Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

mi-am pierdut chitanta de la rovigneta

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Mi-am cumparat rovigneta in martie 2008, de la o benzinarie din Bucuresti (OMV, pe sos. Alexandriei). Imediat dupa aceea mi-am lipit-o pe parbriz, unde se afla si acum. Pe rovigneta scrie "2008- 2009". Eu am platit pe un an de zile, deci ar trebui sa fie valabila pana in martie 2009. Dar am pierdut chitanta de plata a rovignetei, asa ca nu mai pot dovedi cand am cumparat-o ! In consecinta, ce pot face acum? E musai sa cumpar alta rovinieta, desi aia veche inca n-a expirat ? Singura dovada ca am cumparat rovinieta ar fi un extras de cont pentru cardul meu (am cumparat cu cardul), pe care scrie ca la data de ... (in martie 2008) am cumparat de la acea statie de benzina un produs in valoare de o suta si ceva de lei. Dar nu scrie ce am cumparat... ! :(

Edited by negociator, 28 January 2009 - 18:44.


#2
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
sint in aceeasi situatie.
trebuie sa achiti alta rovinieta din pacate.

#3
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003
:) Si eu la fel.
Cred ca am mers vreo 15.000km fara bon si cu ea in portofel. Am scapat pana acum.

Imi scapa chestia cu bonul, nu inteleg de ce vor si bonul. Si va rog sa imi spuneti si mie unde scrie ca trebuie sa ai si bon la tine.

Ma uit acum la ea, data cumpararii e perforata iar pe instructiuni nu se pomeneste nimic legat de bonul fiscal.

Edited by terratec, 29 January 2009 - 01:33.


#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postterratec, on Jan 29 2009, 01:30, said:

Imi scapa chestia cu bonul, nu inteleg de ce vor si bonul. Si va rog sa imi spuneti si mie unde scrie ca trebuie sa ai si bon la tine.

Pe rovigneta este trecut anul, pe bon, pe verso, apare data exacta si datele masinii.

#5
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
La benzinarie se patreaza o copie, de fapt toata rola de casa.
E posibil din ce am vazut eu , ca rovinietele sa fie trecute si intr-un borderou separat pentru ca sunt alta gestiune.
Oricum politia intreaba de chitanta.

#6
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
eu va spun sincer de cand s'a bagat rovinieta nu m'a intrebat nimeni de ea ..... si deja la 3 masini nu am rovinieta de cel putin un an ... aleluia !

Chestia urata e ca scrie si pe rovinieta parca ca nu e valabila fara chitanta. Eu imi aduc aminte cand am cumparat'o ultima oara mi'a dat bonul fiscal, inca un bon si rovinieta. Bonul fiscal l'am dat la contabilitate si am pastrat doar celelalt bon si rovinieta lipita pe geam. Cred ca nu se cere bonul fiscal nu ?? - ci doar bonul celalalt in care scrie ceva info despre masina ( nr, etc ).

#7
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Oare chestia asta de pe saitul CNADNR, generata PDF si printata n-ar fi suficienta? http://www.cnadnr.ro...icare-rovinieta

Edited by since2004, 28 October 2016 - 14:09.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
ar fi. topicul e din 2009, pe vremea aia nu puteai verifica on-line.
nici macar nu ai de ce umbla cu rovigneta dupa tine, politia nu are drept de control, cine are drept, vama si aia de la drumuri, verifica on-line.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate