Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Excursii in tarile vecine ROMANIEI

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007
Salut,
Am incercat sa gasesc pe net cateva destinatii de weekend (chiar extins) pentru tarile din jurul romaniei - BULGARIA, SERBIA, MUNTENEGRU, BOSNIA, CROATIA, UNGARIA.
Ma intereseaza daca aveti cunostinta de astfel de locatii (munte, lacuri, orase vechi, cetati, mare etc), cam care sunt conditiile de cazare, preturile, atractii turistice, link-uri utile.
Eu am gasit in mod accidental o destinatie (era pe topicul ref la thassos, aici, pe softpedia forum) - VELIKO TURNOVO, BG. si mi se pare foarte interesanta si accesibila, ca si distanta (raportat la bucuresti, pitesti, si chiar craiova).
http://www.velikotur.../setLanguage-1/

spor,
radu

#2
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007
update:

pe langa cele mentionate mai sus, cred ca ar fi util sa spunem si daca sunt conditii suplimentare pentru calatorie (de exemplu, necesitatea vizei) si cum sunt drumurile in aceste tari.

spor,
radu

#3
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Pentru cei din vest o destinatie putin vizitata de romani este ____Lacul Balaton__merg in fiecare an de   2 ori si iarna _lacul are peste 60 km lungime si aprox 3 latime si e plin de mini statiuni in jur.
2 poze de luna trecuta.

Attached Files



#4
hhclub2004

hhclub2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.04.2005
Alta localitate pentru cei care stau in zona banatului este Vrsec in Serbia. II la 80 km de Timisoara. Are un farmec deosebit, cladiri vechi si restaurate, biserici din sec XV, cea mai mare biserica in stil gotic din Serbia, o zona viticola, te poti plimba prin dealurile din apropiere de unde ai vedere asupra intregului oras, plus are un restaurant cu microproductie de bere nepasteurizata  :naughty: . Pentru cei care se sperie de controlul vamal, la mine nu a tinut niciodata mai mult de 30 de minute si am fost de mai multe ori in Serbia.

Pentru Muntenegru, iti trebuie cam multe ore cu masina, nu mi se pare alegerea cea mai buna pentru un week-end.

Off-topic
Ntim ce aparat ai ?

#5
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postradurfg, on Jan 23 2009, 13:42, said:

Salut,
Am incercat sa gasesc pe net cateva destinatii de weekend (chiar extins) pentru tarile din jurul romaniei - BULGARIA, SERBIA, MUNTENEGRU, BOSNIA, CROATIA, UNGARIA.
Ma intereseaza daca aveti cunostinta de astfel de locatii (munte, lacuri, orase vechi, cetati, mare etc), cam care sunt conditiile de cazare, preturile, atractii turistice, link-uri utile.
Eu am gasit in mod accidental o destinatie (era pe topicul ref la thassos, aici, pe softpedia forum) - VELIKO TURNOVO, BG. si mi se pare foarte interesanta si accesibila, ca si distanta (raportat la bucuresti, pitesti, si chiar craiova).
http://www.velikotur.../setLanguage-1/

spor,
radu
Bulgaria - as zice Sofia, un oras foarte interesant cu numeroase restaurante si baruri exceptionale... de asemenea shopping-uri ieftine si bune :) plus cateva monumente faine. Circulatia mai ingrozitoare ca la Bucuresti. Veliko Trnovo si Arbanasi de langa super fain. As mai adauga si Balcic.

Serbia - Belgrad cu una dintre cele mai faine si variate vietide noapte, dar si Novi Sad cu aerul lui habsburgic si citadela e un loc dragut.

Bosnia - Sarajevo este un loc in care lumea nu se grabeste si un melanj superb de arhitectura otomana, habsburgica, ortodoxa intr-un decor montan super... se mananca bine, mai ales in orasul vechi (cevabcici de la Zeljo sunt legendari). Mostar un oras vechi spre granita cu Croatia, impartit in zona croata si musulmana cu celebrul pod vechi bombardat in timpul razboiului refacut. Republika Srpska (in jurul lui Pale) pentru schi.

Muntenegru - superbele orase de pe coasta, amintire a dominatiei si influentei italiene - Budva, Kotor, Herceg Novi, culminand cu insula-hotel de lux Sveti Stefan. Nu rata orasul Cetinje, fosta capitala istorica a Muntenegrului cu palate si biserici. Pentru un munte superb, a nu se rata masivul Durmitor

Croatia - prea multe lucruri de scris - coasta dalmata cu numeroase orase istorice perfect conservate sau refacute. Sloganul turistic al Croatiei este "Cum a fost Mediterana mai demult" - un pas in timp. Principalele obiective: Dubrovnik, Split, Korcula, insula Hvar, Trogir (langa Split), Zadar si ultimul pe lista cu voia Dvs. penis... Nu rata parcul Plitvice - rezervatie naturala si nici Zagrebul nu e rau, dar nu se compara cu coasta.

Ungaria - Budapesta fara discutie, dar si asa-numitul Danube Bend (Szentendre - Visegrad - Esterghom). Un alt punct interesant este lacul Balaton.

Macedonia - Ohrid, capitala primului imperiu bulgar (sau al doilea imperiu macedonean, depinde de ce carte de istorie citesti) are un cartier aproape neschimbat de 1000 de ani, cu o arhitectura bizantina nealterata pe malurile unui lac, inconjurata de munti este locul meu preferat din Balcani. Din pacate este foarte departe (pe grantia cu Albania, ajungi din Bucuresti probabil in circa 24 de ore cu masina). Nu e pentru un weekend.

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Imperator, m-ai dat pe spate... ce meserie/job ai de iti permite sa calatoresti atat de mult? Citesc pe mai multe topicuri si mereu dau de comentariile si sugestiile tale bune si la obiect. Te invidiez...

Edited by SuperDuper, 03 February 2009 - 09:11.


#7
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostImperator, on Feb 3 2009, 08:54, said:

Bulgaria - as zice Sofia, un oras foarte interesant cu numeroase restaurante si baruri exceptionale... de asemenea shopping-uri ieftine si bune :) plus cateva monumente faine. Circulatia mai ingrozitoare ca la Bucuresti. Veliko Trnovo si Arbanasi de langa super fain. As mai adauga si Balcic.

Serbia - Belgrad cu una dintre cele mai faine si variate vietide noapte, dar si Novi Sad cu aerul lui habsburgic si citadela e un loc dragut.

Bosnia - Sarajevo este un loc in care lumea nu se grabeste si un melanj superb de arhitectura otomana, habsburgica, ortodoxa intr-un decor montan super... se mananca bine, mai ales in orasul vechi (cevabcici de la Zeljo sunt legendari). Mostar un oras vechi spre granita cu Croatia, impartit in zona croata si musulmana cu celebrul pod vechi bombardat in timpul razboiului refacut. Republika Srpska (in jurul lui Pale) pentru schi.

Muntenegru - superbele orase de pe coasta, amintire a dominatiei si influentei italiene - Budva, Kotor, Herceg Novi, culminand cu insula-hotel de lux Sveti Stefan. Nu rata orasul Cetinje, fosta capitala istorica a Muntenegrului cu palate si biserici. Pentru un munte superb, a nu se rata masivul Durmitor

Croatia - prea multe lucruri de scris - coasta dalmata cu numeroase orase istorice perfect conservate sau refacute. Sloganul turistic al Croatiei este "Cum a fost Mediterana mai demult" - un pas in timp. Principalele obiective: Dubrovnik, Split, Korcula, insula Hvar, Trogir (langa Split), Zadar si ultimul pe lista cu voia Dvs. penis... Nu rata parcul Plitvice - rezervatie naturala si nici Zagrebul nu e rau, dar nu se compara cu coasta.

Ungaria - Budapesta fara discutie, dar si asa-numitul Danube Bend (Szentendre - Visegrad - Esterghom). Un alt punct interesant este lacul Balaton.

Macedonia - Ohrid, capitala primului imperiu bulgar (sau al doilea imperiu macedonean, depinde de ce carte de istorie citesti) are un cartier aproape neschimbat de 1000 de ani, cu o arhitectura bizantina nealterata pe malurile unui lac, inconjurata de munti este locul meu preferat din Balcani. Din pacate este foarte departe (pe grantia cu Albania, ajungi din Bucuresti probabil in circa 24 de ore cu masina). Nu e pentru un weekend.
Ha, ha.,.. acuma vad ca exista un program automat care schimba cuvantul p... in penis  :lol: Evident, cand scriam despre Croatia era vorba de orasul Pola (sper sa nu fiu acuzat de nationalism italian de catre croati...)

View PostSuperDuper, on Feb 3 2009, 09:10, said:

Imperator, m-ai dat pe spate... ce meserie/job ai de iti permite sa calatoresti atat de mult? Citesc pe mai multe topicuri si mereu dau de comentariile si sugestiile tale bune si la obiect. Te invidiez...
Marketing... dar nu turistic... calatoritul e doar un hobby

#8
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008

View Posthhclub2004, on Feb 2 2009, 23:40, said:

Alta localitate pentru cei care stau in zona banatului este Vrsec in Serbia. II la 80 km de Timisoara. Are un farmec deosebit, cladiri vechi si restaurate, biserici din sec XV, cea mai mare biserica in stil gotic din Serbia, o zona viticola, te poti plimba prin dealurile din apropiere de unde ai vedere asupra intregului oras, plus are un restaurant cu microproductie de bere nepasteurizata  :naughty: . Pentru cei care se sperie de controlul vamal, la mine nu a tinut niciodata mai mult de 30 de minute si am fost de mai multe ori in Serbia.

Pentru Muntenegru, iti trebuie cam multe ore cu masina, nu mi se pare alegerea cea mai buna pentru un week-end.

Off-topic
Ntim ce aparat ai ?
Aparatul_____un mobil foarte vechi_K-750...care inca isi face treaba bine.

Belgradul merita vazut_e foarte aproape de Timisoara _cu ten sau masina. In spatele garii e parcul Kalemegdan de unde se vede o panorama spre riul Sava si spre Dunare.
Preturi la cazare la hotel cam mari ca la noi _dar am gasit un hotel ultracentral la iesirea din parcul Kalemegdan spre bulevardul central sensul de mers spre centru a doua strada la stinga la 42 euro cu mic dejun camera dubla. Hotel  Roial.
Atentie se pastreaza chitanta de la hotel pentru vama daca vizita dureaza mai mult de 24 ore.

Edited by Ntim, 03 February 2009 - 14:28.


#9
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007
buna,
multam pt posturi. super utile.

offtopic: pe imperator, daca il urmatiti pe forum, o sa vedeti ca are super destinatii in care a fost. (si super poze :P )
se lauda la un moment dat ca face un site cu poze din "muntele" de calatorii facute. deh.....nimic pana acum (din ce stiu eu)

spor,
radu

#10
cristina21ro

cristina21ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.08.2007
Bulgaria:
- puteti face un traseu de week-end: Ruse - biserica in stanca Sf. Dimitar Basarbovski - bisericile rupestre de la Ivanovo (rezervatie arheologica) - castelul Cerven (e frumos primavara, castelul e inconjurat de visini, ciresi si corcodusi);
- Ruse - manastirea Preobrajenie - Veliko Tarnovo (oras superb, monumente pe masura) - Shipka (cu o frumoasa biserica ruseasca) - Kazanlak (merita sa mergeti aici la Festivalul Trandafirilor, in luna iunie) si mormintele regilor traci.

Edited by cristina21ro, 03 February 2009 - 17:13.


#11
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postradurfg, on Feb 3 2009, 15:49, said:

buna,
multam pt posturi. super utile.

offtopic: pe imperator, daca il urmatiti pe forum, o sa vedeti ca are super destinatii in care a fost. (si super poze :P )
se lauda la un moment dat ca face un site cu poze din "muntele" de calatorii facute. deh.....nimic pana acum (din ce stiu eu)

spor,
radu
Mda.... de mult voiam sa fac site-ul, da timpul ma omoara....

#12
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

View PostNtim, on Feb 2 2009, 12:05, said:

Pentru cei din vest o destinatie putin vizitata de romani este ____Lacul Balaton__merg in fiecare an de   2 ori si iarna _lacul are peste 60 km lungime si aprox 3 latime si e plin de mini statiuni in jur.
2 poze de luna trecuta.

subscriu
am ajuns vara trecuta accidental la Balaton si am ramas surprins, foarte frumos si plin de oameni!

la vara chiar as vrea sa merg cateva zile pe acolo!

#13
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
eu nu vad cum se poate face turism de weekend (chiar si prelungit) in oricare din tarile vecine, cand lipsa infrastrcturii e crunta oriunde. autostrazi din parti, trenuri scumpe si proaste, zboruri asisderea.poate cei din oradea/timisoara/arad/drobeta sa mai aiba o sansa, sau botosati sau galati/braila.

#14
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on Feb 12 2009, 18:38, said:

eu nu vad cum se poate face turism de weekend (chiar si prelungit) in oricare din tarile vecine, cand lipsa infrastrcturii e crunta oriunde. autostrazi din parti, trenuri scumpe si proaste, zboruri asisderea.poate cei din oradea/timisoara/arad/drobeta sa mai aiba o sansa, sau botosati sau galati/braila.
Din Bucuresti -> Balcic, Veliko Trnovo / Arbanasi, chiar si Sofia (cu masina)
Din Iasi -> Chisinau, Capriana
Din Suceava -> Cernauti, Hotin
Din Timisoara -> Belgrad
Din granita de vest -> Balaton, Budapesta, poate si Bratislava. Zbor low cost din Tg Mures la Budapesta (Wizz Air)

#15
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
daca e sa mergem numa' ca sa ai de unde sa te intorci, atunci da, e ok ce zici tu....altfel...am fost de ex in chisinau si e ca bucurestiu'. pas. nu, cand am scris mai sus aveam in minte muntenegru, croatia, slovacia, odessa...nu bat 450 de km pana la sofia sa manc si sa fac shopping ieftin...

#16
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Am fost de mai multe ori la Veliko Tarnovo/Arbanassi si este minunat pentru un weekend. Un drum care se face in 2.5 ore de la Bucuresti (110km de la Giurgiu). Un loc foarte potrivit pentru relax si nu in ultimul rand mancare balcanica bine facuta.
Ca exemplu la Complexul Izvora in Arbanassi am platit 100euro/pers pt 2nopti cazare+micdejun+2 sedinte de relaxare masaj (1ora) +sauna+jacuzzi.

#17
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007

View PostDeathRipple, on Feb 12 2009, 18:53, said:

daca e sa mergem numa' ca sa ai de unde sa te intorci, atunci da, e ok ce zici tu....altfel...am fost de ex in chisinau si e ca bucurestiu'. pas. nu, cand am scris mai sus aveam in minte muntenegru, croatia, slovacia, odessa...nu bat 450 de km pana la sofia sa manc si sa fac shopping ieftin...

ideea este ca unele persoane sunt avantajate dc stau in zona de granita (arad, oradea, severin, de ex).
eu voiam sa stiu unde pot sa ma duc cateva zile/in weekend in afara romaniei, in zone cu un anumit interes istoric, cultural, ...
m-am saturat sa stau in trafic ore intregi sa ajung undeva in romania, sa imi rup masina pe drumuri care teoretic sunt asfaltate, sa ajung acolo si sa dau numai peste nesimtiti si cercopiteci.
nu mi se pare peste mana sa ma duc din bucuresti la veliko tarnovo (180 km) sa dorm o noapte acolo si sa vizitez cate ceva.
intr-adevar, dc ar fi sa plec din bucuresti in slovacia, spre exemplu, atunci ar fi vorba de un concediu, nu de o "escapada".

in alta ordine de idei, as vrea sa merg in veliko undeva in aprilie-mai. cunoasteti ceva hoteluri/pensiuni in zona? eu am gasit cateva hot. pe net la aprox. 60E/camera.

multam
radu

#18
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
poti merge acolo unde zici tu...dar, de cate ori poti merge...1-2 weekend-uri....si apoi? parerea mea e ca singura sansa de escapada pentru cineva din bucuresti este un low-cost de pe baneasa. se zboara ieftin de tot la viena, bratislava, berlin....AI ce face in asemenea locatii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate