Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

The Beatles

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

View Postelaxalien, on Mar 9 2009, 11:14, said:

Eu nu am vazut "fani Beatles".Mereu am vazut doar fani Beatles adevarati.Si asta din cauza ca in prezent se adreseaza unei catergorii de varsta ce depaseste 25 de ani,in ciuda faptului ca la inceput majoritatea fanilor erau de 17 ani si de sex feminin.
E destul de ciudata generalizarea ta. Si asta pentru ca atunci cand aveam 8-10 ani eram innebuniti dupa ei (stiu ca in vremea piratilor cu tarabe mergea la Universitate si cautam casete cu ei). Apoi mi-a trecut mania pentru ca sa imi revina acum (ce-i drept, cand eram mic aveam o cu totul alta perceptie/conceptie despre ei - stiu ca am tot ascultat Sgt. Pepper's... si nu imi placea deloc).
E drept ca la inceput majoritatea erau adolescente, vezi piesele in genul "Love Me Do", "I Want To Hold Your Hand", "All My Loving", "Please Please Me", "And I Love Her" si altele care nu imi vin pe moment. Schimbarea lor enorma este una dintre cauzele ipotezei tale, sa treci de la rock'n'roll si rock clasic ce faceau ei la chestii mai psychedelice inseamna totusi ceva.

View PostDirigX, on Mar 9 2009, 20:54, said:

Peste 25 de ani spuneti? Am 15 ani si imi plac extrem de mult...si nu sunt nici de gen feminin :P.
Melodiile care imi plac cel mai mult sunt Revolution,Twist and shout,The yellow submarine ^_^ ,All you need is love si...mai sunt multe,prea multe imi place tot ce au facut,desi nu inteleg Revolution 9  :mellow: o sa incerc sa fac cumva sa o ascult in reverse poate o fi vreun mesaj ascuns  :P .As putea sa incep sa filosofez dar trebuie sa recunosc ca nu am prins vremea lor si nu pot sa stiu ce impact au avut asupra lumii atunci.:)
Pai se vede ca ai 15 ani daca iti plac Twist & Shout, Yellow Submarine si All You Need Is Love, no offense :P Dar Yellow Submarine si All You Need Is Love (probabil din cauza emisiunii lui Mircea Radu) mi se par printre cele mai slabe piese pe care le-au scos vreodata. Ah, si Twist & Shout e cover, nu e piesa lor.

Iar la faza cu Revolution9, nu dispera pentru ca nu esti singurul. Nici tipul asta se pare ca nu prea o intelege: http://magazine.jams...e-countdown/20/
Si vad ca mai toti au aceeasi parere ca a ta =)

#20
DirigX

DirigX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2008
Da nu pot sa sufar emisiunea lu mircea radu :)),cred ca imi place mai mult cu ce aroganta canta melodia lennon mestecand guma :P

#21
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

View PostTidusss, on Mar 9 2009, 21:25, said:

E destul de ciudata generalizarea ta.
Mai arata-mi tu mie un copil de 12 ani care sa asculte The Beatles si nu Avril.Sa zicem ca unu,doi gasesti,dar in niciun caz nu reprezinta o majoritate,concluzia mea ramand valabila numai pentru tara noastra,desi aceeasi situatie cred ca o intalim si peste granite.Cred ca The Beatles e cea mai celebra formatie a tuturor timpurilor.Orice trib din Papua Noua Guinee cred ca a auzit de ei...

Asta vara a fost Beatles fest in Liverpool.Mi-a povestit mandra mea ca in fiecare seara nu exista bar/pub/club unde sa nu cante cate o copie dupa ei...A fost foarte dezamagita ca nu a aparut McCartney,asa cum astepta toata lumea,insa s-a multumit cu copiile care-i imitau foarte bine.

View PostTidusss, on Mar 9 2009, 21:25, said:

Dar Yellow Submarine si All You Need Is Love (probabil din cauza emisiunii lui Mircea Radu) mi se par printre cele mai slabe piese pe care le-au scos vreodata. Ah, si Twist & Shout e cover, nu e piesa lor.
De acord aici.Numai ca Twist&Shout,deci e cover,suna foarte sixties si nu se poate sa nu-mi placa.

Edited by elaxalien, 10 March 2009 - 11:18.


#22
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

View Postelaxalien, on Mar 10 2009, 11:26, said:

Mai arata-mi tu mie un copil de 12 ani care sa asculte The Beatles si nu Avril.Sa zicem ca unu,doi gasesti,dar in niciun caz nu reprezinta o majoritate,concluzia mea ramand valabila numai pentru tara noastra,desi aceeasi situatie cred ca o intalim si peste granite.Cred ca The Beatles e cea mai celebra formatie a tuturor timpurilor.Orice trib din Papua Noua Guinee cred ca a auzit de ei...
Eu, in plus de asta aveam multi colegi care ascultau Beatles la 10 ani (si nu chestiile din vremea respectiva - 95-96). Dar generatiile se schimba, acum nu mai sunt copiii care erau inainte, intr-un fel ma simt fericit ca m-am nascut inainte de revolutie. Am invatat cu totii sa pretuim adevaratele valori, nu ca generatia Fornetti/McDonalds/messenger de astazi.

View Postelaxalien, on Mar 10 2009, 11:26, said:

Asta vara a fost Beatles fest in Liverpool.Mi-a povestit mandra mea ca in fiecare seara nu exista bar/pub/club unde sa nu cante cate o copie dupa ei...A fost foarte dezamagita ca nu a aparut McCartney,asa cum astepta toata lumea,insa s-a multumit cu copiile care-i imitau foarte bine.
...

View Postelaxalien, on Mar 10 2009, 11:26, said:

De acord aici.Numai ca Twist&Shout,deci e cover,suna foarte sixties si nu se poate sa nu-mi placa.
Da, dar vezi tu, Beatlesii au fost cunoscuti prin ceea ce au facut ei, nu prin coveruri :)

#23
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postelaxalien, on Mar 10 2009, 11:26, said:

Mai arata-mi tu mie un copil de 12 ani care sa asculte The Beatles si nu Avril.Sa zicem ca unu,doi gasesti,dar in niciun caz nu reprezinta o majoritate,concluzia mea ramand valabila numai pentru tara noastra,desi aceeasi situatie cred ca o intalim si peste granite.Cred ca The Beatles e cea mai celebra formatie a tuturor timpurilor.Orice trib din Papua Noua Guinee cred ca a auzit de ei...
fiica-mea se pune? are numai 11 ani, nu stiu ce pricepe din muzica, dar sunt incantata ca asculta beatles si pink floyd.

#24
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

View PostTidusss, on Mar 10 2009, 14:48, said:

Da, dar vezi tu, Beatlesii au fost cunoscuti prin ceea ce au facut ei, nu prin coveruri :)
Si ce daca?Mie imi place,indiferent ca e sau nu cover.

View Postadadoi, on Mar 10 2009, 14:54, said:

fiica-mea se pune? are numai 11 ani, nu stiu ce pricepe din muzica, dar sunt incantata ca asculta beatles si pink floyd.
Dupa cum spuneam,sunt cazuri izolate care in niciun caz nu pot alcatui o majoritate.

#25
B-A-C-H

B-A-C-H

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 25.03.2007

View Postelaxalien, on Mar 11 2009, 13:35, said:

Si ce daca?Mie imi place,indiferent ca e sau nu cover.

Word.
La inceputul carierei, pe langa compozitiile proprii, The Beatles au avut si destule cover-uri, care au fost foarte apreciate.

Sunt prea multe de spus despre Beatles, dar totul se poate rezuma la o singura afirmatie.

The Beatles este trupa care a influentat cel mai mult evolutia muzicii pop-rock. Asta nu se poate contesta.

#26
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Uitasem de Obla-Di-Obla-Da (sau cum se scrie, ca nu prea m-a pasionat). Alta piesa extrem de frumoasa.

P.S: Eram ironic.

#27
colacola

colacola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.01.2009
The Beatles is really a miracle in the music history,but I don't think they are a rock music band. :D

#28
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Pentru fanii Beatles nu ratați Across the Universe de pe HBO.
Foarte reușite interpretările pieselor Beatles.
Foarte reușită traducerea pieselor.

#29
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,659
  • Înscris: 10.06.2008
cam slabă activitatea pe aici...

the beatles, the beatles, ce să mai. o legendă care va dăinui mult și bine

au niște piese superbe : can't buy me love,hey jude,let it be și multe altele. știți și voi,sper. însă cel mai mult îmi place piesa yesterday. E superbă. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ONXp-vpE9eU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  și baby it's you :D

#30
orbitor

orbitor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.09.2009
The Beatles rămâne o formație fenomen. Cel puțin la vremea lor era o adevărată manie.
Oricum pot spune că îmi place muzica lor, ascult.

#31
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009
Dupa vreo 15 ani de cand ascult Beatles, piesa mea favorita e "Help". :first:

#32
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

View PostB-A-C-H, on 21st March 2009, 19:55, said:

The Beatles este trupa care a influentat cel mai mult evolutia muzicii.
Un mic retus :D

M-am enervat intr-o zi si am stat sa fac asta:

The Beatles Top 50 Songs

1. A Day In The Life [Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band] (1967)
2. Tomorrow Never Knows [Revolver] (1966)
3. I Am The Walrus [Magical Mystery Tour] (1967)
4. Abbey Road Medley (You Never Give Me Your Money / Sun King / Mean Mr. Mustard / Polythene Pam / She Came In Through The Bathroom Window / Golden Slumbers / Carry That Weight / The End) [Abbey Road] (1969)
5. Strawberry Fields Forever [Magical Mystery Tour] (1966/1967)
6. Something [Abbey Road] (1969)
7. Here Comes The Sun [Abbey Road] (1969)
8. Nowhere Man [Rubber Soul] (1965)
9. She's Leaving Home [Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band] (1967)
10. Hey Jude [Past Masters Volume 2] (1968)
11. We Can Work It Out [Past Masters Volume 2] (1965)
12. All You Need Is Love [Magical Mystery Tour] (1967)
13. In My Life [Rubber Soul]
14. Eleanor Rigby [Revolver] (1966)
15. For No One [Revolver] (1966)
16. Help! [Help!] (1965)
17. You've Got to Hide Your Love Away [Help!]
18. Please Please Me [Please Please Me]
19. Taxman [Revolver] (1966)
20. While My Guitar Gently Weeps [White Album] (1968)
21. Dear Prudence [White Album]
22. Here, There, And Everywhere [Revolver] (1966)
23. Norwegian Wood (This Bird Has Flown) [Rubber Soul]
24. I Saw Her Standing There [Please Please Me]
25. Octopus's Garden [Abbey Road]
26. Ticket To Ride [Help!]
27. Come Together [Abbey Road] (1969)
28. Penny Lane [Magical Mystery Tour] (1967)
29. Back in the U.S.S.R. [White Album] (1968)
30. She Loves You [Past Masters Volume 1]
31. Across The Universe [Let It Be]
32. With A Little Help From My Friends [Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band] (1967)
33. Revolution [Past Masters Volume 2] (1968)
34. Day Tripper [Past Masters Volume 2] (1965)
35. The Fool On The Hill [Magical Mystery Tour]
36. Helter Skelter [White Album]
37. Let It Be [Let It Be] (1969)
38. Yesterday [Help!] (1965)
39. Twist And Shout [Please Please Me]
40. Get Back [Let It Be] (1969)
41. All My Loving [With The Beatles]
42. Oh! Darling [Abbey Road]
43. Ob-La-Di, Ob-La-Da [White Album]
44. Hey Bulldog [Yellow Submarine]
45. Drive My Car [Rubber Soul]
46. Getting Better [Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band] (1967)
47. A Hard Day's Night [A Hard Day's Night]
48. I Me Mine [Let It Be]
49. Your Mother Should Know [Magical Mystery Tour]
50. Blackbird [White Album]
51. I Want To Hold Your Hand [Past Masters Volume 1]
52. When I'm Sixty Four [Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band] (1966)
53. Lucy In The Sky With Diamonds [Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band] (1967)

http://www.listology...es-top-50-songs

Dar am sa mai modific lista, probabil o sa fie top 60 sau 70, unele vor urca, altele vor scadea. Sunt niste piese de pe Help! care-s cam sus, When I'm 64, Blackbird, Getting Better trebuie mai jos, Twist & Shout cred ca am sa o scot pentru ca e cover. Hey Jude, All You Need Is Love si In My Life merita mai sus, dar nu prea am ce sa scot din top :) Here, There, Everywhere merita mai sus, White Album are cea mai tare piesa destul de jos etc. Sa vad.

Edited by Tidusss, 11 December 2009 - 13:34.


#33
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Cea mai bună formație de muzică, care a existat vreodată.

Doi compozitori/genii (McCartney și Lennon) în aceeași echipă au făcut piese formidabile. Îi cam ca și cum ar fi compus Bach cu Haydn ceva împreună.

Preferata mea este Yesterday (cea mai ascultată melodie la radio din istorie).

#34
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Pacat ca toata lumea uita de George Harrison, a fost membrul trupei care a fost intr-o continua panta crescatoare. Si totul a culminat cu While My Guitar Gently Weeps, Something si Here Comes The Sun.

Asta spre deosebire de Lennon care a avut o contributie mai modesta dupa Magical Mystery Tour (Abbey Road fiind practic opera lui McCartney, cu mici exceptii), cele mai tari piese ale lui ramanand A Day In The Life, Tomorrow Never Knows, I Am The Walrus (care-s practic si top3-ul meu), Strawberry Fields Forever si Nowhere Man.

#35
bluetrain

bluetrain

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.05.2007
Beatles Tribute! 2 clujeni aranjeaza piese Beatles pentru cvartet de coarde!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AnKqQh3Jxe4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
RemusCernea

RemusCernea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.03.2011
mie-mi place while my guitar gently weeps :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate