Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cine pe cine a copiat?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#37
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005

mr.fred, on Jul 12 2005, 11:46, said:

nu e copiata. e cover.

<{POST_SNAPBACK}>



"Asa zisele cover-uri sau prelucrari sunt tot melodii copiate. Faptul ca cei care incearca sa le cante recunosc acest lucru, nu le face mai putin copiate! (si NU, nu sunt o noua viziune asupra piesei). Nu exista nici o scuza pentru lipsa de inspiratie"

#38
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
@maxy:
Sorry nu s-a inteles. Ma refeream strict la videoclip, la imaginile video. Sper ca nu sunt off-topic :)

Poate il prindeti oadata la tv sa vedeti. Daca nu cumva a fost banat, ca era nesimtire pe fata.

Edited by submit, 25 July 2005 - 18:35.


#39
alexoac

alexoac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 06.01.2005

zasul, on Apr 2 2005, 22:57, said:

sau pacha man -acelasi sange cu wu-tang - same blood sau ceva de genu identical

<{POST_SNAPBACK}>


si aia cu pacha man cand zice ceva de genul people... e de la vaya con dios ca intr-una din mel ei zice people :))
asa daca o luam sunt destui prosti care copiaza sau fac covere... mai ales romancele noastre care dupa ce ca nu canta live si se fatzaie mai si copiaza,si copiii prosti zic ca sunt super melodiile,asta da dovada ca sunt prosti si nu au ascultat multe piese ca sa isi dea seama care sunt copiate si care nu, dar daca asculta numai animal x si blondy.... nu are cum sa isi dea seama vreodata...

mai erau niste proaste din america,ca sa vezi ca nu numai in romania sunt prosti, erau 3 proaste de au luat melodia aia a lu eurythmics cu angel...
a lu eurythmics a mai luat si marilyn manson aia cu sweet dreams...dar barem a iesit bine si suna destul de bine...

astea sunt covere.. si nu prea am chef sa pun acum toti romanii care copiaza ca nu incape aici  :confuzzled:

#40
Enchantress

Enchantress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.08.2005
@submit Chiar ca e culmea tipa...Am vazut si eu clipul si imi venea sa sparg TV-ul.Aia cred ca nici nu stie cine-s Rolling Stones si poate si-a zis ca nu isi da seama nimeni :D

Si alta melodie copiata (asta nu cred ca e cover): Laguna_Cand noaptea vine e "mesterita" dupa Big Brovaz'_Nu flow. :cursing:  :deadtongue:  Si melodia originala e mult mai misto... :notangel:

#41
CyberDude

CyberDude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.10.2005
Am si eu o nedumerire in legatura cu asemanarea dintre 2 piese. Ideea ca aici e cam pe dos decat posturile de pana acum. Si anume am ajuns sa ascult piesa "The Way" de la trupa Fastball precum si un mix cu acelasi nume facut de Gigi D'Agostino. Eu am o foarte puternica impresie ca linia melodica se aseamana mult cu cea din melodia "Vino iar in gara noastra mica" a lui Gabriel Dorobantu. Faza e ca Dorobantu canta pe cand eu eram in scoala primara iar "strainezii" astia canta piesa "The Way" recent... Mai da cineva "o ureche de ajutor"?

#42
adina2005

adina2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 02.12.2005
Mi s-a parut cam enervanta asemanarea dintre Praf In Ochi si Linkin Park. Spre exemplu 1000 De Ganduri - My December si alte cateva melodii (nu-mi vin la ora asta in cap) care seamana. Nu zic ca sunt 100% melodiile originale Linkin Park, dar genul seamana izbitor de mult... Un fel de LP romanesc (tot mai bun originalul) :peacefingers:

#43
Sonia Doris

Sonia Doris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.01.2006

View PostSlash, on Apr 29 2005, 10:57, said:

offtopic: Dangerous Minds /offtopic

Tot legat de Gangsta's Paradise, cel mai tare cover al acestei melodii este "Amish Paradise" a lui Weird Al  :coolspeak:


Amish Paradise e geniala.  :coolspeak:  :lol:  :worthy:  B)
Si nici videoclipu nu-i mai prejos.
Il ador pe Weird Al.

Apropo de coveruri: nu e nici o problema daca un artist/o formatie face un cover, atata timp cat il "personalizeaza" (vezi Muse - Can't Take My Eyes Of You, sau A Perfect Circle - Imagine); ah si in spectacolele live, un cover 2, nu e nici o problema, da daca intreg repertoriul e bazat pe munca altora, ori e un cover band, ori e super-jalnic.
In legatura cu melodiile copiate... La noi se fac pentru ca legea copyrightului nici nu e aplicata efectiv, si nici lumea nu stie ce-i aia a face un cover, si ce-i aia a copia o melodie.

#44
Sh0rty

Sh0rty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 05.01.2006
Sorin si Laura Vass - Numai tu e copiata dupa Samira & Mami - Youm Mara Youm



Sorin si Laura Vass - Numai tu e copiata dupa Samira & Mami - Youm Mara Youm

#45
Sh0rty

Sh0rty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 05.01.2006
Fly Project - Raisa e copiata dupa &middot; DJ SKY- We Were Meant

#46
LP4eVeR

LP4eVeR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.12.2005
intr'adevar adina
tot mai bun originalul
cei de la Praf In Ochi au recunoscut ca s-au inspirat din melodiile celor de la Linkin Park dar macar au "invatat" meserie de la cineva care stie cu adevarat sa faca muzica. Aerosmith si Green Day ce mai misca cate ceva ca in rest muzica contemporana e la pamant...(este doar o parere personala).

#47
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

View PostSh0rty, on May 25 2006, 17:16, said:

Fly Project - Raisa e copiata dupa &middot; DJ SKY- We Were Meant

nu e invers?

#48
RaInInGmaN`

RaInInGmaN`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 09.10.2005

View PostNenea Zap, on Jun 26 2006, 10:06, said:

nu e invers?


:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:

dupa reply'ul tau topicul se poate muta la fun :roflmaofast:

#49
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

View PostRaInInGmaN`, on Jul 10 2006, 15:20, said:

:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:

dupa reply'ul tau topicul se poate muta la fun :roflmaofast:

De ce ? :huh: Serios. Stiam ca Dj Sky de fapt sunt cei care au copiat :confused:
Oricum Eftimie sigur a copiat Better Days dupa Better Things a celor de la Afropeans . Copiat....e IDENTICA

#50
alexxya_r

alexxya_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.08.2006
pai...ar mai fi....ceva..activ melodia cu care s'au lansat..ei....radiourile pline de ea...etc..toti erau incantati..pana  intr'o zi..cand aud..aceeasi mel..doar..cantat'o..de o alta ea dintr'o alta tara..:)..deci cine pe cine a copiat?

#51
RaInInGmaN`

RaInInGmaN`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 09.10.2005

View Postalexxya_r, on Aug 24 2006, 22:41, said:

pai...ar mai fi....ceva..activ melodia cu care s'au lansat..ei....radiourile pline de ea...etc..toti erau incantati..pana  intr'o zi..cand aud..aceeasi mel..doar..cantat'o..de o alta ea dintr'o alta tara..:)..deci cine pe cine a copiat?

zi numele melodiei la care faci referire ca sincer nu mai stiu cu ce mel s'a lansat activ

@Nenea Zap we were ment e mai veche decat raisa deci nu cred ca ar avea cum sa fie asa cum zici tu.in plus dupa cum am mai zis si pe alt topic am auzit o melodie identica cu raisa dar cantata intr'o spaniola sau ceva din acelasi neam de limbi cu mult inainte sa aud raisa.

#52
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Tot Eftimica : Essenza sau Where you are free e copiata dupa Hack - Everywhere .

#53
jablonsky

jablonsky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 10.10.2006
demmo - darla dirladada copiata de la Dalida - Darla dirladada  :confuzzled:

#54
nebunici_4ever

nebunici_4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.11.2006

View Postadina2005, on Dec 12 2005, 20:34, said:

Mi s-a parut cam enervanta asemanarea dintre Praf In Ochi si Linkin Park. Spre exemplu 1000 De Ganduri - My December si alte cateva melodii (nu-mi vin la ora asta in cap) care seamana. Nu zic ca sunt 100% melodiile originale Linkin Park, dar genul seamana izbitor de mult... Un fel de LP romanesc (tot mai bun originalul) :peacefingers:


mie nu mi se pare k P.I.O. seamana cu LP ... poate k stil vestimentar...insa mie una P.I.O. mi se par :coolspeak:     chiar acum am ascultat alea 2 piese despre care vorbeai si nu mi se pare k seamana(1000 de ganduri cu my december) Nu pot sa zic k LP nus tari...(fratimiu care are6 ani numa asta asculta)   ....si acu un cover...  vama veche-hotel cismigiu dupa eagles-hotel california (nu k mar deranja,melodia celor de la vama veche chiar imi place,pacat k sau despartit)   P.S.:imi scuzati greselile gramaticale...k asa mam obisnuit yo sa scriu la calc (messu asta ce face din oameni)

Edited by nebunici_4ever, 13 November 2006 - 15:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate