Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Creatie sau Evolutie ?...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12680 replies to this topic

#11269
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View PostNeortodox, on 7th February 2012, 18:44, said:

Nu stiu cum simti tu, dar eu prefer sa traiesc zicand "nu stiu" decat sa accept un raspuns stupid si primitiv - doar asa... ca sa ma prefac ca am raspunsuri la tot.
Dumnezeu ne-a lasat posibilitatea sa alegem, ne-a dat "liberul arbitru".

Unii pot sa traiasca zicand "Nu stiu", si sa numeasca pe Dumnezeu ca fiind stupid si primitiv, iar altii pot trai cu Dumnezeu, citind Biblia, si sa gaseasca in ea raspunsuri la intrebari la care stiinta nu numai ca nu va raspunde niciodata, dar nici nu si le poate pune (intrebarile) fara sa devina ridicola.

Am vazut de curand o serie de emisiuni cu un subiect asemanator cu topicul de fata...
Imi rasuna in minte o intrebare foare interesanta:

"Ce dovezi ar trebui sa aducem in favoarea existentei lui Dumnezeu?"

Va doresc o seara frumoasa!

Dan

Edited by dan_slack, 07 February 2012 - 19:00.


#11270
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

View PostJumping Jack, on 7th February 2012, 18:52, said:

Imi pare rau, concluzia ta este falsa. Lipsa unei explicatii stiintifice nu inseamna ca un fenomen este dovada existentei lui dumnezeu. Inseamna pur si simplu ca stiinta nu se afla intr-un stadiu suficient de avansat pentru a demonstra respectivul eveniment. Este foarte posibil sa nici nu atinga vreodata nivelul necesar de cunoastere, so what?
Nu inteleg, voi chiar credeti ca in momentul asta, feb. 2012, stiinta a atins punctul ei culminant si daca nu s-a descoperit/demonstrat ceva pina azi, inseamna in mod automat ca dumnezeu exista? De ce nu Mos Craciun? sau elfii?

Poate te ajuta informatia conform careia la jumatatea secolul XIX inca nu se stia de existenta germenilor, si nu isi putea nimeni explica de ce mincarea se strica si ranile se infecteaza. De atunci insa se pare ca lumea este lamurita cum vine treaba. Sint numai 150 de ani de atunci!

Pai daca stiinta nu are un raspuns si s'ar putea sa nu aiba niciodata, trebuie sa fie un dumnezeu care a cauzat totul.

#11271
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Postdan_slack, on 7th February 2012, 17:53, said:

Dumnezeu ne-a lasat posibilitatea sa alegem, ne-a dat "liberul arbitru".

Unii pot sa traiasca zicand "Nu stiu", si sa numeasca pe Dumnezeu ca fiind stupid si primitiv, iar altii pot trai cu Dumnezeu, citind Biblia, si sa gaseasca in ea raspunsuri la intrebari la care stiinta nu numai ca nu va raspunde niciodata, dar nici nu si le poate pune (intrebarile) fara sa devina ridicola.

Va doresc o seara frumoasa!

Dan

Doamne ajuta  LOL
:console:

Dumnezeu nu e stupid si primitiv, nu. Cei care emit asemenea afirmatii insa da.


View Postdanut21, on 7th February 2012, 17:57, said:

Pai daca stiinta nu are un raspuns si s'ar putea sa nu aiba niciodata, trebuie sa fie un dumnezeu care a cauzat totul.
Sigur ca da, trebuie... dormi in pace! Tu esti clona lui dan_slack?

#11272
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

View PostJumping Jack, on 7th February 2012, 19:03, said:

Doamne ajuta  LOL
:console:

Dumnezeu nu e stupid si primitiv, nu. Cei care emit asemenea afirmatii insa da.



Sigur ca da, trebuie... dormi in pace! Tu esti clona lui dan_slack?

Asa raspunzi tu la logica? Sau n'ai?

#11273
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Postdanut21, on 7th February 2012, 18:05, said:

Asa raspunzi tu la logica? Sau n'ai?
Nu, asa raspund eu la aberatii. Unde e logica?

#11274
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

View PostJumping Jack, on 7th February 2012, 19:10, said:

Nu, asa raspund eu la aberatii. Unde e logica?

Se pare ca evolutionistii hotarasc deacum ce e logic si ce nu, ce e stiinta si ce nu. Bine ca nu ati facut voi dictionarele si tratatele de logica...

#11275
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Postdanut21, on 7th February 2012, 18:17, said:

Se pare ca evolutionistii hotarasc deacum ce e logic si ce nu, ce e stiinta si ce nu. Bine ca nu ati facut voi dictionarele si tratatele de logica...


Asta e logica, sa inteleg?

Quote

Pai daca stiinta nu are un raspuns si s'ar putea sa nu aiba niciodata, trebuie sa fie un dumnezeu care a cauzat totul.

Dar asta? E tot logica?

Quote

Nu exista nici o dovada a existentei lui dumnezeu, prin urmare dumnezeu nu exista.


#11276
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

View PostJumping Jack, on 7th February 2012, 19:27, said:

Asta e logica, sa inteleg?


Dar asta? E tot logica?

Dat fiind opozitia dintre cele 2 teorii una din ele trebuie sa fie mai aproape de adevar.

#11277
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Postdanut21, on 7th February 2012, 18:31, said:

Dat fiind opozitia dintre cele 2 teorii una din ele trebuie sa fie mai aproape de adevar.

Lasa teoria, vorbim aici strict de cele doua enunturi. Una este opusa celeilalte si ambele au aceeasi greutate, prin urmare una e falsa, cealalta e adevarata. Care e cea falsa?

#11278
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlupini, on 7th February 2012, 16:52, said:

Eu vreau să aflu care e difrența, sau din contră, asemănarea dintre creierul omului, și creierul calculatorului. Spune-mi tu pe scurt, cum să aflu.
Asemanari nu prea sunt, diferente sunt aproape totale. E ca si cum ai compara alb cu negru. (din ciclul comparatiilor de dragul de a le face)

View Postlupini, on 7th February 2012, 16:52, said:

Care e diferența dintre o teorie și o ipoteză ? Că tot suntem la ...comparații. :)
Simplu, ipoteza e o speculatie, o idee incipienta fara suport ori dovezi, teoria e un cadru de lucru cu ipoteze unele ajunse la rang de lege (dovedite), idei si experimente care converg asupra obiectului.

View Postdan_slack, on 7th February 2012, 18:53, said:

Dumnezeu ne-a lasat posibilitatea sa alegem, ne-a dat "liberul arbitru".
Tu te auzi ce debitezi... ce sa alegi cand totul e chipurile opera lui ? :) E ca la un raion de supermarket... ai posibilitatea sa alegi atata timp cat alegi ce vrea sefu sa alegi ca alta marfa oricum nu e :)

View Postlupini, on 7th February 2012, 16:43, said:

Ambele entități fac calcule
S-o crezi tu... creierul nu face calcule, nu e calculator :)

View Postlupini, on 7th February 2012, 16:55, said:

Cea mai mare cucerire a științei secolului 20, a abordarea comparativă a cunoștințelor.
De unde ai scos asta ? :lol:

Edited by andreic, 07 February 2012 - 20:36.


#11279
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostJumping Jack, on 7th February 2012, 18:23, said:

Citez de site-ul lor, pagina de FAQ:

O ipoteza care nu poate fi demonstrata nu depaseste stadiul de idee. Simulismul nu e o ipoteza, este literatura.
E o ipoteza dovedita falsa, avand in vedere ca mecanica cuantica s-a pronuntat cu privire la inexistenta variabilelor ascunse. Cu alte cuvinte, nu se poate simula mecanica cuantica prin procese din acest univers.

#11280
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostNeortodox, on 7th February 2012, 18:44, said:

Nu stiu cum simti tu, dar eu prefer sa traiesc zicand "nu stiu" decat sa accept un raspuns stupid si primitiv - doar asa... ca sa ma prefac ca am raspunsuri la tot.
A, pai atunci esti agnostic, nu ateu. "Nu stiu" trebuie sa mearga in ambele sensuri.

#11281
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postdan_slack, on 7th February 2012, 18:35, said:

Am vazut explicatia conform careia informatia (legile) este o proprietate instrinseca a materiei.
Adica asa s-a nascut materia respectiva, cu informatia "incrustata" in ea.
Dar de ce exista acea informatie acolo, cum a fost "inscrisa" in materie, cine/ce a "legat" o anume informatie de un anumit element, toate astea nu se pot explica "stiintific".

PS. Nu sunt nici pe departe un fanatic religios, am o formatie stiintifica, dar sunt intrebari ce duc spre o singura concluzie ultima: Dumnezeu!
Si cu ce iti rezolva asta problema ta initiala?
Adica, ce diferenta este afirmatia ca informatia este o proprietate intrinseca a materiei si afirmatia ca informatia este o proprietate intrinseca a lui dzeu?

#11282
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008

View Postsearcher-star, on 8th February 2012, 09:52, said:

A, pai atunci esti agnostic, nu ateu. "Nu stiu" trebuie sa mearga in ambele sensuri.

Si eu vroiam sa-i spun asta, dar m-am gandit ca deocamdata nu este cel mai bun moment.
Poate mai tarziu. :rolleyes:

View PostTOPCATBV, on 8th February 2012, 09:42, said:

E o ipoteza dovedita falsa, avand in vedere ca mecanica cuantica s-a pronuntat cu privire la inexistenta variabilelor ascunse. Cu alte cuvinte, nu se poate simula mecanica cuantica prin procese din acest univers.
Nu ai inteles. Procesele nu sunt din acest univers.
Ce nu intelegi?

#11283
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postjohnnickelby, on 8th February 2012, 11:58, said:

Nu ai inteles. Procesele nu sunt din acest univers.
Ce nu intelegi?
Am inteles. Tu nu intelegi ca "a simula" are o definitie din acest univers.

#11284
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008

View PostTOPCATBV, on 8th February 2012, 12:15, said:

Am inteles. Tu nu intelegi ca "a simula" are o definitie din acest univers.
Problema ta este definitia sau procesul in sine?

#11285
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postjohnnickelby, on 8th February 2012, 12:34, said:

Problema ta este definitia sau procesul in sine?
Ambele. Simularea implica algoritmi discreti. V-am mai spus de n-spe ori ca s-a demonstrat ca nu poate exista asa ceva in cazul functionarii universului. Vorbesc de un univers coerent si complet.

Edited by TOPCATBV, 08 February 2012 - 12:40.


#11286
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008

View PostTOPCATBV, on 8th February 2012, 12:40, said:

Ambele. Simularea implica algoritmi discreti. V-am mai spus de n-spe ori ca s-a demonstrat ca nu poate exista asa ceva in cazul functionarii universului. Vorbesc de un univers coerent si complet.
Dar de ce nu gandesti altfel. Simularea de care vorbeste @lupini este o incercare de a denumi ceva echivalent care se petrece intr-un alt univers si care decurge dupa niste legi ce pot avea ca efect crearea unui univers virtual, adica universul nostru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate