Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Incepem o casa. Cu cine construim? La cine apelam?

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

Poll: Incepem o casa. Cu cine construim? La cine apelam? (207 member(s) have cast votes)

Avem autorizatia, cerem oferte de pret. Cu cine facem executia?

  1. Firma autorizata (contract, deviz, garantie, etape de plata) (82 votes [39.61%])

    Percentage of vote: 39.61%

  2. Echipe de muncitori (la mica intelegere) (87 votes [42.03%])

    Percentage of vote: 42.03%

  3. In regie proprie (ne descurcam, mai avem un prieten, o ruda, ii dam noi de cap) (38 votes [18.36%])

    Percentage of vote: 18.36%

Cum prefer sa fie oferta pentru executia casei la rosu de exemplu?

  1. Pret / mp construit. (35 votes [16.91%])

    Percentage of vote: 16.91%

  2. Vreau un pret final, sa stiu daca ma incadrez. (49 votes [23.67%])

    Percentage of vote: 23.67%

  3. Pret stabilt comform unor calculatii de pret, materiale, manopera, transport, utilaje, etc..., vreau sa stiu ce platesc. (123 votes [59.42%])

    Percentage of vote: 59.42%

Imi fac proiectul. Apelez la un arhitect. Ce am nevoie?

  1. Un PAC pentru primarie e suficient! Cu restul ma descurc. (22 votes [10.63%])

    Percentage of vote: 10.63%

  2. PAC + DDE, nu ma las pe mana constructorului sa-mi gandeasca el structura. (31 votes [14.98%])

    Percentage of vote: 14.98%

  3. Proiect complet, PAC, DDE, instalatii. Totul ca la carte, (154 votes [74.40%])

    Percentage of vote: 74.40%

Vote Guests cannot vote

#55
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Cam greu sa fii firma de constructii si sa nu fii platitor de TVA.
Din cate imi aduc eu aminte, chiar daca nu esti platitor de TVA, daca cifra de afaceri depaseste o suma, devii platitor de TVA. Ei, suma respectiva se depaseste daca esti o firma care are cat de cat comenzi.

#56
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Da, parca stiam si eu ceva de genul asta. Dar parca era vorba de microitreprinderi si de 3% din venit sau 16% din profit. Oricum eu am sarit de mult de micro din pricina veiturilor.
Ok, eu am incheiat pe seara asta! ;)

#57
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
V-am spus ca am cunostiinta de cateva firme care practica aceasta "strategie" . Va rugasem sa-mi spuneti(daca aveti cunostiinta) de cum poate fi penalizata acea firma.

#58
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Toate ofertele pe care le-am primit de la firme contin TVA. Nu am inteles la ce va referiti? Ca nu ar trebui sa fie TVA acolo?
Adica firmele de constructii nu sunt platitoare de TVA?

#59
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View Postakinik, on Jan 22 2009, 22:16, said:

V-am spus ca am cunostiinta de cateva firme care practica aceasta "strategie" . Va rugasem sa-mi spuneti(daca aveti cunostiinta) de cum poate fi penalizata acea firma.

Pai, eu cred ca e chiar ceva de competenta politiei. Daca nu, macar fiscul ar trebui sa le dea o amenda de sa nu stie pe unde sa fuga mai repede :).
Cand iti cumperi facturier, daca imi aduc aminte bine, iti dau cu/fara rubrica de TVA in functie de ce firma ai. Deci cumva ei au facut rost de facturier fals?

#60
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Pe scurt: anul trecut am avut o tentativa de colaborare cu firma de colaborare si una cu un birou de proiectare , si printre altele la pretul cerut se inculdea si tva-ul. Insa nu am ajuns la nici o intelegere, dar ca fapt divers am fost curios sa vad daca respectivele erau platitoare de tva.
In fine, ce am vrut doar sa subliniez e faptul ca ma deranjat acest lucru . Cu aceasta,vreau sa pun punct acestui subiect.
Seara buna !

#61
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004

View Postakinik, on Jan 23 2009, 00:07, said:

Pe scurt: anul trecut am avut o tentativa de colaborare cu firma de colaborare ..... Insa nu am ajuns la nici o intelegere...
:roflmaofast: :clapping:  
a iesit foarte misto asta :lol:

#62
macpiciu

macpiciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.01.2009
Interasanta treaba cu TVA-ul, e bine de stiut.
In alta ordine de idei tocmai mi-a venit o inspiratie si as vrea sa aud niste pareri. La o casa de caramida zidul exterior se face din 2 randuri de caramizi din cate am inteles. Ideea ar fi daca in loc de randul interior de caramida ai lucra cu lemn, dulapi si OSB-uri, dar mai subtire decat la casele de lemn, cu folie si izolatie, vata, atunci nu ai economisi timp (manopera) pentru finisaje (datorita rigipsului) si pentru instalatiile electrice si termice. Cred ca ar trebui sa iasa si peretele mai subtire, plus ca ar fi dublu izolat deoarece pui polistiren pe exterior.
    M-ar interesa daca este asa ceva posibil si in special daca dpdv financiar ai putea avea un avantaj.
    Merci si o buna dimineata pentru toti!

#63
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postakinik, on Jan 23 2009, 01:07, said:

Pe scurt: anul trecut am avut o tentativa de colaborare cu firma de colaborare si una cu un birou de proiectare , si printre altele la pretul cerut se inculdea si tva-ul.
Simplu de ce bagau  si TVA chiar daca nu erau platitoare.
La sfarsitul lunii sau anului, oamenii ziceau: "uuuuuppppssssss!" am incasat si varsat la buget in mod neintentionat si total gresit TVA de la dl. X....SOLICITAM RECUPERAREA TVA deoarece nu trebuia platit.
Si isi luau banu inapoi.Apoi urma sa ti-l "restituie"... :naughty:  :naughty: din parti.

#64
aurora56

aurora56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 25.02.2007
Eu intentionez sa fac casuta in regie proprie dar...
Am nevoie de niste sfaturi. De la proiectant am negociat ca vom obtine PAC si proiectul de rezistenta (casa parter 50 mp + pod inalt ,deci  ~100 mp).Acum sotul vrea sa apeleze la un prieten care are o firma de constructii ,utilaje dar niste muncitori despre care nu prea am auzit prea multe despre competenta lor,mai avem facute vorbele si cu un diriginte de santier care o se ne ajute el dar nu cred ca e dispus sa stea toata ziua pe santier .Sotul e de profesie inginer profilat pe constructii metalice ,schele si el mi-a zis sa renuntam la DDE pentru proiect ca stie el ce va face si se pricepe .Eu sunt cam sceptica mai ales in privinta echipei de muncitori si a patronului care mai are cateva firme  din alte domenii precum si alte lucrari, asa ca vreau sa fiu mai sigura pe ceea ce se construieste si doresc si DDE mai ales ca nu prea ma pricep sa verific muncitorii desi eu voi avea mai mare disponibilitate de timp sa verific constructia case spre deosebire de sotul meu care nu va putea veni decat dupa ora 16.(eu am multe recuperari de luat).Cum sa fac , sa cer si sa platesc la proiectant si DDE .Ce importanta ar avea acesta.

#65
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View Postsanddy1964, on Jan 23 2009, 08:35, said:

Simplu de ce bagau  si TVA chiar daca nu erau platitoare.
La sfarsitul lunii sau anului, oamenii ziceau: "uuuuuppppssssss!" am incasat si varsat la buget in mod neintentionat si total gresit TVA de la dl. X....SOLICITAM RECUPERAREA TVA deoarece nu trebuia platit.
Si isi luau banu inapoi.Apoi urma sa ti-l "restituie"... :naughty:  :naughty: din parti.

sanddy, sincer pentru mine e o prostie acest "mod de operare" , de aia am vrut o simpla mobilizare a persoanelor care i-au legatura cu firme prestatoare de sercivii (fara rulaj de material) si primesc la nota de plata acel tva , sa procedeze intr-un fel la verificarea firmei daca e sau nu platitoare de tva.
asta in cazul firmelor mai mici , cu un numar redus de angajati ;

#66
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Mai daca platesti TVA este clar ca trebuie sa incasezi factura. Problema este ca acum facturile pot fi facute la calculator deci la o adica pot fi aruncate. Mi-e mi-au ramas multe din cotor asa ca facturez in continuare din facturierul personalizat. Si da e o idee buna. Cand esti taxat cu TVA si factura reprezinta o foaie trasa la imprimanta trebuie sa verifici daca firma este platitoare de tva.
A stai ma ca mi-a spus sotia, e simplu de tot. E vorba de codul fiscal. Daca are R sau mai nou RO in fata este platitor de TVA. Daca nu are nimic inseamna ca nu e platitor de TVA. Astept cateva lazi de bere.
Cand vezi pe factura C.U.I. cod unic de inregistrare poate fi ori R sau RO 1234567 sau direct 1234567. Daca acre RO sau R inseamna clar ca plateste TVA. ;)

Edited by Astrul, 23 January 2009 - 11:47.


#67
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postakinik, on Jan 23 2009, 00:07, said:

Pe scurt: anul trecut am avut o tentativa de colaborare cu firma de colaborare si una cu un birou de proiectare , si printre altele la pretul cerut se inculdea si tva-ul. Insa nu am ajuns la nici o intelegere, dar ca fapt divers am fost curios sa vad daca respectivele erau platitoare de tva.
In fine, ce am vrut doar sa subliniez e faptul ca ma deranjat acest lucru . Cu aceasta,vreau sa pun punct acestui subiect.
Seara buna !
daca sunt platitoare de TVA probabil se vede din factura emisa :huh:

#68
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Bingo !
Cand platesti anumite servicii online , primesti factura la fel . Ce zici , e posibil vreo smecherie la faza asta ? :)
Sau si direct , platesti un serviciu si primesti factura trasa la imprimanta  ...nu ti sa intamplat asa ceva ?  :)

Oricum e mai bine sa incheiem discutia asta . Nu ai vazut cu legea asta de ascultare a telefoanelor si a corespondentei electronice , posibil sa te trezesti la usa cu unu care sa-ti ceara explicatii pentru anumite chestii care le-ai zis pe un forum , de ex. :)

Edited by akinik, 23 January 2009 - 11:44.


#69
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postaurora56, on Jan 23 2009, 09:04, said:

.Cum sa fac , sa cer si sa platesc la proiectant si DDE .Ce importanta ar avea acesta.

Lasa-l pe sot ca zice bine ce zice. Nu te baga daca el stie ca nu trebuie. O sa fii mirata de ce inteleg unii prin DDE, le-ai da cu hartiile alea in cap! Eu de exemplu o sa schimb destule din prizele si luminile pe care l-au pus ei acolo pe desene...MA BAZEZ PE FIRMA CARE-MI VA FACE INSTALATIA ELECTRICA , pt ca am vazut la o casa cum lucra o Firma si numai cu aia vreau sa fac si eu. La fel si instalatia de incalzire.Pe pariu ca aia nu au nevoie de desenasele alea facute asa...in 20 de minute unul. Ce, tu nu stii unde va fi cada de baie amplasata sau unde o sa pui prizele sau intrerupatoarele? E vorba totusi de 50mp...nu de 400...

View Postakinik, on Jan 23 2009, 11:42, said:

Oricum e mai bine sa incheiem discutia asta / posibil sa te trezesti la usa cu unu
Subscriu!!! B)  B)  B) Cooperativa Ochiul si Timpanul RELOADED e si ea pe-aici, 100% :lol:
Eu cand le zic sa nu se mai toarne singuri cu UNDE SI CAT SI CUI au dat vreo spaga...

#70
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008

View PostAstrul, on Jan 22 2009, 00:51, said:

Firma de constructii = persoana juridica atestata, deci care are cel putin un angajat cu studii de specialitate, de regula ar trebui sa fie chiar managerul, cu care semnezi un contract si isi asuma responsabilitatea asupra executiei, materialelor, etc....
Sanddy, un sfat cat se poate de prietenesc. Nu te astepta de la prea multe din partea dirigintelui. Va veni in mare parte sa verifice armarea si sa mai arunce un ochi pe ce s-a facut. Nu este seful de echipa al mesterilor sa vorbesca cu ei ce vor face a doua zi sau unde va sta cimentul, nisipul etc...Pentru cateva sute de euro sa spui mersi ca va veni macar o data pe saptamana.
Sa-ti spun ca unii constructori atat de smecheri incat platesc dirigintele sa inchida ochii? Ce te faci atunci? Au fost nenumarate cazuri de beneficiari pe forum care desi aveau diriginte punand poze pe forum s-au descoperit greseli si erori destul de mari pentru o lucrare supravegheata "profesionist". Te inteleg esti foarte entuziasmat, discutam mai incolo, cand poate n-o sa mai fie atat de roz situatia.

in cazul meu, dirigintele n-a avut nici o treaba cu organizarea de santier sau cu alte prostii gen lipsa curateniei, vecini,etc. Nu asta e treaba lui - sa-ti optimizeze tie fluxurile si sa-ti aseze materialele.
recomandarea mea ref la diriginte e asa:
1. daca ai din partea constructorului un sef de echipa care este responsabil tehnic si toata ziua nu face decat sa verifice proiect versus punerea in opera(adica nu pune mana pe nimic sa munceasca, se plimba toata ziua si verifica, recomanda solutii, optimizeaza lucruri, etc), atunci dirigintele este necesar doar 30min - max 1ora sa vina si sa verifice dupa turnare (cum arata betonul, sa faca trasarea, sa dea solutii in cazu ca s-au intamplat mici probleme); sa verifice armarea si cofrarea - ca sunt conform proiectului si conform trasarii; sa verifice planeitati, etc; Pt aceste lucruri n-as plati mai mult de 100eur/ vizita;

2. daca NU ai din partea constructorului(echipei contractate) un sef de echipa care este responsabil tehnic, atunci ai nevoie de un supervizor al tau sau de un diriginte permanent. Si job-ul lui este sa supervizeze NON STOP muncitorii. Daca muncitorii baga 2 saptamani si fac trasarea, cofraje, fierul dupa cum 'inteleg' ei proiectul, in lipsa unui supervizor permanent, risti sa vina structuristul/ISC-ul inainte de turnare si sa descopere grave abateri de la proiect si sa fii in situatia sa refaci toata armatura / indrepti cofraje, etc. In astfel de momente faci calculul: daca as fi avut un om permanent in santier, m-ar fi costat 4000ron/luna versus 8000-15000ron sa refac toata munca din ultimele 2 saptamani.

ref la diriginti platiti sa inchida ochii de catre constructori - confirm, e o practica intalnita - sa ia banii din ambele parti.


View Postlifestyle2000, on Jan 22 2009, 11:56, said:

As fi curios de exemplu ce pret as obtine de la o firma,echipa daca as proceda in felul urmator:

1. Sapatura mecanizata efectuata de terti (zero manopera pt firma ,echipa) + sapatura manuala (cantitate mica, efectuata de firma,echipa)
2. 200 mc de beton - turnat de la statie (manopera include 1 om care tine de elefant + 2 care vibreaza si aranjeaza betonul, zero manopera cu preparatul betonului)
3. Cofraje profi (zero manopera confectionat,taiat ci doar manopera pt asamblare si pozitionare)
4. Fier gata fasonat (zero manopera pt fasonare, manopera doar pt punerea pe pozitie)
5. Zidarie 150 mc - porotherm 30 locas mortar  (manopera zidarie)
6. Popi metalici (zero manopera debitare, manopera doar pt pozitionarea lor)
7.etc.

1. aproape ca sunt de acord
2. stii cat te costa ora de turnare cu elefant(700-900ron/h) versus ora de turnat cu pompa fixa(200ron/h)? S-ar putea sa fie mai ieftin sa platesti 200ron/h pt pompa fixa si in loc de 1 om la furtun sa ai 3-4 oameni pe care ii platesti cu 15ron/ora.
3. cofraje profi renteaza sa le inchiriezi pe 3-5 zile: le-ai luat, le-ai montat in 2 zile, a 3-a torni si a 4-a zi le returnezi. Asta pentru stalpi, pt ca la placa trebuie sa le tii 2-3 saptamani. Nu uita de costul cu incarcat, transport si descarcat cofraje. Plus costuri cu distantieri, solutie curatat cofraje si eventualele costuri neprevazute cand muncitorii tai incep sa piarda din accesorii - si trebuie sa le platesti.
6. cost transport dus intors popi + cost inchiriere


View Postaurora56, on Jan 23 2009, 09:04, said:

Eu intentionez sa fac casuta in regie proprie dar...
Am nevoie de niste sfaturi. De la proiectant am negociat ca vom obtine PAC si proiectul de rezistenta (casa parter 50 mp + pod inalt ,deci  ~100 mp).Acum sotul vrea sa apeleze la un prieten care are o firma de constructii ,utilaje dar niste muncitori despre care nu prea am auzit prea multe despre competenta lor,mai avem facute vorbele si cu un diriginte de santier care o se ne ajute el dar nu cred ca e dispus sa stea toata ziua pe santier .Sotul e de profesie inginer profilat pe constructii metalice ,schele si el mi-a zis sa renuntam la DDE pentru proiect ca stie el ce va face si se pricepe .Eu sunt cam sceptica mai ales in privinta echipei de muncitori si a patronului care mai are cateva firme  din alte domenii precum si alte lucrari, asa ca vreau sa fiu mai sigura pe ceea ce se construieste si doresc si DDE mai ales ca nu prea ma pricep sa verific muncitorii desi eu voi avea mai mare disponibilitate de timp sa verific constructia case spre deosebire de sotul meu care nu va putea veni decat dupa ora 16.(eu am multe recuperari de luat).Cum sa fac , sa cer si sa platesc la proiectant si DDE .Ce importanta ar avea acesta.

eu iti recomand sa cumparati si DDE, cel putin pentru structura. Asta pentru ca nu e greu sa intelegi un proiect de armare si cofrare si pentru ca tu vei fi in santier sa ii tragi de urechi cand gresesc intre 8am si 4pm (atunci cand vine sotul si doar constata ca au facut prost).
dupa ce finalizati structura deja vei sti si ce sa ceri in dde pt restul lucrarilor: instalatii, etc

#71
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
deduc din opțiunile de link atașate că punkt-ul a devenit fenomenolog, și încă unul implicat. pe mine m-ar interesa dacă majoritatea reponenților sunt femei ori barbați.
Fenomenologia salvează România! :lol:

#72
stelu_b

stelu_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.02.2007
Am votat su eu asa:
1 echipa de muncitori. Desi mi-ar place sa lucrez cu o firma pretul inca prohibitiv te indruma catre altele....
2 Pretul totusi trebuie sa fie detaliat sa stii si tu cat si ce platesti...
3 Proiect l-am facut complet mai putin instalatiile care inca nu am gasit pe cineva sa se ocupe de treaba asta...dar se va remedia :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate