica fabricate in Romania, pentru export, cu microsisteme Z80 produse de Germania.

In concluzie este mult mai destept decat un PIC sau Atmel, dar sub I8080

#24
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

View PostGurban_Dan, on Aug 11 2005, 20:39, said:

Z80 e copia identica a lui 8080. Produs in Ucraina.
Ai nostri au fost in State si au furat tehnologie. Cel putin presupun.

Dupa aia a urmat 286,  386, 486, 586, PI, pe care il iei la 1 mil.

Inca nu-i 1Aprilie, Uita-te mai intai pe datasheet, Zilog nu-i la fel de veche ca Intel dar nici de furt de tehnologie nu a fost acuzata inca, iar diferenta este maaaaaaaaaare cat Ucraina. Romania, Ucraina, Korea au cumparat licanta de productie, fiinca noi am exportat componente electronice, unele au ajuns in computere COMODORE C64, fara gluma

Furi tehnologie, poate, da cumvii cu un focalizator de masca pentru chipuri ca la vremea aia era cat porbagajul Daciei???

Edited by gec, 17 March 2006 - 23:35.


#25
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
de unde apare ideea... :)

Quote

The Z80 came about when Federico Faggin left Intel after working on the 8080, and by July 1976 Zilog had the Z80 on the market. It was designed to be binary compatible with the Intel 8080 so that most 8080 code could run unmodified on it, notably the CP/M operating system.

Quote

Federico Faggin (born 1941) is a physicist and electrical engineer considered to be one of the inventors of the microprocessor.

Born in Vicenza, Italy he received a doctorate in physics, summa cum laude, at the University of Padua, then went to work at Olivetti. In 1968 he moved to Palo Alto, where he worked for the Fairchild Semiconductor company, where he invented the MOS Silicon Gate technology, the basis of all modern CMOS computer chips.

In 1970 he went to Intel where, with Marcian Hoff, Stanley Mazor and Intel customer Masatoshi Shima, he developed the Intel 4004, the world's first microprocessor. He also co-developed the Intel 8008, the world's first 8-bit microprocessor.

Faggin left Intel to cofound ZiLOG, the producer of the Z80. In 1986 he cofounded Synaptics. In 1988 he received the International Marconi Fellowship Award for his contributions to the birth of the microprocessor, and in the same year he was awarded the Golden Medal for Science and Technology from the Italian Prime Minister. In 1994 he received the IEEE W. Wallace McDowell Award. In 1997 he received the Kyoto prize along with Mazor, Shima, and Hoff.

On 11 July 2002 Faggin rejoined the ZiLOG board of directors.

Federico Faggin is currently the CEO of Foveon, a Santa Clara, CA based company responsible for the Foveon X3 sensor, an image sensor used in digital photography.


#26
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

View PostActa non verba, on Mar 17 2006, 23:27, said:

de unde apare ideea... :)

Stiam ca Faggin era italian dar nu credeam ca a fondat Zilog in Italia desi era posibil de aceea am intrebat .

Nu are rost sa comparam PIC, ATMEL cu Z80 ca nu sunt din aceeasi familie . PIC etc sunt microcontrolere iar Z80 e microprocesor.

#27
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View PostDj Shock, on Mar 17 2006, 23:26, said:

Subiectul este irealizabil...
Dacă încap aici arhaicele radioreceptoare sau amplificatoare audio cu tuburi, de ce n-ar avea loc şi Z80?
------------------------------------------------------------------------------------------------
Pentru megadeth:
Pâna la schemele calculatoarelor HC, CIP, Cobra, TIM-S ş.a. (toate construite în jurul lui Z80) ar trebui să-i cunoşti foarte bine arhitectura internă şi setul de instrucţiuni (nu are decât 696 de derclarate şi înca vreo 458 nedeclarate, adică... DOAR cu puţin peste o mie!!!  :D )

În revista RET din secolul trecut a fost iniţiată o serie de articole privind lucrul cu acest microprocesor şi au fost prezentate câteva scheme de aplicaţie (printre care o sonerie electronică pe baza de Z80 şi o foarte simplă interfaţă de test a microprocesorului cu comutatoare şi LED-uri, prin puteai să operezi cu instrucţiunile sale).

Dacă doreşti să lucrezi cu Z80, caută-i documentaţia completă şi studiaz-o bine de tot. Pe lângă cele două volume ale lui Patrubany îţi mai recomand:
- „MICROPROCESOARE - CIRCUITE. PROIECTARE“ (C. Lupu şi S. Stănescu,  Ed. Militară, Bucureşti, 1986) care conţine o descriere completă a procesorului, urmată de cea a unui sistem de dezvoltare hardware modular;
- „LIMBAJUL MAŞINĂ al calculatoarelor ZX Spectrum, HC, TIM/s, COBRA, CIP, JET...“ (M. M. Popovici, Ed. APH, Bucureşti 1993). Conţine elemente de aritmetică binară, structura microporcesorului, setul său de instrucţiuni, descrierea lucrului cu asamblorul GENS şi foarte multe exemple practice de folosire a instrucţiunilor împreună cu codurile sursă comentate.  

Oricum, Z80 a fost şi a rămas o provocare! BAFTĂ!!!

Edited by m-marian, 20 March 2006 - 02:27.


#28
gogusclipici

gogusclipici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.11.2005
http://www.zilog.com....asp?id=eZ80F91

Noul z80.

#29
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
microsystem industrial ALIZ-80 produs de RP Ungaria

Attached Files



#30
szabi

szabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.04.2006
Salut baieti!

:worthy: As avea si Eu mare nevoie de schemele acestor calculatoare bazate pe Z80.
(COBRA, aMIC, PRAE, CIP, HC-85...)
Am cate una, (doua, trei  :) ) exemplare din fiecare, (comlet cu carcasa, sau numai
placa de baza) si sunt unele care functioneaza numai partial. Fara scheme nu pot sa
le repar, sau e mult mai dificil.
Mi se pare, ca qec scria ca are schemele de la CIP, si mai avea cineva de la
COBRA.
Daca le gasiti, va rog sa le puneti aici pe forum, sau sa-mi trimiteti intr-un mail.
[email protected]

#31
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Salutare

De curand am intrat si eu in randul fanilor z80.Daca apar ceva scheme  de hc si cobra sunt mare amator.
Daca ma poate lamuri si pe mine cineva: la o cobra (facuta artizanal nu de mine) din care nu am decat placa cu circuite mai trebuie si alte tensiuni decat +5v ?

Am conectat un +5v pe alimentarea cdb-urilor (din cate stiu se alimenteza cu +5v) ,dar pe iesirea pe care o "banuiesc" a fi composite am obtinut niste dungi (ca un fel de mira) si niste "maimute".

Nu am experienta decat in audio si de la 486 in sus.
Pentru fisiere mari --> [email protected]

#32
szabi

szabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.04.2006
Alimentarea acestor calculatoare depinde de RAM-urile folosite.
De obicei sunt folosite memorii dinamice, deoarece procesorul Z80 este capabil de
reinprospatarea lor.

Daca este folosit circuitul 4116 (3x8 bucati), atunci o sa aiba nevoie de trei tensiuni.
pin1=-5V  
pin8=+12V
pin9=+5V
pin16=GND

Este posibil sa fie folosit circuitul 4516 (3x8 bucati). In acest caz are nevoie de numai +5V.
pin1=NC  
pin8=+5V
pin9=NC
pin16=GND

In calculatoarele "mai noi" cum ar fi CIP-ul si HC-ul, daca imi aduc bine aminte,
sunt folosite circuitele 4164 (6 bucati).
pin8=GND
pin16=+5V

Am doua calculatoare COBRA, amandoua alimentate la 5 volti.

Nu stiu ce fel de alimentator ai folosit, dar aceste calculatoare (din cauza a multor circuite integrate)
necesita in jur de 1A.
Cel mai bine e sa folosesti un alimentator de la un PC.

#33
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
am gasit schemele de cobra;cine vrea sa-mi trimita mail ([email protected])

Pentru szabi:exact cu sursa de pc am incercat ,dar nu aveam nici o schema atunci

#34
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
szabi nu mai e loc pe freemail.hu (cel putin asa zice serverul)poate mai ai si alt mail;e vorba de aproape 60-70 mega pentru schemele complete de cobra

#35
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
cobra.zip 28Mb;

Spuneti cum pot sa il trimit

#36
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

View Postliviu9, on Apr 21 2006, 08:43, said:

cobra.zip 28Mb;

Spuneti cum pot sa il trimit

Arhiveaza-l multivolum cu WinRAR in pachete de 8Mb

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate