Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum sa desenez mai real ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
156 replies to this topic

#1
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008
Adrian V. din Lugoj :

Am scris pentru a va cere ajutorul , colaborare pentru a face aceste desene mai reale sau a breveta mai multe inventi fiindca dupa 2,5 ani de studi superioare am fost fortat sa abandonez din cauza unor abuzuri asupra drepturilor de proprietar ... nu intru mai mult in amanunte dar de disperare ca nu realizez nimic important in urma a 10 ani de cercetari particulare pe obiecte , am descoperit ceea ce am numit Procedee de Proiectare .

Dupa 4 inregistrari la Osim ultimul raspuns ma descurajat complet cand mi sa cerut sa brevetez ca modele industriale pentru care nu am bani fiind taxele foarte mari , respingerea cred ca se bazeaza pe faptul ca eu am selectat cateva forme pe care le-am numit de baza cu care proiectez obiecte performante , desi eu apreciez ca sunt niste limite clare , tot ce trebuie sa faci e sa alegi forma care iti da ergonomia maxima .

Am atasat 2 exemple din cererea de brevet si cateva obiecte pentru a se vedea cum arata obiectele , dar din cauza abuzurilor desenate cu Paint din Xp si cu un calculator Pentium 2 .

Mai prezint acum si o inventie , un Batator de carne pentru gratar cu care se bate carnea uniform ...

Dar din cauza abuzurilor , lipsei diplomei de inginer , veniturilor mici , starii de sanatate ... nu pot face fata cerintelor Osim si rog ca oameni  responsabili sa ma ajute si sa colaboram fie pentru a breveta sau a face desenele mai reale .

                  [email protected]

Attached Files



#2
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Recomandarea mea este sa inveti un soft 3D oricare ar fi el (SolidWorks,ProE,SolidEdge,Catia,etc) cu exceptia Autocadului.
Eu lucrez in SolidWorks si iti recomand acest soft pentru simplitatea cu care se poate modela si pentru rapiditatea cu care se face asces lucru.
Iata ce rezultate am obtinut eu folosindu-ma de schita ta (poza 1),modelarea durand mai putin de 15 minute.
In cazul in care se doreste o prezentare a produsului se pot folosi module de randare integrate ale softurilor 3D sau a unor softuri specializate pe randari de obiecte (3D StudioMax,Maya,etc)
Eu am folosit PhotoView 360 si am obtinut rezultatul de mai jos (poza 2).

Attached File  01.jpg   37.43K   319 downloads  Attached File  02.jpg   283.61K   474 downloads

#3
Inaltu

Inaltu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.01.2009

View Postrobotelu, on Jan 21 2009, 18:40, said:

Recomandarea mea este sa inveti un soft 3D oricare ar fi el (SolidWorks,ProE,SolidEdge,Catia,etc) cu exceptia Autocadului.
Eu lucrez in SolidWorks si iti recomand acest soft pentru simplitatea cu care se poate modela si pentru rapiditatea cu care se face asces lucru.
Iata ce rezultate am obtinut eu folosindu-ma de schita ta (poza 1),modelarea durand mai putin de 15 minute.
In cazul in care se doreste o prezentare a produsului se pot folosi module de randare integrate ale softurilor 3D sau a unor softuri specializate pe randari de obiecte (3D StudioMax,Maya,etc)
Eu am folosit PhotoView 360 si am obtinut rezultatul de mai jos (poza 2).

Attachment 01.jpg  Attachment 02.jpg
cat timp ti-a luat pentru randare?
si ce pc ai?

#4
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Cred ca vre-o 20 de minute a durat randarea (setari maxime,rezolutie 1024x768)
Calculatorul este : Procesor E6550,Ram 1Giga,Placa video ATI Radeon X1950Pro,HardDisk WD 160 Gb 8 Mb Buffer

#5
Inaltu

Inaltu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.01.2009
pe un intel celeron D,2.8ghz,ram 512 cat as sta??
si care este cel mai usor program 3d,eu sunt obisnuit cu adobe photoshop..ceva asemanator..

#6
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Probabil ca timpul ar fi dublu.
Eu am avut un Pentium 3 la 1000Mhz si Ram 256 iar o randare dura intre 20 de minute si 3 sau in cazuri speciale chiar 6 ore:) Acest lucru depinzand de numarul de reflexii si refractii si de materialele folosite si rezolutia folosita la randare.
Pentru randari sunt recomandate procesoarele care au cat mai multe core-uri.

#7
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008
E super , imi place poza 2 parca e reala dar de unde pot face rost de aceste softuri si cam cat costa ?

#8
Inaltu

Inaltu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.01.2009
robotelul mi-ar place sa vad lucrari 3d de alte tale.
Stii vreo comunitate .ro specializata pe 3d din Romania?

Edited by ploiesteanu, 22 January 2009 - 08:16.


#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
Daca te intereseaza un soft de modelare 3D FREE, iti recomand Alibre Design, face ceea ce iti trebuie tie sa faca, extrudari, operatii simple pe solizi, e foarte simplu si mai mult decat atat e free si pe de-asupra stie sa exporte si IGS si STP, e un mare plus pentru acest soft. Eu il folosesc pe un laptop tot pentru diferite prezentari si modele simple (cum este si cel care l-ai prezentat).

Sa revin la subiectul pe care te intereseaza pe tine.....am o intrebare, sa presupunem ca vei breveta aceste inventii, sau ma rog, cineva te va ajuta sa le breveteze, ulterior ce vei face cu ele? Ti-ai pus intrebarea, le vei materializa si intr-un final va trebui sa le vinzi, pana la urma, ma gandesc eu, asta este scopul final. Ti-ai facut un mic studiu de fezabilitate si de marketing? Ce impact vor avea inventiile asupra unui consumator?
Sa nu care cumva sa crezi ca vreau sa te descurajez, nici pe departe, mi se pare intrazneata ideea ta si chiar binevenita, dar sunt inginer si sunt nevoit sa gandesc si in perspectiva , ce ai avea de gand , din punct de vedere financiar, cu aceste inventii? Intreb din pura curiozitate.

Sper sa ne mai auzim, multa bafta

Edited by ploiesteanu, 22 January 2009 - 08:17.


#10
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008
Daca reusesc sa le brevetez , ce e normal sa vand licenta ... , Alibre Design sper ca se poate descarca de pe net .

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View Postaaee, on Jan 21 2009, 22:22, said:

Daca reusesc sa le brevetez , ce e normal sa vand licenta ... , Alibre Design sper ca se poate descarca de pe net .
Nu ma refer la licenta la la produsul final, modelele alea 3D (virtualul) vor trebui materializate intr-un final,adica sa produci si apoi sa vinzi ceea ce ai gandit si ai pus pe hartie, ma rog, model 3D...

Alibre design : http://www.alibre.com/
Primele 30 de zile ai variante PREMIUM apoi , vei ramane cu varianta FREE  care e mai limitata dar iti face treaba care o vrei tu

Edited by ploiesteanu, 22 January 2009 - 08:18.


#12
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

View Postaaee, on Jan 21 2009, 22:22, said:

Daca reusesc sa le brevetez , ce e normal sa vand licenta ... , Alibre Design sper ca se poate descarca de pe net .

da interesanta ideea asta de inventie.

dar am si eu o parere. nu poti sa faci ceva in legatura cu picioarele alea 4?  cand imi inchipui batatorul ala dus pana jos, parca simt ca mi-ar intra in ochi betele alea.....o idee ar fi sa le faci telescopice, cu un arc inauntru, si totodata platforma sa fie mai groasa ca sa aiba loc sa se comprime telescopul. evident e mai costisitor dar pare a arata mai de uz casnic, si nu industrial. e ca bancu ala : cum stau 4 blonde pe un scaun?

#13
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Recomandarea lui Cuculea este foarte buna.Eu uitasem de Alibre.
SolidWorks nu vine in varianta Free sau Trial iar achizitionarea lui se face pe multi bani (cam 6000 euro).

@Inaltu:ti-am trimis PM

#14
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008
Poti incerca si Google SKetchup care este tot freeware  ;)  mie asta mi se pare cel mai usor

#15
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008

View Postady.preda, on Jan 21 2009, 21:43, said:

da interesanta ideea asta de inventie.

dar am si eu o parere. nu poti sa faci ceva in legatura cu picioarele alea 4?  cand imi inchipui batatorul ala dus pana jos, parca simt ca mi-ar intra in ochi betele alea.....o idee ar fi sa le faci telescopice, cu un arc inauntru, si totodata platforma sa fie mai groasa ca sa aiba loc sa se comprime telescopul. evident e mai costisitor dar pare a arata mai de uz casnic, si nu industrial. e ca bancu ala : cum stau 4 blonde pe un scaun?


cand l-am proiectat cu rabla mea ... nu a iesit tocmai cum l-am gandit , forma nu e asa patrata si mai lata , un dreptunghi ca forma caietului , colturile sunt rotunjite ...

#16
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Suntem bucurosi ca ai incredere in noi , inventiile tale pot fi furate. Si spun asta , pentru ca mi se par interesante. Vad atatea porcarii stupide , fara nici un rost, si imposibil de folosit, la televizor. Ale tale sunt destul de ingenioase si practice. In privinta impactului pe care l-ar putea avea , eu cred ca e de larga folosinta. Nu te descuraja. Scoate prootipul (nu pe calculator) si asta te va ajuta foarte mult.

#17
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
Oamenii aia de la OSIM aveau dreptate, genul asta de idei pot fi protejate ca modele industriale si nu ca inventii, pentru ca nu sunt propriu zis inventii. Sunt constructii relativ obisnuite cu un element (de) inedit, asa cum se realizeaza mii zilnic pe planeta. Testul suprem ii reprezinta piata - adica odata adusa ideea la serie fizica se cumpara sau nu...
Acum ca sa contribui constructiv cu ceva: la batatorul ala de carne challenge-ul  va sta in greutate, pret de fabricatie si plus de utilitate (momentan limitat). Toate la un loc par sa descalifice produsul pentru piata. Va fi aproape o inventie daca ajunge functional la 2kg si 10 euro pret de fabricatie.

Acum chiar on topic - mai era parca Ironcad-ul care putea fi folosit la liber in anumite conditii sau un anumit interval, care-i cam acelasi lucru daca se curata un registru ceva :rolleyes:

Am o curiozitate - ultima inventie e o naveta spatiala? Asta ar trebui neaparat acceptata de OSIM, ar avea presa breaking news o saptamana si folclorul national zeci de ani de pomenire  :)

#18
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008
Nu stiu ce sa mai zic sper sa nu am deaface cu hotii , e cam greu de brevetat , pentru Batator la venitul meu sunt 0 taxe fiind o inventie individuala dar cerintele Osim sunt multe : sa descriu , revendicari , poze din toate profilurile ... precis au sa gaseasca ceva ce trebuie sa refac de aceea as prefera pe cineva din Bucuresti contra unui comision din eventualul castig sa ma ajute sau sa brevetam amandoi iar taxele de mentinere a brevetului sunt mari , deci e un risc ce trebuie asumat .

Pentru un model industrial taxele sunt in jur de 100 e iar daca brevetez mai multe sunt mai mici dar desenate real ca de Robotel ar merita sa incerc .

De exemplu lui Robotelul pt desen daca voi castiga ceva ii dau un comision din ce castig ...



Am o curiozitate - ultima inventie e o naveta spatiala? Asta ar trebui neaparat acceptata de OSIM, ar avea presa breaking news o saptamana si folclorul national zeci de ani de pomenire  :)
[/quote]

da e un aparat de zbor si pt terra , spatiu dar desenat ca de R , am sa incerc sa descarc azi un soft 3D sa invat sa desenez 3D sper ca pot sa trasez in linie dreapta si oblic sau la 30 grade nu numai in linie dreapta ca in paint .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate