Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Emigrare in Australia

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#127
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postccezar2004, on 1st July 2010, 14:29, said:

poate exista un aplicant principal si pe langa secundari (sotie, copil) sa fie si un alt secundar cu grad 2 de rudenie?.... sau trebuie dosare separate?...
Ce zice in booklet 6 despre dependants? :D

#128
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004

Quote

You may include other relatives in your application if they are wholly or substantially
reliant on you for financial support for their basic needs of food, shelter and clothing and
they have been reliant on you for that support for a substantial period. They must also be
more reliant on you for support than on any other person or source
...
Other relatives dependent on you or your partner may include, for example, an aged,
unmarried relative.

mersi de directionare... eu de aici inteleg ca se poate... dar... procesul de acordare a vizei va fi ingreunat in vreun fel?... ar fi mai usor sa nu intre pe acelasi dosar acum si mai bine sa faca dosar dupa ce ajung eu acolo?... persoana in cauza este cu studii superioare, vechime si cu echivalenta pe SOL...

#129
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Din ce inteleg eu acolo, persoana despre care spui ca vrei sa o aduci trebuie sa nu se poata intretine singura si ca tu sa fii in totalitate, sau in mare parte, sustinator pentru ea, financiar si de alta natura. Crezi ca se aplica asta la tine?

#130
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
nu prea... :( mai studiez... vroiam sa plecam toti o data...

#131
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004

View PostIoan-Horia, on 1st July 2010, 00:36, said:

iar la IELTS acum ai maxim 28 de zile sa confirmi ca ai luat notele minime, ca altfel proceseaza dosarul mai departe fara, si esti pa-pa-pa...
Care e treaba cu cele 28 de zile de la IELTS ca nu am inteles exact? Din moment ce eu imi dau IELTS-ul pentru skill assesment unde trebuie sa iau minim 7, nu o sa mai fie valabil cand aplic la viza (175), sau care e ideea ca nu am inteles aici.

#132
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
daca nu depui IELTS la depunerea dosarului ai 28 de zile sa il aduci.... cam asta am inteles eu... daca il pui de la inceput nu e nicio problema....

#133
Ioan-Horia

Ioan-Horia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.10.2009

View PostDarkmaster, on 1st July 2010, 17:14, said:

Care e treaba cu cele 28 de zile de la IELTS ca nu am inteles exact? Din moment ce eu imi dau IELTS-ul pentru skill assesment unde trebuie sa iau minim 7, nu o sa mai fie valabil cand aplic la viza (175), sau care e ideea ca nu am inteles aici.


daca sustii IELTS pt assesment, si iei notele de minim 6 la fiecare dintre probe, timp de 2 ani examenul e valabil pt emigrare, cu sau fara assementul pt care l-ai dat...ideea e ca atunci cand te intreaba la IELTS care e scopul sustinerii examenului, tu vei specifica ca este pentru emigrare...si gata...

#134
moroianunt

moroianunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.12.2007
Salutare! As vrea sa ma ajutati in urmatoarea problema:
In Noua Zeelanda se accepta politisti din alte tari care au cel putin 2 ani vechime pentru a lucra acolo tot ca si politisti, ma intrebam daca exista ceva similar si pentru Australia...sau cel putin ce sanse as avea sa ma stabilesc in Australia daca in Romania lucrez ca si politist....poate undeva prin administratie acolo...
Va multumesc!

#135
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postmoroianunt, on 23rd July 2010, 20:02, said:

In Noua Zeelanda se accepta politisti din alte tari care au cel putin 2 ani vechime pentru a lucra acolo tot ca si politisti, ma intrebam daca exista ceva similar si pentru Australia...
Nu exista din ce stiu eu ceva asemanator cu NZ.
Pentru Victoria Police poti citi aici: http://www.police.vi...cument_ID=26985
Pentru New South Wales: http://www.police.ns...t/am_i_eligible
Ambele state cer cetatenie australiana sau PR, banuiesc ca in restul statelor e cam la fel.

#136
zuzuclm

zuzuclm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.07.2010
Bună!
Am tot citit ceea ce ați postat pe aici și vreau să vă anunt că am decis ca eu și sotul meu impreună cu fiica noatră de 3 ani să emigrăm in Australia. Mă cam sperie tomul de acte care trebuiesc totuși intocmite...și mai am o altă problemă....cine să depună dosarul?
Eu sunt profesor limbă engleză plus traducător...nu știu ce șanse aș avea cu astea pe acolo ....căci mai degrabă el cred că ar reuși cu skill urile acelea...pe sudorie....A! Am uitat să mentionez...am cam vrea in Perth căci mi se pare mult mai acceptabil din punct de vedere al climei...in fine...
Ce imi reomandati..cine să depună dosarul...eu mă gândisem la ceva de genul: eu 2 dosare...unul cu continuare de studii un  master...cu care chiar aș avea pe urmă ce face, nu ca in România...și unul pe traducător......dar văd că de la 1 iulie prioritatea e...pe skilled occupations adică pe ce ne interesează welder și sau locksmith....dar cred că ar merge și dosarul meu cu masterul căci intâi trebuie să obtii confirmarea de la facultate că te primesc iar cei de la ambasadă e musai să iti dea viză pt că te asteaptă ăia la studii, nu?

#137
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
zuzuclm, pentru studii de master viza e "Temporary Visa (Subclass 573) - Assessment Level 2": http://www.immi.gov....students/573-2/
Daca veniti la studii trebuie sa va si intretineti cumva, pe langa faptul ca va trebui sa aveti dovada ca aveti bani suficienti <la voi> sa va intretineti pe perioada studiilor. In timpul scolii nu aveti voie nici unul din familie sa munciti mai mult de 20 ore pe saptamana. De asemenea, la sfarsitul perioadei de studii trebuie sa parasiti Australia, daca nu cumva intre timp unul dintre voi gaseste un angajator dornic sa va sponsorizeze si sa obtineti un contract de munca pe skilled-sponsored - viza 176. In cazul in care vreti sa ajungeti mai repede aici, varianta cu venit la studii e mai rapida, dar mult mai costisitoare si total incerta dpv a ceea ce se va intampla cu voi la terminarea studiilor.
Parerea mea e sa incercati pe meseria sotului, welder sau locksmith. Skills assessmentul se face la TRA, vedeti pe site-ul lor care sunt conditiile de studii si experienta necesare, apoi vedeti pe site-urile statelor daca welder sau locksmith sunt in lista de meserii pentru care statele ofera sponsorizare, fiindca timpii de asteptare sunt mai mici in cazul vizei 176-state sponsored fata de 175.

#138
zuzuclm

zuzuclm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.07.2010
Thanks pentru aceste detalii. Am să mă informez și am să vă tin la curent. Sper din toată iinima să reusim....aici chiar nu mai e de stat....

#139
zuzuclm

zuzuclm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.07.2010
ce este cu acea taxa de viză?
de ce trebuie plătită? că tot nu am inteles...tu vrei să pleci, nu?
atunci de ce trebuie să plătești viza....nu am mai intâlnit ala ceva.....

#140
Ioan-Horia

Ioan-Horia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.10.2009

View Postzuzuclm, on 28th July 2010, 15:19, said:

ce este cu acea taxa de viză?
de ce trebuie plătită? că tot nu am inteles...tu vrei să pleci, nu?
atunci de ce trebuie să plătești viza....nu am mai intâlnit ala ceva.....

Aux contraire mon cher! se practica taxa de viza. e si normal, pana la urma se pune in miscare un intreg aparat administrativ pentru procesarea unui dosar, unde mai pui ca e normal sa fie transformat acest proces si intr-un fel de afacere pentru statul respectiv, din moment ce tu esti ala care vrei sa ajungi acolo, nu ei sunt cei care te doresc...iar taxa exista de la SUA pana la Turcia, Egipt, etc...si e normal sa fie mai mare decat cea de turist...

Ca raspuns la prima te intrebare din post, acea taxa trebuie achitata in momentul aplicarii, pentru ca aplicatia se considera valida doar in momentul confirmarii platii, si atunci incepe efectiv procesarea.

Bafta!

#141
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Asta e primul lucru care se invata despre Australia: totul e pe bani :)

#142
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010

View Postbeastie, on 29th July 2010, 15:02, said:

Asta e primul lucru care se invata despre Australia: totul e pe bani :)

Spune-mi o tara in care nu e totul pe bani si acolo aterizez  :naughty:

Ioan-Horia spune-mi tu ce meserie ai? Sau mai bine zis pe ce meserie ai facut assesment?

Edited by Engineer_xxl, 29 July 2010 - 15:16.


#143
Ioan-Horia

Ioan-Horia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.10.2009

View PostEngineer_xxl, on 29th July 2010, 16:14, said:

Spune-mi o tara in care nu e totul pe bani si acolo aterizez  :naughty:

Ioan-Horia spune-mi tu ce meserie ai? Sau mai bine zis pe ce meserie ai facut assesment?

Sunt arhitect, am terminat facultatea in 2005, cand mi-am facut si firma, cu fratimiu...assesmentul l-am facut la AACA, pe arhitect

#144
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010
Frumos job! Iti tin pumnii mai ales ca din ce am vazut zilele trecute sunt vreo 2 persoane ce au obtinut viza intr-un timp record, chiar am ramas surprins!
Noi suntem oarecum blocati ca asteptam sa se dea drumul la sponsorizai din nou plus ca prin septembrie trebuie sa dau si eu ielts-ul (sotia e aplicantul principal) si daca pana la rezultatul ielts-ului treaba cu sponsorizarea e tot neclara atunci vom merge pe 175... complicata-i complicata viata :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate