Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce creste febra seara?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
Am observat ca atunci cand sunt racit(ca si acum)toata ziua este acceptabil,dar,seara este rau;creste febra,tusesc mai tare,etc.Exista o explicatie?

#2
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
si la un om sanatos temperatura e mai crescuta seara.

#3
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 99ton, on Jan 27 2009, 16:06, said:

Am observat ca atunci cand sunt racit(ca si acum)toata ziua este acceptabil,dar,seara este rau;creste febra,tusesc mai tare,etc.Exista o explicatie?
Da, nu m-am gandit nici eu la asta. Am avut o gripa nasoala iarna asta. Nu mai m-am simtit atat de rau de foarte multi ani. Ziua mai era cum mai era, dar cand se facea noapte si trebuia sa ma culc era un cosmar !

#4
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Si tusea mea ma chinuia tot noaptea, de nu ma lasa sa dorm, cand am avut bronsita. Iar baba mea are crize de inima numai noaptea. Tre' sa fie o explicatie.

#5
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Da, este o explicatie la amandoua:
-tusea e favorizata de pozitia orizontala, ma refer la cea productiva, cand secretiile nu au cum sa se dreneze corespunzator, iar tusea seaca cred ca e intretinuta si de aerul uscat si cald (+/- puful din pernele naturale care e alergen)
_bunica ta probabil are insuficienta cardiaca

In legatura cu temperatura seara am auzit de un chirurg care prefera (daca se poate) sa nu opereze dupa ora 16, cica organismul e obosit si trauma i-ar altera ritmul biologic.

#6
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Legat de febra iata ce spune "prietenul" nostru Mr. Harrison:

" Ritmul circadian normal de 24 de ore al temperaturii este asociat cu temperaturi variind caracteristic cu 0,5°C, si uneori chiar cu 1°C, între valoarea minima de dimineata si cea maximå de dupå-amiaza. Acest aspect de minimå matinalå si maximå spre searå este påstrat de obicei în bolile febrile"

#7
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Acelasi Harrison imi spunea mie azi ca intre 6 am si 12 ziua e crescut si tonusul simpatic, deci organismul e mai stimulat si prin deductie mai rezistent (paragraful de fapt era referitor  la riscul crescut de infarct, dar nu e cazul aici ;)  )

#8
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 ionutz78, on Jan 28 2009, 17:12, said:

Legat de febra iata ce spune "prietenul" nostru Mr. Harrison:

" Ritmul circadian normal de 24 de ore al temperaturii este asociat cu temperaturi variind caracteristic cu 0,5°C, si uneori chiar cu 1°C, între valoarea minima de dimineata si cea maximå de dupå-amiaza. Acest aspect de minimå matinalå si maximå spre searå este påstrat de obicei în bolile febrile"


cre' ca si bunica l-a citit pe Harrison, din moment ce-mi punea termometrul intotdeauna la 5 pm cand eram bolnavioara  :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate