Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Site neplatit..

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006
Nu sunt sigur ca am postat unde trebuie, daca este asa rog adminul sa mute topicul la locul potrivit. Scuze.


Iata despre ce este vorba.
Fac un site pentru cineva. Simplu si functional, domeniul imobiliar. Omu` isi ia domeniu in RO, imi da datele de acces, ne intelegem la pret si incepem munca. Pun site-ul pe net, mai facem ceva modificari, studiem, verificam, aplicam, etc.

Vine ziua platii. Omu` se prezinta cu jumatate din suma si ne intelegem pentru a doua jumatate a sumei cel tarziu duminica (1 februarie). Il sun si imi promite ca face plata in ziua urmatoare (luni). Nu s-a intamplat asa, a mai trecut o zi.

Nu avem nici un contract, doar o intelegere verbala si nu sunt de acord ca site-ul sa stea pe net atata timp cat omul nu mi-a platit toata munca. Pot foarte repede sa dau site-ul jos de pe net si il las cu "ochii in ploaie".

Ce pot sa fac (din punct de vedere legal)? Intreb pentru ca sunt sigur ca au mai patit-o si altii.
Multumesc.

#2
micacurioasa

micacurioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 29.08.2005

View Postalentin, on Feb 3 2009, 18:18, said:

Nu sunt sigur ca am postat unde trebuie, daca este asa rog adminul sa mute topicul la locul potrivit. Scuze.


Iata despre ce este vorba.
Fac un site pentru cineva. Simplu si functional, domeniul imobiliar. Omu` isi ia domeniu in RO, imi da datele de acces, ne intelegem la pret si incepem munca. Pun site-ul pe net, mai facem ceva modificari, studiem, verificam, aplicam, etc.

Vine ziua platii. Omu` se prezinta cu jumatate din suma si ne intelegem pentru a doua jumatate a sumei cel tarziu duminica (1 februarie). Il sun si imi promite ca face plata in ziua urmatoare (luni). Nu s-a intamplat asa, a mai trecut o zi.

Nu avem nici un contract, doar o intelegere verbala si nu sunt de acord ca site-ul sa stea pe net atata timp cat omul nu mi-a platit toata munca. Pot foarte repede sa dau site-ul jos de pe net si il las cu "ochii in ploaie".

Ce pot sa fac (din punct de vedere legal)? Intreb pentru ca sunt sigur ca au mai patit-o si altii.
Multumesc.
Te agiti prea tare, din cate inteleg ai toate atuurile in mana. Mai asteapta o perioada, ingrijeste-te ca respectivul sa nu aiba acces la parole si preseaza-l cu banii. Nu se face sa îi scoti situl de pe net, poate veti colabora si pe mai departe. Un client multumit este un castig si pentru viitor.

#3
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
nuba, nu face asa...
da-i saitu jos, si pune-i tu o poza mare, pe prima pagina, cu textul: "Mârlan cu banii", ce chizda ma-sii, ca doar nu e munca lui...

#4
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
Trebuia sa iei un avans de cel putin 50%.. Am patit-o si eu si de atunci nu mai fac nimic pt nimeni fara un avans.

#5
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Trebuie sa setezi munca pe perioade, sau zone, depinde de tipul muncii prestate...sa iei bani in transe mici pe perioade mici, astfel nu risti mai nimic ;)

Ex: 4 etape / 4 transe de ... euro  

1. concept
2. layout
3. template
4. content

#6
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
aici s-ar putea lua in discutie avantajele unei persoane juridice fata de o persoana fizica (nu stam sa argumentam acum);
credeti-ma, ca si pe persoana juridica s-au dat TEPE, ca si noi avem probleme cu clientii, ca alergam dupa ei, ca ne miram cum astia mai "babani" nu platesc in timp ce aia mici vin primii cu banii...
insa, cele mai periculoase afaceri sunt cele la negru, cele lipsite de contract...
eu zic ca daca se gandeste cumva proprietarul sa iti schimbe el parolele si sa nu-ti mai dea niciun ban, chiar n-ai ce-i face... nu poti face nicio reclamatie, nu poti sustine in niciun fel ca ai anumite drepturi - mai ales financiare...

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
well... de acum să știi și tu:
1) lucrezi pe serverul tău
2) iei avans
3) îi dai site-ul când a plătit tot sau când mai are puțin de plătit

Dacă nu ai un contract, nu poți face nimic altceva în afară de a spera că nu e chiar atât de nesimțit :)

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
N-a trecut decat o zi vad. Poate nu e rau intentionat.

Mai suna-l maine.

#9
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Am patit si eu cu destui asa. Unu m-a amanat vreo 3-4 luni cu plata. Imi spunea ca e plecat din tara dar email-urile si le citea de pe acelasi IP. Cum s-a purtat el cu mine asa ma port si eu cu el acum (tocmai am aflat ca i s-a dus baza de date si nu avea nici un back-up).

Poate iti este invatatura de minte sa nu mai lucrezi pe server-ul clientului.

#10
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
Regula nr 1: Nu lucra fara avans
Regula 2: Nu te imprietenii cu clientii

#11
mihail.cazacu

mihail.cazacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 04.09.2007
Daca poti, scoate-i situl si pune-i o pagina "in constructie" sau ceva asemanator.

#12
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

View Postmihail.cazacu, on Feb 4 2009, 16:36, said:

Daca poti, scoate-i situl si pune-i o pagina "in constructie" sau ceva asemanator.
Am primit pe mess astfel de situri... Din punctul meu de vedere nu este ok pentru cei care fac asta dpdv "profi". Proprietarul poate sa zica oricand ca "sunt niste imbecili" si ti-ai facut singur reclama proasta... Eu nu cred ca "da bine" aceasta metoda orice justificare ai avea...
Si dat fiind ca hostingul nu l-a specificat cine-l administreaza poate nici nu mai are acces la domeniu...

In momentul in care faci fara contract situri te poti astepta si la lucruri de genul din pacate... :(

#13
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Pana la urma care este suma in discutie. Poate este prea mare si omul nu are acum banii.

#14
mihail.cazacu

mihail.cazacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 04.09.2007

View PostRavy, on Feb 4 2009, 16:42, said:

Am primit pe mess astfel de situri... Din punctul meu de vedere nu este ok pentru cei care fac asta dpdv "profi". Proprietarul poate sa zica oricand ca "sunt niste imbecili" si ti-ai facut singur reclama proasta... Eu nu cred ca "da bine" aceasta metoda orice justificare ai avea...
Si dat fiind ca hostingul nu l-a specificat cine-l administreaza poate nici nu mai are acces la domeniu...

In momentul in care faci fara contract situri te poti astepta si la lucruri de genul din pacate... :(
Pai tocmai pentru ca sa pastreze o relatie profesionala poate sa "retraga" situl temporar, pana termina de "lucrat" la el.  Un anunt gen "site in lucru" nu arata ca te-ai balacari cu clientii rau platnici.  Doar ca e inca "in lucru" ;)

Sigur ca daca nu mai are acces la server toata discutia e pur teoretica.

#15
fiumm

fiumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.06.2008

View Postalentin, on Feb 3 2009, 18:18, said:

Nu sunt sigur ca am postat unde trebuie, daca este asa rog adminul sa mute topicul la locul potrivit. Scuze.


Iata despre ce este vorba.
Fac un site pentru cineva. Simplu si functional, domeniul imobiliar. Omu` isi ia domeniu in RO, imi da datele de acces, ne intelegem la pret si incepem munca. Pun site-ul pe net, mai facem ceva modificari, studiem, verificam, aplicam, etc.

Vine ziua platii. Omu` se prezinta cu jumatate din suma si ne intelegem pentru a doua jumatate a sumei cel tarziu duminica (1 februarie). Il sun si imi promite ca face plata in ziua urmatoare (luni). Nu s-a intamplat asa, a mai trecut o zi.

Nu avem nici un contract, doar o intelegere verbala si nu sunt de acord ca site-ul sa stea pe net atata timp cat omul nu mi-a platit toata munca. Pot foarte repede sa dau site-ul jos de pe net si il las cu "ochii in ploaie".

Ce pot sa fac (din punct de vedere legal)? Intreb pentru ca sunt sigur ca au mai patit-o si altii.
Multumesc.

Personal pot spune ca sunt in ambele tabere platesc dar si incasez banii, parerea mea este ca tu te-ai grabit o zi, doua de intarziere nu este o mare problema in relatiile comerciale, modul de abordare agresiv nu este recomandat, probabil ca vei recuperae restul de banii dar vei pierde clientul. In cazul meu un client multumit mi-a adus inca 5-6 clienti, de multe ori nu am castigat nimic la anumite tranzactii doar sa fie clientul multumit iar ulterior am primit comenzi mult mai mari si profitabile. Relatiia cu clientul este foarte importanta, potentiali clienti se invart in aceleasi cercuri. Recomandarile pe care le-ai primit aici pe forum,  eu personal nu le aplic si probabil de aceia am clienti cu care lucrez de 9 ani, clientul va fi asa cum il tratezi, adica daca il tratezi cu raceala  va fi rece si el cu tine. In decursul anilor am primit si ,, tepe " dar am si un portofoliu de clientii care au incredere in mine si am ajuns sa fim prieteni, aceasta compenseaza acele cateva persoane de care te lovesti in viata.

In cazul tau concret, eu zica sa ii explici ca arde si ai nevoie de banii, sa nu faci rabat de calitate sau santaj etc, pentru ca in final vei avea de pierdut. Nici nu poti sa iti inchipui cate probleme se pot rezolva cu frumosul, ma gandesc ca nu ai facut site-ul pentru un grup de recuperatori  sau camatari :D .

   Succes

#16
The_recruit

The_recruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 29.08.2005
Dap, fara contract, in cazul acesta clientul ramane cu restul de bani si cu site-ul.

Ti-ai strica reputatia pentru totdeauna daca i-ai sabota site-ul. Inchide ochii si viata merge mai departe.

#17
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006

View Postnetul, on Feb 3 2009, 20:32, said:

Nu te imprietenii cu clientii
TOUCHE!

Exista mai multe tipuri de clienti in cazul asta:
1. clientii care au fost dezamagiti de lucrarea executata si nu prea mai vor sa plateasca dupa ce ei insisi recunosc ca au luat teapa
2. clientii care si-au pierdut prima fascinatie pentru lucrarea lor si abandoneaza proiectul inainte de a-ti plati
3. clientii care te-au cunoscut prea de-aproape, care s-au imprietenit cu tine - asa cum spunea @Netul - si care mizeaza pe chestia asta pentru a amana plata
4. clientii care nu mai au bani
5. clientii tepari

nu am reusit sa-i insir pe toti aici, insa trebuie sa stii ca aceste caracteristici sunt permutabile si se pot comasa;
pe viitor e bine sa iei in calcul aceste 5 puncte si sa lupti pentru ele:
- fa lucruri de calitate
- fa lucruri cat se poate de repede - nu o lalai pana se plictiseste clientul
- nu te imprieteni cu clientii
- nu te apuca de lucruri ieftine sau pentru oameni ieftini
- nu avea incredere in clienti



View PostThe_recruit, on Feb 6 2009, 08:48, said:

Ti-ai strica reputatia pentru totdeauna daca i-ai sabota site-ul. Inchide ochii si viata merge mai departe
i se rupe lui de reputatie, e vorba de bani, intelegi?
Da-o-n ma-sa de reputatie, daca ai un dram de bun simt te duci la el: buna ziua, am venit sa finalizam situatia financiara: pac pac!
E bine sa domini clientul, sa fii acel FUNKY dar si DUR intreprinzator care vorbeste de la un etaj mai sus decat clientul: in definitiv el are nevoie de serviciile tale...

#18
fiumm

fiumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.06.2008

View Postsoul4blade, on Feb 6 2009, 12:25, said:

TOUCHE!

Exista mai multe tipuri de clienti in cazul asta:
1. clientii care au fost dezamagiti de lucrarea executata si nu prea mai vor sa plateasca dupa ce ei insisi recunosc ca au luat teapa
2. clientii care si-au pierdut prima fascinatie pentru lucrarea lor si abandoneaza proiectul inainte de a-ti plati
3. clientii care te-au cunoscut prea de-aproape, care s-au imprietenit cu tine - asa cum spunea @Netul - si care mizeaza pe chestia asta pentru a amana plata
4. clientii care nu mai au bani
5. clientii tepari

nu am reusit sa-i insir pe toti aici, insa trebuie sa stii ca aceste caracteristici sunt permutabile si se pot comasa;
pe viitor e bine sa iei in calcul aceste 5 puncte si sa lupti pentru ele:
- fa lucruri de calitate
- fa lucruri cat se poate de repede - nu o lalai pana se plictiseste clientul
- nu te imprieteni cu clientii
- nu te apuca de lucruri ieftine sau pentru oameni ieftini
- nu avea incredere in clienti



i se rupe lui de reputatie, e vorba de bani, intelegi?
Da-o-n ma-sa de reputatie, daca ai un dram de bun simt te duci la el: buna ziua, am venit sa finalizam situatia financiara: pac pac!
E bine sa domini clientul, sa fii acel FUNKY dar si DUR intreprinzator care vorbeste de la un etaj mai sus decat clientul: in definitiv el are nevoie de serviciile tale...

Cred ca faci referire la ,, clientii" care sunt sub 18 ani, ,, afaceri prin scari de bloc"
Nici o firma nu va tolera asa ceva ,,etaj superior" :)
In urma cu un an am reziliat un contract important cu un prestator pentru lucruri mai putin grave, nimeni nu este de neinlocuit. atat prestatorul cat si beneficiarul au clientii lor si cei care au ceva experienta stiu foarte bine ca o astfel de relatie trebuie intretinuta  cu atentie si respect reciproc. Niciodata nu trebuie sa privesti de sus, nici macar atunci cand iti permiti acest lucru.
  Clientul solicita oferte de la minim 2-3 prestatori dar incheie contractul cu unul singur, pentru a fi tu cel ales trebuie sa oferi mai mult de cat ceilalti si de multe ori acest ,, mai mult" este relatia ta cu el.
Pentru recuperarea baniilor in acest caz ,, daca nu au fost incasati deja" o discutie civilizata de la egal la egal va rezolva situatia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate