Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Decompresie DivX

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
QwertY

QwertY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.05.2002
Se pare k al meu comp nu mai face fatza ultimelor filme encodate cu DivX, asha k m-am gandit sa va-ntreb primul lucru care mi-a dat prin minte.

Exista vreun program care sa decomprime DivX-urile? Sau sa le recomprime intr-un format mai accesibil proc-ului.. say MPEG? :)

P.S.: Rezultatul n-are decat sa okupe shi 20GB, sa mearga bine ma intereseaza.

Thanx

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
da, exista un filtru mult mai rapid decat celebrele codecuri DivX 3 4 sau 5 (5 in special ca el cam ia locul tuturor)
aceste filtru il gasesti la http://cutka.szm.sk/xvid/xvid.html si poate inlocui cu succes aproape toate codecurile, inclusiv XviD sau M$ DivX... viteza este incredibil mai buna, la fel ca si calitatea si facilitatile disponibile de post-procesare
incearca un sharpen pe TV-OUT sa vezi diferenta ! :)

#3
QwertY

QwertY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.05.2002
Paih da, dar e filtru.. eu vroiam un convertor care sa-mi creeze alt fishier. De fapt vroiam ceva k sa vad DivX-urile mai bine.. :)

Orikum, l-am luat shi vaz k are ceva optziuni. Dar e prea "bugos"! Intai n-a vrut sa-mi mai mearga nici un film unde-l pusesem ca filtru in lok de DivX [adika nu aparea imaginea, doar sunetul], apoi dupa ce reushesc sa-l fac sa mearga [am dat hardware acceleration la minim din MPlayer], vaz k nu prea se descurca la resize, dau full screen shi nu-i mareste imaginea corespunzator.

Ce-i drept, se poate sa fie shi de la sistemul meu.. am inceput sa vad ecrane albastre prin joace in ultima vreme legate de orice de la plaka de sunet la mouse incat imi venea sa-l arunc pe geam.. bine k am shi Linux pe sistem shi mai pot intra in el sa ma calmez dupa un BSoD.

Mdah, iar m-am intins la vb.. revin dupa ce reinstalez jaful asta de win2k.

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
dar merge mai repede si e fluid/cursiv sau nu ? dpdv al vitezei, nu merita ? buguri au toate, inveti sa le ocolesti si gata....

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
iata noua versiune mai putine buguri, mai multe optiuni : http://telia.dl.sour...ow-20020606.exe

#6
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by GunX
dar merge mai repede si e fluid/cursiv sau nu ? dpdv al vitezei, nu merita ? buguri au toate, inveti sa le ocolesti si gata....

Calitativ e net superior. DAR e mai lent! Parca vad filmele in... reluare :drac:

De fapt ce setari ar trebui facute ca sa mearga mai repede?

#7
QwertY

QwertY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.05.2002
Am gasit buba sistemului cand mi-am topit degetul in radiator. Reinstalat shi windoze, sa-l reincerc akum.

#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
are un "automatic quality control" care regleaza puterea de procesare astfel incat sa nu fie sacadat. bifati-l !!

#9
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
E bifat. Alte setari?

De ce nu scrii ce setari ai, sa vad daca le-am facut cam la fel?

Si apropo, nu stiu ce setare am facut, ca la un moment dat mi-a redat filmul cu... capul in jos (rasturnat)... :drac:  :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate