Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum ne putem face singuri injectii?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Iti exemplific cu un antibiotic. Se face o dilutie de 1/100. Asta inseamna ca, daca flaconul respectiv are 1 gram de substanta se dilueaza in 10 ml ser fiziologic, daca are 1,5 g se dilueaza in 15 ml. Din aceasta dilutie, se aspira 1 ml, la care se adauga alti 9 ml ser fiziologic. Din solutia obtinuta se injecteaza intradermic, pe fata anterioara a antebratului 0,1 ml. Pe fata anterioara a celuilalt antebrat, se injecteaza 0,1 ml ser fiziologic, obligatoriu cu alta seringa.
     Dupa 30 minute se interpreteaza sensibilitatea in functie de reactia locala. In cazul unei alergii, la locul de injectare al alergenului, apare o macula pruriginoasa, cu tendinta la extindere ( am vazut si de 8-10 cm), in timp ce la locul de injectare al serului fiziologic, de obicei ai fie numai o macula mica, rosie cu diametrul de maxim 5mm, sau nu se mai vede decat locul intepaturii.
     Se mai pot face si mici zgarieturi cu un ac mic, pe care sa se puna apoi substanta de testat, insa nu am folosit niciodata aceasta metoda, asa ca nu pot da detalii.

#38
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Multumesc pt explicatii, e bine de testat inainte. Zilele astea am intalnit un caz de insuficienta renala acuta dupa gentamicina, probabil ca daca s-ar fi testat inainte saracu' mosulica nu se chinuia atat.

#39
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 ionutz78, on Feb 24 2009, 16:38, said:

Multumesc pt explicatii, e bine de testat inainte. Zilele astea am intalnit un caz de insuficienta renala acuta dupa gentamicina, probabil ca daca s-ar fi testat inainte saracu' mosulica nu se chinuia atat.


nu prea cred ca testarea are vreo legatura cu insuficienta, ci doar c-o eventuala alergie.

mai bine-ar fi sa se renunte naibii la genta si strepto, doar sunt atatea variante, de ce se mai folosesc chestiile astea nefro si ototoxice habar n-am.

#40
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 charme, on Feb 24 2009, 16:40, said:

nu prea cred ca testarea are vreo legatura cu insuficienta, ci doar c-o eventuala alergie.

mai bine-ar fi sa se renunte naibii la genta si strepto, doar sunt atatea variante, de ce se mai folosesc chestiile astea nefro si ototoxice habar n-am.
pentru ca sunt printre putinele la care inca mai sunt sensibile bacteriile: tocmai pentru ca fiind oto si nefro toxice s-au folosit mai rar ca altele. Am vazut antibiograme cu "s" in dreptul biseptolului si a gentamicinei, si atat; rezistent la cele mai smechere quinolone si cefalosporine.

#41
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 charme, on Feb 24 2009, 16:40, said:

nu prea cred ca testarea are vreo legatura cu insuficienta, ci doar c-o eventuala alergie.

Am deviat putin de la subiect dar daca tot am ajuns aici trebuie sa recunosc ca am gresit si ca am fost corectat.

Insuficienta renala acuta (IRA) post administrare de aminoglicozide (ex gentamicina) apare prin mecanism/reactie toxica si nu alergica; mai exact gentamicina produce necroza tubulara acuta prin actiune directa asupra celulelor epiteliului tubular, producand obstructie intratubulara. IRA la gentamicina apare in mod tipic  dupa 7-10 zile de administrare.

In cazul penicilinelor treaba sta altfel, ele pot produce IRA prin alt mecanism: produc nefrita interstitiala alergica, caz in care testarea anterioara administrarii e esentiala

Alergologul de serviciu ce parere are? :)

Edited by ionutz78, 24 February 2009 - 18:18.


#42
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Sa ma simt sau te refereai la altcineva?

Din cate stiu (nu am ajuns la capitolul asta  -_- ), inelul betalactamic din peniciline actioneaza ca o haptena, care se leaga de proteine tisulare si produce reactia alergica... Deci problema e cu inelul ala, care se gaseste si in cefalosporine, si in carbapeneme, deci toate pot produce reactii alergice. Cam tot asa e cu si AINS.

Dar nu se testeaza persoanele care nu au mai primit niciodata medicamentul respectiv, pentru ca nu se intampla nimic, doar se armeaza mastocitele.

#43
notice

notice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.02.2009

 adadoi, on Feb 24 2009, 18:01, said:

pentru ca sunt printre putinele la care inca mai sunt sensibile bacteriile: tocmai pentru ca fiind oto si nefro toxice s-au folosit mai rar ca altele. Am vazut antibiograme cu "s" in dreptul biseptolului si a gentamicinei, si atat; rezistent la cele mai smechere quinolone si cefalosporine.


   Sper ca ati dorit sa spuneti ca anumite bacterii mai sunt sensibile doar la ceva ,  pentru ca altfel ar fi incorect .

#44
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Tocmai ce mi-am injectat 2 ml B12 în triceps.
Nu am putut să șterg cu spirt că nu am vată sterilă în casă în momentul ăsta și îmi este imposibil să ies din casă.

Ideea este că față de alte dăți, mi-a rămas o ditamai umflătura, de parcă lichidul n-ar vrea să se răspîndească mai departe.
Probabil că nu vor fi complicații, dar care ar putea fi cauza umflăturii ?

Edited by Mirovaia_Scorb, 27 March 2009 - 22:15.


#45
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ai injectat destul de adanc?

#46
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Cred că m-am zgîrcit în privința asta. Eram obișnuit cu seringile de insulină, parcă mi-era frică să ajung la os cu un ac așa lung. :lol:
EDIT
Parcă începe să dea înapoi. Pe viitor voi fi atent și la adîncime, mersi antigen!

Edited by Mirovaia_Scorb, 27 March 2009 - 22:21.


#47
ela_2710

ela_2710

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.03.2009

 maltese, on Feb 23 2009, 10:29, said:

Ba da, se trateaza si se vindeca frenul lingual, dar nu cred ca era cazul ;)

<_<  ce-o fi asta? sa ai un fren lingual nu e patologic deci nu e de "tratat" sau de "vindecat" acest lucru... sigur face parte din anatomia cavitatii orale si are si el rostul lui acolo!Ma intreb ce o fi gandit maltese cand a scris asta...

Si daca tot vine vb de injectii, in fiecare saptamana tot fac cate un vaccin nespecific de intarire a sistemului imunitar de 5 saptamani incoace...si mi le fac singura, subcutanat(se iarta daca studiez in domeniul medical desi nimeni nu m-a invatat in facultate sa fac o injectie?)...da,n-am patit inca nimic! Si nimeni dintre cei carora le-am mai facut... :P

Edited by ela_2710, 28 March 2009 - 23:34.


#48
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 adadoi, on Feb 24 2009, 19:01, said:

Am vazut antibiograme cu "s" in dreptul biseptolului si a gentamicinei, si atat; rezistent la cele mai smechere quinolone si cefalosporine.

Eu am vazut antibiograme fara nici un "s" ! Doar cu un "m" la norfloxacina ... Din vreo 30 de antimicrobiene testate. E adevarat ca erau de uz veterinar.
Si necazul e ca antimicrobienele folosite pe animale de ferma (la care deja exista antibiorezistenta), determina rezistenta incrucisata la antimicrobienele de uz uman (datorita consumului de carne cu reziduuri antimicrobiene) ... Va dati seama ce ne asteapta in urmatorii 20 de ani ?

#49
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 horia66, on Mar 30 2009, 13:10, said:

Va dati seama ce ne asteapta in urmatorii 20 de ani ?
Am citit si eu teoria asta cu ceva vreme in urma. Antibiotice se dau de ani de zile la animale, la noi furajele inca sunt tratate "preventiv" (desi legislatia UE ar zice ca nu-i voie), totusi medicina umana (tratatele, nu fituici cu studii facute pe 3 pacienti) nu spun nimic de rezistenta la om.

Mirovaia: de ce B12? (partial stiu raspunsul, dar vreau sa vad daca iei preventiv sau deja vegetarianismul si-a aratat coltii)

Edited by maltese, 30 March 2009 - 16:00.


#50
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Mai mult preventiv, dar oricum ceva era putred în Danemarca, fiidcă după prima injecție m-am simțit cu totul altfel în plan psihic (evident mai bine). Probabil nu a fost o deficiență severă.

Edited by Mirovaia_Scorb, 01 April 2009 - 05:37.


#51
TonyMan

TonyMan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2011
Salut Tuturor.Si eu sufer de o boala cronica si is nevoit sa fac injectii  zilnic de mai bine de 8 ani. La inceput mergeam si eu la policlinica da era greu zi de zi mai les ca stau undeva la tara si am recurs la o moasa din sat,dar cum nici ea nu putea veni mereu m-a invatat sa mi le fac singur si deatunci nu mai am probleme si nu am patit absolut nimic ba din contra cred ca sun o gramada de incompetenti la spitale care chiar ca nu stiu sa faca o injectie cum trebuie si unde mai pui ca tre' sa le umpli si buzunarele.Ba mai mult tot femeia asta mi-a facut rost de 2 seringi calumea de sticla cum ierau odata cu ace de metal(una de 10 ml si una de 20ml) pe care le spal si le fierb 30 min in apa distilata(Fiarta si racita anterior) dupa fiecare utilizare si le tin intr-o cutie de inox in vata sterila si nu tre sa mai dai bani de fiecare date pe d-astea de plastic care tre sa le arunci.Toata treaba este sa le faci in zona care trebuie cum sa mai spus si mai sus,sa scoti aerul din seringa si sa intepi ferm;sa bagi calumea acul tot ca altfel faci galma. Iar la astea uleioase sau care se coaguleaza trebe ac gros si mai lung(eu am unul de 6cm si unul de 7 gros si estea uleioase le fac cu ala de 7)
E greu pana te obisnuiesti.In rest sanatate la toti.

#52
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

 XZY, on 24th February 2009, 06:28, said:

...Se face o dilutie de 1/100. Asta inseamna ca, daca flaconul respectiv are 1 gram de substanta se dilueaza in 10 ml ser fiziologic, daca are 1,5 g se dilueaza in 15 ml....

Asta seamana a dilutie ~ 1/10 , cel putin pentru "inginerul" din mine. Pentru cei cu pregatire medicala e altfel?

#53
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
daca citeai si fraza urmatoare vedeai ca mai face o data dilutia, deci e 1/100.

#54
mircea222

mircea222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.06.2012
Dupa 3 zile de gentamicina(80g) mi s-a invinetit destuld de urat, la atingere e tare, ar trebui sa ma alarmez?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate