Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

"Onorariul" avocatului

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
marqueza

marqueza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.08.2008
Cat cere in mare un avocat ca sa te ia sub aripa sa,pe tine,stagiar neexperimentat,pui de Avicola care are nevoie de un maestru obladuitor?

#2
thesouloflove

thesouloflove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.12.2008
Eu am auzit pareri diferite 5000 mii euro 10 mii euro si mai mult sub 5000 mii nu stiu daca gasesti :rolleyes:

#3
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
pe acolo... cam 10.000 ia un avocat experimentat [sau chiar mai mult]

#4
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
banuiesc ca toti ati fost avocati stagiari care ati cotizat de stiti preturile acestea?

nu stiu de altii cum sunt dar eu cunosc forte multi avocati care nu au cerut si nici nu cer bani de la stagiari si ii platesc si foarte bine pentru munca lor.

majoritatea societăților de avocați au nevoie de stagiari și nu practica asa ceva iar pentru cei care intra primii la exemanul de avocați sau care se remarca in facultate societățile de avocați se bat să ii angajeze.

eu stiu ca nu am dat nici un euro petru stagiatura si am fost platit pentru ce a muncit

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 marqueza, on Jan 30 2009, 00:35, said:

Cat cere in mare un avocat ca sa te ia sub aripa sa,pe tine,stagiar neexperimentat,pui de Avicola care are nevoie de un maestru obladuitor?


La aceasta data nu cred ca poti sa te mai angajezi pe la vreo firma de avocatura.
Teoretic, nu ar trebui sa ti se ceara vreun ban, insa pe teren, realitatea este alta.
Regula este ca, daca nu te cunosti cu vreun sef, sau sa fii ruda cu vreunul, sa te pregatesti cu ceva bani... de la 5000 euro in sus.
Nu stiu personal, dar asa am auzit.
Daca sint exceptii, acestea confirma regula!


#6
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Eu am facut stagiatura fara bani. Si m-a platit just in raport cu munca depusa.
E drept, multi colegi care au intrat in Barou si-au platit maestrul.

Edited by clara_spiele, 30 January 2009 - 18:36.


#7
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Aiurea cu spaga asta. Da, sunt unii care cer, dar e simplu, nu mergi la ei. Oricum, cine vrea sa fie stagiar in Timisoara FARA BANI sa ia legatura cu mine, ca am cativa colegi care au nevoie de stagiari. In principiu, din septembrie, dar nu-i exclus sa lucreze si pe vara.

#8
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 snipest, on 25th June 2009, 23:20, said:

Aiurea cu spaga asta. Da, sunt unii care cer, dar e simplu, nu mergi la ei. Oricum, cine vrea sa fie stagiar in Timisoara FARA BANI sa ia legatura cu mine, ca am cativa colegi care au nevoie de stagiari. In principiu, din septembrie, dar nu-i exclus sa lucreze si pe vara.
Nici eu n-am dat si nici nu cunosc personal pe cineva care sa fi dat. Mie mi s-au oferit bani ca sa iau stagiari, dar am refuzat. Am auzit si eu ca ar exista colegi care ar fi luat. Daca e asa, atunci, precum s-a spus mai sus: cauta pe altcineva! Vorbesc despre ceea ce cunosc personal, adica Brasov.
Asa ca e si mult folclor pe tema asta!

#9
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 Pitzifelnic, on 26th June 2009, 09:52, said:

Nici eu n-am dat si nici nu cunosc personal pe cineva care sa fi dat. Mie mi s-au oferit bani ca sa iau stagiari, dar am refuzat. Am auzit si eu ca ar exista colegi care ar fi luat. Daca e asa, atunci, precum s-a spus mai sus: cauta pe altcineva! Vorbesc despre ceea ce cunosc personal, adica Brasov.
Asa ca e si mult folclor pe tema asta!
Ohooo... La noi, la romani se face din tantar dinozaur, nu armasar, deci....

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Oricum, numărul avocaților corecți din acest punct de vedere, este.... infim... :confuzzled:

#11
Fishhh

Fishhh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.06.2008

 marqueza, on 30th January 2009, 01:35, said:

Cat cere in mare un avocat ca sa te ia sub aripa sa,pe tine,stagiar neexperimentat,pui de Avicola care are nevoie de un maestru obladuitor?
Se poate si fara sa dai bani. Cei care cer bani sunt niste idioti care la randul lor au facut la fel .

#12
cipriandumitru

cipriandumitru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.11.2015
Imi poate recomanda cineva un avocat bun din Brasov. Mentionez ca nu sunt din Brasov (sunt cam la 200 km distanta) si nu am de unde sa aflu o recomandare legata de avocatii din Brasov. Eventual sa nu perceapa nici onorarii prea mari. Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate