Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

incep sa ma las de fumat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4372 replies to this topic

#4015
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postizometric, on 11 martie 2018 - 11:23, said:

Fara referire la absolut nicio persoana, dar trebuie sa fii idiot sa pui tigara in gura la cativa ani dupa ce te-ai lasat de fumat. Adica ai scapat, esti liber, de ce iti pui iar lanturile sclaviei industriei tutunului si stigmatului de persoana slaba, dizgratioasa si dezgustatoare pe care il au fumatorii in ziua de azi?

S-o crezi tu. Vei fi fumator toata viata, ba chiar si 2-3 ani dupa ce mori. Faptul ca te-ai lasat inseamna ca iti controlezi mai bine dependenta, nu ca ai scapat definitiv. Da, ma numar printre idiotii care s-au reapucat (dupa 6 ani). Pur si simplu la un moment dat am avut o cadere si n-am mai reusit sa tin dependenta in frau, asta dupa ce 6 ani am avut impresia ca m-am lasat definitiv si in care puteam sa jur ca nu voi mai pune vreodata gura pe tutun. Daca n-ai fost dependent de tutun, nu judeca. Daca te-ai lasat de fumat, iti urez sa ai multa putere sa nu te reapuci.

#4016
Masterofengines

Masterofengines

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.03.2018
M-am reapucat si eu dupa 10 luni . Kg adunate rapid au determinat asta .Nu stiu cum au altii metabolismul dar eu am pus 13 kg in 10 luni pe mine .

#4017
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

View PostMasterofengines, on 11 martie 2018 - 19:58, said:

M-am reapucat si eu dupa 10 luni . Kg adunate rapid au determinat asta .Nu stiu cum au altii metabolismul dar eu am pus 13 kg in 10 luni pe mine .
Nu are legatura metabolismul sau ce mai indrugi tu acolo. Ai inlocuit tigarile cu mancarea, ai fost slab, ti-a fost necesar sa inlocuiesti "placerea" de a fuma cu altceva. Asa ca hai sa nu vorbim prostii, este dovedit ca dupa ce te lasi de fumat si nu iti schimbi deloc restul obiceiurilor nu se intampla nimic cu greutatea.

Majoritatea de aici au trecut oarecum prin asta, eu cand m-am lasat prima data timp de aprox 2 ani am inlocuit tigara cu papa bun si bere, rezultat 10kg in plus si reapucare de tigari deoarece in mintea mea bolnava doar asta ma putea salva, a durat vreo 10luni de 2 pachete pe zi sa-mi dau seama ca nu rezolv nimic... Amu am zis hai sa nu mai fiu ca o pixda si sa ma las si atat si uite, dupa alti vreo 2ani nu am nici pe draq, nici 1kg in plus iar alcool deloc.

Spor!

#4018
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Partea mai proasta e ca șansele sa slãbești la loc sunt mici doar reapucandu-te de fumat, așa ca....ai împușcat doi iepuri dintr-o lovitura. Doar ca erau ai tai 😂😂

#4019
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Cateva kilograme am luat si eu in prima jumatate de an de lasat de fumat. Dar nu cred ca a fost de la surplus alimentar,pur si simplu tigarea te suge de energie si taie din pofta de mancare. Dupa cateva luni am revenit la greutatea normala fara vreun efort, pur si simplu in mod natural s-au autoreglat obiceiurile alimentare. Pe la inceput de vara fac doi ani, inca mai visez ca intind mana cand cineva imi intinde pachetul dar cand ma trezesc nu mai incerc sentiment de vinovatie. Si cum zice Extint, din nefericire esti si vei ramane fumator latent toata viata...De asta episoade de reapucat. Depinde numai de tine daca ramai latent sau nu...

Edited by kesarion111, 22 March 2018 - 17:53.


#4020
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Salut,
Si eu am inceput sa ma las de fumat inca din 5 ianuarie. Fumam un pachet pe zi de cca 30 de ani. Nu am semnale de alarma, nu iau painea de la gura copiilor si nici nu deranjez pe nimeni. Respect de cand ma stiu dreptul nefumatorilor la aer neimputit de tutun ars.
In dobitocia mea, cred ca imi placea sa fumez si am zis ca daca trec de faza cu placutul imi va fi mai usor. In ianuarie, fara scene dramatice am trecut pe IQOS in ideea ca sunt mai putin nocive (???) si nici nu imi plac.
Ieri, avand ceva usturime in gat de la o raceala ce ma pandeste am zis STOP. Daca deja nu imi mai face placere, inseamna ca mai am de luptat cu dependenta de nicotina. Avand in permanenta langa mine si dispozitivul electric si tigari conventionale, am oprit la farmacie si am luat plasturi de 15mg. Cum m-am urcat in masina l-am si lipit.
Am uitat sa spun, de pe 5 ian nu m-am mai atins de tigari normale desi le aveam tot timpul la indemana.
Azi, cu plasturele lipit, am avut cateva momente in care rutina imi spunea "baga o tigara ca mai ai o gura de cafea". E greu de luptat cu "automatismele" adanc infipte. Referitor la greutatea corporala, am recomandare medicala sa nu cresc greutatea ca ajung la spitalul de oase, avand ceva probleme vechi la un sold. In concluzie, am de lucru serios.
Oricum, nu dau inapoi chit ca ajung la lobotomie. Sper sa reusesc sa ma eliberez doar de fumat si sa raman intreg (la cap).
PS. nu am spus la nimeni ca in caz ca nu reusesc sa nu ma fac de rahat.
PS 2. spunea cineva ca imi luam Ferrari cu banii dati pe tigari pana acum. Azi am facut prima oara calculul aproximativ si abia iese de un Opel mai accesorizat.

#4021
electragrup

electragrup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 20.11.2017
Eu m-am lasat de fumat, cand dupa un cumul de factori (stres, tigari, cafea, alcool, energizante in cluburi si multe nopti pierdute) am facut atacuri de panica, ajungand chiar si cu Smurdul la UPU. Acest fapt m-a facut sa le las deodata. Ce a fost curios e ca nu am simtit imboldul de a mai fuma vreodata, ba mai mult ma deraneaza fumul de tigara acum. Fac 2 ani deja de cand le-am lasat. M-am ingrasat putin, dar nu de la faptul ca am lasat tigarile ci din cauza ca am urmat un tratament timp de un an si nu prea am putut face miscare. Insa daca acum 2 ani nu puteam concepe viata fara fumat :))) iata ca se poate. Nu are rost sa zic de lucrurile benefice si de sumele importante de bani ramase in buzunar. (fumam un Kent lung pe zi, iar la ocazii si 2 pachete) :))) Asadar incercati, se poate!!

#4022
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Azi fac 5 zile, nu e deloc usor. Sunt atat de multe lucruri, momente, locuri care imi trezesc nevoia de fumat. Era un singur loc unde nu fumam, in pat. Dar nu pot sta non stop in pat ca o dau in psihoza direct. Tic tac ajuta de fiecare data. Nenorocitul asta circumvalat zice "nu e pacat de colectia de brichete? Nu ai gresit nimic, de ce te supui acestui chin?" Credeam ca sunt puternic. Constat ca nu e chiar asa, foarte putin lipseste sa renunt. Am noroc cu fetita de 6 luni(azi) cu care am decis sa-mi petrec tot timpul liber. Ma tine ocupat. Cand doarme am destule de mesterit prin casa.
Sper sa-mi iasa din prima pt ca deja m-am laudat cu asta. Am facut-o ca o polita de asigurare in caz imi vine sa cedez. Sa ma fac de ras e mai grav decat sevrajul pentru mine. Poate abordez gresit dar daca merge se cheama succes.

Edited by camsonat, 07 April 2018 - 14:54.


#4023
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Azi am facut 2 saptamani. Sevrajul se manifesta destul de serios pt ca am eliminat si plasturii.
Simptomele sunt:
transpiratii excesive in special noaptea,
adorm foarte greu si ma trezesc de 5-6 ori destul de speriat, de parca nu recunosc dormitorul,
somnolenta pe timpul zilei.
Merg cu tic tac in continuare.

#4024
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
N-ai doua saptamani daca ai fost pe nicotina.

Numara zilele de cand nu ai mai bagat nicotina in organism. Ca asa se poate lasa oricine de fumat. e ca si cum ai vapa de exemplu, tot administrare de nicotina se numeste.

#4025
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Esti sau ai fost fumator?

#4026
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Nu am fumat, cred ca am pus de cateva ori tigara in gura si am tras un fum de curiozitate.
Inteleg ca trebuie sa fiu un fumator sa inteleg prin ce se trece in momentul in care vrei sa te lasi.

De ce scriu aici? Din cauza tuturor pustilor care ii vad cu tigara in gura. Pare cool, faci parte dintr-o "gasca" si ajungi la maturitate si te intrebi: "ce plm a fost in capul meu". Nu stiu ce as face daca as afla ca un copil de-al meu ar fuma (anw, nu am copii Posted Image ). Ce obicei jegos, care se strecoara fara sa-ti dai seama in viata ta si dupa aia nu mai poti scapa de el.
Daca as fi companie de tigari, mi-as face buget strict doar pentru a atrage copii de clasele 7-12 spre produsele mele. Acolo sunt banii companiilor de tigari: in scoli. Cum naiba starpesti tipul asta de activitate?!

Edited by predatus, 19 April 2018 - 11:48.


#4027
puiutu73

puiutu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.02.2007
@ camsonat, tine-te tare macar inca o saptamana!
Mie primele 3 mi s-au parut grele.
Eu m-am mai lasat o data de fumat (acum 7 ani) cu ajutorul e-cig, din pacate am fost printre cei slabi care s-au reapucat(dupa un an).
Acum vapez de 3 saptamani, nu am mai pus tigare in gura, maine scad nicotina la jumatate, iar peste 3 saptamani o sa vapez fara nicotina.
Apoi o sa ma las iar.

#4028
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postcamsonat, on 19 aprilie 2018 - 08:20, said:

Esti sau ai fost fumator?

am fumat 9 ani, m-am lasat de 14 ani. Stai linistit ca nu detii niciun adevar secret.

#4029
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Ce te face sa crezi ca sunt nelinistit? Am zis eu ca detin secrete? Vrei sa ajuti cu ceva? Povesteste cum ai reusit.

@puiutu73, ma tin tare pt ca deja am capatat o motivatie, sa dovedesc celor care baga batul prin gard ca ar trebui sa se uite in ograda proprie.

#4030
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009

View Postcamsonat, on 07 aprilie 2018 - 14:53, said:

Azi fac 5 zile, nu e deloc usor. Sunt atat de multe lucruri, momente, locuri care imi trezesc nevoia de fumat. Era un singur loc unde nu fumam, in pat. Dar nu pot sta non stop in pat ca o dau in psihoza direct. Tic tac ajuta de fiecare data. Nenorocitul asta circumvalat zice "nu e pacat de colectia de brichete? Nu ai gresit nimic, de ce te supui acestui chin?" Credeam ca sunt puternic. Constat ca nu e chiar asa, foarte putin lipseste sa renunt. Am noroc cu fetita de 6 luni(azi) cu care am decis sa-mi petrec tot timpul liber. Ma tine ocupat. Cand doarme am destule de mesterit prin casa.
Sper sa-mi iasa din prima pt ca deja m-am laudat cu asta. Am facut-o ca o polita de asigurare in caz imi vine sa cedez. Sa ma fac de ras e mai grav decat sevrajul pentru mine. Poate abordez gresit dar daca merge se cheama succes.

  Cea mai castigata din lasatul tau de fumat e fetita ta de sase luni. Va avea tata mai mult timp, ai sanse sa apuci 80 de ani, ea va avea nevoie de tine, de dragostea, grija, sentimentul de siguranta pe care numai tu i le poti da. Tot restul vietii tale.

#4031
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postcamsonat, on 19 aprilie 2018 - 14:26, said:

Ce te face sa crezi ca sunt nelinistit? Am zis eu ca detin secrete? Vrei sa ajuti cu ceva? Povesteste cum ai reusit.

Am renuntat direct la orice fel de administrare de nicotina in organism. Nu m-am fofilat sa mi-o bag in vena in loc de plamani.

#4032
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Nicorette nu va ajuta sa va lasati de fumat?am auzit ca e bun(sunt habarnist nu fumator)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate