Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

css alternativ pentru IE<7

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
dflor8

dflor8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 05.01.2007
Am incercat sa fac css alternativ pentru IE7 si IE<7 de genul
<!--[if lt IE 7]>
<link rel="stylesheet" href="stil1.css" type="text/css" media="screen">
<![endif]-->
<!--[if gt IE 6]>
<link rel="stylesheet" href="stil2.css" type="text/css" media="screen">
<![endif]-->
Nu merge..nu stiu daca am scris bine codul.
In schimb merge foarte bine daca folosesc hack-uri in css, de genul *html, html>.
Care alternativa este mai buna..avand in vedere ca am citit ca nu e bine? sa folosesti aceste hack-uri in css.

#2
Andrey09

Andrey09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.04.2008
Uite un exemplu functional

<!--[if IE]>
You are using IE (IE5+ and above).
<![endif]-->

Edited by Andrey09, 18 January 2009 - 19:45.


#3
dflor8

dflor8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 05.01.2007
Poate ca nu am inteles bine, dar nici
<!--[if IE]>
<link href="http://anghelsaligny...ages/stil1.css" rel="stylesheet" type="text/css">/*pentru ie5, ie6*/
<![endif]-->
<link href="http://anghelsaligny...ages/stil2.css" rel="stylesheet" type="text/css">/*pentru ie7*/
nu functioneaza.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdflor8, on Jan 18 2009, 22:20, said:

Poate ca nu am inteles bine, dar nici

<link href="http://anghelsaligny...ages/stil2.css" rel="stylesheet" type="text/css">/*pentru ie7*/
nu functioneaza.

404

#5
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Postdflor8, on Jan 18 2009, 18:31, said:

Am incercat sa fac css alternativ pentru IE7 si IE<7 de genul


Nu merge..nu stiu daca am scris bine codul.
In schimb merge foarte bine daca folosesc hack-uri in css, de genul *html, html>.
Care alternativa este mai buna..avand in vedere ca am citit ca nu e bine? sa folosesti aceste hack-uri in css.

Daca ai mai multe instante de IE instalate - respectiv una originala si 'n' variante standalone, toate variantele standalone se vor identifica ca fiind aceeasi varianta cu cea originala. Deci, daca ai IE7 original plus IE6 standalone, IE6 va zice despre el ca este tot ie7, si nu va executa comenzile din conditional comments pentru ie6. Poti verifica asta in IE6 dind click pe Help > About Internet Explorer. Si vezi ce scrie la Version.

Daca NU ai mai multe instante de IE instalate, ceea ce am spus mai sus e irelevant pentru tine (poate doar ca informatii de viitor). In cazul asta probabil ca e aiurea scrisa calea catre fisier.

#6
dflor8

dflor8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 05.01.2007
Eu am verificat cu ie6eolas_nt. Comenzile date din css se executa, nu si cele din fisierul html. Pana la urma, daca se poate din css, n-ar fi o problema. Eu de fapt am intrebat la inceput daca este bine sa utilizez *html in css pentru ca am tot citit ca nu.

#7
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Postdflor8, on Jan 19 2009, 19:57, said:

Eu am verificat cu ie6eolas_nt. Comenzile date din css se executa, nu si cele din fisierul html. Pana la urma, daca se poate din css, n-ar fi o problema. Eu de fapt am intrebat la inceput daca este bine sa utilizez *html in css pentru ca am tot citit ca nu.

Star hack (*html) nu e bine sa mai folosesti, este indicat sa servesti css alternativ prin conditional comments. Pentru ca peste 1-2 ani, cind ie6 nu va mai fi, iti va fi mult mai usor sa stergi fisierul pentru el si linkul catre el din index. Daca insa incarci css cu hack-uri, o sa sa stai sa sapi mai mult, si poti face greseli (stergi aiurea, etc). Hack-urile de genul *html, _selector, voice, etc, se foloseau mai demult cind conditional comments nu erau cunoscute destul de bine (desi exista de pe vremea lui ie5). In plus, daca fisierul css contine hack-uri nu mai valideaza, si in viitor poti avea surprize din partea unor browsere (inca nu stiu nici unul, insa...).

Daca se executa comenzile pentru ie6, inseamna in conditional comments nu ai limitat corect. Ai trecut <!--[if ie], in loc de <!--[if ie6], sau ceva similar.
Si inca ceva: conditional comments se pot scrie EXCLUSIV in html, nu care cumva sa scrii asa ceva in fisierul css.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1) star selector hack validează. Nu validează prostiile pentru png și pentru opacity. Din păcate, pentru opacitate se folosește filter inclusiv în IE7 :(
2) hai să fim serioși... câți crezi că o să șteargă fișierul css cu hacks? În cazul în care nu se face un redesign, sunt șanse minime să se renunțe la suportul pentru ie6.
Ie6 va mai fi mult timp de acum încolo, pentru că, chiar dacă statisticile oficiale arată un procentaj în scădere, în funcție de nișa unui site, procentajul poate fi uriaș (cunosc cazuri de peste 45%).

Desigur, este o practică bună să separi hack-urile, dar ține mai degrabă de organizare, nu neapărat de ?ștergi fișierul și gata?.
Eu unul nu le separ și n-am avut probleme până acum :)

edit:
am folosit fișiere separate pentru ie6 la vreo două site-uri și mi s-a părut complet aiurea și peste mână :(

Edited by i0nutzb, 20 January 2009 - 19:33.


#9
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Posti0nutzb, on Jan 20 2009, 18:32, said:

1) star selector hack validează. Nu validează prostiile pentru png și pentru opacity. Din păcate, pentru opacitate se folosește filter inclusiv în IE7 :(
2) hai să fim serioși... câți crezi că o să șteargă fișierul css cu hacks? În cazul în care nu se face un redesign, sunt șanse minime să se renunțe la suportul pentru ie6.
Ie6 va mai fi mult timp de acum încolo, pentru că, chiar dacă statisticile oficiale arată un procentaj în scădere, în funcție de nișa unui site, procentajul poate fi uriaș (cunosc cazuri de peste 45%).

Desigur, este o practică bună să separi hack-urile, dar ține mai degrabă de organizare, nu neapărat de ?ștergi fișierul și gata?.
Eu unul nu le separ și n-am avut probleme până acum :)

edit:
am folosit fișiere separate pentru ie6 la vreo două site-uri și mi s-a părut complet aiurea și peste mână :(
IE6 inca mult timp de-acum incolo? Ma indoiesc, chiar cu nisele de care zici. Treaba cu nisele exista si pentru ie5.x in 2006 - deci cind ie6 era deja bine instalat in scaun de 4-5 ani - si dupa inca 2 ani a disparut practic complet orice amintire a lui ie5.x. Singurul motiv pentru care ie6 inca se agata cu ghearele este faptul ca IE6 este parte componenta a lui XP, care inca are suport de la MS. Insa deja sistemele noi XP care se mai vind (alea pentru netbooks si alte sisteme ieftine) vin deja cu SP3, care are inglobat IE7. Si pentru sistemele vechi upgrade la SP3 se face din ce in ce mai des. Bine, daca vorbim de "sistem care nu se upgradeaza", e alta mincare de peste. Sau de retele din institutii de stat, primarii, spitale etc, unde nu exista bani. Dar cit o sa mai reziste si astea, mai devreme sau mai tirziu se vor schimba.

Sistemul "stergi fisierul si gata" nu tine fix de organizare?
Nu inseamna ca un stil de lucru e neaparat mai bun sau mai rau decit altul.  Daca site-urile noastre functioneaza bine, e perfect, inseamna ca fiecare ne-am facut treaba. Asa ca sa lasam pe fiecare sa aleaga modul de lucru care il aranjeaza cel mai bine. Eu voi scrie in continuare css separat pentru ie6, iar tu vei scrie in continuare hack-uri in fisierul principal.

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostJumping Jack, on Jan 21 2009, 17:04, said:

Eu voi scrie in continuare css separat pentru ie6
Faci bine, iti va fi mai usor pe viitor :)

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Insa deja sistemele noi XP care se mai vind (alea pentru netbooks si alte sisteme ieftine) vin deja cu SP3, care are inglobat IE7.
Fals :) SP3 vine FĂRĂ ie7 ;) a fost una dintre cele mai de căcat decizii ale MS :death:

Quote

Sistemul "stergi fisierul si gata" nu tine fix de organizare?
True. M-am contrazis un pic :P

#12
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Posti0nutzb, on Jan 21 2009, 23:59, said:

Fals :) SP3 vine FĂRĂ ie7 ;) a fost una dintre cele mai de căcat decizii ale MS :death:

Ba e  adevarat (cel putin partial):
Mi-am luat acu' aproape 9 luni un netbbook MSI Wind (de fapt Medion, insa e acelasi lucru) si era echipat cu Win XP SP3 si IE7. Deci e  vorba de sisteme noi vindute, nu de upgrade. Daca e vorba de upgrade de la SP2 la SP3, s-ar putea sa ai dreptate: Cind sistemul meu antic a dorit sa-si faca si dinsul upgrade, si-a instalat SP3 insa pentru ie7 doar m-a intrebat intr-o doara daca il vreau sau nu, asta ar fi fost basca, cum ar veni.

#13
visez.trance

visez.trance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2006

View PostJumping Jack, on Jan 22 2009, 14:12, said:

Ba e  adevarat (cel putin partial):
Mi-am luat acu' aproape 9 luni un netbbook MSI Wind (de fapt Medion, insa e acelasi lucru) si era echipat cu Win XP SP3 si IE7. Deci e  vorba de sisteme noi vindute, nu de upgrade. Daca e vorba de upgrade de la SP2 la SP3, s-ar putea sa ai dreptate: Cind sistemul meu antic a dorit sa-si faca si dinsul upgrade, si-a instalat SP3 insa pentru ie7 doar m-a intrebat intr-o doara daca il vreau sau nu, asta ar fi fost basca, cum ar veni.
Un OEM poate să-ți preinstaleze orice program pe calculator. Ar fi putut să aibă și Firefox..

#14
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Postvisez.trance, on Jan 22 2009, 20:03, said:

Un OEM poate să-ți preinstaleze orice program pe calculator. Ar fi putut să aibă și Firefox..
Scuze, dar ce are una cu alta?

#15
Vasilevsky-Dimitr

Vasilevsky-Dimitr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.01.2010

View Postdflor8, on 18th January 2009, 19:31, said:

Am incercat sa fac css alternativ pentru IE7 si IE<7 de genul
<!--[if lt IE 7]>
<link rel="stylesheet" href="stil1.css" type="text/css" media="screen">
<![endif]-->
<!--[if gt IE 6]>
<link rel="stylesheet" href="stil2.css" type="text/css" media="screen">
<![endif]-->
Nu merge..nu stiu daca am scris bine codul.
In schimb merge foarte bine daca folosesc hack-uri in css, de genul *html, html>.
Care alternativa este mai buna..avand in vedere ca am citit ca nu e bine? sa folosesti aceste hack-uri in css.

Un articol despre problema opacitatii poate fi gasit aici. Poate iti este de folos: http://browserul-meu...t-explorer.html

#16
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Pentru a testa o pagina web in mai multe versiuni de IE (de 5.5 la 8) fara a trebui sa instalezi ceva in plus foloseste IETester.  :OK:

#17
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View Postcezarica, on 10th January 2010, 18:48, said:

Pentru a testa o pagina web in mai multe versiuni de IE (de 5.5 la 8) fara a trebui sa instalezi ceva in plus foloseste IETester.  :OK:

Zice ca e alpha. L-ai testat?

#18
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Da, merge, doar ca nu am IE7 ca sa testez si cu IE8. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate