Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Recensamantantul Membrilor softpedia din strainatate!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgaijin28, on 18th March 2010, 10:04, said:

Diana
Tokyo, Japonia
Profesor engleza. Acum full time mom :rolleyes:

Felicitari!
Intamplator, chiar ieri mi-am luat ghidul Japan de la la Lonely Planet :)

#20
zouzouna

zouzouna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.04.2007
Monika, insula Creta, de 11 ani pe-aici, dupa diverse job-uri acum incerc ceva pe cont propriu. Recunosc ca timing-ul e perfect : 2010 - anul in Grecia a fost ( este ) la un pas de faliment :)

Edited by zouzouna, 19 April 2010 - 06:00.


#21
gaijin28

gaijin28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2009

View PostBogdan R, on 18th March 2010, 18:03, said:

Felicitari!
Intamplator, chiar ieri mi-am luat ghidul Japan de la la Lonely Planet :)

Multumesc. Japonia nu este ce scrie in reviste si carti. Realitatea este dureroasa. :thumbdown:

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgaijin28, on 19th April 2010, 10:15, said:

Multumesc. Japonia nu este ce scrie in reviste si carti. Realitatea este dureroasa. :thumbdown:
Nu contest...
Din cate am auzit, pentru un strain e foarte greu de trait acolo.
Pentru localnici cum e? Nu emigreaza prea multi, asta ar insemna ca pentru ei e OK, nu?

#23
CoyoteUgly

CoyoteUgly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 16.04.2009

View Postzouzouna, on 19th April 2010, 06:00, said:

Monika, insula Creta, de 11 ani pe-aici, dupa diverse job-uri acum incerc ceva pe cont propriu. Recunosc ca timing-ul e perfect : 2010 - anul in Grecia a fost ( este ) la un pas de faliment :)


Si eu in Grecia ma aflu.

Monika, ma intrebam cu criza asta nenorocita de aici, la ce job te-ai gandit sa faci (mai ales ca spui  "timing-ul e perfect"  :o

#24
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Salut

Sunt de 4 ani in Antalya, Turcia
Job: in turism

+oamenii prietenosi, servicii bune, soare
- romanii nu au dreptul sa cumpere proprietati aici si prin urmare este imposibil sa obtii resedinta pe termen lung (chiar si cu job, garantii, etc)

#25
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007
Mihai, Japonia,
Process Engineer at Tokyo Steel

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
alex, merg cate 3 luni/an in:

Abiko Shi, Chiba Ken, Japonia  :D
我孫子市、 千葉県 、日本!
acum voi pleca pe 18 iunie (6月18日)

#27
zouzouna

zouzouna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.04.2007

View PostCoyoteUgly, on 20th April 2010, 11:21, said:

Si eu in Grecia ma aflu.

Monika, ma intrebam cu criza asta nenorocita de aici, la ce job te-ai gandit sa faci (mai ales ca spui  "timing-ul e perfect"  :o
Nu sunt sigura ca ai inteles ironia  in legatura cu timing-ul :) , oricum nu ma referam la job ci la ceva pe cont propriu. In ce zona a Greciei esti ?

#28
gaijin28

gaijin28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2009

View PostBogdan R, on 19th April 2010, 16:56, said:

Nu contest...
Din cate am auzit, pentru un strain e foarte greu de trait acolo.
Pentru localnici cum e? Nu emigreaza prea multi, asta ar insemna ca pentru ei e OK, nu?


Este pentru ca sunt xenofobi rau. Pe noi ne considera o rasa inferioara, cu toate ca noi vorbim mai multe limbi decat pot ei visa, si suntem de 1000 de ori mai destepti ca ei. Sunt ceva genul francezilor, doar ca sunt pedofili, ciudati, sinucigasi, violatori, sa mai continui? :deadtongue:

#29
CoyoteUgly

CoyoteUgly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 16.04.2009

View Postzouzouna, on 20th April 2010, 19:51, said:

Nu sunt sigura ca ai inteles ironia  in legatura cu timing-ul :) , oricum nu ma referam la job ci la ceva pe cont propriu. In ce zona a Greciei esti ?

Am inteles ca te refereai la ceva pe cont propriu, de-asta te si intrebam la ce anume te-ai gandit

Eu ma aflu in Atena.

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

View Postgaijin28, on 21st April 2010, 07:19, said:

Este pentru ca sunt xenofobi rau. Pe noi ne considera o rasa inferioara, cu toate ca noi vorbim mai multe limbi decat pot ei visa, si suntem de 1000 de ori mai destepti ca ei. Sunt ceva genul francezilor, doar ca sunt pedofili, ciudati, sinucigasi, violatori, sa mai continui? :deadtongue:
hai nu mai chiar dramatiza..anul trecut in 3 luni am vazut o singura crima la TV (care a difuzat-o vreo 2 sapt), cea din Okinawa cand unu a omorat-o pe una :lol:
ei intradevar, au boala pe rasa alba..in plus, sunt cu mult mai reci decat europenii...dar pe de o parte e bine, mie asta mi-a placut cel mai mult:
pe nimeni nu intereseaza ce faci, cum te imbraci, cum arati...si nu se uita nimeni ciudat la tine (ok, la straini se mai uita :D )

am ramas remarcat de faptul ca, in orasul in care stau eu e putin diferit fata de restul!
toata lumea te saluta pe strada, iti faceau cadou cu biletel la usa, te invita la cina (mai am si acum o invitatie la cina, scris in romana de o japoneza :D ) , era un restaurant de familie si ne-au invitat la ei (bineinteles, ne-am platit masa, dar berea a fost din partea casei)....in general ei is niste oameni foarte puntuali si foarte politicosi :)

ps. cu vecina de alaturi stateam la gard la povesti c, cum stau babele la tara :) ieseam cu Blacky (catelul ei) la plimbare, faceam schimb de seminte (eu ii dadeam rosii si fasole si ea imi dadea butuci de kiwi si alte verzaturi)... mi-e dor de ei, si trebuie sa le duc cadouri  :death:
in ultima zi, m-am trezit cu tot cartierul la mine, imi aduceau cadouri :)

aa..mai era doamna de la Geayou care, de fiecare data cand mergeam sa iau filme ma tinea de povesti. si i-a dat sotului ei sa imi scrie numele meu in Kanji si in Hiragana traditional (pe care Toshi nu stia sa il citeasca :lol: )

#31
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Nu pot sa nu remarc discrepanta evidenta intre posturile despre Japonia si japonezi ale lui gaijin28 si cele ale lui lex404.

#32
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007
Hmm, eu de 3 luni lucrez in Tahara ,Aichi Japan si o sa mai stau inca 3 luni sigur. Nu e adevarat, lucrez zi de zi cu japonezii, si vreau sa spun ca sunt total aiuriti :) . Profesional vorbind sunt la pamant baietii. Dar asta depinde de la om la om. Cunosc un japonez foarte descurcaret, ma fascineaza cat de optimist e si cum rezolva orice problema si mai are si simtul umorului cand e o problema grava.
La magazine toti sunt foarte politicosi, nu stie mai nimeni engleza, dar nu am observat nimic rasist.Bine, eu nu lucrez pentru ei direct, dar ma respecta si vorbesc cu "Mr" desi am doar 24 de ani :))

Sayonara!

Ps: e o placere sa vorbesti cu orice help desk in japan! pur si simplu razi si tu si respectivul/respectiva cand nu iti intelege numele. In Ro se practica robotismul...

Edited by zypa, 21 April 2010 - 14:03.


#33
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Intre Suedia si Finlanda via Danamarca ptr. combustibil  cu popas Olanda si destinatie finala Canda. Sper ca dupa inca doua astfel de ture sa aterizez la Otpeni si ptr. cel putin 5 luni sa ma odihnesc!

#34
gaijin28

gaijin28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2009

View Postlex404, on 21st April 2010, 18:16, said:

hai nu mai chiar dramatiza..anul trecut in 3 luni am vazut o singura crima la TV (care a difuzat-o vreo 2 sapt), cea din Okinawa cand unu a omorat-o pe una
ei intradevar, au boala pe rasa alba..in plus, sunt cu mult mai reci decat europenii...dar pe de o parte e bine, mie asta mi-a placut cel mai mult:
pe nimeni nu intereseaza ce faci, cum te imbraci, cum arati...si nu se uita nimeni ciudat la tine (ok, la straini se mai uita :D )

am ramas remarcat de faptul ca, in orasul in care stau eu e putin diferit fata de restul!
toata lumea te saluta pe strada, iti faceau cadou cu biletel la usa, te invita la cina (mai am si acum o invitatie la cina, scris in romana de o japoneza :D ) , era un restaurant de familie si ne-au invitat la ei (bineinteles, ne-am platit masa, dar berea a fost din partea casei)....in general ei is niste oameni foarte puntuali si foarte politicosi :)

ps. cu vecina de alaturi stateam la gard la povesti c, cum stau babele la tara :) ieseam cu Blacky (catelul ei) la plimbare, faceam schimb de seminte (eu ii dadeam rosii si fasole si ea imi dadea butuci de kiwi si alte verzaturi)... mi-e dor de ei, si trebuie sa le duc cadouri
in ultima zi, m-am trezit cu tot cartierul la mine, imi aduceau cadouri :)

aa..mai era doamna de la Geayou care, de fiecare data cand mergeam sa iau filme ma tinea de povesti. si i-a dat sotului ei sa imi scrie numele meu in Kanji si in Hiragana traditional (pe care Toshi nu stia sa il citeasca :lol: )


Si tu pe unde ziceai ca ai stat? Si nu dramatizez. Ai fost vreodata la centrele " Mama si copilul" ? Daca nu, nu vorbi. Doar pentru ca 25 % sunt politicosi asta nu inseamna ca toti sunt. Si chiar ieri am vazut la tv o crima. Unu a calcat o femeie pe trecerea de pietoni, a oprit masina, a bagat-o in masina si a lasat-o moarta in fata casei. Ai dreptate nu se omoara intre ei, si nu sunt sinucigasi. De pustiul ala de 17 ani care i-a taiat capul maicasii si a plecat la internet cafe cu capul mumasii stii? Sau de mamele denaturalizate care isi lasa copii in masina, pe calduri de 35 de grade, in timp ce ele se joaca la pachinco stii? Mai documenteaza-te si pe urma spune. Si vecinii mei sunt amabili cu mine, ca sunt aici de 6 ani, dar timp de 2 ani nici nu s-au uitat la mine. Pana intr-o zi cand o vecina a mancat bataie de la barbasu si eu am ajutat-o. De atunci ma saluta si pe mine. Si multe altele. Daca mai vrei mai continui.

#35
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Pe Kiel acum. In Dex la definitia unui canal maritim trebuie pusa  o poza cu el. Jos palaria in fata "zi germaskilor" !

#36
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003
pai cand s-o sapat canalu' Kaiser Wilhelm in sec. 19, era proiectat pentru cuirasate de 25.000 tone.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate