Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amplasarea antenelor GSM

- - - - -
  • Please log in to reply
736 replies to this topic

#685
panorica

panorica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.06.2013
salutare la toata lumea care ma receptioneaza . mai fratilor am o mare problema din primavera acestui an de cand au infrunzit pomii nu mai am semnal eu locuind intradevar la tara unde era semnal dar mai slabut. acum cum  era  macar era acum  nui deloc am telefonat la interventii si  cei de acolo cred cas plecati cu farfuria  miau raspuns ca  si cum   ca eu mias fi mutat casa  Posted Image acum   din auzite   am  inteles ca ar fii ceva antene si multiplicatoare de semnal care se pot pune  ca  orice antenna parabolica sau ceva de genul care capteaza semnal .va rog daca  aveti la cunostinta salvatima si datimi informatii pls plsPosted Image

Edited by panorica, 03 July 2013 - 19:01.


#686
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Sa imi bag piciorul de am inteles ceva ... Tu stii sa scrii romaneste ?

#687
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postadrian001, on 04 iulie 2013 - 08:49, said:

Sa imi bag piciorul de am inteles ceva ... Tu stii sa scrii romaneste ?

Poate omul ştie alte limbi!Posted Image

#688
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
a scris ca de cand a infrunzit  padurea nu mai are semnal la telefon deloc

#689
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
E normal Posted Image ...

#690
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Să-i sesizeze pe ăia la care le dă banii, nu? Altceva ce poate omul să facă ?Posted Image

#691
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Este perfect normal ca frunzele care sunt cu miile sau zecile de mii, ca na, sunt ... multe, sa atenueze semnalul daca acesta este slab. Daca aveai o linie acum de ex nu mai ai niciuna. Exista repetitoare gsm si 3G, dar ia-ti macar unul gsm. O sa ai semnal maxim. Dar nu e ieftin.

Poti sa te uiti pe youtube ca au pus unii filmulete. Dar ala e bun daca totusi exista PUTIN semnal, ca daca nu mai e deloc, ala nu prea are de unde si ce sa amplifice.

Edited by Vodafonee, 07 July 2013 - 21:58.


#692
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Mă îndoiesc că pricepe ceva, omul deabia știe limba română. Mai bine își schimbă operatorul.

#693
settler

settler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 01.11.2006
Salut,

Văd că nu s-a mai postat de mult pe aici dar îmi încerc totuși norocul.

M-am mutat recent într-un bloc care are antene GSM pe terasă.

Întrebarea mea este dacă există reglementări referitoare la obligativitate și frecvența măsurătorilor de câmp electromagnetic pe care ar trebui să le facă operatorii. Am găsit pe net legislația care stabilește limitele de radiații, dar nu se vorbește despre măsurători.

Mulțumesc

Edited by settler, 11 January 2015 - 20:31.


#694
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
Uite aici un link unde poti calcula puterea campului electric in functie de nivelul de semnal de la telefon. Site-ul e facut de cineva din Elvetia - tara in care conditiile sunt foarte stricte in ceea ce priveste nivelul de radiatii. (cam de 10 ori mai mici decat in alte tari din UE).

Ai si un exemplu pentru un singur canal de GSM. Daca celula are mai multi TRX-i, e normal ca valoarea campului EM sa creasca.
La fel, daca sunt mai multe benzi de frecventa/tehnologii (3G,LTE), valoare campului creste din nou, dar oricum o sa fie mult sub cei  aprox. 60 V/m admisi in Romania.

#695
laviniavisan

laviniavisan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.04.2017
Vreau sa ma ma mut intr-un imobil (str. aviatiei nr 72). La aprox 300 m de acesta este  o antenna gsm de mari dimesniuni (ante are aprox 10m inaltime). Ce parere aveti, cat de periculos poate fi? Cam la ce distanta de un astfel de releu te poti considera safe? Apartamentul pe care vreau sa il cumpar este la et 1, am inteles ca radiatiile se propaga orizontal, deci mai afectate sunt nivelele superioare. Gresesc?

#696
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
In oras aproape oriunde ai sta ai fi la "aprox 300m" de o antena gsm.

Daca ai chef, poti sa plachezi peretii interiori cu foita de aluminiu nu mai trece nicio unda radio in apartamentul tau. :) Vorbesc serios.

#697
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 11.01.2007
Poți să faci o poză la antena de 10m?

#698
laviniavisan

laviniavisan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.04.2017
asta e...

Attached Files



#699
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pilonul e mare, nu antena. Mai tare te radiaza telefonul cand vorbesti decat aia si totusi nu patesti nimic.

Edited by neagu_laurentiu, 28 April 2017 - 09:31.


#700
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 11.01.2007
Păi cu cât sunt mai sus antenele,te afectează și mai puțin,mai ales că ai zis că stai la etajul 1.Acum să nu aibă și tilt(înclinație).
Chestia cu etajele superioare e adevărată,dar depinde de la caz la caz,de grosimea pereților,de armăturile din el,și mai ales de distanța față de antenă (să nu fie la zeci de metri).
Colegul avea dreptate,mai multă radiație de la telefon,mai ales în condiții de semnal slab, telefonul emite mai tare.

#701
malllio123

malllio123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 28.01.2008
Stiti cum pot afla pozitia antenelor GSM in orase, pe cellmaper vad ca imi apare last seen anul 2015. O mai fi antena tot in pozitia respectiva?

#702
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdd13, on 27 aprilie 2017 - 16:23, said:

In oras aproape oriunde ai sta ai fi la "aprox 300m" de o antena gsm.

Daca ai chef, poti sa plachezi peretii interiori cu foita de aluminiu nu mai trece nicio unda radio in apartamentul tau. Posted Image Vorbesc serios.

mai bine îi vopsește cu așa ceva

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate