Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Creatie sau Evolutie ?...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12680 replies to this topic

#11287
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostTOPCATBV, on 6th February 2012, 22:04, said:

pe baza acestor tip de calcule (verificate pe organisme simple, cu o rata mare de reproducere) s-a afirmat ca cei mai putini stramosi comuni ai nostri au fost vreo 12.000.

Stai, ca n-am inteles, intre "prima forma de viata autoreproductibila" si homo sapiens nu au fost decat 12.000 de generatii???


View Postmcmlxxxvi, on 6th February 2012, 22:07, said:

Majoritatea mutatiilor nu au niciun efect, se produc in "junk ADN", adica ADN care nu codeaza proteine. Fiecare om are vreo 100 de mutatii genetice.

Adica nu usnt relevante, nu?

Quote

Teoretic, exista sanse 50% sa dai o anumita gena unui copil. Cand evolutia inca mai functiona pe oameni, ei faceau multi copii, poti sa inmultesti 50% cu numarul de copii. Daca sunt 5 copii, sansele sunt de 250% sa trimiti genele mai departe, la 2 copii, sansele sunt 100%. Mutatia e benefica tocmai fiindca te ajuta sa ai mai multi copii care ajung la maturitate, asta e tot ce-ti cere evolutia.

M-ai pierdut la statistica asta. Adica daca eu am o mutatie pe care partenera n-o are, sansele de a o transmite mai departe avand doi copii sunt de 100%?

Alo, CAP-ul, la dumneavoastra ce genetica se studiaza?

Quote

Ai calculat cate organisme au existat vreodata pe planeta asta? Ai calculat cate specii? Iti spun eu cate, enorm de multe.

Eu n-am calculat, ma asteptam sa calculezi tu si nu, nu ma multumesc cu un raspuns in forma "enorm de multe"

#11288
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostMount_Yermom, on 8th February 2012, 12:48, said:

1Stai, ca n-am inteles, intre "prima forma de viata autoreproductibila" si homo sapiens nu au fost decat 12.000 de generatii???

2M-ai pierdut la statistica asta. Adica daca eu am o mutatie pe care partenera n-o are, sansele de a o transmite mai departe avand doi copii sunt de 100%?
1Nu, se refera la numarul de stramosi efectiv.
Dar, te intrebi aia din ce au venit, ca doar n-au aparut spontan.
2Se refera la sansa de a transmite o gena mai departe, adica in populatia din generatia urmatoare.
Daca ai un singur copil, ai sanse 50%.
La doi, 100% samd.
Bine, asta teoretic, ca exista genele recesive, accidentele samd.

#11289
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postjohnnickelby, on 8th February 2012, 12:47, said:

Dar de ce nu gandesti altfel. Simularea de care vorbeste @lupini este o incercare de a denumi ceva echivalent care se petrece intr-un alt univers si care decurge dupa niste legi ce pot avea ca efect crearea unui univers virtual, adica universul nostru.
Aia nu e simulare. Sa-i zica altfel. Hocus-pocus, de exemplu.

Edited by TOPCATBV, 08 February 2012 - 13:07.


#11290
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostTOPCATBV, on 8th February 2012, 13:01, said:

Aia nu e simulare. Sa-i zica altfel.
Pai singurii care ne-ar putea spune termenul exact sunt ... si daca ei ii spun creatie?

#11291
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postjohnnickelby, on 8th February 2012, 13:06, said:

Pai singurii care ne-ar putea spune termenul exact sunt ... si daca ei ii spun creatie?
Nu stiu termenul exact, stiu ca asta este eronat, nici macar ca aproxiamtie grosolana nu e bun, pentru ca induce confuzii.
Hocus-pocus sau creatie

#11292
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postandreic, on 7th February 2012, 20:35, said:

creierul nu face calcule,
Fiecare spune lucruri din proprie experiență.

#11293
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postlupini, on 8th February 2012, 14:18, said:

Fiecare spune lucruri din proprie experiență.
Sunt de acord cu tine si implicit cu Andreic. :rolleyes:

#11294
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostJumping Jack, on 7th February 2012, 18:23, said:

Simulismul nu e o ipoteza, este literatura.
Și călătoria pe Lună tot literatură a fost. Apropos, azi se împlinesc 184 de ani de la nașterea lui Jules Verne.

Edited by lupini, 08 February 2012 - 14:22.


#11295
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postlupini, on 8th February 2012, 14:22, said:

Și călătoria pe Lună tot literatură a fost. Apropos, azi se împlinesc 184 de ani de la nașterea lui Jules Verne.
Hai atunci sa o prezentam drept literatura SF si toata lumea e ok.
Pana atunci insa, reprezinta argument din viitor, o eroare logica.

#11296
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012

View Postlupini, on 8th February 2012, 14:22, said:

Și călătoria pe Lună tot literatură a fost.
Huh?  :huh:
Nu am inteles vreodata cum reusesc unii oameni sa creada lucruri fara dovezi si sa respinga lucruri cu dovezi in acelasi timp.
Adica, poate as intelege sa crezi tot sau sa nu crezi nimic.

#11297
moti666

moti666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 11.03.2008

View Postlupini, on 8th February 2012, 14:22, said:

Și călătoria pe Lună tot literatură a fost. Apropos, azi se împlinesc 184 de ani de la nașterea lui Jules Verne.

A fost pina n-a mai fost :)
Crezi ca orice i-a trecut omului prin cap va fi posibil intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat?
Unii au scris ca Pamintul e gol pe dinauntru... e deja? sau il vom goli mai incolo?

#11298
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmcmlxxxvi, on 8th February 2012, 14:28, said:

Huh?  :huh:
Nu am inteles vreodata cum reusesc unii oameni sa creada lucruri fara dovezi si sa respinga lucruri cu dovezi in acelasi timp.
Adica, poate as intelege sa crezi tot sau sa nu crezi nimic.
Oamenii, in general, nu au o idee exacta despre ceea ce constituie o dovada.

#11299
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostTOPCATBV, on 8th February 2012, 12:40, said:

Simularea implica algoritmi discreti. V-am mai spus de n-spe ori ca s-a demonstrat ca nu poate exista asa ceva in cazul functionarii universului. Vorbesc de un univers coerent si complet.
Câtă vreme se chinuie unii să demonstreze că Universul simulat nu poate exista, alții simulează universul despre care primii spun că nu poate exista.


Millenium simulation, de la Institutul Max Planck din Germania

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y9yQOb94yl0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Însă cea mai puternică simulare a fost realizată anul trecut la Institutul Coreean de Studii Avansate din Seul, unde s-a utilizat supercalculatorul Tachyon II, care are 157.392 GB de spațiu pe disc și 26.232 de nuclee de procesare - și totuși, au fost nevoie de 20 de zile pentru a finaliza activitatea.
În cele din urmă au fost analizate aproximativ 374 miliarde de particule, ceea ce echivalează cu o suprafață de circa două treimi din dimensiunea universului observabil.
Scopul studiului - numit Horizon Run 3 - a fost de a crea nașterea și evoluția universului, pentru a se vedea dacă un univers simulat are aceleași proprietăți ca și cel din jurul nostru, în care trăim, simularea incluzând clustere galactice și super-grupuri stelare.

Prin comparație, o simulare a unor galaxii, făcută în 1970 de către Jim Peebles de la Universitatea din Princeton, a analizat doar 300 de particule, în timp ce, în anul 2005, simularea Millennium, de la Centrul de Supercalcule al Institutului Max Planck din Garching, Germania, care a durat o lună, a analizat 10 miliarde de particule.

Deocamdată, simulările nu au inclus și crearea unor forme de inteligență, dar cu siguranță, pe măsură ce puterea calculatoarelor crește coform legii lui Moore, nu mai e foarte mult până când simulările Universului vor include și simulări ale unor forme de inteligență, la început primitivă, apoi din ce în ce mai evoluată. Și așa, ne îndreptăm spre teoria numită "Argumentul simulării" a lui Nick Bostrom, care spune că "dacă civilizația umană va putea simula un Univers, și ființe inteligente care să-l populeze, atunci există o mare probabilitate ca la rândul lui, Universul în care trăim noi, să fie și el o simulare a cuiva".

Edited by lupini, 08 February 2012 - 14:46.


#11300
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postmoti666, on 8th February 2012, 14:33, said:

A fost pina n-a mai fost :)
Crezi ca orice i-a trecut omului prin cap va fi posibil intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat?
Eu cred ca vor fi posibile chestii care nici macar nu i-au trecut prin cap.
Sunt oare mai optimist decat tine?

#11301
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postmoti666, on 8th February 2012, 14:33, said:

Crezi ca orice i-a trecut omului prin cap va fi posibil intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat?
Nu da omului cât poate duce, că va lua și va duce și mai mult după ce își va îmbunătăți tehnica cu care să ducă.

Toată istoria evoluție gândirii umane, arată că ce și-a pus omul în cap, nu se lasă până nu face.





View Postjohnnickelby, on 8th February 2012, 14:37, said:

Eu cred ca vor fi posibile chestii care nici macar nu i-au trecut prin cap.
Cu i-o fi trecut prin cap, acum 200 de ani, că am putea vorbi cu cineva instantaneu, din Europa, până în America ? Doar celor pe care majoritatea oamenilor îi credeau...visători, în cel mai bun caz.

Edited by lupini, 08 February 2012 - 14:44.


#11302
moti666

moti666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 11.03.2008

View Postjohnnickelby, on 8th February 2012, 14:37, said:

Eu cred ca vor fi posibile chestii care nici macar nu i-au trecut prin cap.
Sunt oare mai optimist decat tine?

Sigur ca vor fi.
N-am spus decit ca nu orice idee are sau va avea corespondent in realitate.
Daca eu nu cred ca muscat de un paianjen ajung Spiderman sint pesimist?

#11303
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postmoti666, on 8th February 2012, 14:47, said:

Daca eu nu cred ca muscat de un paianjen ajung Spiderman sint pesimist?
Ai incercat macar? :rolleyes:

#11304
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postjohnnickelby, on 8th February 2012, 14:50, said:

Ai incercat macar? :rolleyes:
Sa nu uitati sa incercati chestia cu zburatul de pe bloc. Daca vrei, poti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate