Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

incep sa ma las de fumat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4372 replies to this topic

#4105
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postncu, on 08 noiembrie 2018 - 19:23, said:

Champix si toate celalalte din gama sunt doar anti-depresive cu risc de dependenta mai mare sau mai mic.

Am oroare de pastile, cu atat mai mult fata de cele destinate sa-ti zapaceasca creierasul si la prima sedinta terapeutica cand am vazut ca voi fi trecut pe pastile, am zis PAS si saru'mana.

Desigur, nu zic ca nu e o solutie dar in cazul meu am refuzat.

esti profund dezinformat amice. nu dezvolt pt ca iti afirmi convingerile la nivel de axioma.

#4106
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Sa spui ca un tratament chimic fara voina poate fi un succes total e fortat tare. Mai degraba cred ca e vorba de efectul Placebo. Ca sa te prinzi de asta trebuie sa te poti detasa nitel de propriul corp. Asta nu poate face oricine, oricand.

#4107
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postcamsonat, on 08 noiembrie 2018 - 19:46, said:

Sa spui ca un tratament chimic fara voina poate fi un succes total e fortat tare. Mai degraba cred ca e vorba de efectul Placebo. Ca sa te prinzi de asta trebuie sa te poti detasa nitel de propriul corp. Asta nu poate face oricine, oricand.

tocmai analiza de gen ma pierde pe mine...

sunt un tip orientat spre rezultat. cum si in ce fel ma lasa rece. simplu e bun. complicat nu. bla bla - uri de gen cu detasari placebo si depresii imi sunt straine.

concret vorbind m-am lasat fara efort. restul e can can...

ps - vorbim de minim 40 tigari pe zi. nu paie. marlboro rosu scurt.

Edited by belogerer, 08 November 2018 - 19:53.


#4108
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Felicitari! Pt unii e usor de la 40, pt altii e greu de la 5. E bine sa fii orientat catre rezultat.
Cum spuneam, nu oricine poate/vrea sa vada dincolo de eticheta.

Edited by camsonat, 08 November 2018 - 20:02.


#4109
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

View Postbelogerer, on 08 noiembrie 2018 - 19:44, said:

esti profund dezinformat amice. nu dezvolt pt ca iti afirmi convingerile la nivel de axioma.

Nu e nici o problema, poti sa dezvolti sau sa ma combati. Convingerile mele sunt ale MELE si nu cred sa fie postare aici in care sa nu fi re-re-re amintit ca ceea ce afirm/declar/cred/traversez este din punctul meu de vedere prin prisma experientei mele.

Champix-ul (de fapt vareniclina) si Zybanul poate nu sunt incadrate strict la antidepresive dar efectul este absolut similar ...adica stimularea secretiei de dopamina concomitent cu un efect antagonist al nicotinei (adica din ce "face" nicotina, vareniclina "desface")

Toate sunt roz doar ca fara trecerea pragului psihologic poti sa bei otravurile astea pana crapi si tot cu tigara in gura vei muri in final.

NU CONTEST - AJUTA, nimic de zis dar nu se recomanda oricarui fumator si in orice situatie - tocmai, pt ca reactiile adverse pot fi foarte colorate si aiurea.

PS - ce nu inteleg insa este atitudinea ta ...si am amintit chiar in ultima postare despre NE-fumatori ca tine.

Ti-a iesit ? Ai reusit "fara dureri" ? Perfect, fi fericit si multumit ! Te felicit ! ...dar sa intri acum ca "baaaaa, e usor, ce atata teorie si bla-bla, eu am fumat Marllboro scurt rosu (care fie vorba intre noi mi se pareau mizilic pe langa LM scurt rosu dar e chestie de gusturi) ..eu am afumat 40 ....io am inventat , ce, ca nu inteleg !

Mai am de gand sa mai acumulez putina noua viata de nefumator ...poate voi mai descrie niste lucruri in vreo 2 postari ....si apoi, EVENTUAL, voi mai intra aici ocazional cu gandul de a incuraja si de a sprijinii pe altii ! ....dar sa vin sa ma dau rotund cu cat am fumat eu si ce am facut eu ....

(daca ar fi asa simplu cu pastilele, nu inteleg de ce mai exista inca fumatori !)

Edited by ncu, 08 November 2018 - 20:14.


#4110
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postncu, on 08 noiembrie 2018 - 20:00, said:

Nu e nici o problema, poti sa dezvolti sau sa ma combati. Convingerile mele sunt ale MELE si nu cred sa fie postare aici in care sa nu fi re-re-re amintit ca ceea ce afirm/declar/cred/traversez este din punctul meu de vedere prin prisma experientei mele.

Champix-ul (de fapt vareniclina) si Zybanul poate nu sunt incadrate strict la antidepresive dar efectul este absolut similar ...adica stimularea secretiei de dopamina concomitent cu un efect antagonist al nicotinei (adica din ce "face" nicotina, vareniclina "desface")

Toate sunt roz doar ca fara trecerea pragului psihologic poti sa bei otravurile astea pana crapi si tot cu tigara in gura vei muri in final.

NU CONTEST - AJUTA, nimic de zis dar nu se recomanda oricarui fumator si in orice situatie - tocmai, pt ca reactiile adverse pot fi foarte colorate si aiurea.

PS - ce nu inteleg insa este atitudinea ta ...si am amintit chiar in ultima postare despre NE-fumatori ca tine.

Ti-a iesit ? Ai reusit "fara dureri" ? Perfect, fi fericit si multumit ! Te felicit ! ...dar sa intri acum ca "baaaaa, e usor, ce atata teorie si bla-bla, eu am fumat Marllboro scurt rosu (care fie vorba intre noi mi se pareau mizilic pe langa LM scurt rosu dar e chestie de gusturi) ..eu am afumat 40 ....io am inventat , ce, ca nu inteleg !

Mai am de gand sa mai acumulez putina noua viata de nefumator ...poate voi mai descrie niste lucruri in vreo 2 postari ....si apoi, EVENTUAL, voi mai intra aici ocazional cu gandul de a incuraja si de a sprijinii pe altii ! ....dar sa vin sa ma dau rotund cu cat am fumat eu si ce am facut eu ....

(daca ar fi asa simplu cu pastilele, nu inteleg de ce mai exista inca fumatori !)


nu intelegi pt ca global nu se doreste sa intelegi. e o conspiratie...daca intelegi...

si cand iti spun ca habar nu ai si esti habarnist de ce ma servesti la fileu?

componenta activa din medicamentele astea nu stimuleaza ma nimic. inlocuiesc pe receptorii tai de placere/nicotina ceva nociv cu un compus inofensiv. atat.

dupa asta ramane ca tu sa nu iti mai deschizi portofelul zilnic la chiosc.

just for fun am intrebat un chiosc de 2 lei cat ruleaza pe luna in domeniu. raspuns halucinant. 400 milioane. tigari....o taraba la colt de strada.

Edited by belogerer, 08 November 2018 - 20:59.


#4111
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Pai asta CA NU SE VREA eradicarea fumatului o stie orice fumator care sta putin pe ganduri. Parca industria tutunului era/este pe locul 3-4 dupa armament si petrol - care STAT e dispus sa renunte la o asa vaca buna de muls si cu piata GARANTATA ?

Norocul meu a fost ca mi-am dat seama ca toata greutatea in a reusi statea in faptul ca trebuia sa ma conving eu pe mine pe bune. Adica o chestie pur psihologica, de credinta (crez), de convingere. Spunem ca vrem sa ne lasam, ne promitem dar in realitate cadem ulterior prada gandurilor si unor rationamente dubioase.

N-am incercat pastile de nici un fel in cazul asta si nu pt ca ar fi placebo sau ultra toxice ci pur si simplu simteam ca se merge pe principiul "unde dai si unde crapa " Ar fi fost ca si cum mi-ai fi pus piciorul in ghips pt o raceala.

Aici se impotmolesc multi - se apuca si-si chinuie bietul corp cu tot felul de substante, ceaiuri, vaporizari, pastile, sport, diete, etc, etc ....pe cand marea problema sta in gandurile tale !

Te-ai amuzat de termenul meu "disciplina mentala" ...te-ai amuzat pt ca tu ai scapat si probabil pe o alta cale dar daca intra aici un proaspat candidat la nefumare si citeste VOINTA in loc de "disciplina mentala" probabil va intoarce pagina urgent.

Si nu, nu e o pacaleala - vointa e vointa si o folosim de zeci/sute de ori intr-o zi ...disciplina mentala insa am considerat a fi un fel "ordine" in capul tau ....adica sa te aduni, sa lasi bancurile si scuzele, sa faci curatenie in bila si sa-ti trasezi noi linii de urmat, clare si ferme.

#4112
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postbelogerer, on 08 noiembrie 2018 - 19:04, said:

still clean after 4 years...cum spun betivii...hihi
Pai radem glumim, însă situația este similară. Nici ca fumător nu mai poți spune ca deodată nu mai ești. Odată fumător, always fumător. Ești cel mt abstinent.

#4113
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
N-am crezut niciodata (chiar cu tigara in mana) in ideea ca un fost fumator ramane pe veci un abstinent ....dar acum nu mai sunt sigur.

Probabil toata viata mea de aici inainte voi ramane PREDISPUS spre activitatea asta ciudata insa consider ca doar in momentele "sensibile" ale vietii...

#4114
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Trust me...și după 10 ani, o singura Țigara te poate întoarce la fumat.

#4115
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Nu neaparat...trust me. Am doi ani juma' , prin vara la o cumetrie si doua pahare de vin (vin de obicei la Craciun si Paste, in rest nimic) zic : da vere sa pufai si eu una...pe la jumatea ei : vere, daca  iti mai cer sa nu-mi mai dai. Gustul ala de cenusa e chiar scarbos (desi 35 de ani m-am impacat cu el)

#4116
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postkesarion111, on 10 noiembrie 2018 - 21:46, said:

Nu neaparat...trust me. Am doi ani juma' , prin vara la o cumetrie si doua pahare de vin (vin de obicei la Craciun si Paste, in rest nimic) zic : da vere sa pufai si eu una...pe la jumatea ei : vere, daca  iti mai cer sa nu-mi mai dai. Gustul ala de cenusa e chiar scarbos (desi 35 de ani m-am impacat cu el)

ai balls. eu nu m-as risca sa pufai

#4117
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postkesarion111, on 10 noiembrie 2018 - 21:46, said:

Nu neaparat...trust me. Am doi ani juma' , prin vara la o cumetrie si doua pahare de vin (vin de obicei la Craciun si Paste, in rest nimic) zic : da vere sa pufai si eu una...pe la jumatea ei : vere, daca  iti mai cer sa nu-mi mai dai. Gustul ala de cenusa e chiar scarbos (desi 35 de ani m-am impacat cu el)
Am zis “poate” :) Adică sunt 99% șanse sa se întâmple. 1% scapa.
Ai pufăit, sau ai tras in piept? E mare diferența.

#4118
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Totul se intampla la nivel de mansarda.  Daca de acolo coboara porunca sa nu mai fumezi, ai terminat cu tigarile pe veci "cold turkey".

#4119
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Bineînțeles ca de acolo pleacă, numai ca sunt aspecte conștiente și inconștiente.

#4120
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postrichelieu, on 09 noiembrie 2018 - 13:41, said:

  Trust me...și după 10 ani, o singura Țigara te poate întoarce la fumat.

Nu se pot evita acele locuri unde se fumeaza?

Noi nu mergem niciunde si la nimeni care fumeaza, dar nici nu sint bineveniti fumatorii.

#4121
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Lumea , nu spune amanuntele si de obicei acestea conteaza cel mai mult.
Cred ca sunt mai mult de 10 ani cand am stat prima data nefumat mai mult de 1 luna.
Senzatia era groaznica  si fizic si psihic.
Am intrebat un amic care se lasase de 2 ani si mi a confirmat ca 1 luna sau mai mult senzatiile sunt groaznice.
Chiar daca omul se reapuca de fumt , a doua oara nu mai e asa rau , organismal invata sa raspunda.
Problema e cand ataci si alcoolul si tutunul in acelasi timp.
Adica pleci la lupta grea , daca bei si nu mai fumezi , e mai usor , ai 1 drog la indemana.
Si mai tare ar fi unul care ar renunta simultan la droguri , alcool , tutun.
De aceea cred ca anumite pastille pot fi de ajutor pe parcursul primelor luni de abstinenta.
Variante sunt multe.
Eu am incercat b3 , doze de 500 mg ,da o stare de buna dispozitie si prin efectul pe care il are te face sa uiti de alcool si tigari.
Chiar se foloseste pentru dependenta de alcool , mie imi provoaca greata alcoolul , daca iau o pastila de b3 .
Stiu ca mi a trebuit 3 zile sa beau o sticla de vin de 3 sferturi , aveam senzatia de greata cand beam o gura de vin.
Probabil exista multe pastille care ajuta , problema gandurilor care nu le mai poti stapani , e mai complicate.
Cine incearca sa si controleze gandurile face mai mult rau decat bine.
Ele trebuie doar observate si lasate sa treaca , daca se poate asa ceva.

#4122
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Hello !

Am considerat ca frumos ar fi din partea mea sa mai trec pe aici inainte de a disparea iar "in lumea mea reala" si spun asta pt ca desi am cont aici pe forum de cativa anisori, nu prea am intrat decat sa gasesc o oarecare sugestie la vreo problema la care eu chiar nu-i dadeam de cap.

Si chiar daca aici pe SoftPedia e o lume pestrita, targ, unii tasteaza din pura plictiseala, altii doar sa faca niste demonstratii pe cand prea putini cu interesul de a incerca sa ajute, nu pot sa nu recunosc ca implicandu-ma in problemele altora, uite ca timpul a mai trecut si am depasit (zic eu) ce a fost mai greu in actiunea asta de "lasare de fumat".

Unii au perceput prin raspunsurile mele pe alte topicuri ca as fi arogant, ca tin ca "orbu' de bata" si ca as avea un caracter dificil insa erau doar (poate) nervi lasati din frau care urlau dupa "inca o tigara". Nu le-am dat-o ! Posted Image

Dupa vreo 28 ani de pufait in nesimtire si acum la vreo 2 luni de cand am renuntat la indeletnicirea asta stupida, pot spune ca 2 momente au fost cu adevarat grele in toata povestea cu "lasatu' ' (cel putin pt mine):

- alegerea momentului ZERO si promisiunea facuta mie cu AJUNGE
- rezistarea in fata scuzelor si incercarilor creierasului de a ma pacali ca doar "inca una si gata" ( in special in primele 2 saptamani)

Nu e nici o chestie de vointa in povestea asta ci trebuie doar sa ajungi la acea maturitate rationala in care sa realizezi ca a inhala un fum scump si toxic in tine sistematic si periodic nu aduce absolut nimic bun. Ai o falsa senzatie de "mai bine" si "satisfacut" dar tot o senzatie falsa ramane.

Tot ce aveti nevoie este ca fumatori sa va opriti o clipa din orice si sa va ganditi sincer - "ok, ce fac eu acum de fapt ? Unde ma va duce viciul asta la final ? Chiar merita ? "

Evident, toti stim raspunsurile (si eu le-am stiut mereu cu conditia sa am o tigara aprinsa in mana) dar "level 2" presupune sa lasi bancurile deoparte si sa te gandesti serios la viata ta, la banii tai si la cei dragi din jurul tau. Daca iti pasa la modul real si nu doar declarativ.

Zilele trecute am depasit si ultimul "hop" in povestea asta - un chefulet, lume multa, muieri, muzica si voie buna, socializare, fum sa-l tai cu cutitul ! Nici n-am vrut sa particip gandindu-ma ca voi sta chinuit intr-un colt salivand la tigarile altora. Pe naiba, merge berea si fara tigari si inca mai bine ! Posted Image

Celor care m-ati sprijinit aici - va multumesc !
Celor care cititi si va sperie sa incercati - in fiecare zi trece o zi, vezi sa nu te trezesti prea tarziu.
Celor "Gica-contra" de dragul tastarii (si aici pe acest topic cat si pe alte topicuri) - Sarbatori Fericite !

...si nu, nu am nici mai multi bani acum ca m-am lasat, de sanatate ce sa zic, da, am vazut schimbari in bine dar nu la rapiditatea la care m-as fi asteptat si poate cel mai mare castig este cel mental avand sentimentul de "eliberare" ca nu mai sunt nevoit ca mereu sa verific daca am tigari, sa estimez unde merg si cat stau si sa ma asigur ca am suficiente la mine ....sau sa umblu' noaptea pe strazi ca tampitu' cautand un "non-stop" de unde sa-mi pot cumpara.
Chiar e o senzatie draguta sa poti pleca din casa fara sa te tot verifici in buzunare daca ai bani sau tigarile la tine Posted Image

Carcotasii vor spune ca e prea putin timp 2 luni si ca bravez - eu spun ca m-am chinuit si m-am pregatit prea mult timp pt acest moment ca sa-mi bat joc de el ! Sunt absolut convins ca nu voi repeta greseala din tinerete care mi-a ruinat sanatatea si banii. Daca totusi se va intampla la un moment dat sa devin iar fumator, atunci imi voi merita soarta si n-am decat sa crap de dragul unui fum pe un pat jegos de spital din Romania !

Aaaaaa, si intre timp am descoperit ca poti sta foarte bine tolanit intr-un fotoliu la caldurica butonand un smartphone fara sa-ti umpli necontrolabil paharul de bere si fara sa ai scrumiera plina cu varf de chistoace !

V-am salutat !

Toate bune si Sarbatori Fericite !

Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate