Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Cum ne putem face singuri injectii?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
alexb16

alexb16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.03.2008

View Postmihaiatot, on Jan 24 2009, 12:33, said:

Sa nu uitam ca in strainatate trusele medicale de prim ajutor pentru sportivi contin adrenalina si hhc, si se administreaza de catre antrenor - care nu este doctor, doar are un curs de prim ajutor.

cum necum mi le-am facut singur dar nu va sfatuiesc daca nu stit ce sa faceti,trebuie respectate toate regulile expuse in posturile de mai sus pt intramusculare.In fine e greu.

#20
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postmihaiatot, on Jan 24 2009, 12:33, said:

Sicer, decat sa ma duc la spital pentru un moldamin sa vina o ciuta cu fatza de parca as fi injurat-o de ma-sa (ca doar asteapta spaga), sa mi-l administreze in 10 secunde de sa-mi vina sa urlu de durere nu mersi mai bine mi-l fac eu!

Cum spuneam si mai devreme, mai sunt si altii care isi fac singuri injectii....si ajung in coma  :death:
Ziarul de Iasi
http://www.ziaruldei...asa_171693.html

Edited by adadoi, 30 January 2009 - 10:44.


#21
mihaiatot

mihaiatot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.05.2008

View Postmaltese, on Jan 30 2009, 10:42, said:

Cum spuneam si mai devreme, mai sunt si altii care isi fac singuri injectii....si ajung in coma  :death:
Ziarul de Iasi
http://www.ziaruldei...asa_171693.html

Ai uitat sa precizezi ca nu a ajuns in coma pentru ca si-a administrat singura, ci pentru ca era alergica... Se intampla oricum daca nu facea testul, indiferent de cine administra. Daca venea asistenta acasa sa ii faca injectia, ma gandesc eu, nu se intampla acelasi lucru? Si va rog dragi colegi forumisti carora v-a fost prescris de medic injectabile, puteti sa spuneti daca v-a trimis medicul inainte la test?

Lasand la o parte afectiunile cauzate de alergii, poate cineva sa imi spuna care este diferenta dintre o asistenta "cu acte" care face injectia si un om care a invatat sa faca injectii si le face corect, numai ca nu are "hartzoaga" de asistent medical?

Edited by mihaiatot, 30 January 2009 - 12:16.


#22
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View Postmihaiatot, on Jan 30 2009, 12:12, said:

Ai uitat sa precizezi ca nu a ajuns in coma pentru ca si-a administrat singura, ci pentru ca era alergica... Se intampla oricum daca nu facea testul, indiferent de cine administra. Daca venea asistenta acasa sa ii faca injectia, ma gandesc eu, nu se intampla acelasi lucru? Si va rog dragi colegi forumisti carora v-a fost prescris de medic injectabile, puteti sa spuneti daca v-a trimis medicul inainte la test?

Lasand la o parte afectiunile cauzate de alergii, poate cineva sa imi spuna care este diferenta dintre o asistenta care face injectia si un om care a invatat sa faca injectii si le face corect, numai ca nu are "hartzoaga" de asistenta?

Atunci cand administrarea este facuta de o persoana calificata, persoana care stie ca substanta activa din acel medicament poate determina alergie, testarea este facuta cu siguranta.
Diferenta este aceea ca, injectia este numai o mica parte din ceea ce stie sa faca o asistenta. Un om care a invatat sa faca injectii, si care, admitem ca le face corect, nu poate fi la egalitate cu o asistenta care face mult mai multe lucruri.
Si eu stiu sa-mi schimb roata la masina, sa-mi schimb bujiile, dar chiar nu ma pot compara cu un mecanic auto!

#23
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
(

View Postmihaiatot, on Jan 30 2009, 12:12, said:

poate cineva sa imi spuna care este diferenta dintre o asistenta "cu acte" care face injectia si un om care a invatat sa faca injectii si le face corect, numai ca nu are "hartzoaga" de asistent medical?

Raspunderea legala face diferenta.

In spitale si la xilina si la peniciline se intreaba tot timpul pacientul daca a mai avut contact cu substantele si daca a avut reactii. Am vazut cazuri cand la persoane peste 30 de ani care spuneau ca nu au luat niciodata peniciline li s-a dat altceva.
Orice spital are comisii de disciplina, am vazut un caz care m-a marcat, un asistent cu experienta a umblat in setarile aparaturii de sterilizare (ghidat telefonic de tehnicianul responsabil), a modificat timpii de sterilizare si a fost retrogradat brancardier. Nu imi mai amintesc pe ce perioada exact, dar stiu ca era mai mult de un an si oricum instrumentarul nu fusese inca folosit pentru ca eticheta fusese verificata in timp util.

#24
m1rcea

m1rcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 24.07.2006
Off... sa stiti ca sunt situatii in care pur si simplu nu prea ai ce sa faci, anul trecut tatal meu era in ultima faza cu cancer laringian si cand a ajuns in faza de morfina, a trebuit sa faca mama acasa injectiile, nu poti chema pe cineva din 4 in 4 ore acasa.

#25
notice

notice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.02.2009
Autoinjectarea este o nebunie , dar daca tot e sa o faceti aveti grija la modul cum o faceti :

   - locul de injectat se gaseste in felul urmator . Daca fesa ar fi un ceas , locul de injectat s-ar gasi in triunghiul (in mijlocul triunghiului ) format din centrul ceasului ora 12 si ora 3 pentru fesa dreapta sau  centru , ora 9 si ora 12 pe fesa stanga . Repet , este vorba de un triunghi .  Atentie la particularitatile anatomice ale fiecaruia . Centrul ceasului nu va fi niciodata mai jos de osul coccis .

      - gatul fiolei se sterge cu spirt inainte de a se rupe si nu se rupe cu mana goala ci se foloseste un tampon de vata
      - acul seringii nu se atinge in nici un fel de nimic . Daca ati atins acul din greseala cu mana sau cu un alt obiect se arunca .
      - in principiu cu un ac se trage din fiola si cu altul se injecteaza . Aceasta regula se poate ignora cu exceptia cazului cand ai de-a face cu flacoane cu dop de cauciuc. Daca ai gaurit un dop de cauciuc cu acel ac atunci obligatoriu trebuie aruncat .
       - nu respirati asupra acului . Cat timp acul are capacul scos se tine undeva sus in dreptul ochilor in asa fel incat sa nu fie contaminat de respiratia dumneavoastra .
       - puneti dopul acului dupa fiecare operatiune in asa fel incat sa fie descoperit  
cat mai putin posibil . Inainte de injectare sunt necesare mai multe manevre , deci tineti acul acoperit tot timpul .
       - stergeti bine cu spirt locul de injectat .
       - introducerea acului se face printr-o miscare brusca si ferma perpendicular pe fesa . Muschiul nu trebuie sa fie incordat in timpul acestei operatiuni . Adancimea trebuie sa fie de 2-3 cm .
       - inainte de injectare se trage inapoi de piston pana apare o bula de aer in varful seringii . Daca iese sange in seringa atunci s-a nimerit un vas de sange . Se trage acul un pic inapoi si se repeta operatiunea .
       - injectarea se face lent cu exceptia cazului cand ai de-a face cu o substanta care coaguleaza rapid .
       - extragerea acului se face printr-o miscare rapida si se maseaza locul de injectat .

Edited by notice, 22 February 2009 - 22:22.


#26
Nostradam

Nostradam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 31.01.2009

View Post934, on Jan 24 2009, 00:12, said:

Amin. Mai urmeaza sa va duceti la moasa satului sa va puna lipitori si sa va taie sub limba sa curga singele rau.

Stiu multe persoane dintre care chiar si maicamea care sa taiat sub limba si a curs un sange de culoare diferita iar cand a inceput sa curga un sange rosu a oprit femeia aceea ce facea acest lucru sangerarea  (era asistenta dar asta facea in timpul liber) si am ramas toti (de la mine din familie) uimiti dupa ce sa taiat sub limba cum si'a revenit si nu mai avea chiar nimica si se simtea foarte bine.

Mentionez ca avea hepatita A si chiar inainte sa faca acest lucru avea valoriile la analize foarte mari iar dupa le avea normale.

Edited by adadoi, 23 February 2009 - 08:42.
:D


#27
notice

notice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.02.2009
@Nostradam : te rog sa -ti pastrezi greselile gramaticale si prostiile pentru tine .

    Hepatita A se trateaza in spital sub supraveghere stricta supranumita si carantina . Prin taiere sub limba nu se vindeca nici o boala si asta poate sa ti-o spuna orice medic .

#28
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postnotice, on Feb 23 2009, 00:23, said:

Hepatita A se trateaza in spital sub supraveghere stricta supranumita si carantina . Prin taiere sub limba nu se vindeca nici o boala si asta poate sa ti-o spuna orice medic .


Ba da, se trateaza si se vindeca frenul lingual, dar nu cred ca era cazul ;)

#29
Nostradam

Nostradam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 31.01.2009

View Postnotice, on Feb 23 2009, 00:23, said:

Hepatita A se trateaza in spital sub supraveghere stricta supranumita si carantina . Prin taiere sub limba nu se vindeca nici o boala si asta poate sa ti-o spuna orice medic .

Nu am spus ca nu s-a tratat in spital doar ca imediat dupa ce s-a taiat sub limba si-a revenit foarte mult. (poate ti se pare o prostie dar uite ca la maica-mea a mers si nu numai la ea)

#30
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Si in spital la fel de repede trece, nu se face tratament, se dau doar niste vitamine si se tine pacientul sub supraveghere si carantina,sa nu fie bomba virala.

Oricum evenimentul avand loc acum 20 de ani si stim si noi cum circula povestile inflorind in fiecare primavara ar fi bine sa aduci argumente vizand propria ta persoana si nu folclorul din batrani.

#31
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostXZY, on Jan 30 2009, 12:22, said:

Atunci cand administrarea este facuta de o persoana calificata, persoana care stie ca substanta activa din acel medicament poate determina alergie, testarea este facuta cu siguranta.

testare se numeste mai nou intrebarea "ati mai facut vreodata penicilina?" ?  :rolleyes:   :P

#32
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Si daca raspunsul e nu si persoana are peste 30 de ani de obicei se da altceva.

La xilina nu e asa, daca nu a facut si nu stie zice "hai sa incercam si vedem noi".

Dar oricum e in cadrul unui spital unde nu se pune problema unui ajutor specializat in caz de soc.

#33
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
la stomatologi suna si mai fain "testarea":

v-ati mai scos vreodata dinti cu injectie?  :P

revenind totusi la intrebare, nu la "se da altceva", cati au beneficiat vreodata de testare? is chiar curioasa, fiindca irl n-am vazut, cred, niciun caz (e drept ca nu imi facusem un scop in viata din urmarirea administrarii tratamentelor injectabile).

#34
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Problema e ca la prima anestezie nu se intampla nimic vizibil. Omul merge linistit la dentist, spune ca a mai facut anestezie fara probleme si apoi trage prompt un soc anafilactic.

#35
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View Postcharme, on Feb 23 2009, 15:06, said:

testare se numeste mai nou intrebarea "ati mai facut vreodata penicilina?" ?  :rolleyes:   :P

Vreau sa-ti spun ca in sectia in care lucrez e o adevarata nebunie cu testarile. Chiar se fac. Intr-adevar, se fac doar la antibiotice si xilina, desi ar trebui si la algo, etc.

#36
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostXZY, on Feb 23 2009, 17:37, said:

testarile.

Stiu doar teoretic cum se fac, nu am vazut practic cum. Ne poti da mai multe detalii?

Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate