Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Politehnica mi-a distrus viata vreau sa ma mut nu stiu unde

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Colegu daca tot ai comis-o 4 ani si n-ai reusit sa te alegi cu nimic din facultatea asta...  adica macar cu niste examene luate, fa o miscare inspirata macar la sfarsit si trage cat poti sa-ti iei diploma... ca intotdeauna o diploma de Electronica va conta mai mult in CV decat una de pe la Spiru Haret de exemplu. Stai linistit ca nu esti nici primul nici ultimul care a asteptat 2-3 ani ca sa-si ia diploma dupa ce mai facuse vre-o 5 inainte.
Nu te supara, dar esti exemplul tipic de om care l-a durut la basca toata facultatea si s-a trezit la sfarsit ca nu poate sa o termine. Stai linistit ca e plina Electronica de programatori, administratori de retele, de sistem, de baze de date, care reusesc sa termine Facultatea in 5-6 ani cu 2-3 ani de experienta in campul muncii in spate... deci se poate. Eu atitudinea asta am intalnit-o doar la cei care nu mai au pe unde scoate camasa, si se trezesc la sfarsit ca vor sa se transfere... insa cine are nevoie de studenti de astia??

Edited by filipxxx, 01 February 2009 - 22:42.


#20
para15000

para15000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.12.2008

 dimit, on Jan 31 2009, 23:52, said:

Dupa cum am spus am facut 5 ani de politehnica, in timpul semestrului in afara de seminarii, laboratoare si proiecte nu servesc altceva la scoala (daca iti dai minimul interes in timpul anului intri in examene si poti sa intri cu un punctaj frumusel astfel incat sa iti faci viata mai usoara la exam), nu am mai fost la un curs din anul 3, nu am fost niciodata la un partial.

Scriu asta pentru toti copii de a 12-a care vor sa dea la Poli sa nu credeti ce zice asta minte de ingheata apele

la politehnica nu conteaza ce faci in timpul anului
ca sa treci un examen la 60% dintre materii sunt 2 conditii:
1. sa iei peste 5 in tot ce nu e examen
2. sa iei peste 5 in examen

daca iei 10 in tot ce nu e examn(laborator, proiect alte abureli) si iei 4 in examne pici

eu am fost mereu la toate partialele daca nu te duci la partial e moartea dar iarasi zic in final tre sa faci de 5
restul conteaza doar daca ai luat peste 5 la final

singurele exceptii de la regula asta care imi vin acum in minte sunt Flondor, Chisleag si Prepelita unde efectiv se face media aritmetica probabil ca mai sunt dar am zis majoritatea sunt pe sistemul de mai sus

nu stiu ce facultate a facut asta care a scris eu tind sa cred ca nici nu a facut in Poli daca spune asa ceva ...


 filipxxx, on Feb 1 2009, 22:39, said:

intotdeauna o diploma de Electronica va conta mai mult in CV decat una de pe la Spiru Haret de exemplu
eu de cand lucrez am intalnit doar 2 criterii la angajare:
1.ce stii sa faci
2.ce limbi straine stii(eventual)

daca o firma isi permite sa stipuleze alte criterii ea va pierde intr-o piata concurentiala(mai pe romaneste doar la stat si la smecherii care fac afaceri cu statu' adica la mafioti conteaza altceva decat astea 2, orice altceva)

si inca o data nu despre asta era vb ... pana acum doar 2 posturi au fost on-topic si inca vreo 2 tangentiale la topic sa zicem ...

#21
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 para15000, on Feb 2 2009, 11:23, said:

Scriu asta pentru toti copii de a 12-a care vor sa dea la Poli sa nu credeti ce zice asta minte de ingheata apele
la politehnica nu conteaza ce faci in timpul anului
ca sa treci un examen la 60% dintre materii sunt 2 conditii:
1. sa iei peste 5 in tot ce nu e examen
2. sa iei peste 5 in examen

Mda. Acuma văd că după ce am scris 2 posturi pro-Politehnică în alte 2 topicuri, contrazicîndu-l pe para15000 care e anti-politehnică, văd că de fapt Para15000 e cel care se plînge că este total neputincios să o termine (știam de postul ăsta dar nu mai țineam minte numele autorului....)  

Băi frate dacă zici că nu vrei sfaturi, în primul rînd abține-te să dai sfaturi despre "cum să nu dea la politehnică" copiii de clasa a 12-a...  poate sînt unii de-a 12 care, surpriză, ar putea să facă facultatea asta fără să se chinuie de parcă ar trage la galere.

Pe scurt: nu ai nici o autoritate să critici politehnica dacă recunoști că nu poți să o termini.

 para15000, on Feb 2 2009, 11:23, said:

eu de cand lucrez am intalnit doar 2 criterii la angajare:
1.ce stii sa faci
2.ce limbi straine stii(eventual)

Măi să fie? nu ai întîlnit nici un angajator care să vrea diploma de studii superioare? Iar atunci cînd o cere, nu e de mirare că nu îi e totuna că e de la Poli sau de la Universitatea Liberă de pe Malul Dîmboviței. Că e loc sub soare și pentru cei de la universtitatea asta, ok, asta nu contrazice nimeni.

De fapt, se întîlnesc deseori următoarele 2 afirmații:

1. "diploma nu contează"  - de obicei, afirmă asta cei care nu au diploma respectivă

2. "notele nu contează" - de obicei, afirmă asta cei care au avut note mici.

(într-adevăr notele nu mai contează de loc după ce ai un număr de ani de la terminarea facultății - mă refer aici la această afirmație făcută de către cei care tocmai au terminat sau nu au terminat încă).

#22
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 XON-XOFF, on Feb 2 2009, 21:58, said:

De fapt, se întîlnesc deseori următoarele 2 afirmații:

1. "diploma nu contează"  - de obicei, afirmă asta cei care nu au diploma respectivă

2. "notele nu contează" - de obicei, afirmă asta cei care au avut note mici.
nu întotdeauna ;)

#23
catalaur

catalaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 24.09.2005
Cred ca cel mai bine ar fi sa mai faci un efort sa o termini.
Si eu sunt student la facultatea de Electronica din cadrul Politehnicii si stiu ca este greu insa trebuia sa-ti dai seama inainte de asta.

#24
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 para15000, on Feb 2 2009, 11:23, said:

eu de cand lucrez am intalnit doar 2 criterii la angajare:
1.ce stii sa faci
2.ce limbi straine stii(eventual)

daca o firma isi permite sa stipuleze alte criterii ea va pierde intr-o piata concurentiala(mai pe romaneste doar la stat si la smecherii care fac afaceri cu statu' adica la mafioti conteaza altceva decat astea 2, orice altceva)
Poate doar prin vre-un call center sa conteze prea mult ce limbi stii. In rest, pentru joburi normale, daca rupi niste engleza e destul. A doua la mana, nu stiu la cate joburi ai fost tu la interviu, insa o sa observi cu stupoare cand mai cresti, ca majoritatea directorilor tehnici au terminat o Electronica, Automatica, Cibernetica. In conditiile in care vii tu X-ulescu care ai aceleasi cunostinte sau similare cu unul care a terminat ceva amintit mai sus, vreti cam acelasi salariu, va fi preferat cel cu studii mai serioase nu ala care a facut Informatica la Facultatea Ecologica... din motive evidente. ;)
Acum luam in considerare oameni normali, nu cazuri aparte care sunt supracalificati si au ajuns la un nivel net superior din cauza ca s-au dedicat numai acelui lucru. Cunosc un astfel de om, expert in PBX-uri si Voip, care a terminat Psihologia insa stie mai multe despre zgomot, semnale, atenuari, etc decat unul care a trecut cu brio de 2 semestre de SCS.

#25
para15000

para15000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.12.2008

 XON-XOFF, on Feb 2 2009, 20:58, said:

Băi frate dacă zici că nu vrei sfaturi, în primul rînd abține-te să dai sfaturi despre "cum să nu dea la politehnică" copiii de clasa a 12-a...  poate sînt unii de-a 12 care, surpriză, ar putea să facă facultatea asta fără să se chinuie de parcă ar trage la galere.

Pe scurt: nu ai nici o autoritate să critici politehnica dacă recunoști că nu poți să o termini.
Eu traiesc intr-o tara libera(zice-se) asa ca zic ce vreau cand vreau nu-mi trebuie nici o autoritate

 XON-XOFF, on Feb 2 2009, 20:58, said:

1. "diploma nu contează"  - de obicei, afirmă asta cei care nu au diploma respectivă

2. "notele nu contează" - de obicei, afirmă asta cei care au avut note mici.
jura-te

Edited by para15000, 05 February 2009 - 15:07.


#26
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 filipxxx, on Feb 5 2009, 03:43, said:

Poate doar prin vre-un call center sa conteze prea mult ce limbi stii. In rest, pentru joburi normale, daca rupi niste engleza e destul. A doua la mana, nu stiu la cate joburi ai fost tu la interviu, insa o sa observi cu stupoare cand mai cresti, ca majoritatea directorilor tehnici au terminat o Electronica, Automatica, Cibernetica.


Nu pot decat sa te aprob.

Toti sefii pe care i-am avut(in IT lucrez) au terminat Cibernetica(70%) sau Politehnica(Automatica)

#27
contagirl

contagirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.09.2008
para15000, daca stii engleza binisor spre bine si dispui de aproximativ £2,000 poti incerca sa ceri echivalarea la o facultate din UK (din cate am vazut eu in programa, ti se echivaleaza doi ani). Iti raman de dat 6 examene aferente anului 3 si un proiect . Ceea ce obtii la sfarsit este diploma recunoscuta in sistem Bologna de BSc in Computing and Information Systems. Examenele se dau anual la aceeasi data in toata lumea, in perioada mai-iunie, la centre acreditate de catre Universitatea din Londra (pt Ro, centrul acreditat este British Council din Bucuresti). Dupa eliberarea diplomei din UK o sa mai pierzi vreo cateva luni cu recunoasterea ei in Ro - anul trecut se miscau cu o viteza care varia intre 3 si 6 luni.

Daca crezi ca ti se potriveste, contacteaza-ma pe privat pentru detalii.

#28
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
mai para
ce facultate faci tu, de ne omori asa?
de cand nu e prezenta impusa la poli? poate la tine, ca la poli a mea ne fac prezenta profii si la prima si la a2a ora! depinde de profesor, la 3 maxim 5 absente nici nu intri in examen!
imi pareai om cu capul pe umeri prin primele posturi, chiar ma gandeam ce as putea sa iti spun.. dar n-are sens sa filosofez. asadar:
eu stiu ca daca treci de anul 2, esti inginer. tu ce dracu ai? te-ai chinuit atat pentru ca pe diploma ta sa scrie ASE? pai tu te compari ma cu unul care a frecat menta la UB (si aici iti spun ca prezenta CHIAR NU E obligatorie, ca am trecut si p'acolo prin tinerete) si la ASE? pai poli e ase ma?
de ce nu echivalezi cu spiru, ca acolo te duci cu pliculetul (dreptul pentru x y z) si nu mai ai asa multe diferente de dat?
un an nu mai mori..
aporopo, jumatate a mai ramas.

#29
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

 para15000, on Jan 31 2009, 22:46, said:

Sa fie ceva cu calculatoare/tehologia informatiei pe diploma

[...]

Sa imi mentin notele de pana acum adica sa dau cat mai putine diferente si maxim in 2010 in iunlie sa am o diploma.

Te pot ajuta eu... De ce toti parvenitii considera ca e la moda sa faci facultatea ?

Era un tip pe acest forum, un pusti de 19-20 ani pe care eu personal in respect foarte mult. Ala si-a dat seama ca facultatea nu-i de el, cerea sfaturi despre cum sa-si inceapa propria afacere de transport marfuri. Si nu avea pretenii gen "imi deschis direct firma cu 100 angajati si o sa curga banii". Nu, a luat-o incet, pas cu pas, de jos, perfect constinent de obstacole si si-a CLADIT intr-un proiect perfect valabil viitorul. Nu mai stiu topicul sa vi-l dau, insa am fost impresionat de gandirea lui.

Si vin d-astia care abia trec BAC-ul si au pretentia sa aibe o diploma in... CE ? Calculatoare ? Pai iti trebuie creier, nene, si munca...
Si vin si altii care dau vina pe Politehnica pt propriile nerealizari, bai, ce e asa greu, si eu personal as vrea sa ma fac programator la Microsoft, insa imi depaseste cu mult capacitatile intelectuale. Apucati-va de gradinarit, de sapat santuri, ca are tara asta nevoie si de asa ceva

Din cauza voastra merge lumea prost. Incompetenti si parveniti cu diplome scoase pe banii lu' mami si tati.

#30
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 934, on Jan 31 2009, 21:10, said:

Te-ai gindit  ca poate esti prost?

Sa stii ca in tara asta e nevoie si de agricultori si de apicultori si de strungari si de mecanici auto si de tapiteri. Nu mai producem nimic de ceva ani incoace si ne mai miram ca "unde se duc banii nostri?"

Pune dracu' mina si fa ceva folositor, nu mai freca menta!


Sa stii ca sunt si agricultori si apicultori cu studii superioare

#31
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Ce fel se procedează cu diferențele ?
Să zicem ca ar fi doar 3-4 de dat, iar transferul se face la sfîrșitul primului an.
Studentul respectiv se duce la acele cursuri ( 3-4 bucați ) în anul 2 ( adică cu cei din anul I ) și susține examenele odată cu ei, în sesiune.
Sau se dau toamna, cînd se realizează transferul.

#32
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

 InTech, on Feb 20 2009, 03:27, said:

Ce fel se procedează cu diferențele ?
Să zicem ca ar fi doar 3-4 de dat, iar transferul se face la sfîrșitul primului an.
Studentul respectiv se duce la acele cursuri ( 3-4 bucați ) în anul 2 ( adică cu cei din anul I ) și susține examenele odată cu ei, în sesiune.
Sau se dau toamna, cînd se realizează transferul.

Nu știe nimeni ?

#33
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 InTech, on Feb 22 2009, 15:43, said:

Nu știe nimeni ?
In principiul, diferentele se inscriu in planul individual de studiu pe care-l semnezi la inceput de an. Iar de dat, le dai in sesiunea in care disciplinele respective se tin.
Nici eu nu cred ca e o solutie sa te transferi in anul terminal. Insa daca chiar vrei sa o faci, cel mai bine incearca sa discuti problema la decanatul unei facultati unde ai dori sa te transferi. Ei nu doar ca stiu toate aceste detalii, dar au chiar si interesul (financiar) de a te ajuta.

#34
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
M-am saturat de flame. Initiatorul primeste 10% si o saptamana sa se relaxeze.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate