Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Amplificator FM

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
ma intereseaza sa fac o antena pt radio, directionala, acordata pt fregventa 100,9Mh si sa fie un model mai simplutz de construit. la mine in oras pot receptiona cu un tuner mai sensibil si cu antena exterioara posturi ce emit in suceava si nu sunt facute sa bata pana unde stau eu. in momentul de fata am o antena exterioara improvizata si ma gandesc sa o schimb. cu ocazia asta vreau sa o fac calumea.
multumesc anticipat tuturor celor care vor sa-si bata capul cu problema mea.

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Pai exista multe solutii. Vezi de exemplu aici  sau  aici  iar solutii mai simple  aici  sau aici .

#3
sandustefan

sandustefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.04.2003
As vrea sa construsc un amplificator de antena ,pentru banda 88-108 Mhz stau undeva langa bucuresti si receptia programelor radio sunt destul de slabe.
Defapt vreau sa-l folosesc la ridioul de la masina.
Ma puteti ajuta cu o scheme ,am cunostinte de electronica cat de cat dar caut o schema simpla probabil cu un singur tranzistor maxim 2 .

#4
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
O shema simpla gasesti aici...

#5
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Mai, imi trebuie si mie o schema de antena activa pentru unde scurte.Eu stau la bloc shi intre betoane semnalul e slab.Nu am unde sa insir un fir lung.O antena activa ar fi buna.Adik, un amplificator pe care sa il pun intre antena si borna de la radio.Am gasit scheme cu tranzistorul MPF102, dar nu e  de gasit :(((Nu o avea cineva vreo schema cu BF 214,115, etc? De asemenea la topicul cu acel radio care are receptie slaba este o antena cu dipol, nu vreau asa, imi trebuie mica de tot.

Hai, k tre sa ma ajutati ca tocmai au trecut Pastile ......

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 augustin87r, on Apr 26 2006, 13:17, said:

Mai, imi trebuie si mie o schema de antena activa pentru unde scurte.
...este o antena cu dipol, nu vreau asa, imi trebuie mica de tot.
O antena activa pentru ''unde scurte''...
Cat de scurte sunt aceste unde?  :)

Si daca acolo unde se monteaza antena nu exista vizibilitate/semnal suficient atunci poti sa-ti montezi si zece antene ca nu vei obtine nimic...
Amplificatorul nu face minuni... de cele mai multe ori se pune pentru a compensa pierderile de pe cablul de legatura sau in situatia cand receptorul este de 2 lei...

#7
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 mister_rf, on Apr 26 2006, 23:56, said:

O antena activa pentru ''unde scurte''...
Cat de scurte sunt aceste unde?  :)

Si daca acolo unde se monteaza antena nu exista vizibilitate/semnal suficient atunci poti sa-ti montezi si zece antene ca nu vei obtine nimic...
Amplificatorul nu face minuni... de cele mai multe ori se pune pentru a compensa pierderile de pe cablul de legatura sau in situatia cand receptorul este de 2 lei...
De acord cu mister_rf. Cel mai bine e sa-ti montezi pe bloc o astfel de antena sau sarma !
Eu am o antena de 27 Mhz si totusi am receptie acceptabila si in benzile de scurte de mai jos (pana in 3 Mhz)
M-am jucat cu cateva amplificatoare de receptie pentru ultrascurte dar pana la urma cel mai bine a fost fara ele !

#8
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Cum sa nu faca amplificatorul nimic? Cu un fir de 3 m pus prin camera am receptie asa shi asa, daca scot firul din mufa, nu mai e aproape nici o receptie.Daca intre firul respectiv shi borna de antena pun un amplificator ,sigur o sa am receptie mai puternica.Din ce am citit eu, amplificatoarele astea 'maresc' lungimea firului folosit pe post de antena.Cel putin asa scrie acolo,ceva de genul, un fir de 1 m va echivala cu o antena de 15 m.

#9
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
In mod normal un amplificator  :D amplifica :D semnalul receptionat, el nu are cum sa se comporte ca o antena ! Partea rea la amplificatoarele de receptie e ca maresc si nivelul semnalelor nedorite, iar uneori asta poate fi tare neplacut : intermodulatii, bruiaje, etc. Cel putin eu nu am putut face nimic cu un amplificator de 88-108 Mhz, intrucat statiile foarte puternice se cam auzeau pe toata banda :cursing:
Deci cel mai bine e sa instalezi o antena pe bloc ! Iti recomand sa-i pui si un cablu de calitate : RG213, H1000 :D cu toate ca pe scurte pierderile sunt destul de mici!

#10
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
bineeeeeeeeee.am inteles.Cand oi termina cu bacul ma apuc si de antena,deocamdata nu am timp,k antena tre si ea calculata, facuta cu grija.

#11
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Poti sa incepi confectionand un amplificator de banda larga cu unul sau doi tranzistori. Dupa aceea, pui si tu niste filtre trece-banda, modifici, experimentezi. Cand eram si eu la mama acasa am facut asa ceva (pentru FM insa) si merge si acum brici, dupa zece ani.

#12
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Am rezolvat problema intr-un mod simplu.Firul de 3 m pe care il foloseam ca antena l-am legat la turul caloriferelor din casa mea.........am centrala.Asadar, toata antena are vreo 30m acum.E mult mai bine.

#13
monster2173

monster2173

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.06.2007
are cineva schema unei antene radio electronica ?
antena imi tb pt a imbunatatii semnalul la o combina de vreo 20 de ani

#14
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Asa ceva doriti?

Attached Files


Edited by miron1947, 14 July 2007 - 13:27.


#15
monster2173

monster2173

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.06.2007
cu ce trnzistor pot inlocuii tranzistorul BFR91?

Edited by monster2173, 14 July 2007 - 16:49.


#16
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 monster2173, on Jul 14 2007, 17:49, said:

cu ce trnzistor pot inlocuii tranzistorul BFR91?
Cred ca il puteti  gasi la magazinele cu componente electronice.

#17
monster2173

monster2173

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.06.2007

 miron1947, on Jul 14 2007, 17:54, said:

Cred ca il puteti  gasi la magazinele cu componente electronice.
cel mai apropiat magazin e la 30 KM

#18
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Inteleg, dar acolo ce tranzistori aveti?Este un tranzistor de frecventa mare si zgomot mic.

Edited by miron1947, 14 July 2007 - 16:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate