Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

incep sa ma las de fumat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4372 replies to this topic

#3817
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

 iulyusfagaras69, on 12 aprilie 2017 - 01:45, said:

iNU O SA MA LAS PENTRU CA NU VREAU , tot ce trebuie e vointa , ceea ce eu personal nu am .
Uite cum te contrazici singur, intr-o fraza atât de scurta :).
Dacă nu ai voința, înseamnă ca nu te lasi pentru ca nu poți, nu pentru ca nu vrei ;)

#3818
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
De duminica trecută e al 2-ea pachet. Fumez pachetul timp de 2-3 zile. Încerc sa las fumatul pentru câteva zile după care iarăși "ma apuca" o dorinta de care nu pot scapa. Probabil din cauza ca nu pot dormi noaptea.

#3819
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Pai tocmai atunci incepe adevarata lupta....:). La unii dupa cateva zile, la unii chiar dupa cateva luni......

#3820
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Ce miros infect se simte când se urca in lift colegii care vin de la țigară.
Parca nici cele mai șmechere gagici ,bunaciuni de bunaciuni nu mai sunt așa agreabile când le simti respirația grea.

Inca cobor si eu "la țigară" dar ma gândesc cu groaza in ce hal miroseam a tomberon.

Edited by mihai!, 13 April 2017 - 20:22.


#3821
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
:). Ai dreptate cu gagicile care fumează ...

#3822
bizpenet

bizpenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 20.03.2006
Nu incerca sa te lasi. Eu am fost bou ca am iceput sa fumez. Acum vre-o 25 de ani. Anul trecut in August eram pe munte, cu familie, copii, etc. Noaptea la ora 2 am ramas in pana de tuburi (fumam amandoi tigari umplute de noi minim 25 buc/persoana) La ora 5 dimineata eram in oras, cu copii, bagaje, etc. Pentru ca nu am mai avut tuburi. Aveam si timp, si mancare, ne si distram, lipsa tuburilor ne-a motivat destul incat sa renuntam la tot si sa rezolvam cu tigarile ... Pentru mine a fost ca un click. Am facut un atac de panica, ma simteam controlat ca un zombie de catre tutun. De azi pe maine mi-am luat un mod cu 3 baterii, un griffin25 si in fiecare zi am fost preocupat doar sa scad nicotina. Initial imi faceam 40  nicotina ... in 2-3 luni eram cu nicotina 0. A mea si in ziua de azi imi sufla demonstrativ fumul tigarii in fata, eu acum vapez rar, PG+PV fara gust sau miros, fara nimic altceva si parca incep sa ma uit cu MILA la fumatori.

Am editat anume ca sa iti zic ... pute daca o sarut dupa tigara .... pute rau, atat de rau ca-i aduc pasta si periuta ...
Tot ce am zis am zis ca am inteles ca vrei sa te lasi nu sa intrerupi. Poate unele si la tine o sa functioneze.

Edited by bizpenet, 13 April 2017 - 22:19.


#3823
Sweetway

Sweetway

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.04.2017
Nu mai fumez din 6 martie si vreau ca de data asta sa fie definitiv. Nu le-am inlocuit cu nimic, nici macar cu mancare. Am mai avut incercari, dar au esuat pentru ca nu cred ca eram asa motivata cum sunt acum. Mi-a fost greu in prima saptamana, mai ales la serviciu, pentru ca nu reuseam sa ma concentrez la nimic. Vorbeau colegii cu mine si nu intelegeam mai nimic din ce-mi spuneau. O luna de zile am tusit asa de rau, ca nu credeam ca o sa ma mai opresc.
Am 36 de ani si fumam cam 25 de tigari pe zi, de 18 ani, adica jumatate din viata mea am petrecut-o fumand.
In ultima perioada de fumat am fost foarte nervoasa si nicio tigara nu reusea sa ma calmeze. Dupa ceva timp, am ajuns la concluzia ca starea de nervozitate era data tot de tigari, deoarece organismul imi cerea tot mai multa nicotina. Simteam nevoia sa fumez din ce in ce mai mult. Foarte rar se intampla sa constientizez ca fumez o tigara, pe toate celelalte le fumam ca pe un tic alaturi de o activitate (verificat mesaje, vorbit cu cineva).
Dupa ce m-am lasat de fumat, am stat si am analizat fumatorii, care acum imi par destul de stresati si nervosi. Probabil fabricantii de tigari baga in ele substante care sa te faca sa fumezi din ce in ce mai mult.
Nu m-am transformat in lupul moralist, pentru ca stiu ca fiecare se lasa de fumat doar atunci cand constientizeaza raul pe care si-l fac singuri.
Acum mai vine cate-o pofta din cand in cand, dar nu tine mult si pleaca la fel cum a venit.
Imi doresc sa ma vindec de boala asta numita fumat.


#3824
Sweetway

Sweetway

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.04.2017
2 luni azi. Ma trezesc odihnita, ma simt mai sanatoasa, am inceput sa fac si sport. O singura cafea dimineata este suficienta pentru a avea energie toata ziua. Miros frumos, unghiile nu-mi mai sunt galbene si nici dintii. Respir usor, respir aer curat.
Am auzit ca se scumpesc tigarile. In curand fumatul va ajunge un lux, un lux nesanatos pentru oamenii care vor sa-si faca singuri rau, pe banii lor.
Stiu ca un singur fum ma va face sa revin la fumat (am mai trecut prin asta), deci rezist poftelor care vin si trec.

#3825
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Lux ar fi și dacă ar costa un leu/zi. Mai bine am da săracilor banii ăștia...

#3826
Sweetway

Sweetway

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.04.2017
Secretul meu a fost sa-mi pacalesc creierul, sa-l fac sa creada ca nu renunta la nimic. Asa am reusit sa ma las fara sa ma ingras nici un kg.
Pentru ca majoritatea tigarilor le fumam fara sa constientizez acest lucru, mi-am zis cum ar fi sa-mi fac creierul sa creada ca fumez in continuare dar eu de fapt sa ma las. In fiecare zi imi fac tabietul de dimineata la fel ca si inainte, cu cafeaua intr-o mana si telefonul in cealalta. In prima luna, cand venea cate o pofta groaznica, trageam aer adanc in piept, in timp ce citeam forumul asta ( am citit toate paginile intr-o luna si m-a ajutat foarte mult). Dupa 5-10 minute de respirat adanc, pofta trecea si creierul meu era multumit, crezand ca a fumat.
Cred ca niciun om nu fumeaza gandindu-se "eu acum fumez si-mi place sa fac asta". Aproape toti fumeaza fara sa realizeze ca fac asta in timp ce fac orice altceva.
De multe ori cand stingeam o tigara, imediat aprindeam alta pentru ca nu stiam cand am apucat s-o fumez pe prima.
Dependenta este in cea mai mare parte psihica. Atunci cand realizam asta, cand realizam ca placerea de a fuma este doar o falsa impresie data de minunatul nostru creier (din cauza substantelor din tigari) atunci ne vom putea lasa de fumat.
In primele zile mi-am scris doua liste: prima cu motivele pentru care m-am lasat de fumat si a doua - cum ma simt dupa ce m-am lasat de fumat. Ajuta foarte mult.
Pentru ca am mai avut tentative esuate din cauza unei singure tigari pe care imi spuneam ca o voi fuma, acum stiu sigur ca nu mai vreau sa trag nici macar un fum.
Si intr-adevar fumatorii miros urat.
Fumatul este o boala.

#3827
Sweetway

Sweetway

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.04.2017
Prima lista
M-am lasat de fumat pt ca:
- ma ustura gatul, traheea, bronhiile, plamanii;
- eram obosita tot timpul, de cand ma trezeam.;
- eram foarte nervoasa pe oricine si orice. - fumam la cafea 4-5 tigari sudate;
- de cum stingeam o tigara ma gandeam la urmatoarea;
- imi miroseau groaznic de urat gura, parul, hainele, dintii erau galbeni, degetele la fel;
- fumul de tigara are un gust oribil;
- cand fumam parca nu mai aveam aer, nu-mi ajungea oxigenul inhalat si respiram greu;
- dereglare hormonala, stare aproape permanenta de depresie;
- raceli si tuse care tineau si 2 luni;
- fumatul inseamna sinucidere pe banii tai, dai banii pe ceva ce-ti face foarte rau din toate punctele de vedere;
- o gramada de bani cheltuiti pt a ma imbolnavi singura;
- nici macar nu constientizam ca fumam, totul era inconstient, realizam ca am fumat cand o stingeam;
- un singur fum e suficient sa revin la tot calvarul din timp ce fumam; creierul e singurul care ne saboteaza, deci nici macar un fum, poftele vin si trec;
- fumatul este opusul unei vieti sanatoase;
- aud discutii de la colegi despre prieteni sau cunostinte cu picioare taiate din cauza fumatului, bolnavi de plamani pe care-i ia salvarea din cauza lipsei de oxigen si care fumeaza un continuare.

A doua lista
Cum ma simt dupa ce m-am lasat de fumat:
- nu mai sunt obosita, doar un pic nervoasa cateodata;
- respir foarte usor si e super sa respir doar oxigen;
- nu-mi mai miroase gura urat;
- dintii incep sa mi se albeasca si sper sa se curete si degetele;
- gustul mancarii este mai bun;
- cafeaua e delicioasa fara tigara; o singura cafea pe zi este suficienta pentru ca ma simt odihnita si fresh;
- timp mai mult pentru mine si copii;
- miros frumos
- sunt independenta, nu mai am nicio dependenta;
- nu mi se mai ingrasa parul;
- nu ma mai ustura gatul dimineata;
- merita sa fac un efort pentru a avea parte de tot ce este mai bun.

#3828
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cati ani ai fumat si cat fumai pe zi?

#3829
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Anii de fumat nu sunt relevanti decat in termeni de masurare a daunelor produse asupra organismului. Dependenta de nicotina nu este cumulativa cu anii. Un fumator care s-a apucat de 3 luni are acelasi nivel de dependenta ca unul care fumeaza de 30 de ani.

#3830
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Dependenta de nicotina nu e, însă cea psihică este..

#3831
Sweetway

Sweetway

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.04.2017

 silesax, on 07 mai 2017 - 04:51, said:

cati ani ai fumat si cat fumai pe zi?

Am fumat 18 ani, aproximativ 25 de tigari pe zi in ultimii ani.

Edited by Sweetway, 07 May 2017 - 18:34.


#3832
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,440
  • Înscris: 02.09.2016
2 Luni ? Bravo.Felicitari.Vor trece 6 luni si apoi 9 luni s.a.m.d. si/in pe plan fizic o sa se simta o schimbare remarcabila.
Imi aduc aminte dupe ce m-am lasat de fumat am crezut ca toate se vor schimba dintr-o data.Este nevoie de timp,rabdare,rezistenta iar   ...tentatia /fumul de tigara ... mare de tot o sa fie.Recidiva.
Mergeam cu bicicleta pe un traseu destul de lung cu doua urcusuri lungi si destul de abrupte si trebuia sa ma opresc de cateva ori.Dupa ce am renuntat la tigara (cam la 12/14 luni...) am reusita sa il fac cap/coada fara oprire.Apoi ani si ani la rand nu am mai racit.Pa urma pur si simplu  , uiți.Nu mai simti nimic , din contra incepe sa te deranjeze fumul  de tigara si stai si te intrebi de ce nu te-ai lasat mai demult cand era atat de simplu...

#3833
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am acusi o saptamana si eu . Mult mai usor decat ma gandeam a fost . Nu mai simt nevoia . Beau apa mai mult ca de obicei parca , si  rontai la seminte de floare . Merge bine,  zic . Posted Image

#3834
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Vorbim după vreo cinci ani...energia sexuală nu ti a crescut ??

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate