Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Emigrare in Australia

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#145
moroianunt

moroianunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.12.2007

View Postbeastie, on 23rd July 2010, 12:30, said:

Nu exista din ce stiu eu ceva asemanator cu NZ.
Pentru Victoria Police poti citi aici: http://www.police.vi...cument_ID=26985
Pentru New South Wales: http://www.police.ns...t/am_i_eligible
Ambele state cer cetatenie australiana sau PR, banuiesc ca in restul statelor e cam la fel.
Multumesc frumos pt informatii, tocmai acum am intrat aici si am citit raspunsul tau!
O sa studiez cu atentie link-urile alea poate gasesc vreo solutie totusi....Oricum, un lucru e sigur: NICILOCUL DE MUNCA IN POLITIA ROMANA NU MAI E SIGUR!!!!! Asa ca......Australia sau Noua Zeelanda, asteptati-ma ca vin!!! :peacefingers:

#146
boombocs

boombocs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.10.2009
Am 24 de ani, am muncit in diferite locuri de cand am terminat scolile, dar fara nici o calificare clara, in afara de aceea de barman/ospatar. Vreau sa stiu daca in acest mod am vreo sansa de a pleca in Au, pentru a munci in acest domeniu, printr-un program de emigrare. Am incercat pe diferite site-uri sa completez formulare care evalueaza sansele de a pleca, dar nu am gasit nicaieri ocupatia de barman. Exista posibilitatea de a reusi sa plec si sa muncesc in domeniul asta acolo? Si daca da, imi puteti da niste detalii despre salarii, etc
Mersi anticipat

#147
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postboombocs, on 23rd August 2010, 21:20, said:

Am 24 de ani, am muncit in diferite locuri de cand am terminat scolile, dar fara nici o calificare clara, in afara de aceea de barman/ospatar. Vreau sa stiu daca in acest mod am vreo sansa de a pleca in Au, pentru a munci in acest domeniu, printr-un program de emigrare. Am incercat pe diferite site-uri sa completez formulare care evalueaza sansele de a pleca, dar nu am gasit nicaieri ocupatia de barman. Exista posibilitatea de a reusi sa plec si sa muncesc in domeniul asta acolo? Si daca da, imi puteti da niste detalii despre salarii, etc
Mersi anticipat
Nu stiu daca barmanii mai sunt pe lista da meserii ceruta de Australia (SOL) dar daca este in mod sigur iti trebuie o diploma pt asta cu experienta in calificarea ta... plus ca-ti trebuie IELTS-ul (test de limba engleza)... nu stiu pt Noua Zeelanda ce-ti trebuie dar pt Australia primele 2 lucruri insirate de mine sunt esentiale!

#148
abisdemon

abisdemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.04.2009
Salut,

Am si eu o intrebare :D

Daca am terminat doar liceul si nu m-am mai obosit sa fac si facultatea de informatica ce sanse am de emigrare în Australia?(desi am 10 ani de experientă in domeniu IT) acum lucrez ca si sysadmin

Edited by abisdemon, 31 August 2010 - 11:30.


#149
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postabisdemon, on 31st August 2010, 19:19, said:

Daca am terminat doar liceul si nu m-am mai obosit sa fac si facultatea de informatica ce sanse am de emigrare în Australia?(desi am 10 ani de experientă in domeniu IT) acum lucrez ca si sysadmin
http://acs.org.au/in...skillassessment
Applicants who have non-ICT qualification, or no qualification, but have extensive experience in ICT should submit Form PASA 2.0 (Recognition of Prior Learning).

#150
abisdemon

abisdemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.04.2009
Mersi. Deci inca mai am o sansa :)

#151
dumisorin82

dumisorin82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.02.2009
Salutare!

As dori si eu impreuna cu cei 2 copii si sotia sa emigram in AU.M-ar interesa opinia voastra daca avem sanse sau nu sa ajungem acolo..

Am,28 de ani,eu in prezent subofiter la pompieri,specializat prin cursuri pe medicina de urgenta(SMURD),lucrand de 5 ani in acest domeniu,ca subofiter paramedic.Problema ar fi ca nu detin diplome care sa demonstreze  asta,doar o adeverina in cadrul Ministerului de Interne care atesta asta.

Am experienta muncii peste granita deoarece atat eu cat si sotia am fost plecati 3 ani in Italia unde am muncit cu acte ,eu in constructii iar ea in asistenta sociala.Sotia in prezent este operator calculator la o firma din componenta ELECTRICA,ocupandu-se de contracte.

Ambii avem liceul de info,cu atestat de asistenti programatori,insa fara studii superioare,vorbim fluent engleza..si italiana.

Intrebarile mele sunt:

1.Ce sanse reale avem sa ajungem acolo?

2.Pe ce meserie sa ma axez?Cea de cadru militar-medical pe situatii de urgenta sau ...in constructii(tot ce inseamna amenajari interioare de la stadiul de proiect la rezultatul final)?

3.Am vreo sansa,daca ajung acolo sa-mi gasesc un servici acolo,ca pompier,paramedic sau in constructii...chiar daca nu am diplome recunoscute,ci doar o experienta solida?cat se castiga in domeniile astea 3?(as face cu bucurie orice altceva gasesc dar astea sunt lucrurile in care sunt cel mai bine instruit ..care imi ies cel mai bine).

4.Am inteles ca pt familii cu copii (doi)mai ales sub 4 ani e mai greu,se poate traii decent acolo,daca as lucra numai eu,si sotia ar avea grija de ei?..asta insemnand chirie,mancare,haine etc. la un nivel de bun simt?

Va multumesc anticipat si astept raspunsurile si sfaturile dumneavoastra cu nerabdare!

#152
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
@dumisorin82: acelasi raspuns ca aici:
http://forum.softped...m...t&p=8693005

Incercati intai sa vedeti ce optiuni de echivalare a meseriei cu una de pe SOL aveti.

#153
Serban-bv

Serban-bv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.09.2010
Buna,

Cochetez de curand cu idea emigrarii in AU si am citit cu interes maxim cele postate de voi in threadul acesta. Multumiri lui beastie care a facut intregul proces (destul de stufos de altfel) mult mai accesibil pentru necunoscatori.
Intrebarea care nu si-a gasit inca raspuns sau posibil sa imi fi scapat mie este urmatoarea:
Unde anume imi pot face un scoring sau o simulare de scoring cat mai accurate? Am vazut punctajele din SOL actual, cel din 1 iulie 2010, dar nu inteleg exact cum se ajunge la cele 120 de puncte minime necesare luarii in consideratie a dosarului.

Imi poate da cineva un link care sa ma edifice putin?

Va multumesc anticipat,
Serban

#154
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Vezi aici: http://www.immi.gov....y-applicant.htm

#155
Serban-bv

Serban-bv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.09.2010
salut,

multumesc adi, dupa ce am reusit sa imi dau seama din threaduri ca emigrare.info inc a e activ (haha!) am gasit raspuns a mult intrebari pe acolo... imi multumesc pentru promptitudine si probabil voi mai adresa diverse intrebari pe ambele forumuri in curand!

salutari din brasov

Serban


apropo... pentru a posta pe emigrare.info.. se pare ca e o procedura mai ciudata care mi se pare cel putin "foggy"..

Bine ați venit în forumurile emigrare.info

Conform actului COPPA, contul dumneavoastră este deocamdată inactiv.

Vă rugăm să tipăriți acest mesaj și să cereți părintelui sau tutorelui
dumneavoastră să-l semneze și să-l dateze. Apoi trimiteți-l prin fax la:



Sau prin e-mail la:


nu sunt numere de telefon sau emailuri unde pot fi trimise confirmarile....

cineva pls?

#156
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostSerban-bv, on 13th September 2010, 07:05, said:

Vă rugăm să tipăriți acest mesaj și să cereți părintelui sau tutorelui
Ai uitat cumva sa bifezi ca ai peste 18 ani?

#157
satanochio

satanochio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.04.2010
Salut la toata lumea . Anul acesta am terminat si eu liceul de info. si intr-un final am decis sa ma inscriu la facultatea de informatica la titu maiorescu . Am gasit un job part-time in domeniul call center(outbound) deoarece doresc sa imi dezvolt o experienta . Doresc sa lucrez 6 luni pentru o experienta profesionala , ca dupa aceea sa imi gasesc un job in domeniul customer service representative ,it help desk. Ideea este ca eu ma indrept spre cariera aceasta dintr-un motiv anume.Dupa ce termin facultatea , sa ma mut  in AU si sa lucrez pe un post similar. Ca sa ajung la ce vroiam ,doresc sa stiu daca pot sa ma pregatesc pentru tot ce este nevoie ca sa emigrez in AU?:) Si  ce ar trebui sa fac..
In legatura cu banii  care ii iau de la job sunt pusi deoparte ,nu ii voi folosi de cat pentru viitorul meu..
(Imi cer scuze daca am facut greseli gramaticale , nu ma adaptez bine cu romana cateodata :|:| sorry)

#158
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postsatanochio, on 13th September 2010, 14:51, said:

Salut la toata lumea . Anul acesta am terminat si eu liceul de info. si intr-un final am decis sa ma inscriu la facultatea de informatica la titu maiorescu . Am gasit un job part-time in domeniul call center(outbound) deoarece doresc sa imi dezvolt o experienta . Doresc sa lucrez 6 luni pentru o experienta profesionala , ca dupa aceea sa imi gasesc un job in domeniul customer service representative ,it help desk. Ideea este ca eu ma indrept spre cariera aceasta dintr-un motiv anume.Dupa ce termin facultatea , sa ma mut  in AU si sa lucrez pe un post similar. Ca sa ajung la ce vroiam ,doresc sa stiu daca pot sa ma pregatesc pentru tot ce este nevoie ca sa emigrez in AU?:) Si  ce ar trebui sa fac..
In legatura cu banii  care ii iau de la job sunt pusi deoparte ,nu ii voi folosi de cat pentru viitorul meu..
(Imi cer scuze daca am facut greseli gramaticale , nu ma adaptez bine cu romana cateodata :|:| sorry)
Inca nu m-am prins exact care-i treaba cu adaptatul la limba romana (ai alta nationalitate?)...
Oricum revenind la intrebarea ta, ideal e sa ai experienta pe ceea ce scrie in diploma dupa care iti trebuie un test de IELTS plus o echivalare a studiilor.
Incepe sa te uiti pe site-ul oficial al celor din Australia si sa cauti o lista cu meseriile cerute de ei cu toate ca in decursul anilor ea se mai si schimba...

#159
Serban-bv

Serban-bv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.09.2010

View Postbeastie, on 13th September 2010, 09:05, said:

Ai uitat cumva sa bifezi ca ai peste 18 ani?

Damn ! da cred ca aia era... era o chetie ambigua cu peste data de sau sub data de pe un fond verde, destul de deranjant la ochi dupa 18 ore de browsing pe forumuri si bloguri.. hehe.. o sa incerc sa ma inregistrez din nou pe o alta adresa de mail.

Multumesc!

#160
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Sambata vine trenul numit IELTS!!

Cineva de pe aici e abonat la tura asta? :)

#161
adic

adic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.03.2003
Salut,

Am si eu o intrebare:
Daca intentionez sa ajung in Australia pentru niste interviuri e ok sa aplic pentru eVisitor (subclass 651) visa, subclasa de business?
Intreb pentru ca interviurile nu nunt direct legate de business insa nu sunt nici turism.

Multumesc.

#162
19Cristian

19Cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.09.2010
Salut!
Ma numesc Cristian si asi avea o intrebare, daca vrea cineva sa ma lumineze si pe mine.
Ce este ausfis organization?
Va multumesc pentru raspunsuri!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate