Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Excursii in tarile vecine ROMANIEI

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

View Postradurfg, on Feb 22 2009, 11:10, said:

ideea este ca unele persoane sunt avantajate dc stau in zona de granita (arad, oradea, severin, de ex).
eu voiam sa stiu unde pot sa ma duc cateva zile/in weekend in afara romaniei, in zone cu un anumit interes istoric, cultural, ...
m-am saturat sa stau in trafic ore intregi sa ajung undeva in romania, sa imi rup masina pe drumuri care teoretic sunt asfaltate, sa ajung acolo si sa dau numai peste nesimtiti si cercopiteci.
nu mi se pare peste mana sa ma duc din bucuresti la veliko tarnovo (180 km) sa dorm o noapte acolo si sa vizitez cate ceva.
intr-adevar, dc ar fi sa plec din bucuresti in slovacia, spre exemplu, atunci ar fi vorba de un concediu, nu de o "escapada".

in alta ordine de idei, as vrea sa merg in veliko undeva in aprilie-mai. cunoasteti ceva hoteluri/pensiuni in zona? eu am gasit cateva hot. pe net la aprox. 60E/camera.

multam
radu

in arbanassi- villa tvorcheska . restaurant - izvora ( are si cazare , insa la preturi mai mari )
veliko tarnovo : restaurant -Shtastlivetsa , pt cafea si desert - Stratilat , pt plimbare -  str. Gurko si Rakovski.

#20
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007

View Postdariuscha, on Feb 22 2009, 15:03, said:

in arbanassi- villa tvorcheska . restaurant - izvora ( are si cazare , insa la preturi mai mari )
veliko tarnovo : restaurant -Shtastlivetsa , pt cafea si desert - Stratilat , pt plimbare -  str. Gurko si Rakovski.


multumesc pt ponturi.

astept si alte informatii de la cine s-a mai plimbat prin zona.

#21
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postradurfg, on Feb 24 2009, 15:39, said:

multumesc pt ponturi.

astept si alte informatii de la cine s-a mai plimbat prin zona.
Am fost de 1 decembrie in Veliko Trnovo - am stat la hotel de 60 euro dubla - Boliari se cheama.
Veliko Trnovo e fain, nu sunt extrem de multe lucruri de vazut, dar e un loc ok pentru un weekend - poate prelungit cu inca o zi - Tsarevets, ruinele cetatii fratilor Asanesti, zona veche cu cateva restaurante foarte bune si view-ul de la muzeu... e placut sa te plimbi pe stradutele orasului vechi cu arhitectura tipic balcanica. Langa Trnovo, mai sunt doua biserici vechi - una plasata spectaculos sub un munte (cred ca ii zice Sf. Treime) langa care vin romanii sa faca escalada, si una pe soseaua spre Romania, e clar semnalizata. Arbanasi, sus, pe deal e frumos.

#22
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007
O excursie agreabila la sfarsit de saptamana ar putea fi, mai ales pentru cei din vestul tarii, la cca. doua ore de condus cu masina, la Szeged. Stiu ca multi timisoreni isi fac la supermarketurile de acolo cumparaturile dar nu despre astfel de calatorii vorbesc ci despre cele care iti ofera si ceva satisfactii culturale si estetice.

Orasul vechi ofera cateva cladiri construite in stil Art Nouveau sau Secession dupa planurile arhitectului Ede Magyar, comparat cu Gaudi. Vedeti pozele si convingeti-va singuri! Primele trei infatiseaza Palatul Reok, urmatoarele doua, Casa Unger-Mayer.

Domul (Biserica votivă) și Pantheonul maghiar are peste 80 de basoreliefuri și statui, reprezentând persoane importante pentru istoria și cultura lor. Printre acestea și un filosof franciscan, născut la Timișoara, Pelbartus Temesiensis. În fața Domului se află Turnul Demtrius, rămășiță a unei biserici din secolul 12, în stil romanic. Lângă Dom, o frumoasă statuie intitulată Pieta maghiara, 1956, dedicată revoluției maghiare.

Si mai aproape de granita de la Cenad cu Ungaria este micul orasel Mako (ultimele 8 poze), cunoscut pentru cultivarea "cepei de Macau" si a florilor. Ceapa, introdusa ca si cultura in secolul al XVIII-lea, a adus orasului prosperitate. Localnicii au facut din ea brandul orasului: au pus-o pe cladiri, i-au ridicat o statuie, vand suveniruri legate de subiect, au chiar un Festival al cepei. Pe cand si in Timisoara asemenea initiative sau in alte orase ale noastre? De ce nu stim si noi sa promovam ceea ce avem, ca avem poate mai mult ca altii!

Oraselul are si bai termale, este plin de flori si poate fi un loc placut de popas la sfarsit de saptamana.

Attached Files


Edited by hawky, 05 October 2009 - 00:33.


#23
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007
In drum spre Grecia, am vizitat luna asta trei situri arheologice remarcabile. Doua in Macedonia: Stobi si Heraklea (le gasiti la topicul despre Macedonia si urmeaza sa apara si pe blogul meu) si unul in Serbia: Felix Romulania (la topicul despre Serbia; urmeaza sa apara si pe blog).

Nu au fost destinatii in sine dar ar putea fi. Au fost popasuri scurte, care mi-au delectat sufletul, mai ales primele doua. Poate le alocati timp in calatoriile voastre.

#24
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007
Am impresia ca topicul asta, ca si multe altele, nu prea este vizitat pentru ca lumea nu cauta aici si astfel multe informatii se pierd. Domnilor admini, ne puteti ajuta, va rog?


Ieri am fost cateva ore la Novi Sad. Aflat la  160 km de Timisoara, al doilea oras sarbesc, ca marime, poate oferi suficiente lucruri placute pentru o excursie de o zi. Soseaua este buna, iar la granita a fost doar o masina la dus si doua la intors, inaintea noastra.

Fiind prima data acolo, ne-am concentrat mai ales pe Trg Slobode (Piata Libertatii) din Stari Grad, adica centrul vechi si fortareata Petrovaradin.

In centru sunt o sumedenie de terase si cafenele. Una chiar are drept bar un tramvai vechi. Sunt multe flori si o inghetata buna. La cornet, o cupa costa 30 dinari si au o sumedenie de gusturi. Banii ii puteti scoate de la bancomat, de pe principalele carduri care exista si la noi. Eu am scos de pe Maestro, in lei.

Am scris mai multe despre excursie pe blog.

Attached Files


Edited by hawky, 02 July 2010 - 13:21.


#25
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Am fost la Heraklea, în drum spre Grecia, mai ales că am stat vreo 4 zile în Bitola, orașul din apropiere. (plin de aromâni).
La Srobi nu am oprit, pentru că am preferat să admir valea Vardarului între Skopje și Veles.
În schimb, m-am delectat cu ruinele orașului antic Lichnidos, actualul Ohrid, unde am mai stat tot 4 zile!  :hypocrite:

#26
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View Postcopjob2000, on 4th July 2010, 00:25, said:

În schimb, m-am delectat cu ruinele orașului antic Lichnidos, actualul Ohrid, unde am mai stat tot 4 zile!  :hypocrite:

Am stat si eu cateva zile la Ohrid, anul trecut. E un loc plin de atmosfera. Am scris despre el la threadul Vacante in Europa. Ar trebui adunata la un loc informatia, altfel se pierde. Ai vizitat si Sv. Naum?

#27
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Da!
Am mers două zile la rând până la Sfântul Naum, dar nu m-a impresionat în mod deosebit!
Drumul însă, chiar dacă este îngust, face toți banii!
Sunt porțiuni unde zici că ești în montagne russe!!! :eek:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate