Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

de ce racim?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
am un prieten caruia i'a paralizat partea dreapta a corpului de la stat in curent. medicii i'au zis ca i'au fost afectati nervii.. n'as sti sa explic fenomenul.

#38
infostoc

infostoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 07.04.2007
Ok, hai s-o luam logic, nu de alta dar atatea prostii la un loc nu am vazut de mult:

- chiar nu i se pare nimanui ciudat ca nu exista un corespondent in multe alte limbi ? (evident, inclusiv in tarile cu clima temperata)

- cand vorbiti, nu faceti curent in gura ? Ba chiar daca vorbiti si respirati pe vreme rece sau calda, curentul de aer va avea diverse temperaturi. Atunci de ce nu vi se umfla maselele cand vorbiti ?

- durerea de spate nu are cauza infectioasa in 99perioada9 % din cazuri. Deci tampeniile cu bacteriile tranportate de curent cad in cazul acesta. Pe de alta parte, cum ar putea un curent de aer sa influenteze un nerv aflat la centimetri adancime de curent ? (ca poate nu degeaba avem piele, muschi, aponevroze, etc).

- curentii de aer aduc microbi ? Cum ar veni - in casa e steril si usa deschisa in acelasi timp cu geamul cara inamicii de afara. Care ar veni in cantitate mult mai mica daca usa ar fi inchisa. Voi chiar puteti crede asa ceva ????

- cand bate vantul rece sau cald - ala nu e curent ? Cand alergati - nu alergati prin curent ? Chiar si cand va cacati, caderea materiilor fecale in buda formeaza mici curenti de aer. De ce nu raciti ?

#39
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 infostoc, on 17th June 2009, 21:04, said:

Chiar si cand va cacati, caderea materiilor fecale in buda formeaza mici curenti de aer. De ce nu raciti ?

:roflmao: :roflmao: :roflmaofast:

Ai pus punctul pe curent ! :roflmao:

#40
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
am mai explicat intr-un topic cum e treaba cu curentul. in literatura de specialitate se numeste alergie la frig sau "cold allergy"
http://www.mayoclini...allergy/AN00693
diferenta brusca de temperatura poate determina degranulare mastocitara. raspunsul e inflamator, cu edem eozinofile vasodilatatie locala etc. sunt oameni care dupa ce mananca inghetata in juma de ora, o ora ragusesc tusesc etc. ete deaia. tot in acelasi timp se poate determina neuropatie cu pareza faciala samd. domnul prof schiopu de la tg mures e alergolog pe langa internist si a tratat cazuri de genul asta. oricum fiziopatologia fenomenului e mai lunga si e de explicat dar n-o sa scriu tot cursul de fizpat pe forum din care cel putin 90% n-o sa inteleaga nimic :D
"ignoranta nu te face mai destept, doar ignorant"

Edited by negotzel00, 18 June 2009 - 00:15.


#41
infostoc

infostoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 07.04.2007

 negotzel00, on 18th June 2009, 01:14, said:

am mai explicat intr-un topic cum e treaba cu curentul. in literatura de specialitate se numeste alergie la frig sau "cold allergy"
http://www.mayoclini...allergy/AN00693
diferenta brusca de temperatura poate determina degranulare mastocitara. raspunsul e inflamator, cu edem eozinofile vasodilatatie locala etc. sunt oameni care dupa ce mananca inghetata in juma de ora, o ora ragusesc tusesc etc. ete deaia. tot in acelasi timp se poate determina neuropatie cu pareza faciala samd. domnul prof schiopu de la tg mures e alergolog pe langa internist si a tratat cazuri de genul asta. oricum fiziopatologia fenomenului e mai lunga si e de explicat dar n-o sa scriu tot cursul de fizpat pe forum din care cel putin 90% n-o sa inteleaga nimic :D
"ignoranta nu te face mai destept, doar ignorant"

"cursurile de la facultate nu te fac (inca, poate niciodata) lipsit de ignoranta"
Degranularea mastocitara elibereaza compusi vasoactivi (histamina, bradikinina, etc) cu efecte vasodilatatoare, bronhoconstrictoare, deci cu aparitia eritemului, pruritului, etc. Dar asta ce sa insemne, daca deschid in acelasi timp usa si fereastra o sa ma manance pielea, o sa fac pete rosii pe fata sau o sa mor de vreo criza de astm ? Ce procent din populatie credeti ca se manifesta in felul acesta ???
Eu nu combateam notiunea de frig declansatoare de alergie (desi foarte putini suntem alergici la frig in adevaratul sens al cuvantului). Patologia "a frigore" nu se declanseaza prin curent decat extrem de rar, cand diferentele de temperatura sunt importante. Se declanseaza mai degraba de la zapada, sau de la scaldatul intr-o apa de munte rece, sau de la aerul conditionat dat la minim care iti bate cateva ore direct in fata. Si atunci intr-adevar se declanseaza o alergie dar asta nu iti umfla maseaua, nu iti declanseaza amigdalite sau faringite sau pneumonii, nu iti produce lombosciatica, nu iti herniaza discul intervertebral, nu iti da keratoconjuctivite, etc, etc, etc.
Exista o carutza de medici romani prosti care in lipsa de alta explicatie baga curentul. Credeti-ma pe cuvant, feriti-va de ei !!!
Hai sa va dau si eu un exemplu de alergie. Vara in tren, traseu lung, aglomeratie. Intri in compartiment si sesizezi ca desi afara e cald (28 - 30 de grade) in interior e cuptor (36 - 38 de grade, ca intr-o masina lasata in soare). Doua babe imi explica parinteste povestea cu curentul. E adevarat, fara fiziopatologie, dar ferm hotarate sa nu deschida nici geamul nici usa. Bun. La ceva timp dupa plecare una dintre babe sesizeaza ca s-a cam incalzit la picioare si se descalta. Doi tarani din fata ei ii urmeaza exemplul si isi intind picioarele cu ciorapi asudati pe bancheta din fata lor. Eee, abia atunci mie mi se degranuleaza mastocitele.

#42
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
nu contest ca or fi si basme, insa pareza faciala dupa un drum de 3-4 ore cu masina am vazut. a raspuns perfect la corticosteroizi.
in plus tot la alergii am invatat ca un teren alergic e predispus sa provoace raspunsul imun la mult mai multi alergeni si in cantitati extrem de mici.
daca spre exemplu ai o carie... sau o boala parodontica... inflamatia existenta acolo predispune la un raspuns imun in acelasi loc sau in orice alta zona. caci tot de la alergologie stim ca poarta de intrare a alergenului nu e neaparat si locul de manifestare al acestuia.
candida la femei poate sa provoace astm(  :ninja:  ) par example, sau rinita alergica provocata de helminti.
dar sunt atatea si atatea moduri de manifestare. pruritul nu e obligatoriu sa apara, urticaria nu e obligatorie. pt ca in definitia alergiei nu intra prurit si urticare. sunt consecinte care pot sau nu sa apara.
in plus , multi dintre cei obsedati de "curent " se feresc din inertie pt ca asa au invatat nu neaparat ca lor le apar manifestari.
ce valoare are pt mine faza cu curentul? poate singura chestie importanta mi-o poate spune e ca acel organism este un teren alergic , si ma face sa caut factori declansatori.
"orice legenda are un sambure de adevar"

#43
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Saptamana trecuta temperaturi de 26 de grade asa ca dorm descult, noaptea pe la vreo 1-2 ma trezesc cu o durere usoara in gat. Rezultatul: de 7 zile sint racit bocna  de la niste picioare goale. Da de ce nu inteleg.

#44
testokick

testokick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.11.2007
Indiferent de crezi ca este adevarat pentru tine, cu siguranta va functiona. Credintele bat orice studiu oricat de veridic ar fi el. Asa ca, daca consideri ca vei raci de la "curent" asta se va intampla orice ai face si oriunde te-ai afla.

#45
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
^
Eu de ceva timp tot cred ca o sa castig la loto si nu mi-a iesit faza.

#46
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
si eu am crezut ca imi iau examenul de semio... si eram 100% convins si in momentul in care doctorul mi-a zis ca am picat ca eu de fapt l-am luat.
n-a functionat

#47
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 gamezcdr, on 19th June 2009, 20:31, said:

Saptamana trecuta temperaturi de 26 de grade asa ca dorm descult, noaptea pe la vreo 1-2 ma trezesc cu o durere usoara in gat. Rezultatul: de 7 zile sint racit bocna  de la niste picioare goale. Da de ce nu inteleg.

Problema e la bibilica aluia care te-a invatat sa dormi incaltat, din care cauza te-ai obisnuit asa. Nu am pus sosete in picioare cand ma urc in pat in viata mea.

#48
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Singura explicatie plauzibila pe care am intalnit-o pana acum a fost ca : in general pe pardoseala/strada isi fac veacul o gramada de virusi (in special de la cei care scuipa pe strada fiind raciti) , curentul de aer nu face decat sa ii antreneze si sa-i vare prin toate orificiile noastre.

#49
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

 antigen, on 24th January 2009, 20:50, said:

@Dau: Nu stiu... Autosugestie? Sau te stresezi atat de tare cand stai in curent incat iti creste cortizolul, iti scade imunitatea si devii vulnerabil? Cum adica ai sistemul imunitar praf?

De asemenea, nu racesti la rinichi sau la ovare daca umbli descult, nu racesti daca stai cu parul ud.
Cred că răspunsul la întrebarea principală, este exact primul paragraf, acțiunea cortizolului - efect imunosupresor vs. sistemul imun și eficiența lui în perioada respectivă.

Totuși se întîmplă ceva cînd stai desculț, e o chestie cu termogeneza, prea mult cortizol și prea puțin DHEA din cauza efortului de adaptare.
Într-un limbaj colocvial, dacă a scăzut DHEA, s-a dus pe pustii și vitalitatea.

#50
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Stiu ca este vechi topicul dar e legat de acest subiect, eu totusi nu inteleg sincer care e legatura, si totusi eu ma imbolnavesc mereu daca beau rece sau stau in frig. Acum mai nou, tata a uitat sa isi deschida caloriferul in camera, a dardait de frig toata noaptea, si dimineata era racit, de o sapt este asa si am luat-o si eu. Cum explicati fenomenul? De unde a venit bacteria, din frig?


offtopic: Asta e ca aia cu musca ... Daca lasi o bucata de carne inchisa ermetic intr-o cutie tot face viermi.... Pe unde intra musca sa depuna oua? e? Ia gandi-ti-va? Se pare ca ce stim noi si ni se pare plauzibil din stiinta totusi nu e 100% reala.

#51
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Fenomenul se explica cu ajutorul picaturilor Pflugge contaminate cu virus activ de la tatal tau. Virus care nu a avut nici o problema sa penetreze bariera ta imunitara, din cate ai zis, deficitara.

#52
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
e o diferenta intre a raci cand stai in frig si in zile iti trece(raguseala,nas,febra-moderata) si raceala de o saptamana. in prima variana e practic un raspuns imun exacerbat la stres(degranulare mastocitara) -in cazul de fata frig- si dincolo e o infectie virala care era latenta tinuta sub control , pana la stresul fizic cand sistemul imun a avut alta ocupatie. si pt informatia ta borcanul cu carne inchis cu capac nu face viermi, sunt pescar si am obiceiul sa imi produc singur vermisori :D

#53
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 23.04.2011
Nu e c-as crede in chestia asta cu "m-a tras curentul." Totusi, daca dorm cu usa si geamul deschis, dimineata ma trezesc cu durere de ureche si nas infundat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate