Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

sac de box

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Salut,

Am cumparat un sac de box umplut cu hartie (carton), in 2 saptamani s-a facut piatra in zona de jos si sus e gol...
As vrea sa-l umplu cu paie si nisip.. dar de unde paie!??
Cei care aveti saci de box, ma ajutati cu o informatie? Cum/cu  ce umplem un sac de box, a.i. sa fie ok, sa nu se mai taseze aiurea?

Tx!

#2
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007
Eu zic nisip!Cel putin la un vecin in subsol,avea si cand sa rupt nisip era inauntru!

#3
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 GaiusBaltar, on Jan 22 2009, 15:58, said:

Eu zic nisip!Cel putin la un vecin in subsol,avea si cand sa rupt nisip era inauntru!

Numai ca trebuie sa ai o grinda teapana sa reziste la greutate.

Poti sa faci un mix de paie si nisip.

Paie - treci si tu cu masin aprintr-un sat si opreste-te la poarta unui taran, da-i 10 lei si ia un balot de paie.

#4
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Nu poti exersa ca lumea cand sacul e pietroi si nici cand e ultra-greu. Sacul nu este facut sa mimeze cel mai dur lucru pe care l-ai putea intalni, si in general antrenamentul pe materiale dure e absurd (mai exact: oricat te antrenezi nu vei reusi sa intaresti pumnul in nici un fel pentru a "birui" un craniu sau chestii asemanatoare). Ideea cu lucrul la sac e sa antrenezi corectitudinea procedeului pe lovire (boxul cu umbra e pentru repunere), forta, coordonarea si combinatiile statice. Si evident iti creste cardio. Ca urmare, e de preferat sa fie umplut cu materiale care cedeaza putin la impact. Cel mai popular fel de a-l umple e cu deseuri de piele (se pot procura de pe la fabrici de pantofi) daca-l vrei mai tare si cu deseuri de textil (carpe) daca-l vrei mai moale.

#5
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005
rumegus?

#6
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Nisip si rumegus, in straturi.

#7
Darklight6

Darklight6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.09.2009
Rumegusul e cel mai bun !

70 % rumegus , 30 % nisip fin.

#8
walye

walye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 09.03.2010
Al meu are doar carpe.E luat de la Decathlon.
  Va zic din experienta k nu merge nisip cu paie/rumegus etc. Nisipu intotdeauna ajunge jos de la lovituri.

#9
Eddie90

Eddie90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 02.12.2009
Salut !

Eu iti spun sa il umpli cu carpe dar trebuie sa fie cat mai multe ca sa ocupe tot volumul sacului :) si nu o sa mai fie sus gol si jos piatra !

BAFTA !

Salut !

Eu iti spun sa il umpli cu carpe dar trebuie sa fie cat mai multe ca sa ocupe tot volumul sacului :) si nu o sa mai fie sus gol si jos piatra !

BAFTA !

#10
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Cel mai bine este sa il umpli cu un material apropiat ca densitate de densitatea corpului uman. Adica sa ai aceeasi inertie ca a unui om cand lovesti cu pumnul in sac.

Densitatea corpului uman este aproximativ o tona pe metrul cub.

Un material de o densitate apropiata si care nici nu se segregheaza, este orezul. Zic orez si nu grau, pentru ca graul se face faina in sac.

Nisipul normal este mult prea greu. Uscat cam 1650Kg/m3, umed se duce spre 2000kg/m3. Iti rupi oasele lovind un sac de nisip ud. Exista nisip de densitate mai mica, dar trebuie alergat pana il gasesti. Unele firme fac nisip pentru animale sa isi faca nevoile. Acel nisip are o densitate buna.

Sacul de box nu se umple cu doua materiale de densitati diferite. Obligatoriul materialul de densitate mai mare  va segrega.

Edited by muteki, 06 March 2011 - 12:42.


#11
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
S-a zis de cateva ori in acest topic, sacul se umple cu materiale textile sau piele, nu cu altceva. Nu trebuie sa fie  apropiat de nici o densitate a corpului uman, e irelevant. In nici un caz nisip, rumegus etc. Altfel va distrugeti ligamentele in doua saptamani.

#12
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Am avut eu cu nisip , home made. Iti rupe miinile , nu poti lucra decit in zona superioara a sacului , undeva spre virf , unde nu prea e nisip , cel putin de la jumate' in jos zici ca dai in betoane. Merge maxim pt. mawashi , daca ai tibiile cit de cit tari. In general , e mai mult chin , nu antrenament. Nu recomand. Acuma am unul  original , te unge la suflet , dai in el de placere si-l lucrezi la toate nivelele , nu-ti rupe pumnii. Plus ca e si destul de greu , iar in curind urmeaza sa mai bag niste cirpe , ca devine prea usor si mie imi plac sacii grei.

#13
portocala142002

portocala142002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.06.2012
Eu am un sac de box gol...din ce m-am interesat sacii de box se pot umple cu CARPE sau RUMEGUS+NISIP...dar rumegusul de care trebuie sa fie?rumegus deala de pus la hamsteri sau deala fin? ...daca pun rumegus si nisip nu va fi prea tare?daca fac un mix RUMEGUS +NISIP+POLISTIREN nu e mai bine?

#14
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 10.02.2011

 ciureanuc, on 22nd January 2009, 18:56, said:

As vrea sa-l umplu cu paie si nisip.. dar de unde paie!??
Mergi pe camp. :thumbup:

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Cusăturile sacului țin tona/tonele de nisip?

#16
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
Salut
Cam la cate kg ajunge un sac de 1.2 m / 30 cm umplut cu rumegus ? (e ok circumferinta asta , sau ar trebui sa caut mai mare ? )

Am o camera lata de vreo 3,5 metri , si as vrea sa fac un suport (sudat , sau preferabil cu suruburi pentru a il putea demonta ) dintr-o parte in alta a camerei  .
Vreau sa fac suportul asa mare , pentru a putea pune sacul pe mijloc si a ma invarti pe langa el .Cand nu ma joc cu el , sa il pot da intr-o margine pentru a nu ma incurca. Peretii si tavanul sunt din rigips , nu ma pot folosi de ei .

Ceva sfaturi ?

#17
allexxxutzu888

allexxxutzu888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.09.2015

 Campers, on 14 iunie 2014 - 21:53, said:

Salut
Cam la cate kg ajunge un sac de 1.2 m / 30 cm umplut cu rumegus ? (e ok circumferinta asta , sau ar trebui sa caut mai mare ? )

Am o camera lata de vreo 3,5 metri , si as vrea sa fac un suport (sudat , sau preferabil cu suruburi pentru a il putea demonta ) dintr-o parte in alta a camerei  .
Vreau sa fac suportul asa mare , pentru a putea pune sacul pe mijloc si a ma invarti pe langa el .Cand nu ma joc cu el , sa il pot da intr-o margine pentru a nu ma incurca. Peretii si tavanul sunt din rigips , nu ma pot folosi de ei .

Ceva sfaturi ?

Salut,

Daca mai esti in cautare de sac de box, iti rcomand modelul de mai jos. Il am acasa produsul si este perfect, avand si posibilitate de umplere.

https://www.sportist...e-20-50-kg.html

#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Graunte, nu se bate precum nisipul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate