Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

criminal minds, seria 4, episodul 13

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
teressa

teressa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.11.2008
Tocmai am vazut ultimul episod din Criminal Minds, serial care se numara printre preferatele mele. Se pare ca vestita "campanie de promovare" a romanilor lansata in Spania, a prins roade si peste ocean. Daca vreti mai multe detalii, urmariti episodul din acest topic. Sincer, pe mine una m-a socat. Transformarea instanta a raufacatorilor romani identificati de utilizarea cuvantului "puiule" in rromani doar pentru ca sunt extrem de superstitiosi si imprastie sticla, continuarea replicilor intre personaje in limba romana pura si nu in rroma, folosirea obsesiva a  cuvantului "rromani" si nu a eternului gipsy, "rromani's usually make their living as petty thieves" (si in plus, se "insoara" la 10 ani omorind parintii fetei pe care o rapesc, pentru ca vorba aceea asta este obiceiul rromanesc), mi-a trezit un profund sentiment de greata... Voua cum vi s-a parut?

#2
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Inca o data mi-e rusine ca sunt roman  :angry:

#3
arianna_D

arianna_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.07.2008
acum am descoperit postul . am tot cautat sa vad reactii pe forumurile straine referitoare la episodul asta(tot eram in perioada cand romanii erau acuzati de diverse talharii/crime prin EU).
aveam sperante ca nu a ajuns si in SUA vestea ca am fi un popor de tigani,dar,TA-DA! am aparut in serialul meu preferat. Mi-a picat putin "greu la stomac" in momentul cand au spus ca vorbeau limba romana,daaar au urmat clarificarile,si cine are urechi sa auda bine,iar cine are creier sa proceseze corect informatia ,si mai bine..

Reid da o explicatie la un moment dat: daca familia vorbeste romana ,se exlica existenta cioburilor de sticla(in culturile est-europene->aduc noroc),si nu numai ca sunt romani,dar sunt foarte superstiosi(aproape de patologic),iar Rossi adauga:rromani(dar cineva care exagereaza aceste ritualuri,care le interpreteaza intr-un mod bolnav,se ghideaza DOAR dupa ele),cu traducerea lui Morgan->gipsy
. Si e o diferenta cand spui in lb engleza rromani/gipsy si Romanian ppl. Totusi,e o mica eroare in faptul ca mama ii spune baiatului "puiule".Daca a fost rapita de la 10 ani,sotul ei (pe atunci pusti)nu ar vorbi cu ea cu puiule,si in general tatii nu se adreseaza baietilor de 10 ani cu puiule.Ar fi un fel de "puiule,azi vom invata sa ucidem oameni!" ??? Si daca fetele au fost cele rapite,clar ca baza lor era engleza si nu romana,iar cuvinte precum puiule sau diminutivele folosite de parinti si le'a insusit de cand era mica,nu dupa ce a fost rapita.

Si cum spunea si teressa , puiule e cuvant romanesc,nu tiganesc....

In cadrul Ro traieste grupul etnic al rromilor(2,5%)care,din pacate,reprezinta urmatorul grup etnic dupa maghiari,de unde generalizarea ca romanii "este"un popor de hoti si talhari si violatori si etc.(ma refer la scandalurile recente,gen "roman ce fura din daramaturile italienilor".adica:LOL? urmeaza "s'a descoperit ca romanii au provocat cutremurul ca sa poate fura italienii!! )  Dar ,nah,e mai usor sa generalizezi decat sa deschizi fie si Wikipedia si sa vezi ce e ala popor roman si ce sunt grupurile etnice ce traiesc pe teritoriul Romaniei. Fiecare interpreteaza cum vrea(a se citi"cum ii convine")

Din alt punct de vedere,chiar ma intrebam cand mai schimba putin unsub-ii,ca ai impresia ca in SUA sunt foarte multi criminali in serie si ,daca ar fi sa mergi acolo,sa spunem,intr'un orasel mic,ai face bine sa'ti incui usa cu 3 lacate si la geamuri sa pui capcane. Asta s-ar explica prin faptul ca in SUA teritoriul este foarte mare,si un criminal in serie are nevoie de spatiu de desfasurare. In Romania ,de expl,nu sunt asa multi si cei care sunt nu ating un numar de victime prea mare(pana in 5).

#4
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Da, l-am vazut. Oricum, scenaristii au facut o varza din tot. Erau cica tigani, dar se alintau in romana, urmau traditii cand est europene cand "rromanes".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate