Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Emigrare in Australia

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#73
coolwave

coolwave

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2010
Horia & the others,

Revin cu intrebarea mea? cine a mai aplicat pentru state sponsorship?
Sincer, nu am cei 30.000AUD pe care ii cer ei pentru a demonstra capacitatea de a trai acolo in primele luni fara un job...in masura in care si voi ati fost in situatia asta si ati obtinut un ok de la statul respectiv puteti sa-mi spuneti pls cum ati facut?

imi tot storc creierii sa gasesc o metoda, sa ma imprumut pt 2-3 luni sa dem. ca am banii si chestii de genul...pentru ca nu imi fac probleme ca u o sa ma descurc o data ajuns insa.... Stiti ce verificari fac ei pe aici?

Proprietati, masini nu am:(

Multam!

#74
Ioan-Horia

Ioan-Horia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.10.2009

View Postcoolwave, on 15th April 2010, 22:18, said:

Horia & the others,

Revin cu intrebarea mea? cine a mai aplicat pentru state sponsorship?
Sincer, nu am cei 30.000AUD pe care ii cer ei pentru a demonstra capacitatea de a trai acolo in primele luni fara un job...in masura in care si voi ati fost in situatia asta si ati obtinut un ok de la statul respectiv puteti sa-mi spuneti pls cum ati facut?

imi tot storc creierii sa gasesc o metoda, sa ma imprumut pt 2-3 luni sa dem. ca am banii si chestii de genul...pentru ca nu imi fac probleme ca u o sa ma descurc o data ajuns insa.... Stiti ce verificari fac ei pe aici?

Proprietati, masini nu am:(

Multam!

Sal...ok, ideea e ca eu am dat o simpla declaratie notariala pe propria raspundere cum ca as avea banii respectivi...nu te verifica nimeni la nivelul asta...nu iti cere nimeni extrase de cont si alte prostioare d'astea...daca esti din bucuresti, te trimit eu la un notar care nu pune multe intrebari, si au si o traducatoare foarte competenta, si cu 50 de roni rezolvi treaba. Eu am sunat la SA, si i-am intrebat, si mi-au spus ca este suficient, caci exista un formular al lor pe care teoretic trebuie sa-l completam si sa-l legalizam, dar nu exista legal asa ceva in romania. In tara noastra scumpa si draga (de unde abia astept sa plec) legea nu da voie notarilor sa isi puna semnatura si parafa pe un alt formular decat al lor...asa cam dupa cum spuneam, eu am completat formularul lor, si am atasat suplimentar o declarartie pe propria raspundere in data in fata notarului ca am banii...iar OZiii au fost multumiti...asta pentru sponsorizare din partea statului SA (South Australia)...poate alte state sunt altfel, dar la astia asa a mers...

#75
geanina15

geanina15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 27.02.2008
buna ziua,

am aplicat pe site-ul ptr emigrari chestionarul pentru puncte si apoi m-au contactat prin mail o firma, synch1european branch care se angaja sa ma ajute pe parcursul procesului de emigrare.

a mai auzit cineva de firma aceasta? pot sa am incredere in ei?

multumesc

#76
Ioan-Horia

Ioan-Horia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.10.2009

View Postgeanina15, on 21st April 2010, 18:05, said:

buna ziua,

am aplicat pe site-ul ptr emigrari chestionarul pentru puncte si apoi m-au contactat prin mail o firma, synch1european branch care se angaja sa ma ajute pe parcursul procesului de emigrare.

a mai auzit cineva de firma aceasta? pot sa am incredere in ei?

multumesc

Buna Geanina,
eu nu am auzit, si nici citit pana acum pe unul macar din cele doua forumuri de referinta pt emigrare (SoftPedia si Emigrare.info), despre aceasta firma. ideea e ca sunt foarte multe firme si agenti care ofera astfel de servicii. Cel  mai bine ar fi sa cauti o firma care apare ca acreditata pe situl guvernului australian www.immi.gov.au ...
Daca ai bani, poti sa mergi pe mana lor, si scapi de o bataie de cap, dar trebuie sa te gandesti ca daca iti faci singura dosarul si te costa aprox 2000Euro toata cheltuiala cu tot cu taxa de viza, printr-o agentie te va costa cu cel putin 50% mai mult. Si ca sa te convingi, cere o oferta, sau mai sapa un pic pe forum, si o sa vezi si alti oameni care au patit ca tine, dar au ajuns sa isi faca singuri dosarul (lucru care nu e foarte greu, daca te documentezi si iti doresti cu adevarat)...

...bafta si rabdare...

#77
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postgeanina15, on 22nd April 2010, 02:05, said:

am aplicat pe site-ul ptr emigrari chestionarul pentru puncte si apoi m-au contactat prin mail o firma, synch1european branch care se angaja sa ma ajute pe parcursul procesului de emigrare.
Care e site-ul pentru emigrari de care vorbesti? Site-ul oficial pentru emigrare in Au e unul singur: http://www.immi.gov.au/
Pentru inceput, inainte de a incepe orice demers cu cei de care ai fost contactata, pune-le urmatoarele intrebari:
- sunt acreditati MARA?
- iti pot garanta obtinerea vizei?
- daca nu iti este acordata viza,  exceptand taxele catre DIAC si autoritatea care iti face skills assessment, iti vor rambursa integral cheltuielile?
1. Daca la cele trei intrebari raspunsul e nu, mergi mai departe singura
2. Daca la a doua intrebare raspunsul este da, mergi mai departe singura fiindca e o minciuna. Nici un agent de emigrare nu poate garanta obtinerea vizei
3. Daca la a treia intrebare raspunsul este da, poti incepe sa te gandesti sa mergi cu ei, cu conditia sa ai grija ce contine contractul pe care-l semnezi cu ei.
Pana una-alta, studiaza site-ul oficial cu atentie, incearca sa intelegi clar care sunt tipurile de viza, ce ofera ele si ce se cere pentru obtinerea lor, apoi evalueaza-ti tu singura sansele.
Rolul unui agent de emigrare il vad doar in cazurile super-complicate, in care decizia privind unul sau mai multe puncte din aplicatie e pe muchie de cutit si experienta. Altfel, oricine isi poate face singur(a) dosarul de la A la Z.

#78
geanina15

geanina15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 27.02.2008
am inteles .. multam fain pentru raspunsuri

#79
langfjorden

langfjorden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.03.2010

View Postlorelai, on 24th February 2005, 12:49, said:

Poate imi impartaseste cineva din experienta lui/ei.



Randurile de mai jos sunt un rezumat al experientei mele cu emigrarea. In mod intentionat am lasat deoparte detaliile care nu sunt relevante direct emigrarii (locatii, detalii profesionale etc). Nu este o lectie in cum si de ce sa emigrezi nici o promovare a emigrarii ca o solutie spre o viata mai buna. Daca cititorul gaseste in aceste randuri o idee, o noua perspectiva sau un zambet ele si-au atins scopul.


Context

Crescand in Romania comunista emigrarea era un vis indepartat pentru multi dintre cei din jurul meu. Majoritatea cunoscutilor mei aveau pe cineva sau au auzit de cineva care a reusit sa plece si sa se realizeze dincolo asa ca era un subiect discutat frecvent mai ales cand se punea si bautura pe masa.    

Motivatia si demersurile

Petru mine emigrarea nu a starnit nici un interes pana la inceputul anilor 90’ cand am terminat facultatea si am inceput sa lucrez. Dupa facultate m-am angajat in domeniu in care am studiat, aveam servici bun, castigam bine si eram apreciat la servici. Desi castigam bine pentru acele timpuri un calcul simplu imi spunea ca nu am nici o sansa sa agonisesc mare lucru in viata (apartament, masina etc) decat daca castig la loto, pronosport sau o sa primesc vreo mostenire, care nu avea de unde sa vina. Atunci emigrarea a devenit o optiune in cautarea bunastarii. Am inceput sa studies variantele de emigrare si ce implica procesul. De la inceput am stiut ca nu sunt pregatit sa ma duc sa lucrez ilegal, sa dorm pe unde apuc si sa mananc slanina si ceapa saptamani la rand ca sa pot sa fac economii.

Cu cat am studiat procesul mai mult am ajuns la concluzia ca emigrarea este o investitie pe termen lung si ca merita urmata numai in contextul in care cauti o  schimbare substantiala a vietii tale (spre deosebire de situatia in care cauti destula bunastare ca sa-ti pui gresie in baie sau sa-ti iei o masina dupa care vor intoarce cunoscutii capul cu invidie cand esti oprit la semafor). Am facut o lista cu tarile ce aveau programe de emigrare la data respectiva si am ajuns la: Canada, Australia, Venezuela si USA. Venezuela a picat din cauza limbii, Canada a picat din cauza ca imi cereau sa am bani in banca (daca aveam bani nici nu m-as fi gandit sa plec) iar procesul pentru USA in situatia mea era mult prea indelungat si complicat. Australia a ramas unica varianta, am studiat procesul, am aplicat ca Independent Skilled Migrant mi-am dat testul IELTS, mi-am echivalat meseria de inginer, am facut vizita medicala si am primit viza in 11 luni de la depunerea aplicatei la Belgrad.

Plecare

Cu viza in mana m-am dus la servici si i-am zis sefului ca plec. Seful, care pana atunci nu stia de intentiile mele, un om intelept, m-a indemant sa ma gandesc o zi sau doua si mi-a oferit o promovare daca decid sa raman. Ajuns acasa mi-am facut calculele si chiar cu salariu crescut dupa eventuala promotie mi-ar fi trebuit 10 ani sa-mi iau o masina si 30 de ani sa economisesc pentru un apartament.  Am decis sa emigrez. Am luat bani imprumut de la sora-mea cat sa-mi ajunga de un bilet numai dus Bucuresti – Melbourne si sa-mi ramana si ceva bani de buzunar.

Odata ajuns, inceputuri

Am ajuns in Adelaide (via Melb) in Oct 95 cand Australia iesea incet din “the recession we had to have” (Paul Keating, Prime Minister 91 - 96). Aveam vreo 800 de dolari ramasi si 17kg de haine intr-o valiza. Joburi nu se gaseau nici daca vroiai sa speli vase sau sa maturi strada. M-am inscris la cursuri gratuite pentru emigranti si petreceam cel putin 4 ore pe zi in biblioteca din centru citind ziare si studiind istoria Australiei. La cursuri am intalnit multi alti emigranti, printre ei si romani, oameni de treaba, cu care m-am inteles foarte bine si cu care mai tin lagatura si acum dupa 15 ani. Am inceput sa trimit CV-uri peste tot unde as fi avut vreo sansa. Nu aveam computer, internetul era la inceputuri asa ca totul se facea prin imprimanta si prin posta. Pregateam si trimiteam cam 5 CV-uri pe saptamana.  Desi primeam ajutor de somaj si ma descurcam cu banii cat sa traiesc am inceput sa disper si m-am dus la biroul de somaj hotarat sa iau orice job, oricare ar fi numai sa lucrez ceva. Acolo am intalnit o doamna care a avut rabdare, s-a uitat la situatia mea si mi-a dat cel mai bun sfat pana la momentul respectiv: “give yourself some time”. La sugestia ei mi-am acordat sase luni ca sa gasesc ceva in meseria mea, daca nu iesea nimic eram pregatit sa lucrez orice.

Dupa cateva saptamani, printr-o intamplare, mi-am dat seama ca nu ma cauta nimeni pentru ca nu dau un nr telefon in CV – asa ca am platit sa-mi instalez telefon. Dupa aia am inceput sa primesc telefoane de la cei interesati dar engleza mea afectata de lipsa de incredere nu m-a ajutat sa prind un interviu. Dupa cinci luni engleza mea era mai poleita si puteam vorbi cu incredere in relatiile cu potentialii angajatori. Atunci au inceput sa vina invitatiile la interviu, patru intr-o singura saptamana. Am acceptat doua invitatii, am primit oferte de angajare de la amandoua si am acceptat-o pe cea care imi oferea mai putini bani dar imi dadeau casa cu chirie minima. Cand mi-a venit contractul de angajare in posta m-am dus la prietenii mei romani cu trei sticle de slibovita si le-am topit intr-o seara.  

Landing that dream job, now what!

M-am mutat in WA si am inceput serviciul intr-o joi. Vinerea aceea am avut o sedinta de departament si nu am inteles nici 50% din ce s-a discutat la sedinta timp de o ora. Mi-am petrecut sfarsitul de saptamana gandindu-ma daca o sa pot face fata noului mediu. Eram entuziasmat si ingrijorat in acelasi timp – lumea in care ma invartisem pana atunci vorbea o engleza curata si articulata si stiind ca sunt emigrant vorbeau rar cu mine ca sa inteleg. In mediu industrial oamenii vorbeau cu accent greu, foloseau multe idioame si vorbeau foarte repede, nu le pasa daca eu inteleg sau nu. Ca si cum incepusem sa fac in Adelaide imi exersam intonatia in oglinda seara, memoram cuvinte si expresii si ma uitam mult la televizor in speranta sa-mi calibrez auzul pentru noul accent.

Primul an a fost greu pana cand m-am acomodat, aptitudinile mele ingineresti nu au fost niciodata o problema doar mediu acela atat de strain in care trebuia sa functionez dupa reguli care nu le intelegeam – nu puteai sa te uiti dupa fundul femeilor pe corridor, sa injuri la liber si bei seara cat vrei cu colegii in oras (in caz ca te povestesc a doua zi la servici de cum te-ai facut ferfelita si strici imaginea companiei). Dar din observatiile mele, in general colegii mei din companie nu erau mai capabili, mai clarvazatori sau mai buni in general (erau cu adevarat cativa oameni exceptionali dar putini). Asa ca am decis ca vreau sa promovez si ca sunt dispus sa fac orice am de facut sa devin ca ei: sa ma transform intr-un Australian de origine romana. Am revenit la oglinda, de data asta exersand un salut Australian care consta dintr-o miscare in plan vertical al barbiei inspre stanga in timp ce tragi cu ochiul drept si spui “G’day mate” cu un accent unic Australian care este usor de recunoscut dar greu de explicat.

Transformarea

Imitarea salutului mi-a luat vreo saptamana dar restul transformarii mi-a luat cam un an. Am simtit ca transformarea era completa cand intelegeam toate glumele, spuneam bancuri la randul meu si ma certam cu seful meu in vis intr-o engleza fara cusur (in visele mele intotdeauna vorbesc engleza cursiv si fara accent). Mi-am dat seama ca sunt acceptat cu adevarat cam dupa un an si ceva cand am fost invitat de un alt department intr-un oras invecinat sa ii vizitez si sa vorbesc despre realizarile mele in domeniu sistemelor de planificare ce le introdusesem pe santierul unde lucram si care aveau mare success. Dupa aceea am inceput sa promovez. Dupa 5 ani am obtinut un transfer intr-o locatie mai favorabila iar dupa inca doi ani cu aceeasi companie am fost detasat in Canada pe timp de trei ani ca sa ajut la imbunatatirea performantei unei parti din companie. M-am intors in Australia sa lucrez pentru o alta companie care mi-a oferit un post superior, conditii mai bune si bani mai multi. Dupa trei ani jumate in Australia acum lucrez in Norvegia pentru o alta companie Australiana care recent a deschis un santier in nordul tarii. Ambitiile profesionale mi s-au redus, acum e mai important pentru mine sa am timp liber si sa fac munca care imi place si imi da satisfactie.

Concluzii

De-a lungul anilor am avut sansa sa cunosc multi emigranti (nu numai romani) oameni de success iar altii, mai putini, care sunt neintegrati, nu au reusit sa faca ce si-au propus si raman in continuare deziluzionati de locul si pozitia in care se afla. Am trecut prin toate emotiile extreme de care poate avea parte un emigrant, frustrari fara masura, satisfactii profesionale nebanuite, am plans de ciuda si singuratate, mi-a venit sa o strang de gat pe o tipa de la unemployment office cand mi-am dat seama ca habar n-are despre ce vorbeste si ca eu stiu mai mult ca ea despre drepturile mele (m-am abtinut) si am intalnit oameni exceptionali de toate natiile de la care am avut ce invata si simt ca sunt un om mai bun astazi pentru ca am avut prilejul sa lucrez cu ei. Dupa 15 ani de viata de “economic migrant” mi-e dor de locurile natale la fel ca in primul an, nu am reusit sa ma obinuiesc sa mananc cereale la micul dejun, vorbesc romaneste la fel de bine dar cu un vocabular mai putin bogat, prietenii mei cei mai buni (care stiu ca m-ar duce in spate prin desert daca ar fi nevoie) unul e australian din parinti italieni iar celalat e canadian, iar nasii nostri de nunta (sotia e romanca) sunt australieni care au ajuns dependenti de mamaliga si salata de vinete.  

Privind in urma prin prisma experientei mele concluziile cele pot impartasii cu alti viitori emigranti s-ar rezuma in felul urmator:

  • Emigrarea implica sacrificii, acestea vin inainte de realizari, cand va ganditi sa emigrati ganditi-va si ce sunteti pregatiti sa sacrificati
  • Daca vreti o viata mai buna ganditi-va ce inseamna asta pentru voi, daca de exemplu vreti sa va puneti termopan, si sa va izolati blocul sunt cai mai usoare decat emigrarea pentru a le obtine
  • Succes in emigrare = integrarea completa in noua societate, integrarea duce la acceptare care deschide portile spre toate realizarile ce vi le propuneti
  • Un emigrant integrat nu este nicidecum un om care isi denunta originea, vorbeste perfect limba, fara accent, si isi schimba numele in ceva mai usor de pronuntat
  • Emigrantul integrat este un localnic care isi pretuieste originea, limba materna, obiceiurile etc dar nu si le dispune in public ca o fatada
  • Bariera cea mai mare in calea integrarii este atitudinea fata de societatea in care ati ajuns, o alta bariera, mai usor de trecut, este limba
  • Cei care au cel mai mult de pierdut cu plecarea (care lasa in urma un servici bun, bunastare, pozitie sociala etc) se integreaza cel mai greu in noua societate
  • Toate societatile vestice sunt imperfecte, idea ca odata plecat din Ro o sa va intalniti numai cu oameni educati si de treaba, lipsa de birocratie si toleranta in abundenta este falsa
  • Idiotenia si mojicia, desi mai putin intalnite in lumea vestica nu sunt monopoluri romanesti


#80
bbogdann

bbogdann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.12.2003
Am si eu o intrebare...unde se poate echivala un master in management? multumesc.

#81
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postbbogdann, on 30th May 2010, 03:06, said:

Am si eu o intrebare...unde se poate echivala un master in management? multumesc.
Probabil ca la AIM. Dar intai de toate cauta noua lista de calificari publicata de DIAC, pentru a vedea daca ce ai tu nevoie se gaseste acolo. E important ca, inainte de a purcede la echivalare, sa te gandesti daca aceasta echivalare te ajuta in procesul de emigrare, in sensul ca obtii cele 120 puncte si ca dosarul tau se va procesa intr-un termen rezonabil.
O data ajuns in Au vezi tu ce faci, daca iti gasesti job pe pozitie de management sau altceva, dar important e sa ai intai viza de resedinta si toate eforturile tale trebuie sa se concentreze pe pasii de obtinere a vizei.

#82
miky_01

miky_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.04.2008
ca voi toti, am si eu o intrebare
cu meseria mea minunata, aceea d politist, am vreo sansa sa emigrez in AU si sa-mi gasesc ceva d munk conform pregatirii?

#83
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postmiky_01, on 1st June 2010, 06:06, said:

cu meseria mea minunata, aceea d politist, am vreo sansa sa emigrez in AU si sa-mi gasesc ceva d munk conform pregatirii?
In Australia nu ai nici o sansa, din ce stiu eu. Dar poti incerca New Zealand:
http://police.govt.nz/contact
Aparent ca politist lucrand overseas poti aplica pentru job in NZ si poti primi asistenta pentru obtinerea vizei de resedinta:
http://www.newcops.c...erseas_officers

We welcome applications from overseas police officers who wish to work as an officer in New Zealand. To be eligible for NZ Police you must be able to complete our selection process here in New Zealand. If you are successful, we can arrange for a conditional letter of offer of employment to be sent to you. Please note, you must be a current serving police officer with a minimum of two years service.
Once Immigration New Zealand has confirmed that you have obtained Permanent Residency, you will be considered (amongst other applicants) for available positions in your chosen district, and training at the Royal New Zealand Police College. Contact NZ Police to register interest via [email protected]


Daca-ti place NZ merita incercat, mai ales ca politistii din NZ nu poarta arme :)

Edited by beastie, 01 June 2010 - 04:30.


#84
radu-stefan

radu-stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.06.2010
buna ziua,
am cautat pe forum indicatii pt a ne calcula sansele. poate ne dati ceva indicatii privind punctajul obtinut.
situatie este urmatoarea: eu, inginer industrializarea lemnului (prelucrare primara, ind mobilei), vechime 7 ani, din care 5 in ind lemnului, varsta 33 ani, nivel engleza slab-mediu(inteleg, pot purta o discutie, cu scris, citit e mai greu)
logodnica mea inginer constructii civile, nu are vechime in munca, varsta 24 ani, nivel engleza ff bun.
problema e ca eu nu mi-am gasit o echivalare a meseriei mele +  engleza slaba, nu as putea sa fiu principalul aplicant, logodnica mea ar putea sa fie chiar daca nu are vechime in munca? ma gendesc ca pe meseria ei am putea obtine si o sponsorizare din partea uni stat.
aveti sfaturi in legatura cu strategia pe care sa o adoptam?
va multumesc!

#85
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postradu-stefan, on 6th June 2010, 15:53, said:

situatie este urmatoarea: eu, inginer industrializarea lemnului (prelucrare primara, ind mobilei), vechime 7 ani, din care 5 in ind lemnului, varsta 33 ani, nivel engleza slab-mediu(inteleg, pot purta o discutie, cu scris, citit e mai greu)
logodnica mea inginer constructii civile, nu are vechime in munca, varsta 24 ani, nivel engleza ff bun.
aveti sfaturi in legatura cu strategia pe care sa o adoptam?
Sugestia mea e sa asteptati ca dupa 1 iulie sa apara oficial noul SOL si statele sa-si actualizeze si ele criteriile de acordare a vizelor pentru skilled-sponsored, dupa care sa va faceti un plan de bataie. Nu mai e mult, iar pana atunci va puteti familiariza pe site-urile oficiale (federal & state) cu procesul de emigrare. La o prima vedere sotia ar fi aplicantul principal, dar nu bag mana in foc pentru asta.

#86
pcmarius

pcmarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.06.2008
Buna ziua, in prima faza intreb pe forum si intre timp sap si google-ul.  Ce sanse de imigrare ca familie avem:   Eu Inginer Diplomat 26 ani, am terminat fac Automatizari si Calculatoare (e recunoscuta cel putin in toata UE), fara experienta deoarece doar anult trecut am terminat-o. lb engleza  este medie ( adica pot purta de ex o conversatie pe messeger in orice domeniu si rapid, adica ma descurc bine la citit si scris)  la vorbit parca ma intimidez :) dar asta e chestiune de timp. Sotia 25 ani Inginer Design Industrial terminata in limba engleza ( banuiesc ca este un atuu f mare )  si avem si o fetita de 6 luni.  Momentan avem un start bun dar cu ajutorul parintilor  (aparament si masina  luxoase dar vrem ceva al nostru, sa fim pe piciorul nostru) ........ ce sanse am avea in NZ sau Australia ( in melbourne avem niste prieteni de 15 ani tot cu studii , asta ca o paranteza)  adica am avea pretentii la niste joburi  de calitate ca ingineri cu salarii pe masura. Iar daca ar fi ceva serios am putea sa ne luam apartament acolo ~80.000-100.000euro. Sau ar mai fi varianta sa facem un masterat amindoi in AU , daca ar conta cu ceva in plus.  Multumesc

Edited by pcmarius, 07 June 2010 - 23:24.


#87
pcmarius

pcmarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.06.2008
SKILLED VISA
SKILLED INDEPENDENT

Am primit 120 din care 120 erau minim.


You have passed the Australian Skilled Independent visa Eligibility Assessment.

Available Work Visas: 108,100

Am facut un test gratuit pt australia  si am primit 108 pcte  :unsure:  e ok sau e la limita?

Edited by pcmarius, 08 June 2010 - 03:15.


#88
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Unde ai facut testul de puncte?

#89
pcmarius

pcmarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.06.2008
Buna, pai mi-am facut un cont apoi am completat toate campurile necesare. https://www.migratio....com/australia/ linkul este de pe forum,    poate chiar tu l ai postat.  Daca nu e bun da-mi altul. Ce pot sa mai fac intre timp?

Edited by pcmarius, 08 June 2010 - 18:59.


#90
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postpcmarius, on 9th June 2010, 02:40, said:

Ce pot sa mai fac intre timp?
Aceeasi sugestie ca mai sus: asteptati sa apara noul SOL dupa 1 iulie.

Edited by beastie, 09 June 2010 - 03:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate