Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

PHP sau ASP , .NET?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
googlemaniac

googlemaniac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.12.2008
Salutare , vreau sa incep sa invat programare , dar as vrea sa intreb cunascatorii care limbaj are cele mai multe avantaje , si care sunt avantajele si dezavantajele dintre PHP si .NET ?si care e mai bine platit ?

#2
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
asp.net; lucrez de catziva ani in domeniu, stiu ce zic
astept sa ma muste de fund linuxistii

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

asp.net; lucrez de catziva ani in domeniu, stiu ce zic
Nu te lua după mphlorin, știu ce zic!

Quote

Salutare , vreau sa incep sa invat programare , dar as vrea sa intreb cunascatorii care limbaj are cele mai multe avantaje , si care sunt avantajele si dezavantajele dintre PHP si .NET ?si care e mai bine platit ?
Te-ai gândit măcar o clipă să le încerci pe ambele să vezi care îți place mai mult? La nivelul la care ești acum va dura ceva până vei scoate primii bani din asta. Și să înveți ceva doar cu gândul „că e mai bine plătit” (și nu pentru că îți place mai mult) este prostie la cel mai înalt nivel .

#4
googlemaniac

googlemaniac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.12.2008
da , de acord , faza cu plata e ultimul criteuriu dupa care m'as lua?ce ma intereseaza cel mai mult e fiabiliate , securitate , cu care dintre ele se poate face un site mai rapid avand aceleasi feautures , etc .

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde foarte mult de capacitatea de învățare. Dacă stai zece ore să înțelegi ce e ăla un string, e o problemă. Din nou, dacă postezi pe forum să întrebi ce e aia recursivitate, e o problemă.

Despre securitate... C'mon. (aproape) Întotdeauna programatorul e de vină.

#6
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postgooglemaniac, on Jan 22 2009, 12:53, said:

Salutare , vreau sa incep sa invat programare , dar as vrea sa intreb cunascatorii care limbaj are cele mai multe avantaje , si care sunt avantajele si dezavantajele dintre PHP si .NET ?si care e mai bine platit ?
PHP cred ca e cel mai indicat.
Multe siteuri mari folosesc PHP

#7
googlemaniac

googlemaniac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.12.2008
Mai am o intrebare la cunascaotori .Cu ce soft pot edita fisiere pentru asp.net/c# ?am instalat visual studio 2005 dar nu are nici un modul pentru editare aplicatii web.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
orice înseamnă script se poate edita cu un simplu editor de text.
Nu cred că asp.net se compilează...

#9
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
deci.. daca faci un webform - ai acces la html, cat si la design view; deschide aspx-ul si vezi butonasele in stanga jos; f7 pt codebehind
normal ca se compileaza un proiect in asp.net

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

normal ca se compileaza un proiect in asp.net
de ce e NORMAL că se compilează? Php nu se compilează, Cfm nu se compilează, ruby nu se compilează.

De fapt, cred că asp și poate jsp sunt singurele care se compilează...

#11
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
pai tocmai de aici si avantajele :)
jsp nu se compileaza

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
mphlorin, spune-ne de ce e mai bun ASP decât PHP. Nu te putem crede doar pe cuvânt, nu? Argumentează și tu :)

Edited by i0nutzb, 24 January 2009 - 00:18.


#13
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
eu merg pe PHP din cauza comunitatii numeroase

#14
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Posti0nutzb, on Jan 24 2009, 00:18, said:

mphlorin, spune-ne de ce e mai bun ASP decât PHP. Nu te putem crede doar pe cuvânt, nu? Argumentează și tu :)

Din cauza ca e platit mai bine
In general limbajele de programare se completeaza unele pe altele, fiecare avand atuul sau.

Edited by Owidiu, 24 January 2009 - 12:55.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Din cauza ca e platit mai bine
That's plain stupidity.
Nu crezi că are o importanță cât de mică dacă îți PLACE acel limbaj? Cică și ASM e plătit bine. Mie unul nu-mi place. Ție?

Quote

In general limbajele de programare se completeaza unele pe altele, fiecare avand atuul sau.
Aiurea! Nu poți spune că se completează limbajele, având în vedere că sunt (într-o oarecare măsură) concurente.
De asemenea, nu poți spune că poți face un script cu ASP ce nu se poate face în PHP sau invers.

Eu aș merge pe un limbaj open source. Majoritatea limbajelor open source sunt susținute de o comunitate uriașă de entuziaști.
ASP și CFM sunt susținute artificial de companii (MS & Adobe) și îmi vine greu să cred că chiar sunt oameni (/companii) dispuse să plătească o căruță de bani pentru licențe de ASP/CFM/MSSQL.

#16
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008
Salut,intervin si eu in discutie cu o intrebare pentru ca aici cred ca e locul ei.
Site-ul acesta,joc, este scris in aspx(paginile au extensia aspx).Intrebarea mea este:putea un astfel de joc sa fie scris si in php cu aceleasi rezultate(performante,securitate etc)

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Site-ul acesta,joc, este scris in aspx(paginile au extensia aspx).Intrebarea mea este:putea un astfel de joc sa fie scris si in php cu aceleasi rezultate(performante,securitate etc)
Nu știu de performanță pentru că nu m-au interesat benchmark-uri.
De securitate... Bullshit. Nu se poate spune de niciun limbaj că e mai sigur decât altul. Din simplul motiv că asta ține STRICT de programator.

#18
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Posti0nutzb, on Jan 24 2009, 14:16, said:

That's plain stupidity.
Nu crezi că are o importanță cât de mică dacă îți PLACE acel limbaj? Cică și ASM e plătit bine. Mie unul nu-mi place. Ție?
El a cerut un motiv, si eu i-am dat, lucru demonstrat ( cauta pe siteuri de joburi )

Quote

Aiurea! Nu poți spune că se completează limbajele, având în vedere că sunt (într-o oarecare măsură) concurente.
Numai intru in detalii, nu cunosc toate particualritatiile, dar atunci de ce marii giganti ( ex google,yahoo,etc) prefera sa foloseasca mai multe limbaje ?
Stiu ca poti scoate detalii despre calcualtorul tau cu asp, daca ai windows instalat pe el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate